دسته ها
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸

نشانه های اختلال شخصیت نمایشی و نحوه درمان این اختلال

 • سمیه نیک فرجام
 • 15 ژوئن 2019
 • ۰

افرادی که به اختلال شخصیت نمایشی دچار هستند سعی دارند تا شخصیا بیرونی خود را پررنگ تر به نمایش بگذارند این افراد دارای شخصیت تظاهری هستند و به همین جهت دلبستگی های آن ها و رفتارهای نمایشیشان اغلب دارای دوام و ثبات نیست.

ممکن ات بسیاری از ما در اطرافیان خود با افرادی مواجه شده باشیم که سعی دارند تا شخصیت خود را به نمایش بگذارند و از این طریق توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کنند. این نوع از رفتار در این افراد به این علت که برخواسته از تظاهر و خودنمایی است نمی تواند دوام زیادی داشته باشد و موجب می شود ارتباطات خود را تقویت کنند و از آن نگهداری نمایند. اما باید دید ریشه اختلال شخصیت نمایشی در چیست و چه چیزهایی باعث می شود تا فرد از این شخصیت پیروی کند؟ روانشناسان زیادی در این زمینه به مطالعه پرداخته اند و دلایل زیادی همچون نداشتن خودباوری، عدم اعتماد به نفس، نوع تربیت خانوادگی و مسایلی از این قبیل را برای آن برگزیده اند.

   شخصیت مغرور و نمایشی

شخصیت نمایشی چه ویژگی هایی دارد؟

نمونه بارزی از شخصیت های نمایشی را می تواند در میان سوپر استارها و افراد مشهوری مشاهده کرد که در جمع دارای یک شخصیت نمادین هستند و این نشان می دهد که شخصیت درونی آن ها و شخصیت بیرونی آن ها می تواند با یکدیگر متفاوت باشد. اغلب این افراد ممکن است در ظاهر از سطح روابط بالایی برخوردار باشند اما نمی توانند روابطی صمیمانه و پرشور داشته باشند. جالب است بدانید در رفتار این افراد نشانه هایی از شخصیت نمادین دیده می شود که از روی این نشانه ها می توانید شخصیت این افراد را شناسایی کنید به عنوان مثال تعریف و تمجید زیاد از شخصیت خود و انجام حرکات نمادین که این افراد را در دید دیگران قرار می دهد می تواند از جمله نشانه های آنان باشد.

ویژگی ها:

همانطور که می دانید و تاکنون تجربه داشته اید شخصیت نمایشی دارای نشانه ها و ویژگی های شخصیتی خاصی هستند از جمله مهم ترین آن ها نیز می توان به جلب توجه کردن آن ها با انجام برخی حرکات و صحبت ها اشاره کرد. شما می توانید در این افراد رفتارهای اغواگرانه ای را مشاهده کیند که هیچ شخصیت درونی پشت آن ها وجود ندارد و می توان گفت دارای شخصیتی پوچ هستند.

اختلال شخصیت نمایشی

 • قرار گرفتن در مرکز توجه و تمایل به خودنمایی که این رفتار را از طریق کارهای تحریک کننده و نمایشی انجام می دهند.
 • رفتارهای پرزرق و برق که تنها از جذابیت ظاهری برخوردار است.
 • مدام از خود و اطرافیانشان تعریف می کنند.
 • این افراد شهرت طلبی و احساس قدرت زیادی دارند و اغلب سعی دارند تا این شهرت را در به نمایش بگذارند.
 • رفتارهای نمایشی در مردان و زنان با یکدیگر تفاوت دارد و اغلب در مردان این رفتارها ناشی از اعتماد به نفس آن ها می شود

علل:

شخصیت نمایشی دارای علت های متعددی است و مهم ترین این علت ها تربیت و زمینه خانوادگی است که در اغلب این افراد رفتارهای متضاد گونه ای دیده می شود پدر و مادرها این افراد ممکن است در رفتار با آن ها دچار بی توجهی شوند و این موجب ایجاد خلا در شخصیت کودک می شود و در نهایت به اختلال شخصیت نمادی و نایشی دچار می شود. از سوی دیگر نیز ممکن است رفتارهای افراطی و دادن اعتماد به نفس بی مورد به کودک موجب شود تا فرد در واقع از خود راضی بار آید  که در هر دو صورت فرد در بزرگسالی نیز برای اثبات خود به رفتارهای نمایشی دست می زند.

شیوه های درمانی شخصیت نمایشی

برای درمان شخصیت نمایشی دو شیوه درمانی کارساز است که شامل روان درمانی و دارو درمانی است اما بسیاری از افراد ترجیح می دهند تا برای درمان این ویژگی شخصیتی از شیوه های روان درمانی استفاده کنند تا بهتر این رفتار را در خود کاهش دهند. نکاتی که در روان درمانی این افراد به آن ها اشاره می شود دارای اهمیت است زیرا اغلب این افراد نمی دانند که احساسات درونی آن ها اشتباه است و باور ندارند که دارای شخصیت نمایشی هستند از این رو توصیه می شود تا در وهله اول این افراد را نسبت به رفتارشان آگاه نماییم.

در روان درمانی این افراد از شیوه های روانکاوی نیز استفاده می شود و در آن روانپزشک از طریق طرحوارهی های درونی فرد اقدام به درمان و کاهش اینگونه از رفتارها در فرد می کند. طول درمان در این شیوه از درمان ۱۸ ماه-۳۶ ماه است که بسته به میزان آگاهی فرد از نوع شخصیت متغییر است.

شخصیت غیر واقعی و نمایشی

در دارو درمانی نیز سعی می شود تا با استفاده از داروهای ضد اضطراب و استرس به فرد کمک شود تا بیشتر به شخصیت درونی خود پی ببرد و بیشتر به خود فکر کند. زیرا اغلب افراد با شخصیت نمایشی دارای اضطراب و نگرانی هستند و به دیدگاه دیگران درباه خود اهمیت زیاد می دهند.

نحوه برخورد اطرافیان:

بی شک نحوه برخورد اطرافیان می تواند در تمام بیماری ها به فرد کمک کند در مشکل اختلال شخصیت های از خود راضی نیز برخوردی که والدین و هر یک از دوستان با این افراد دارند بسیار مهم است. شاید در بسیاری از بیماری های روانی توصیه شود تا با فرد همدلی و همراهی کنید اما در این نوع از اختلال توصیه می شود تا اطرافیان بیش از حد به فرد پر و بال ندهد و به خوبی او را متوجه رفتار اشتباه و زننده او کنند.

 • رفتارهای او را مبنی بر نوع شخصیت او قرار دهید.
 • سعی کنید بیشتر به دنیای او نزدیک و جهان را از دید او نگاه کنید تا علت این رفتار ا در او متوجه شوید.
 • تغییرپذیری در این به مرور زمان و با شناخت ایجاد می شود بنابراین سعی کنید تا در برخورد با این افراد زیاده روی نکیند و به آن ها زمان دهید تا رفتار خود را بشناسند.

شخصیت نمادی و نمایشی

 • مرزبندی های رفتار و رفتارهای مطلوب و دارای ارزش را برای او بازگو نمایید.
 • اجازه بازی کردن به او ندهید، ممکن است این افراد با رفتارهای خود اطرافیان را به بازی بگیرند بنابراین سعی کنید تا زمانی با او همراه شوید که از شما سوء استفاده نشود.
 • ترس و ها و مشکلات او را شناسایی و کمک کنید تا به آن ها پی ببرد.
 • اعتماد به نفس و خودباوری او را به سمت ارزش های درونی سوق دهید.

با توجه به نکات کلیدی و مهمی که در بالا به آن ها اشاره شد می توان نتیجه گرفت که گام اساسی در تغییر شخصیت نمایشی خودباوری خود فرد و شناخت نسبت به خود است. تا زمانی که فرد نمایشی قصد تغییر رفتار در خود را نداشته باشد شما نمی توانید کمک چندانی به او کنید و تنها در مسیر رسیدن به شناخت باید همراه او باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.