دسته ها
پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰

نحوه مقابله با پرش ذهن و حواس پرتی

 • سمیه نیک فرجام
 • ۱۶ خرداد ۱۳۹۸
 • ۰

پرش ذهن زمانی رخ می دهد که فرد در یک موقعیت زمانی نمی تواند بر روی موضوع و موقعیتی مشخص تمرکز داشته باشد. این موضوع موجب می شود تا در حال حاضر نتوانید تمرکز خود را حفظ کنید و در نهایت ذهن و توجه شما به جایی دیگر پرت خواهد شد.

ذهن انسان در طول روز درگیر مسایل و موضوعاتی متعدد است که بسته به میزان مشغولیت ذهنی و کاری آن ها می تواند به درگیری های مختلفی ختم شود. همانطور که می دانید انسان زمانی می تواند بر روی یک موضوع تمرکز داشته باشد که ذهن او درگیر مسایل دیگری نباشد  حواس پرتی  نتیجه همین امر است و زمانی رخ می دهد که فرد نمی تواند بر روی موضوعی تمرکز پیدا کند و در نهایت فرد به حواس پرتی دچار می شود اما برای اینکه بتوانید این مشکل را کنترل کنید و تحت نظارت خود درآورید باید به سراغ تکنیک های موثری در این زمینه بروید. تکنیک هایی همجون افزایش تمرکز، پی بردن به عوامل و علت های ایجاد کننده حواس پرتی و … در این زمینه می توانند کمک کننده باشند.

پرش تمرکز ذهن

 چطور با پرش ذهن مقابله کنیم؟

تاکنون در هنگام فکر کردن به چیزی دچار حواس پرتی شده اید؟ در اینجور مواقع حس افراد این است که به طور ناگهان ذهن آن ها پرت جایی دیگر می شود و موجب می شود تا از روی موصوع مشخص و نقشه ذهنی منحرف شوند. یک مثال ساده برای روشن کردن این مشکل زمانی است که شما در حال درس خواندن هستید و ذهن شما درگیر مسایل ریز و درشت دیگری نیز هست. در اینجا شما می توانید به خوبی معنای حواس پرتی و پرت شدن ذهن از یک موضوع را مشخص کنید.

 • تصفیه آب خانگی آکواجوی
 • بلیط کیش

مقاله های متعددی در زمینه جلوگیری از حواس پرتی و افزایش تمرکز بر روی کارها ارائه می شود که هر یک با توجه به تحقیقاتی که انجام می دهند راه ها  شیوه های مختلفی را برای دستیابی به این موضوع در نظر می گیرند. در اکثر این مقالات به ویژه مقالات مختص به پرش ذهن اینگونه تاکید می شود که قدم ابتدایی و اساسی برای از بین بردن این مشکل شناسایی عواملی است که در لحظه می تواند ذهن شما را پرت خود کند و در نهایت تمرکز را از شما می گیرد.

پرش ذهن چیست

عوامل موثر:

برای درمان حواس پرتی و عدم تمرکز باید عوامل مختلف درونی و بیرونی که می تواند موثر باشند را شناسایی کنید. عوامل بیرونی به عواملی گفته می شود که در خارج از توانایی فرد قرار دارد به عنوان مثال هوای محیط، روشنایی، سر و صدا و … که متعلق به محیط بیرونی فرد هستند. اما عوامل درونی به درون فرد باز می گردنند مانند استرس، اضطراب، نگرانی و بیماری که می تواند توجه فرد را سلب کند.

پیشگیری:

جالب است بدانید که تحقیقات نشان می دهد پرش ذهن همیشه امری منفی نیست و در برخی از موارد می توان به بعد مثبتی از آن نیز اشاره کرد. تحقیقات نشان می دهد در برخی از موارد افرادی با چنین مشکل از هوش و توانایی ذهنی بالایی برخوردارند و با بالا بردن توانایی خود می توانند در آن واحد بر چند موضوع تمرکز کنند. مانند انجام دادن چند کار در یک زمان که بیشتر خانم ها دارای این توانایی هستند و این شنان دهنده بالا بودن فعالیت ذهنی آن ها است.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

پرش های ذهنی

 • شناسایی عوامل ایجاد کننده حواس پرتی اعم از درونی و بیرونی
 • استفاده از شیوه های کنترل عوامل بیرونی همجون از بین بردن سر و صدا تنظیم سیستم تهویه هوا
 • کنترل عوامل درونی همجون استرس با استفاده از تکنیک های تنفس عمیق و مدیتیشن
 • مثبت اندیشی و تقویت افکار مثبت
 • انجام بازی های افزایش تمرکز

پرش حواس و ذهن

همچنین تمرین تمرکز نیز می تواند در این زمینه کمک کننده باشد که با استفاده از شیوه های مختلف بازی، ورزش، مشاور و … می توان آن را در خود تقویت کرد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.