دسته ها
دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸

آموزش حل مشکل زیرنویس فارسی در ویندوز و KMplayer

  • حکیمه فهیمی
  • 2 سپتامبر 2019
  • ۰

گاهی اوقات هنگام تماشای یک فیلم زیرنویس فارسی آن به صورت کاراکترهای نامفهومی نمایش داده می شود. با مطالعه این مقاله با روش های حل مشکل زیرنویس فارسی آشنا خواهید شد.

بعضی مواقع برای شما پیش آمده است که هنگام تماشای یک فیلم زیرنویس های آن به شکل کاراکترهای نامفهومی نمایش داده می شود. حدس می زنید ایراد از KMplayer یا Player باشد؟ نه این طور نیست. ایراد از ویندوز سیستم شماست. این مشکل زمانی پیش می آید که در ویندوز سیستم شما زبان های بیگانه برای نرم افزارها تعریف نشده باشد. با آموزش حل مشکل زیرنویس فارسی با ما همراه باشید.

  ۱- رفع مشکل زیرنویس فارسی در ویندوز

در ویندوز ۷،۸ یا ویندوز ۱۰ ابتدا منوی start ویندوز را باز کنید و کلمه Region را تایپ کنید تا گزینه Region and Language ظاهر شود.

روش دیگر اینکه به قسمت کنترل پنل رفته و گزینه Region and Language را پیدا کرده روی آن کلیک کنید.

حل مشکل زیرنویس فارسی

در بخش Region and Language در قسمت کشویی Administrative ، بر روی آیکن change system Location کلیک کنید.

زیرنویس فارسی

در پنجره باز شده قسمت کشویی current system locale را باز کرده و مطابق شکل زیر بر روی گزینه persian تنظم کنید سپس بر روی ok کلیک کند.

 

آموزش حل مشکل زیرنویس فارسی

تصاویر نشان داده شده مربوط به ویندوز ۷ می باشد. در ویندوز ۸ یا ۱۰ در شکل منوها تغییرات کوچکی وجود دارد. کافیست فقط به بخش Region and Language رفته و current system locale را به persian  تغییر دهید.

۲- حل مشکل زیرنویس  فارسی در  KMplayer

برای حل مشکل زیرنویس، شما سه روش پیش رو دارید که هر کدام به تنهایی می تواند مشکل را حل کند.

روش اول: ابتداKMplayer را باز کنید و سپس دکمه f2 کیبورد را بفشارید تا وارد تنظمات نرم افزار شوید. طبق تصویر به مسیر subtitle processing رفته بعد مسیر font style سپس در پنجره سمت چپ کشو روبرویی charset را باز کرده و روی arabic تنظیم کنید. با این روش باید مشکل حل شود اگر نشد روش دوم را امتحان کنید(منبع: پاتوق).

 

روش های حل مشکل زیرنویس فارسی

روش دوم: در این روش، فایل زیرنویس را توسط نرم افزار ورد باز کنید. در ابتدای باز کردن و شروع وورد از شما می خواهد Encoding را تغییر دهد که باید Encoding را روی Arabic windows تنظیم کنید و بر روی ok کلیک کنید. با این کار تمامی نوشته های زیرنویس درست می شود. سپس تمامی نوشته های زیرنویس را کپی کرده و داخل یک فایل Notepad کپی کرده و با فرمت str و انکودینگ utf-8 ذخیره کنید.

روش سوم:  سومین روش رفع مشکل زیرنویس فارسی به این صورت است که، ابتدا فایل زیرنویس را در نرم افزار Notepad++ باز کنید. برای این کار Notepad++  را اجرا کرده و از منوی فایل، گزینه open، فایل زیرنویس را پیدا کنید و باز کنید یا بر روی فایل زیرنویس خراب، راست کلیک کرده و گزینه Edit with ++Notepad را انتخاب کنید. پس از اینکه فایل را باز کردید، منوی Encoding را باز کنید. این منو دو قسمت دارد. قسمت بالا وضعیت Encoding فعلی فایل را مشخص می کند که می توانید بدون تبدیل Encoding فایل را تغییر دهید. برای تغییر Encoding فایل زیرنویس به utf-8 باید از قسمت دوم، گزینه Convert to utf-8 را انتخاب کنید تا خود Notepad++  کار تغییر Encoding را خودکار انجام دهد. فایل را ذخیره کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.