دسته ها
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸

انتخاب رنگ اتاق خواب و معرفی بهترین و بدترین رنگ های مورد استفاده در اتاق خواب ها

  • فاطمه میرزایی
  • ۲ شهریور ۱۳۹۸
  • ۰

رنگ ها تاثیرات زیادی در روحیه و شخصیت افراد می گذارند، بنابراین در هنگام طراحی دکوراسیون قسمت های مختلف منزل، انتخاب یک رنگ مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است، در این مطلب اطلاعاتی را در مورد بهترین و بدترین رنگ اتاق خواب به شما عزیزان ارائه می دهیم.

شاید بسیاری از افراد از تاثیری که رنگ اتاق خواب می تواند بر روحیات افراد داشته باشد، بی اطلاع باشند؛ رنگها علاوه بر زیبایی از مهمترین عناصر تاثیر گذار بر روحیات و احساسات انسان می باشند، بنابراین در هنگام انتخاب رنگ اتاق خوابتان باید به نوع رنگی که استفاده می کنید، اهمیت زیادی دهید، در ادامه تصاویر و نکاتی را در مورد انتخاب رنگی مناسب برای محیط خواب در اختیارتان قرار خواهیم داد.

انتخاب رنگ اتاق خواب و اصول آن

اتاق خواب یک محیط شخصی است و دکوراسیون داخلی آن باید به گونه ای طراحی شود که فرد احساس امنیت و آرامش بیشتری داشته باشد؛ انتخاب رنگی صحیح و اصولی برای اتاق خواب نقش زیادی در میزان آرامش شما در هنگام استراحت در اتاق دارد، زیرا بسیاری از رنگها موجب به هم ریختن روح و روان انسان و نیز از بین رفتن آرامش وی شده که این مساله در علم روانشناسی نیز ثابت شده است. بنابراین راهنمای انتخاب رنگ اتاق خواب برای سنین و روحیات مختلف، به هنگام طراحی دکوراسیون اتاق خواب منزل می تواند به شما کمک زیادی نماید.

  •  ایران پنل
  •  بورسیکا

 رنگ دکوراسیون اتاق خواب

بهترین رنگها برای اتاق خواب بزرگسال

انتخاب رنگ برای محل خواب اغلب کار دشواری به نظر می رسد، رنگ دیوار ها و نیز مبلمان، تخت، پرده و دیگر وسایل باید طوری انتخاب شود که علاوه بر زیبایی و ظرافت بتواند حس خوبی را به فرد منتقل نماید. در این قسمت به معرفی بهترین رنگهای اتاق خواب بزرگسال و کودکان پرداخته ایم که امیدواریم، مطالعه آن برای شما سودمند واقع شود.

 رنگ منحصر به فرد اتاق خواب

 رنگ مناسب برای اتاق خواب

آبی، یکی از محبوب ترین رنگها به منظور استفاده در دکوراسیون اتاق خواب است، طیف های مختلف آبی از جمله رنگ های پرطرفدار و مناسب برای استفاده در فضای داخلی اتاق خواب می باشد که می تواند موجب ایجاد خونسردی و آرامش شود و نیز در میزان کیفیت خواب تاثیر زیادی خواهد گذاشت و آن را به بالاترین درجه ممکن می رساند، همچنین میزان کابوس های شبانه را نیز کاهش خواهد داد.

 رنگ مناسب اتاق خواب

زرد، یکی از رنگهای آرامش بخش و گرم می باشد که از جمله بهترین رنگها برای اتاق خواب دسته بندی می شود، علم روانشناسی ثابت کرده، افرادی که در اتاقهای زرد می خوابند، سریع تر به خواب رفته و می توانند به طور میانگین حدود ۸ ساعت خواب راحت داشته باشند. ترکیب رنگهای آبی، زرد و سبز یک نوع رنگ ترکیبی عالی و ایده آل برای اتاق خواب می باشد.

 رنگ اتاق خواب

سبز، طیف های مختلف رنگ سبز برای استفاده در دیزاین اتاق، نقش مهمی در کیفیت و کمیت خواب دارد. سبز چمنی و سبز زیتونی دو گزینه مناسب از میان انواع رنگ سبز برای استفاده در دکوراسیون داخلی اتاق خواب می باشند.

