دسته ها
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱

خوردن تن ماهی در بارداری مجاز است؟

 • فاطمه میرزایی
 • ۱۸ تیر ۱۳۹۸
 • ۰

ماهی های تن از جمله مواد غذیی سرشار از اُمگا ۳ و نیز دارای مواد مغذی مفید می باشند که تاثیر زیادی در سلامتی انسان دارند، اما به دلیل جیوه موجود در برخی از ماهی ها، مصرف بیش از حد آن ها و نیز تن ماهی در بارداری مجاز نبوده و ممکن است با خطراتی برای جنین همراه باشد.

سرب و جیوه موجود در اغلب ماهی های جنوب می تواند در مغز جنین رسوب کرده و رشد مغزی وی را مختل کند، در نتیجه سلامتی جنین به خطر خواهد افتاد، از این رو مصرف انواع ماهی و تن ماهی در حاملگی باید با مراقبت بیشتر و نیز تحت نظارت پزشک تغذیه صورت گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مصرف تن ماهی در  دوران حاملگی و شیردهی در ادامه همراه ما شوید.

خوردن تن ماهی در بارداری

همانطور که می دانید، تغذیه در بارداری نقش مهمی در سلامتی مادر و جنین داخل رحم وی و نیز رشد و نمو کودک در آینده خواهد داشت، بنابراین مادران باردار باید همواره مراقب تغذیه و رژیم غذایی شان در دوران بارداری باشند و از مصرف بسیاری از  غذاها و مواد غذایی ممنوعه در بارداری که می تواند برای سلامتی آنها و جنین مضر باشد ، خودداری نمایند.

تن ماهی در بارداری

اغلب غذا های دریایی سرشار از پروتئین، آهن، روی و مواد مغذی مهم بوده و در نتیجه مصرف آن برای رشد و نمو کودک بسیار مهم می باشد، ضمن اینکه امگا ۳ موجود در بسیاری از ماهی ها در رشد مغز کودک تاثیر زیادی دارد. ماهی های تن یکی از این نوع غذا های رشار از اُمگا ۳ می باشد که بسیاری از خانم های باردار در طی دوران حاملگی خود، هوس خوردن آن را دارند، از این رو در ادامه در مورد مصرف تن ماهی در دوران حاملگی و اینکه آیا خوردن آن در این دوران مجاز است یا نه؟ نکاتی را در اختیار شما دوستان عزیز قرار می دهیم.

انواع غذا های دریایی از جمله ماهی های بزرگ درنده مثل کوسه ماهی، شاه ماهی، اره ماهی، تاج ماهی و ماهی خال مخالی دارای مقدار زیادی از جیوه می باشند، اگر چه جیوه موجود در این ماهی ها برای اغلب افراد ضرری ندارد، اما تجمع زیاد جیوه در خون برای افرادی که به طور مرتب و بیش از حد از این نوع ماهی ها می خورند، می تواند به مغز و سیستم عصبی آسیب برساند. ضمن اینکه خوردن این غذاهای دریایی حاوی جیوه در دوران حاملگی نیز ممنوع می باشد، زیرا ترکیبات فلزی جیوه موجب اختلال در فرآیند رشد جنین خواهد شد.

امروزه متخصصان تغذیه دریافته اند که مصرف تن ماهی در حاملگی به میزان محدود به دلیل اینکه مقدار کمی جیوه دارد، امن و بی خطر است، بنابراین خوردن آن را مجاز می دانند، اما مصرف بیش از حد آن ممکن است منجر به مسمویت شود.

 • بلیط کیش
 • مبل و میز

خوردن ماهی تن در بارداری

مقدار مجاز مصرف ماهی تن در دوران بارداری چقدر است؟

بسیاری از پزشکان و متخصصان تغذیه، خوردن بیشتر از ۴ قوطی تن ماهی در بارداری در هفته را مجاز نمی دانند. همچنین اگر قصد دارید، ماهی تازه مصرف کنید، نباید بیشتر از ۲ عدد در هفته بخورید، در هنگام استفاده از سایر غذا های دریایی، مصرف ماهی را کم کرده و توجه داشته باشید که در یک هفته سایر غذا های دریایی را همراه ماهی تن نخورید. به طور کلی خانم های باردار می توانند، تنها به میزان حدود ۲۲۵ تا ۳۴۰ گرم در هفته از غذا های دریایی مصرف نمایند. از آنجا که مصرف همه ماهی ها ممکن است، بی خطر نباشد، بنابراین در زیر برخی از انواع ماهی تن که استاندارد هستند را معرفی کرده و چگونگی نحوه مصرف شان را خواهیم گفت.

تن ماهی در بارداری+عکس

تن ماهی آلباکور : این نوع تن ماهی بسیار پر طرفدار است و تنها گونه سفید ماهی تن می باشد، مقدار ۳۰۰ گرم در هفته از ماهی تن آلباکور می تواند مجاز باشد.

تن ماهی آهی : این نوع ماهی با نام بیژی شناخته می شود و دارای مقدار جیوه بیشتری است، بنابراین در هفته، تنها مقدار ۱۷۰ گرم از این ماهی تن را می توانید مصرف کنید.

تن ماهی یلوفین : عطر و طعم این نوع ماهی تن نسبت به ماهی تن آلباکور کمتر می باشد، مصرف این تن ماهی در حاملگی بیشتر از ۲ تا ۳ سهم در هفته مجاز نمی باشد.

تن ماهی بلوفین : این تن ماهی همانند تن ماهی آهی دارای مقدار جیوه بالایی می باشد و تنها می توانید به مقدار ۱۷۰ گرم در هفته از این ماهی تن را مصرف کنید.

فواید مصرف تن ماهی به مقدار محدود

خوردن مقدار محدود از تن ماهی در بارداری، نه تنها ممکن است ضرری نداشته باشد، بلکه حتی می تواند با فوایدی همراه باشد که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

 • تامین پروتئین های مورد نیاز بدن
 • تامین مواد معدنی، ویتامین D و اسید های چرب اُمگا ۳ برای افزایش رشد جنین
 • همچنین اُمگا ۳ موجود در ماهی، می تواند به رشد مغز کمک کرده و برای تقویت چشم و اعصاب جنین مفید باشد.

بنابراین خوردن ماهی تن در بارداری، اگر چه به عنوان یک غذای کامل محسوب نمی شود، اما به طور کلی، فواید خوردن به اندازه و محدود شده آن نسبت به خطراتی که ممکن است با خوردن آن ایجاد شود، بیشتر است.

ماهی تن در دوران بارداری

مضرات مصرف تن ماهی در بارداری

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، مصرف بیش از حد ماهی تن در دوران بارداری، چه تازه باشد و یا به صورت کنسرو شده، مضر است، در اینجا می توانید با برخی خطرات و مضرات مصرف تن ماهی در دوران حاملگی آشنا شوید.

 • زیاده روی در خوردن تن ماهی، مقدار جیوه بدن مادر باردار را افزایش داده و در نتیجه منجر به آسیب مغز و اعصاب در حال رشد جنین داخل رحم شود.
 • مصرف جیوه همینطور می تواند، موجب برخی آسیب های قلبی شود.
 • حتی مقدار کم جیوه برای مادر باردار، می تواند در رشد و نیز عملکرد سیستم ایمنی جنین اختلال ایجاد کرده و موجب آسیب های جسمانی شود.
 • تن ماهی حاوی برخی آلاینده های زیست محیطی مثل دیوکسین، پلی کلرید بی فنیل است که ورود آنها به بدن، موجب اختلال در رشد جنین خواهد شد.
 • قوطی های کنسرو به دلیل وجود BPA موجود در پوشش آنها، احتمال وارد شدن این ماده شیمیایی به بدن مادر باردار وجود داشته و در نتیجه منجر به آسیب در رشد مغز جنین خواهد شد.
 • از آنجا که اغلب ماهی تن کنسرو شده، دارای مقدار زیادی نمک می باشند، بنابراین مصرف آن، میزان سدیم بدن را افزایش داده و در نتیجه احتمال فشار خون بالا را منجر خواهد شد.

ماهی تن در بارداری

به این نکته توجه داشته باشید که کنسرو ماهی تن دارای مقدار جیوه کمتری می باشد. اما خوردن ماهی هایی مانند اره ماهی، کوسه ماهی، تاج ماهی و ماهی خال مخالی به دلیل دارا بودن مقدار زیاد جیوه در دوران بارداری ممنوع می باشند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.