دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

خواص تربچه و مزایای متفاوت بذر، برگ و آب تربچه را بهتر بشناسید

 • مرضیه نوروزیان
 • ۵ تیر ۱۴۰۰
 • ۰

تربچه یکی از صیفی جات فوق العاده است که اغلب برای تزیین سبد سبزی ها مورد توجه قرار می گیرد. البته خواص تربچه و برگ های آن اهمیت بیشتری از جنبه تزیینی آن دارد.

تربچه ظاهر زیبایی در بین سبزی ها دارد. این صیفی نه تنها از نظر شکل ظاهری بلکه از نظر سایر ویژگی ها با سبزی های دیگر متفاوت است. خواص تربچه و جلوه ظاهری اش باعث شده که زودتر از سایر سبزی ها خورده شود.

آشنایی با خواص تربچه

خواص تربچه در برگ آن نیز وجود دارد. بنابراین برای تکمیل این پروسه بهتر است از میوه و برگ تربچه با هم استفاده کنید. ویتامین های زیادی مانند K، نیاسین، C، فولات و B6 در تربچه موجود است. به همین خاطر برای سلامتی توصیه می شود.

مواد معدنی زیادی را می توان در بافت نازک این صیفی یافت. این مواد معدنی قادر به کنترل بیماری ها می باشد و به منزله جبران کمبود ویتامین مورد توجه قرار می گیرد. به عنوان مثال این صیفی از ویتامین ث بالایی برخوردار بوده و تامین کننده خوبی برای اسید فولیک است. به همین خاطر بهره مندی از خواص تربچه در بارداری توصیه می گردد.

خواص تربچه در بارداری

از این گیاه و برگ هایش برای درمان زردی استفاده می شود. ضمن اینکه عناصر مفیدی چون پتاسیم، اسید فولیک، مس، آنتوسیانین و کلسیم در آن نهفته است.

برای تسهیل حرکات روده از فواید تربچه بهره مند شوید. آنتی اکسیدان های قوی و مفید برای سلامتی بدن را خوردن تربچه دریافت خواهید کرد.

 • آرون گروپس

حرکات منظم روده تاثیر زیادی در رفع یبوست و افزایش اشتها دارد. چون ریشه بسیاری از بی اشتهایی ها منوط به عملکرد نامناسب روده و دفع مواد است.

با خوردن تربچه فیبر زیادی نصیب بدن خواهید کرد. این خاصیت باعث شده تا برای درمان بواسیر و رفع یبوست از تربچه کمک گرفته شود. برای بهره مندی از این ویژگی آب تربچه مصرف کنید. این آب باید به اندازه ۲ تا ۳ قاشق مربا خوری در طی روز استفاده شود.

درمان یبوست با خواص تربچه

البته به همراه این مصرف می توان از یک قاشق مربا خوری عسل نیز کمک گرفت. در این صورت به درمان سرفه، گلودرد و سیاه سرفه کمک می نمایید.

تربچه برای پوست نیز کاربرد دارد. برای این کار از بذرهای تربچه استفاده کنید. جوش های سرسیاه با مواد درونی این صیفی برطرف می گردد.

برای تهیه ماسک تربچه، مقداری از بذر تربچه را در ۴ لیوان آب ریخته و اجازه دهید تا بجوشد. بعد از گذشت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باید محلول به دست آمده را از روی اجاق گاز برداشته و منتظر بمانید تا خنک شود.

بذر تربچه

بعد از سرد شدن، مقداری پنبه را به محلول آماده شده، آغشته و به محل جوش های سرسیاه بزنید. البته برای از بین بردن لکه نیز از این محلول سودمند استفاده می شود.

برای بهبود التهاب نیز از این محلول کمک گرفته می شود. به عنوان مثال برای رفع التهاب ناشی از گزش حشرات بسیار کارساز است.

از دیگر خواص تربچه می توان به مدر بودن آن اشاره کرد. از این رو درمان خوبی برای عفونت های ادراری و اختلالات مربوط به آن می باشد.

خواص آنتی اکسیدانی تربچه مانند خواص لبو برای درمان سرطان کلیه، معده، روده و … بسیار مفید بوده و ویتامین های زیادی همچون ویتامین B12، ویتامین C، روی و … در این صیفی موجود است. بسیاری از این ویتامین ها برای سلامت پوست سودمند است.