 رنگ اتاق خواب

نقره ای، استفاده از نقره ای در فضای اتاق موجب ایجاد دکوراسیون شیک و لوکسی خواهد شد، همچنین نقره ای کمک خواهد کرد تا سریع تر به خواب روید؛ میانگین ساعت خواب در اتاق نقره ای می تواند، در حدود هفت ساعت و نیم باشد.

 رنگ دیوار اتاق خواب

نارنجی، این نوع رنگ از بهترین رنگ ها برای اتاق خواب می باشد، رنگ نارنجی باعث هضم سریع تر غذا شده و در نتیجه در بهبود عملکرد معده و تسکین درد معده و در نتیجه داشتن یک خواب راحت کمک زیادی خواهد کرد.

بهترین رنگ ها برای اتاق کودکان

مناسب ترین رنگ ها برای اتاق کودکان زیر هشت سال می تواند، مجموعه ای از رنگ های سرد و گرم باشد؛ رنگ های صورتی، نارنجی و طیف های مختلف زرد می تواند گرینه های مناسبی برای انتخاب رنگ اتاق بچه های کمتر از ۸ سال باشد. استفاده از رنگ قرمز برای اتاق خواب کودک ، وی را بی قرار می کند، بنابراین بهتر است برای رنگ اتاق خواب کودکان در سنین پایین خودداری شود، برای بچه های بالای ۸ سال نیز می توان با توجه به علایق و سلیقه آنها، بهترین و مناسب ترین رنگ را انتخاب کرده و استفاده نمایید.

 رنگ اتاق خواب

بدترین و نامناسب ترین رنگ ها برای اتاق خواب

برخی رنگها، انتخاب مناسبی برای استفاده در اتاق خواب نمی باشند، زیرا نه تنها احساس آرامش را منتقل نمی کنند، بلکه موجب مختل شدن خواب نیز خواهند شد، بعضی از این رنگها عبارتند از :

 رنگ برای اتاق خواب

بنفش، این رنگ اگر چه بسیار لوکس و اشرافی می باشد، اما رنگی مناسب برای استفاده در فضای اتاق خواب نمی باشد، زیرا بنفش موجب عدم کیفیت خواب شده و نیز باعث می شود که بیشتر کابوس ببینید، اگر از جمله افراد علاقمند به بنفش هستید، می توانید از مکمل های آرامش بخش بنفش مثل زرد، نارنجی و سبز استفاده نمایید.

 رنگ پرانرژی اتاق خواب

قرمز، این نوع رنگ اصلا برای محیط خواب توصیه نمی شود، زیرا موجب بی قراری، نا آرامی و اختلال در خواب شما خواهد شد. قرمز هیجان و فشار خون را بالا برده و در نتیجه مانع خواب خواهد شد. از آنجا که اتاق محیطی برای استراحت و تجدید انرژی است، بنابراین استفاده از رنگ قرمز که موجب افزایش هیجان و انرژی می شود، باعث خواهد شد تا به طور ناخودآگاه نتوانید راحت بخوابید.

 رنگ وسایل اتاق خواب

قهوه ای، قهوه ای یکی از بدترین رنگها برای استفاده در اتاق است که نماد افسردگی و غم می باشد و در نتیجه میانگین ساعات خواب در اتاق خواب قهوه ای به پایین ترین حد می رسد؛ اگر دیوار ها و کف اتاق خواب خود را قهوه ای کرده اید، می توانید با به کار بردن رنگهای آبی و سبز در سایر قسمت ها و نیز وسایل اتاق خواب، تا حدودی فضای آن را تلطیف نمایید.

رنگ جذاب و شیک اتاق خواب

طلایی، طلایی از انواع رنگهای گرم و روشن می باشد و استفاده از آن برای اتاق خواب یادآور مسائل مالی و بدهکاری بوده، در نتیجه می تواند احساس نگرانی ایجاد نماید. میانگین ساعات خواب برای طلایی، نیز پایین می باشد.

 رنگ زیبای اتاق خواب

رنگ خاکستری، این رنگ از جمله رنگ های خنثی و محبوب  می باشد، اما استفاده از آن در دکوراسیون اتاق خواب خاکستری می تواند موجب دلتنگی و افسردگی شود. برای کسانی که رنگ اتاق خواب آنها خاکستری است، می توانند با استفاده از رنگ های نارنجی، آبی و زرد برای رنگ روبالشی ها، ملحفه و دیگر وسایل به کار برده شده، فضای اتاق را تلطیف نمایند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.