دسته ها
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱

نحوه صحیح رفتار با افراد مغرور چگونه است؟

  • فاطمه میرزایی
  • ۲۴ فروردین ۱۴۰۱
  • ۰

داشتن اخلاق شایسته و برخورد مناسب، بهترین رفتار با افراد مغرور می باشد. به طوری که داشتن برخورد خوب و بزرگوارانه می تواند در اصلاح رفتار این قبیل اشخاص بسیار تاثیر گذار باشد. برای آشنایی بیشتر با این مبحث روانشناسی مهم در ادامه همراه ما شوید.

برخورد داشتن با افراد مغرور، خودخواه و همچنین افراد خودشیفته موضوعی بسیار آزار دهنده می باشد، زیرا با رفتارشان می توانند، موجب تضعیف اعتماد به نفس شما شوند، بنابراین در این مطلب به چگونگی رفتار با افراد مغرور پرداخته ایم تا بتوانید با برخوردی مناسب با این قبیل افراد ارتباط برقرار کنید.

نوع برخورد با افراد مغرور

رفتار با افراد مغرور و نکاتی که باید بدانید

اشخاص مغرور و متکبر، همیشه حق را به خودشان می دهند، آنها اعتقادات الکی داشته و معمولا به حرف کسی گوش نمی دهند و افرادی که در اطرافشان هستند را نادیده گرفته، دیگران را قابل تحمل می دانند و یا به شدت بی ادب رفتار می نمایند.

بنابراین قرار گرفتن در کنار این افراد، طبیعتا آسان نیست، زیرا می توانند اعتماد به نفس تان را نابود کنند. همینطور ممکن است رفتار درست با این افراد را تشخیص نداده و ندانید که چه چیزی را بگویید، چطور برای خود مطرح کرده و مودبانه نظرتان را بگویید، چون شما شایسته این هستید که صدایتان شنیده شده و با احترام با شما برخورد شود. اگر در زندگی تان ناچارا با افراد مغرور روبه رو شده اید، می توانید در این مطلب با راهکارهایی برای رفتار با افراد مغرور آشنا شوید.

نحوه برخورد درست با افراد مغرور

همنشینی با افراد مغرور و خودشیفته، بسیار آزار دهنده است، زیرا همیشه فکر می کنند که از همه بهتر هستند و نیز مدام از خودشان تعریف می کنند. بنابراین اگر در زندگی خود، همواره با آدم های مغرور و متکبر سرو کار دارید، در اینجا نکاتی مؤثر برای مواجه شدن با این قبیل افراد ذکر کرده ایم که به کار بردن آنها، شما را قادر خواهد ساخت تا رفتار مناسب با شخصیت متکبر این نوع افراد در زندگی تان داشته باشید.

رفتار با اشخاص مغرور

  •  مبل و میز
  •  قاصدک 24

داشتن اعتماد به نفس بالا

بهترین راهکار در هنگام برخورد با یک شخص متکبر، نشان دادن اعتماد به نفس بالا است. سعی کنید، در مقابل یک فرد مغرور، به صورت قوی، مطمئن و شایسته رفتار کنید، هنگامی که وی احساس کند، آهنگ صدایتان بیشتر است، کمتر به خود اجازه خواهد داد که در مورد شما نظر دهد و در نتیجه آسیب کمتری خواهید دید.

فرد مغرور ممکن است، توانایی برقراری ارتباط با شما را نداشته باشد، از این رو به جای آن حرف های بی رحمانه ای را در مورد شما بیان کند، بنابراین از این فرصت می توانید استفاده کرده و برای بهبود مهارت گوش دادن، تحمل دیگران و بازتاب تعامل با دیگران استفاده نمایید.

پیدا کردن ضعف خود

اگر آدم بی حوصله و کم طاقتی هستید و تمایلی به شنیدن حرف دیگران ندارید، باید سعی در اصلاح رفتار خود کرده و با تلنگر زدن به رویکرد منفی و نیز تمرین زیاد، مخالف آن رفتار کنید. در هنگام گوش دادن از قضاوت خودداری کنید و در پی آنچه که به آنها انگیزه می دهد، باشید، به طور کلی تحملتان را برای افرادی که با شما متفاوت هستند، بالا ببرید.