سلامت پوست و فواید تربچه

یک محلول مناسب برای شست و شوی زخم های سطحی بوده و برای درمان جوش قرمز به کار می رود. با آب تربچه می توان خشکی پوست را درمان کرد. فیبر کافی دارد و کربوهیدرات پایینی ارائه می کند. ضمن اینکه این کربوهیدرات به شکل قابل هضم بوده و برای کاهش وزن پیشنهاد می شود. برای بهبود وضعیت گردش خون مورد توجه بوده و به متابولیسم بهتر بدن کمک می کند.

فواید آب تربچه

برای بهره مندی از فواید تربچه از آب این صیفی استفاده کنید. این آب برای شست و شوی روده و از بین بردن میکروب ها گزینه ای ایده آل است. ضمن اینکه بهبود مخاط بینی را به دنبال دارد.

بهره مندی از آب تربچه

معمولاً از آب تربچه در کنار آب دیگر سبزیجات بهره مند می شوند. این موضوع احتمالاً به خاطر طعم تند تربچه بوده و همراهی آن با دیگر سبزیجات بهتر خواهد بود.

بسیاری از کسانی که تمایل به استفاده از خود تربچه ندارند، آب تهیه شده از آن را ترجیح می دهند. ضمن اینکه در این صورت فواید تربچه راحت تر و سریع تر وارد سیکل بدن می شود.

برای آب گیری تربچه، تربچه های شاداب و سالم را انتحاب کنید. مصرف مداوم از این خواص، باعث تغییر رنگ چهره می شود. این موضوع از ویتامین C موجود در تربچه است.

ضمن اینکه برای پاکسازی کبد مورد توجه قرار می گیرد. برای درمان سنگ صفرا از خواص تربچه بهره مند شوید. داروی خوبی برای کنترل عارضه های ناشی از حساسیت می باشد. به عنوان مثال بهبود کهیر، ورم و التهاب، خارش را موجب می گردد.

برای درمان سنگ کلیه به اندازه خواص هندوانه ارزشمند است. درمان موثری برای سرفه های خشک بوده و مشکلات کبدی را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

درمان سرفه با نرم سازی ریه، سلول و مخاط بینی انجام می شود. برای درمان بیماری روماتیسم نیز بهره مندی از خواص تربچه توصیه می گردد.

فواید بذر تربچه

 • برای رفع مسمومیت مقداری از بذر تربچه را با سکنجبین مخلوط می کنند و به فرد مسموم می دهند. این عمل برای درمان مسمومیت و پاکسازی روده مورد توجه قرار می گیرد.
 • بذر تربچه برای افزایش شیر مادر توصیه می شود.
 • برای درمان یبوست و جلوگیری از آن و همچنین افزایش اشتها کاربرد دارد.

تربچه و درمان بیماری

از خواص دارویی تربچه برای درمان بیماری های کبدی و کلیوی و … استفاده می شود. این موضوع از مواد معدنی و ویتامین های موجود در این گیاه قوت می گیرد.

زردی

یکی از اختلالات کبدی است که با نام یرقان نیز شناخته می شود. تربچه برای پاکسازی کبد سفارش شده و یک تصفیه کنندن خون می باشد. با استفاده از تربچه، بیلیروبین به شکل منظم در بدن تولید و دفع می شود. در واقع با مصرف تربچه اکسیژن در خون افزایش یافته و این موضوع از تجزیه سلول های قرمز ممانعت می کند. برای درمان یرقان، تربچه سیاه بیش از تربچه قرمز پیشنهاد می شود.

درمان یرقان با خواص دارویی تربچه

درمان مشکلات کبد

به طور کلی تربچه در نقش یک تنظیم کننده عالی است. به همین خاطر برای تنظیم آنزیم ها، بیلیروبین، اسید و صفرا مورد توجه قرار می گیرد. در واقع با تنظیم این عناصر، کبد نیز به خوبی پاکسازی می شود.

تربچه با خود آنزیم هایی را دارا می باشد که این آنزیم ها برای پیشگیری از عفونت کیسه صفرا و کبد اهمیت زیاد دارد. دیتاستاز، مایروسیناس و استئار از آنزیم های موجود در تربچه است.

بواسیر

یکی از مشکلات دفع است که در نتیجه یبوست رخ می دهد. برای درمان یبوست و بواسیر از فیبر موجود در تربچه استفاده می شود. فیبر به تسهیل هضم غذا کمک و عمل دفع را آسان خواهد کرد. البته ژل آلوئه ورا نیز خاصیت زیادی برای این بیماری دارد.

مشکلات ادراری

با خواص مدر بودن سبب درمان سوزش ادرار یا التهاب می گردد. برای پاکسازی کلیه توصیه می شود. بسیاری از اشکالات مربوط به ادرار با خوردن تربچه بهبود می یابد. خواص زغال اخته نیز درمانگر خوبی برای مشکلات کلیوی است.

