دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

نکاتی برای صرفه جویی در سوخت بنزین خودروهای امروزی

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۵ اسفند ۱۳۹۷
  • ۰

صرفه جویی در مصرف سوخت از راهکارهایی است که در سال های اخیر توجه زیادی به آن می شود و تکنیک های کاربردی و موثری برای آن سنجیده می شود که موجب مصرف بهینه سوخت می شود.

گزارش های مختلفی که در زمینه مصرف سوخت جمع آوری شده است نشان می دهد که روزانه ۶۰ میلیون لیتر بنزین مورد استفاده است که این محاسبات فقط در سطح کشور صورت گرفته است. با توجه به بالا بودن مصرف این سوخت باید تدابیری برای صرفه جویی در سوخت و نحوه مصرف آن سنجیده شود.

 صرفه جویی کردن در سوخت

صرفه جویی در سوخت:

برنامه چهرم و پنجم توسعه کشور که در بخش مهمی از آنها به اقدامات تاثیرگذار جهت صرفه جویی در میزان مصرف انواع سوخت اشاره شده است نشان دهنده میزان توجه و اهمیت این امر است.

از مهم ترین برنامه هایی که در این زمینه اجرا شده است برنامه سهمیه بندی برای صرفه جویی در سوخت است. اجرای اینگونه از برنامه ها موجب می شود تا ۱۵ درصد از میزان مصرف سوخت کاهش پیدا کند.

تنظیم خودرو:

بادی هر چند وقت موتور خودروی خود را چک کنید تا در صورت وجود مشکل سوخت شما بیش از اندازه مصرف نشود و در مصرف آن صرفه جویی داشته باشید.

فیلترهای استاندار:

تعویض به موقع و به هنگام فیلتر می تواند ۱۰ درصد از مصرف سوخت شما را کاهش دهد و از سوی دیگر از آلودگی هوا نیز به میزان بالایی می کاهد.

نحوه صرفه جویی در سوخت

  •  آرون گروپس

استفاده کم از کولر:

اگر می خواهید از تکنیک های صرفه جویی در سوخت استفاده کنید باید کمتر از کولر استفاده کنید. استفاده کردن از کولر به ویژه در زمان هایی که در ترافیک هستید می تواند میزان بالایی از سوخت شما را هدر دهد.

تنظیم باد لاستیک:

با لاستیک ها را باید مرتبا چک کنید تا در صورت کم باد بودن آن را تنظیم کنید و توجه داشته باشید که این امر می تواند در مصرف سوخت شما موثر واقع شود.

ترموستات:

ترموستات نیز یکی دیگر از اجزای ماشین است که درست کار کردن آن سوخت کمتری را به هدر می دهد. محاسبات نشان داده است که خودرویی با عدم عملکرد صحیح ترموستات ۲ درصد بیشتر مصرف سوخت خواهد داشت.

تنظیم ترمز:

در مواقعی که به طور ناگهانی و با گاز زیاد ترمز میس کنید باید توجه داشته باشید که فشار بیشتری را به خودرو وارد می کنید و انی موجب می شود تا سوخت شما به میزان بیشتری مصرف شود.

سرعت متعادل:

سرعت متعادل و تنظیم شده یکی دیگر از عواملی است که می تواند در مصرف شوخت شما تاثیرگذار باشد و آن را تنظیم کند.

صرفه جویی درست سوخت

انتخاب مسیرهای کوتاه:

در رانندگی می توانید با استفاده از مسیرهای کوتاه تر صرفه جویی بیشتری در مصرف سوخت خودروی خود داشته باشید و کمتر با مشکلات نقص خودرو همراه باشید.

نکات دیگر:

  • استفاده نکردن از باربند و حمل کردن وسایل سنگین
  • عدم روشن نگه داشتن خودرو در مدت زمان بیش از ۱۲۰ ثانیه
  • استفاده از وسایل نقلیه عمومی
  • رعایت اصول صحیح رانندگی

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *