دسته ها
یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

راهنمای تعویض دسته چک و دریافت دسته چک جدید

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۸ بهمن ۱۳۹۷
  • ۰

طبق فراخوانی که شعب مختلف بانکی برای تعویض دسته چک ارائه داده اند متقاضیان می توانند دسته چک های قدیمی خود را عوض کنند و دسته چک های جدید دریافت نمایند.

در سال ۹۷ طی فراخوان جدیدی که شعب مختلف بانکی و به ویژه بانک صادرات ارائه داده اند متقاضیانی که قصد دارند دسته چک خود را تعویض کنند می تواند از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ اقدام به انجام این کار کنند. این دسته چک ها به دو شکل صیادی و کلاسیک عرضه می شوند و برای تعویض دسته چک باید مراحل اداری آن را طی کنید.

 دسته های جدید و تعویض چک قدیمی

تعویض دسته چک های قدیمی چه مزیت هایی دارد؟

از فواید و تاثیرات استفاده از دسته چک های جدید این است که روند حساب رسی بانکی به صورت مکانیزه انجام می شود و فرد با مراجعه به شعبه بانکی می تواند از طریق سامانه فعالیت های بانکی خود را انجام دهد.

از دیگر اهداف بانکی برای صدور و تعویض دسته چک این است که با استفاده از دسته چک های جدید یا صیادی این است که بانک مرکزی می تواند از طریق این چک ها فرایند الکترونیکی و آنلاین اعتبار سنجی را انجام دهد.

صدور و تعویض دسته چک

اهداف اصلی ارائه دسته چک های جدید:

  • «ارتقای ضریب امنیتی و اعتباربخشی به برگه چک»
  • «ایجاد شفافیت اطلاعاتی و جلوگیری از سوءاستفاده های ناشی از تبانی شعب در صدور دسته چک»
  • «استانداردسازی جانمایی مورد نوشتاری و کاهش عملیات تصدی گری»
  • «بررسی صلاحیت دارنده دسته چک از طریق سامانه های اعتبارسنجی بانک مرکزی»

با ارائه دسته چک های جدید دیگر شعب بانکی فرایند مستقیم صدور چک را نخواهند داشت و در این مرحله دخالت نمی کنند و این فرایند به طور مکانیزه انجام می گیرد. فرد متقاضی باید این  فرایند را از طریق سامانه های بانکی انجام خواهد داد.

تحویل دسته چک

این دسته چک ها به یک شکل هستند و آرم بانک های مختلف بر روی آن حک شده است در صورتی که دسته های قبلی دارای اتحاد شکلی نبوده و شفاف سازی لازم را نداشته است و این موجب سو استفاده برخی از افراد سودجو از این موقعیت بوده است.

نکات مختلف دیگری که باید در ارتباط با چک های صیاد توجه داشته باشید این است که این چک ها دارای بازگشت اعتبار هستند، دارای امکان نظارت و شماره چک یکتا می باشند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.