دسته ها
سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

نحوه صحیح رفتار با افراد مغرور چگونه است؟

  • فاطمه میرزایی
  • 30 جولای 2019
  • ۰

داشتن اخلاق شایسته و برخورد مناسب، بهرین رفتار با افراد مغرور می باشد. به طوری که داشتن برخورد خوب و بزرگوارنه می تواند در اصلاح رفتار این قبیل اشخاص بسیار تاثیر گذار باشد. برای آشنایی بیشتر با این مبحث روانشناسی مهم در ادامه همراه ما شوید.

برخورد داشتن با افراد مغرور، خودخواه و خودشیفته موضوعی بسیار آزار دهنده می باشد، زیرا با رفتارشان می توانند، موجب تضعیف اعتماد به نفس شما شوند، بنابراین در این مطلب به چگونگی رفتار با افراد مغرور پرداخته ایم تا بتوانید با برخوردی مناسب با این قبیل افراد ارتباط برقرار کنید.

رفتار با افراد مغرور و نکاتی که باید بدانید

اشخاص مغرور و متکبر، همیشه حق را به خودشان می دهند، آنها اعتقادات الکی داشته و معمولا به حرف کسی گوش نمی دهند و افرادی که در اطرافشان هستند را نادیده گرفته، دیگران را قابل تحمل می دانند و یا به شدت بی ادب رفتار می نمایند.

بنابراین قرار گرفتن در کنار این افراد، طبیعتا آسان نیست، زیرا می توانند اعتماد به نفس تان را نابود کنند. همینطور ممکن است رفتار درست با این افراد را تشخیص نداده و ندانید که چه چیزی را بگویید، چطور برای خود مطرح کرده و مودبانه نظرتان را بگویید، چون شما شایسته این هستید که صدایتان شنیده شده و با احترام با شما برخورد شود. اگر در زندگی تان ناچارا با این افراد روبه رو شده اید، می توانید در این مطلب با راهکارهایی برای رفتار با افراد مغرور آشنا شوید.

نحوه برخورد درست با افراد مغرور

همنشینی با افراد مغرور و خودشیفته، بسیار آزار دهنده است، زیرا همیشه فکر می کنند که از همه بهتر هستند و نیز مدام از خودشان تعریف می کنند. بنابراین اگر در زندگی خود، همواره با آدم های مغرور و متکبر سرو کار دارید، در اینجا نکاتی مؤثر برای مواجه شدن با این قبیل افراد ذکر کرده ایم که به کار بردن آنها، شما را قادر خواهد ساخت تا رفتار مناسب با شخصیت متکبر این نوع افراد در زندگی تان داشته باشید.

رفتار با اشخاص مغرور

داشتن اعتماد به نفس بالا

بهترین راهکار در هنگام برخورد با یک شخص متکبر، نشان دادن اعتماد به نفس بالا است. سعی کنید، در مقابل یک فرد مغرور، به صورت قوی، مطمئن و شایسته رفتار کنید، هنگامی که وی احساس کند، آهنگ صدایتان بیشتر است، کمتر به خود اجازه خواهد داد که در مورد شما نظر دهد و در نتیجه آسیب کمتری خواهید دید.

فرد مغرور ممکن است، توانایی برقراری ارتباط با شما را نداشته باشد، از این رو به جای آن حرفای بی رحمانه ای را در مورد شما بیان کند، بنابراین از این فرصت می توانید استفاده کرده و برای بهبود مهارت گوش دادن، تحمل دیگران و بازتاب تعامل با دیگران استفاده نمایید.

پیدا کردن ضعف خود

اگر آدم بی حوصله و کم طاقتی هستید و تمایلی به شنیدن حرف دیگران ندارید، باید سعی در اصلاح رفتار خود کرده و با تلنگر زدن به رویکرد منفی و نیز تمرین زیاد، مخالف آن رفتار کنید. در هنگام گوش دادن از قضاوت خودداری کنید و در پی آنچه که به آنها انگیزه می دهد، باشید، به طور کلی تحملتان را برای افرادی که با شما متفاوت هستند، بالا ببرید.

آدم های متکبر معمولا به دنبال افراد ساده می باشند، زیرا به راحتی می توانند به آنها زور گفته و تحت سلطه خود قرار دهند. بنابراین در صورت داشتن مشکل در این زمینه می توانید، ویژگی هایی مثل ادعا کردن و اظهار نظر کردن را در خودتان تقویت کنید و برای مواجهه شدن و ایستادن در مقابل خواسته های وی، تامل کنید.

به آنها اجازه ندهید تا به فکر و روان شما وارد شوند.

در بسیاری از مواقع لازم است، فرض کنید که فرد مغرور و متکبر قصد ندارد به شما بی احترامی کرده و موجب آزار شما شود، شما می توانید روش های مختلفی را برای جلوگیری از همه حرف ها و نا امیدی ها انجام دهید و نیز نظرات وی را نادیده بگیرید و می توانید آن را مانند یک داستان خنده دار برای دوستان خود در آینده تعریف کنید، زیرا موجب خواهد شد تا از فشار استرس های وارد شده بر شما، رهایی یابید.

دادن یک شانس یا فرصت به آنها

افراد مغرور با وجود داشتن اخلاق های بارز خود می توانند،جذاب باشند، بنابراین با دادن یک شانس و فرصت به آنها، کمک خواهید کرد تا ماهیت و شخصیت واقعی خود را نشان دهند.

به حرفهای آنها خوب گوش دهید و اجازه دهید که آزادانه صحبت کنند، سپس با پیدا کردن یک موضوع برای مکالمه، می توانید با آنها به طور عمیق تر وارد صحبت شوید، در نتیجه از روی طرز برخورد و حرفهایش متوجه خواهید شد که فردی سخت و غیر قابل تحمل بوده یا اینکه با مهربانی و تمام و کمال صحبت می کند و با توجه به آن، می توانید تصمیم گرفته و براساس آن عمل نمایید.

تغییر دادن موضوع مکالمه

افراد متکبر و مغرور معمولا در گفت و گو هایی که در آن احساس راحتی می کنند، تسلط بیشتری دارند، بنابراین می توانید با پیدا کردن راهی برای تغییر موضوع مکالمه و پیش کشیدن صحبت های جدید، این قدرت را از شخص متکبر بگیرید.

زمانی که شما موضوع صحبت را به چیز دیگری تغییر داده اید که تسلط بیشتری بر روی آن موضوع داشته و به راحتی می توانید در مورد آن بحث نمایید، موجب خواهد شد تا صحبت های سازنده تری با آن شخص داشته باشید، در صورتی که وی سعی کند تا بحث را به موضوع قبلی بکشاند، می توانید به او بگویید که قبلا نظر خود را درباره آن موضوع داده اید و می خواهید درباره موضوع دیگری بحث کنید.

در صورت امکان از داشتن اثر متقابل پرهیز شود.

چگونگی رفتار و واکنش مناسب در برابر افراد منفی نگر و مغرور که در نزدیکی شما زندگی می کنند، دشوار تر می باشد؛ هر کاری که لازم است برای کاهش تاثیر یک فرد انجام گیرد را انجام دهید، لبخند زدن و تکان دادن سر رفتار های مناسبی هستند و موجب تمرین کم حرف زدن و جلوگیری از انجام اثر متقابل می شوند.

به کار بردن عباراتی مثل “آه” و “ممم” در صحبت هایتان به این معنا می باشند که یعنی به گفتگوی خود علاقمند نبوده و درگیر صحبت نیستید. در صورت امکان، دلایل لازم برای رفتن و نادیده گرفتن طرف مقابل تان را پیدا کنید، همچنین تا جایی که امکان دارد فاصله تان را با وی حفظ کرده و در صورتی که راهکار مناسب و قابل اعتمادی برای برخورد با این اشخاص ندارید، بهتر است از حضور ناراحت کننده آنها جلوگیری کنید.

راه خود را پیش گرفته و مودبانه رفتار کنید.

در هنگام رفتار با افراد مغرور و متکبر، شما حق دارید تا نظرات مخالف خود را با احترام بگویید. راهکار های مودبانه زیادی برای توضیح دادن به اشخاصی که با آنها موافق نیستند، وجود دارد. مثلا می توانید از عبارت “یک نکته جالب وجود دارد” استفاده کنید. باید بدانید که راه بزرگی در پیش گرفته اید و شما وظیفه خود را انجام داده و این بهترین کاری است که می توانستید، انجام دهید.

رفتار با افراد متکبر و مغرور

صادق بودن با افراد مغرور و متکبر

در صورتی که وضعیت تغییری نکرد و شخص متکبر، همچنان به رفتار اعصاب خرد کنی خود ادامه می دهد، باید با آنها صادق باشید، نیازی به فریاد زدن، قسم خوردن و یا استدلال ندارید، بلکه با اعتماد به نفس و مودبانه به آنها بگویید که بسیار متکبر هستند.

مطمئن شوید که درست عمل کرده اید و نمونه های آشکاری از اینکه آنها موجب آزار و مزاحمت برای شما شده اند، ارائه نمایید. اگر چه گفتن این حرف ها، ممکن است در ابتدا برای آنها سخت و غیر قابل تحمل باشد، اما می تواند موجب پیدایش تغییرات مثبتی در آنها شود، اما در صورتی که وضعیت آنها تغییری نکرده و به نوعی پاسخ نداد، بهتر است به سادگی از آن وضعیت خارج شده و وی را ترک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.