دسته ها
پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸

تقویت خاک باغچه با روش های طبیعی و ساده

  • سحر بهرامی مقدم
  • 16 جولای 2019
  • ۰

تقویت خاک باغچه یکی از مهم ترین عواملی موثر در رشد مطلوب گیاه است، شما می تواند با کمک این مطلب اقدام به تقویت خاک گیاهان خود کنید.

تمامی گیاهان برای زنده ماندن نیازمند املاح طبیعی و مواد مغذی موجود در خاک هستند، تقویت خاک باغچه را می تواند با اضافه کردن کودهایی مناسب به خاک انجام داد، کود ها به دلیل سرشار بودن از اصلی ترین مواد مغذی رشد گیاه بسیار سودمند هستند.

چگونه بستری غنی برای گیاهان خود به وجود بیاوریم

روش های تقویت خاک باغچه

کودهایی که جهت تغذیه خاک باغچه از آن استفاده می شود سرشار از کلسیم، فسفر، نیتروژن و پتاسیم هستند، که در ادامه با مواد تشکیل دهنده ای که جهت غنی سازی خاک باغچه از آن استفاده می شود آشنا می شویم.

مواد تشکیل دهنده که برای تقویت خاک باغچه از آن استفاده می کنند از مواد مغذی فراوانی ساخته شده اند که شما می توانید آن ها از فروشگاه های معتبر تهیه کنید، البته می توان با داشتن موارد مورد نیاز خود اقدام به تهیه این کود ها کنید.

این تقویت کننده ها بیشتر از کودهای حیوانی گاو و یا اسب تولید می شود و یا از کود های گیاهی که شامل ضایعات سبزیجات است تولید می شود که برای استفاده باید به حالت کمپوست تبدیل شود، کودهای گیاهی و کودهای حیوان در مراحل اولیه شاید آن خاصیت اولیه خود را از دست بدهند ولی این کودها قادر هستند خاک را به بهترین نحو تغذیه کنند.

آشنایی با نحوه تقویت خاک باغچه

شاید با خود بگویید که شاید اضافه کردن مستقیم ضایعات سبزی جات و میوه جات می تواند راه سریع تری باشد اما باید گفت که اینگونه نیست، کودهای حیوانی و گیاهی را هیچگاه به صورت تازه استفاده نمی کنند زیرا قادر به پایداری در خاک نخواهند بود و به سرعت در خاک تبخیر و یا توسط موجودات دیگر از بین خواهد رفت و تمام مواد مغذی را از خاک شما خواهند گرفت. به همین دلیل است که باید تمام اقسام کودها باید به حالت کمپوست در بیایند تا از وجود هر نوع میکروب و باکتری عاری شوند و به محیط زیست و خاک صدمه ای نزنند.

روش صحیح کو دهی خاک به این صورت است که ابتدا یک لایه روی خاک را با کود پوشانده سپس با استفاده از بیل خاک را زیر و رو کرده تا به خوبی با یکدیگر مخلوط شوند.

تقویت خاک باغچه با اسافاده از کود ها

راه های طبیعی و ساده تقویت خاک

علاوه بر استفاده از کودهای گیاهی و حیوانی راه های دیگری هم برای تقویت خاک باغچه وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

پوست موز: شما می توانید به راحتی از پوست موز برای تقویت خاک باغچه خود استفاده کنید کافیست پوست مور را به صورت مستقیم در خاک بگذارید و یا می توان پوست موز را آسیاب کرده و در مقابل قرار داده تا خشک شود و سپس آن را به خاک خود اضافه کنید.

پوسته تخم مرغ: پوسته تخم مرغ به دلیل دارا بودن کلسیم فراوان برای خاک به عنوان یک تقویت کننده استفاده می شود، برای استفاده از آن باید پوسته آن را در مقابل آفتاب قرار دهید تا کاملا خشک شود سپس آن ها را خرد کرده تا تبدیل به پودر شوند بعد آن را به خاک اضافه کنید و با یک بیل کوچک به خوبی با خاک مخلوط کنید.

راه های تقویت خاک باغچه

قرص آسپرین: تحقیقات گوناگونی نشان داده است که اگر از این قرص برای تقویت خاک باغچه استفاده کنید هر گونه بذری که در آن خاک کاشته شده است به طور حتم رشد خواهد کرد. پس شما می تواند از آسپرین برای تقویت و تغذیه خاک باغچه خود استفاده کنید کافیست یک عدد قرص آسپرین را به ۲ لیتر آب اضافه کرده و با استفاده از یک آبپاس آن را روی خاک اسپری کنید. این کار را باید هر ۲ الی ۳ هفته یک مرتبه انجام دهید.

نکته: برای اینکه خاک باغچه تان دارای مرغوبیت بالایی باشد باید در فواصل مختلف از آن به خوبی نگهداری کنید، به طور مثال نگذارید خاک باغچه تان سفت و خشک شود، در زمان هایی که خاک از پوشش گیاهی تهی است نگذارید آفتاب به طور مستقیم روی آن بتابد، از راه رفتن زیاد روی خاک باغچه خودداری کنید، محصولاتی که به تقویت خاک کمک می کند را بکارید کمانند گل گاو زبان و شبدر.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.