آدم های متکبر معمولا به دنبال افراد ساده می باشند، زیرا به راحتی می توانند به آنها زور گفته و تحت سلطه خود قرار دهند. بنابراین در صورت داشتن مشکل در این زمینه می توانید، ویژگی هایی مثل ادعا کردن و اظهار نظر کردن را در خودتان تقویت کنید و برای مواجهه شدن و ایستادن در مقابل خواسته های وی، تامل کنید.

به آنها اجازه ندهید تا به فکر و روان شما وارد شوند.

در بسیاری از مواقع لازم است، فرض کنید که فرد مغرور و متکبر قصد ندارد به شما بی احترامی کرده و موجب آزار شما شود، شما می توانید روش های مختلفی را برای جلوگیری از همه حرف ها و نا امیدی ها انجام دهید و نیز نظرات وی را نادیده بگیرید و می توانید آن را مانند یک داستان خنده دار برای دوستان خود در آینده تعریف کنید، زیرا موجب خواهد شد تا از فشار استرس های وارد شده بر شما، رهایی یابید.

دادن یک شانس یا فرصت به آنها

افراد مغرور با وجود داشتن اخلاق های بارز خود می توانند،جذاب باشند، بنابراین با دادن یک شانس و فرصت به آنها، کمک خواهید کرد تا ماهیت و شخصیت واقعی خود را نشان دهند.

به حرفهای آنها خوب گوش دهید و اجازه دهید که آزادانه صحبت کنند، سپس با پیدا کردن یک موضوع برای مکالمه، می توانید با آنها به طور عمیق تر وارد صحبت شوید، در نتیجه از روی طرز برخورد و حرفهایش متوجه خواهید شد که فردی سخت و غیر قابل تحمل بوده یا اینکه با مهربانی و تمام و کمال صحبت می کند و با توجه به آن، می توانید تصمیم گرفته و بر اساس آن عمل نمایید.

تغییر دادن موضوع مکالمه

افراد متکبر و مغرور معمولا در گفتگوهایی که در آن احساس راحتی می کنند، تسلط بیشتری دارند، بنابراین می توانید با پیدا کردن راهی برای تغییر موضوع مکالمه و پیش کشیدن صحبت های جدید، این قدرت را از شخص متکبر بگیرید.

زمانی که شما موضوع صحبت را به چیز دیگری تغییر داده اید که تسلط بیشتری بر روی آن موضوع داشته و به راحتی می توانید در مورد آن بحث نمایید، موجب خواهد شد تا صحبت های سازنده تری با آن شخص داشته باشید، در صورتی که وی سعی کند تا بحث را به موضوع قبلی بکشاند، می توانید به او بگویید که قبلا نظر خود را درباره آن موضوع داده اید و می خواهید درباره موضوع دیگری بحث کنید.

رفتار با افراد متکبر و مغرور

در صورت امکان از داشتن اثر متقابل پرهیز شود.

چگونگی رفتار و واکنش مناسب در برابر افراد منفی نگر و مغرور که در نزدیکی شما زندگی می کنند، دشوار تر می باشد؛ هر کاری که لازم است برای کاهش تاثیر یک فرد انجام گیرد را انجام دهید، لبخند زدن و تکان دادن سر رفتار های مناسبی هستند و موجب تمرین کم حرف زدن و جلوگیری از انجام اثر متقابل می شوند.

به کار بردن عباراتی مثل “آه” و “ممم” در صحبت هایتان به این معنا می باشند که یعنی به گفتگوی خود علاقمند نبوده و درگیر صحبت نیستید. در صورت امکان، دلایل لازم برای رفتن و نادیده گرفتن طرف مقابل تان را پیدا کنید، همچنین تا جایی که امکان دارد فاصله تان را با وی حفظ کرده و در صورتی که راهکار مناسب و قابل اعتمادی برای برخورد با این اشخاص ندارید، بهتر است از حضور ناراحت کننده آنها جلوگیری کنید.

راه خود را پیش گرفته و مودبانه رفتار کنید.

در هنگام رفتار با افراد مغرور و متکبر، شما حق دارید تا نظرات مخالف خود را با احترام بگویید. راهکار های مودبانه زیادی برای توضیح دادن به اشخاصی که با آنها موافق نیستند، وجود دارد. مثلا می توانید از عبارت “یک نکته جالب وجود دارد” استفاده کنید. باید بدانید که راه بزرگی در پیش گرفته اید و شما وظیفه خود را انجام داده و این بهترین کاری است که می توانستید، انجام دهید.

رفتار صادقانه با افراد مغرور و متکبر

در صورتی که وضعیت تغییری نکرد و شخص متکبر، همچنان به رفتار اعصاب خرد کنی خود ادامه می دهد، باید با آنها صادق باشید، نیازی به فریاد زدن، قسم خوردن و یا استدلال ندارید، بلکه با اعتماد به نفس و مودبانه به آنها بگویید که بسیار متکبر هستند.

مطمئن شوید که درست عمل کرده اید و نمونه های آشکاری از اینکه آنها موجب آزار و مزاحمت برای شما شده اند، ارائه نمایید. اگر چه گفتن این حرف ها، ممکن است در ابتدا برای آنها سخت و غیر قابل تحمل باشد، اما می تواند موجب پیدایش تغییرات مثبتی در آنها شود، اما در صورتی که وضعیت آنها تغییری نکرده و به نوعی پاسخ نداد، بهتر است به سادگی از آن وضعیت خارج شده و وی را ترک کنید.

طرز برخورد با فرد مغرور

تعیین مرز

شما قادر به کنترل عملکرد شخصی دیگر نخواهید بود و تنها می توانید عملکرد خود را کنترل نمایید. در رابطه با این موضوع روانشناسی به نام نانسی لوین بیان می دارد که این موضوع در رابطه با مدیریت شخص دیگر کمتر و بیشتر در رابطه با تعیین کردن مرز می باشد، برای هر آن چه که در دسترس شما است و نوع واکنش شما به آن زیادتر می باشد. چنانچه شخصی در زندگی ما هست که به دلیل وجود ما خود را نشان نمی دهد، در این شرایط می توانیم از او درخواست کنیم تا تعادل را رعایت نمایید و همچنین می توان به نحوی آماده باشیم که شخص مورد نظر تا جای ممکن متوجه حضور ما در آنجا نشود و یا ما را نبیند.

همچنین وی افزود که: «یک جمله معروف وجود دارد که بیان می کند جهت خرید شیر به ابزار فروشی مراجعه نکن. به همین خاطر ابتدا باید خود را مورد ارزیابی قرار دهیم و ببینیم چقدر در تلاش هستیم تا توسط فرد دیگر نیازهای خویش را برآورده نماییم که نه علاقه ای به ما دارد و نه قادر به انجام این کار می باشد؟»

سکوت کردن

با اینکه بی تفاوت بودن به یک رابطه، عمل بدی می باشد ولی بابی در این رابطه می گوید با در اختیار گرفتن زمانی که صرف شخص مغرور و خودخواه می نمایید شما می توانید کمک خوبی باشید تا او رفتار خود را مورد بررسی قرار دهد. البته نباید یک شبه انتظار دریافت نتایج مثبت را داشته باشید، زیرا این امر زمانی اتفاق خواهد افتاد که چنین افرادی علاقمند به تغییر باشند و تمایل انجام این کار را داشته باشند.

بابی همچنین بیان می دارد که «این که نخواهیم با شنوده ای ضعیف و فرد خودمحور زمان بیشتری صرف کنید موضوعی طبیعی و عادی می باشد. با این اتفاق اینگونه افراد به مرور زمان متوجه خواهند شد که روابط آن ها با دیگران کوتاه مدت است و دوستان زیادی ندارد و به همین خاطر در حرفه و کار خویش نمی توانند پیشرفت داشته باشند. ضمن اینکه احساس تنهایی خواهند کرد و حتی ممکن است تصمیم بگیرند ارتباطات خود را با دیگر افراد قطع کنند و همواره احساس بدی داشته باشند و حتی متعجب باشند که چرا این اتفاق رخ داده است».

طریقه رفتار با افراد مغرور

زمانی تفکر در رابطه با رفتار خود و همچنین مشاوره های روانشناسی جواب می دهد که خود فرد مایل به انجام آن باشد. بابی در این رابطه نیز می گوید که «یاد گرفتن نحوه گوش دادن همدلانه و فعالانه, به طور واضح سوال پرسیدن و آهسته کردن روند آن ها جهت در نظر گرفتن دیدگاه دیگر افراد غالبا در بهبودی روابط قویتر موثر می باشد».

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.