دسته ها
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

غلبه بر اضطراب با ۷ قدم طلایی

  • سمیه نیک فرجام
  • ۳۰ آذر ۱۳۹۷
  • ۰

اضطراب یک عامل فراگیر روحی در میان جوامع امروزری است که اغلب افراد کم و بیش با آن مواجه می شوند. اضطراب دارای تاثیراتی منفی است که با استفاده از راهکارهای غلبه بر اضطراب باید مانع آن شوید.

تکنیک های مختلفی برای مقابله با اضطراب های غیر قابل کنترل وجود دارند که فرد را از تاثیرات منفی آن دور می کند. این تکنیک ها شامل شناسایی عوامل، مقابله با آن و تغییر نگرش است که هر یک دارای مقوله هایی خاص هستند و بسیار گسترده می باشند. مقابله با اضطراب به وسیله راهکارهایی ساده قابل اجرا است که می توانید خود را از عواقب آن دور کنید.   کم کردن اضطراب

راهکارهای غلبه بر اضطراب:

اضطراب ناشی از عوامل مختلف محیطی، روانی و اجتماعی است با توجه به اینکه جوامع امروزی در حال پیشرفت روز افزونی انسان خود را موظف می دانند تا با این تغییرات همسو شود و این موجب بروز استرس و اضطراب می شود که در برخی موارد غیر قابل کنترل است.

اما لازم است بدانید که این استرس و اضطراب می تواند به شدت تاثیرات منفی بر روی جسم و سلامت روان شما داشته باشید یکی از رایج ترین این تاثیرات بروز افسردگی های بلند مدت است که شادی و لذت زندگی را از شما دور خواهد کرد. به همین جهت برای مقابله با اضطراب باید به دنبال کاهش آن باشید.

آنچه باید درباره اختلال اضطراب فراگیر بدانید این است که عدم توانایی در کنترل نکردن آن تنها عامل تشخیصی آن با سایر اضطراب ها است.

مقابله با اضطراب

۱- پرداختن به کارها مورد علاقه:

شما می توانید از تکنیک های مختلفی برای غلبه بر اضطراب خود استفاده کنید مهم ترین این راهکارها استفاده از علاقه مندی ها است.  هر فردی دارای توانایی و استعدادی است که با کشف آنها می تواند در جهتی مثبت از آن استفاه کند.

موسیقی، نقاشی، آشپزی و هر فعالیت دیگر یکه فکر می کنید با استفاده از آن می توانید موفق باشید در جهت کاهش استرس و غلبه بر اضطراب موثر هستند.

  •  آرون گروپس

۲- لبخند زدن:

شاد زیستن راهکار مقابله ای مناسبی است که می توانید از آن استفاده کنید. تحقیقات نشان می دهد که لبخند زدن حتی به شکل عمدی موجب بالا رفتن گردش خود در بدن و سلامت روح و روان می شود. به دنبال راه های ساده برای زندگی و خندیدن باشید تا اضطراب مفرط را از خود دور نگه دارید.

 راه های غلبه بر اضطراب

۳- تمرکز:

آشفتگی فکری نیز می تواند تا حدودی در بروز اضطراب موثر باشد شما با افزایش قدرت تمرکز خود موجب تسلط بر خورد و آرامش خاطر خود می شوید. تمرکز کردن موجب تقویت ذهن شما می شود این امر در مواجه شدن با مشکلات می تواند با بالا بردن قدرت ذهنی شما را در تصمیم گیری کند.

۴- تفریح:

یکی دیگر از راهکارهای مناسب برای غلبه بر اضطراب، توجه به تفریحات سالم در زندگی است با خانواده و دوستان خود روابطی قوی و مثبت داشته باشید و برنامه های مختلف تفریح در طبیعت را که موجب نشاط سرزندگی تمام افراد است به کار بگیرید.

۵- برنامه ریزی:

چگونه از اضطراب های ناشی از شغل خود بکاهیم؟ این سوال مورد توجه افرادی که است با رو به رو شذدن با وظایف شغلی خود دچار اضطراب و ناتوانی می شوند.

شما به عنوان یک فرد مفید در جامعه دارای مسولیت هایی هر چند کوچک هستید به عنوان مثال شما می توانید عضوی از یک گروه کاری باشید که مسولیت هایی در این زمینه داری و درست انجام دادن این و ظایف یا انجام ندادن آن می تواند اضطراب را برای شما به همراه داشته باشد.

در این صورت شما با داشتن برنامه ریزی درست و سنجیده می توانید عواقب ناشی از اضطراب را کمتر کنید تا زمانی که این برنامه ریزی دقیق باشد شما با حجمی از کارها رو به رو نخواهید بود و به درستی آنها را انجام خواهید داد.

اضطرابمان را کنترل کنیم

۶- مثبت اندیشی:

زندگی شما از افکارتان ناشی می شود افکاری که اضطراب آور باشد  تنش هایی را در زندگی شما به همراه خواهد داشت و در مقابل مثبت اندیشی نتایجی مثبت و آرامش در زندگی را به همراه دارد. بنابراین افکارتان را به جهتی مثبت و سازنده سوق دهید.

چگونه مثبت اندیش شویم راهکارهای مثبت اندیشی کدام است؟ برای پاسخ به این سوال می توانید از راهکارهای مثبت اندیشی استفاده کنید. همچنین باید بدانید که تفاوت  افراد مثبت اندیش با منفی نگر در چیست تا در این زمینه اطلاعات لازم را کسب کنید.

۷- مشاور:

مراجعه به مشاور نیز یکی از راهکارهای غلبه بر اضطراب است که در صورتی که شما نمی تواند از هیچ تکنیکی برای کنترل استرس خود استفاده کنید می توانید با مراجعه به روانشناس آن را ریشه یابی و حل کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *