دسته ها
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

فلسفه شب یلدا برای ایرانیان چیست؟

  • مرضیه نوروزیان
  • ۲۹ آذر ۱۳۹۷
  • ۰

فلسفه شب یلدا نشان می دهد که ایرانیان از همان ایام دیرین انسان هایی آگاه بوده اند و به محیط پیرامون خود توجه ویژه ای داشتند. در این مطلب توضیحاتی پیرامون شب یلدا و علت نام گذاری آن ارائه می کنیم.

فلسفه شب یلدا، به اهمیت فصل زمستان در فرهنگ ایرانی مربوط می شود. البته بسیاری از جشن های ایران باستان چون اسفندگان، مهرگان، جشن عید نوروز و سیزده به در فلسفه ای دارند. 

فلسفه شب یلدا

ساده ترین تعبیر از فلسفه شب یلدا برای تمام ایرانیان مربوط به وداع با فصل پاییز و آغاز فصل زمستان است. در واقع شب یلدا روز ۳۰ ام آذر از غروب آفتاب تا طلوع یکم دی ماه را شامل می شود.

تاریخچه شب یلدا

از این شب به عنوان طولانی ترین شب سال در نیمکره شمالی یاد می شود. این شب با انقلاب زمستانی قرین می گردد. از اول تابستان تا آخر آذر حدود یک دقیقه به طول شب اضافه می شود و شب ۳۰ آذر، بلندترین زمان شب سال می باشد.

فلسفه شب یلدا

  • کالا چیو

از اول دی ماه به بعد روزی یک دقیقه بر طول روز اضافه می گردد و از طول شب برابر با همان حدود یک دقیقه کاسته می گردد. این روند تا پایان خرداد ادامه دارد.

این فرهنگ باستانی ایران زمین در میان رومیان باستان نیز با جشن ساتورن تجلی پیدا کرده است. یلدا به معنای زایش زاد روز و تولد است. ایرانیان باستان این شب را جشن می گرفتند. چون از فردا روزها طولانی می شدند و این اتفاق مهمی قلمداد می شد. البته این موضوع اکنون نیز اهمیت دارد. چون طولانی شدن روز در زندگی رومره اهمیت زیادی دارد.

دی ماه به معنای آفریننده و دادار است و این نام گذاری نیز مربوط به طولانی شدن روزها می باشد. مردم در شب طولانی سال از خوردنی های خاصی استفاده می کنند.

بیشترین تمرکز در این شب بر روی خوردن خوراک و میوه های گرم است. ایرانیان باستان باور داشته اند که برای در امان ماندن از سرمای سخت زمستان باید در این شب خود را با خوردن خوراک گرم ایمن کرد.

معنای یلدا

هر کدام از میوه ها و خوراک شب یلدا بنا به دلیلی مصرف شده و از جهاتی حائز اهمیت بوده اند. فصل زمستان به طور کلی به دو چله بزرگ و کوچک تقسیم می شده است که چله بزرگ از ابتدای ماه دی تا ۴۰ روز بعد یعنی ۱۰ بهمن ماه و چله کوچک از ۱۰ بهمن تا ۳۰ بهمن معادل با ۲۰ روز را شامل می شده است.

شب یلدا برای تازه عروس و دامادها اهمیت زیادی دارد. به گونه ای که در این شب هدایای زیبایی به همراه تزیین فوق العاده دریافت می کنند و این شب برای آن ها به یادماندنی تر خواهد شد.

فلسفه شب یلدا

مهمترین فلسفه شب یلدا، مربوط به گذر زمان است و بهانه ای برای دور هم جمع شدن می باشد. ضمن اینکه در این گونه مراسم مادر بزرگ و پدر بزرگ ها مهره های اصلی تلقی می شوند. چون با وجود آن ها این مراسم با شکوه خاصی برگزار می شود.

شب یلدا بیشتر سنتی جهت پاسداشت رسوم فراموش نشدنی کهن ایران زمین است. برای تزیینات خوراک های این شب از تزیینات متفاوتی بهره مند می شوند که این موضوع زیبایی سفره شب یلدا را بیشتر خواهد کرد. فلسفه شب یلدا یادآور می شود که قدر داشته های خودمان را بدانیم و از کوچک ترین شادی هایمان در زندگی لذت ببریم.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.