لاغری

فیبر زیادی دارد. بنابراین برای کاهش وزن توصیه می شود. با این فیبر زیاد احساس گرسنگی در شما از بین خواهد رفت. در نتیجه می توان خوردن بدون دریافت کالری را تجربه کرد.

کاهش وزن با مصرف تربچه

درمان سرطان

اسید فولیک، ویتامین C و آنتوسیانین برای درمان سرطان و پیشگیری از آن بسیار مهم هستند. در واقع این موضوع بر روی سرطان معده، روده، کولون، دهان و کلیه تاثیر مثبت داشته است.

پیشگیری از سرطان و تربچه

مشکلات پوستی

ویتامین های ضروری برای سلامت پوست همچون فسفر، روی، ویتامین های B و ویتامین ث را دارا می باشد. با مزایای تربچه می توان رطوبت مورد نیاز برای پوست را تامین کرد.

درمان مشکلات پوستی با تربچه

نیش حشرات

تسکین خوبی برای نیش حشرات بوده و از خارش بعد از آن ممانعت می کند.

درمان تب

تب بدن را می توان با خوردن آب تربچه پایین آورد و درمان کرد.

مشکلات تنفسی

برای درمان مشکلات تنفسی همچون آسم، برونشیت و … توصیه می گردد. چون خلط موجود در نای، شش، گلو و بینی را کاهش می دهد. این خلط مازاد ممکن است به دلیل عفونت یا سرماخوردگی باشد.

آرتروز

در تربجه قرمز ماده ای به نام سولفورافان وجود دارد که از تخریب غضروف ها جلوگیری کرده و از این نظر برای درمان آرتروز و پیشگیری از آن مفید می باشد.

فواید برگ تربچه

تربچه در ناحیه برگ نیز دارای فواید بی شماری است. به طوری که ویتامین ث برگ های آن از خود تربچه بیشتر بوده و معادل ۵ برابر آن است.

ریشه قرمز این گیاه با مواد معدنی چون مس، پتاسیم و اسید فولیک شناخته می شود.

فواید تربچه

دیگر فواید برگ تربچه نقلی

 • برگ تربچه می تواند با تب ناشی از عفونت مقابله کند.
 • سوخت و ساز بدن را تنظیم می کند.
 • گردش خون بدن را بهبود می بخشد.
 • مصرف این سبزی به همراه غذا می تواند به هضم غذا کمک نماید.
 • آب برگ تربچه نیز برای تقویت چشم موثر می باشد.

ارزش غذایی تربچه (نصف فنجان تربچه خام)

این مقدار تربچه دارای ۲ گرم کربوهیدرات، ۰.۳۵ گرم پروتئین، یک گرم فیبر و ۱۲ کالری می باشد.

طبع تربچه

تربچه قرمز دارای مزاج و طبیعت گرم و خشک می باشد. این ماده غذایی حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان، ریبوفلاوین، نیاسین، ویتامین B6، ویتامین C، ویتامین K، پتاسیم، کلسیم، روی، منیزیم، ، مس، فسفر و منگنز می باشد.

عوارض جانبی مصرف تربچه و برگ آن

از جمله عوارض مصرف بیش از حد تربچه می توان به ایجاد اختلال در تولید هورمون تیروئید اشاره کرد. برخی تحقیقات انجام گرفته در این زمینه نشان می دهد که مصرف زیاد این سبزی خوراکی موجب افزایش وزن غده تیروئید شده و سطح هورمون تیروئید را کاهش می دهد.

مصرف تربچه همچنین می تواند موجب افزایش تولید سنگ صفرا شود، از این رو افرادی که مبتلا به این بیماری هستند، لازم است قبل از مصرف حتما با پزشک مشورت کنند.

خاصیت تربچه

معمولا مصرف برگ تربچه بی ضرر است، اما به هر حال زیاده روی در خوردن آن مانند بسیاری دیگر از سبزیجات و مواد غذایی مختلف می تواند با عوارضی همراه باشد، حال مصرف زیاد برگ تربچه ممکن است موجب تحریک معده شود.

ضمن اینکه مصرف آن می تواند در برخی از افراد ایجاد حساسیت کند، البته این موضوع خیلی رایج نمی باشد.

بنابراین بهتر است، خانوم های باردار و شیرده به هنگام مصرف تربچه احتیاط کنند، زیرا اطلاعات کافی در رابطه با مصرف تربچه در این دوران و تاثیرات آن وجود ندارد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *