دسته ها
جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰

چگونه به استرس در محیط کار غلبه کنیم؟

 • سمیه نیک فرجام
 • ۲۴ مرداد ۱۴۰۰
 • ۰

با توجه با اینکه بخش زیادی از زندگی در جوامع امروزی را کار کردن پر کرده است می توان نتیجه گرفت که بیشتر مشکلات انسان ها نیز ناشی از کارد کردن در محیط کار است استرس در محیط کار و پیامدهای آن از عوامل تاثیرگذار در کیفیت زندگی انسان های کنونی است.

نحوه کنترل عوامل بر عوامل استرس زا در محیط های شغلی و محیط زندگی تعیین کننده موفقیت افراد و کیفیت زندگی آنان خواهد بود افرادی که می دانند در محیط کاری چه چیزهایی موجب ایجاد استرس و اضطراب در آنها می شود و این استرس می تواند چه تاثیرات منفی در زندگی آنان داشته باشد استرس خود را کنترل می کنند و از زندگی شادی برخوردار هستند. اما در این میان نحوه کنترل استرس در محیط کاری از عوامل مهمی است که باید با آن آشنایی کامل داشته باشید و از طریق شناسایی عوامل ایجاد کننده استرس آن را کنترل کنید.

کاهش استرس محیط کار

 روش های کنترل استرس در محیط کار:

عوامل مختلفی در محیط کار شما می توانند موجب اضطراب و نگرانی در شما شوند این عوامل می توانند درونی و بیرونی باشند. عوامل بیرونی شامل عواملی است که به صورت غیر ارادی است و مرتبط با محیط، فضای کار، مدیر، شغل و همکاران است اما در مقابل عوامل درونی اردای است و مرتبط با شخص است و شامل مواردی همچون اضطراب، نگرانی و دغدغه های فکری فرد است که در محیط کاری نیز موجب اضطراب در محیط کا برای فرد می شود.

 • تصفیه آب خانگی آکواجوی
 • بلیط کیش

شما باید در مرحله اول برای مقابله با استرس در محیط کار، عوامل ایجاد این استرس را شناسایی کنید و اراده شخصی برای از بین بردن آن تلاش کنید زیرا این استرس در آینده و با گذشت زمان می تواند مشکلات جسمی و روحی شدیدی را برای شما ایجاد کند. قدم طلایی برای رهایی از استرس شناسایی عوامل ایجاد کننده آن است.

محیط آرام و دور از استرس در کار

ورزش و تندرستی:

تا حد ممکن سعی کنید قبل از رفتن به محیط کار خود ورزش کنید برای این منظور می توانید از ورزش های سبک و آرامش دهنده استفاده کنید پیاده روی آرام یک روش مناسب برای این کار است اگر فضای کایر شما صمیمی است می توانید وسایل ورزشی مانند یک توپ ماساژ را به محیط کار ببرید و در زمان خستگی و استراحت از آن استفاده کنید.

لبخند زدن:

لبخند زدن در محیط کار، موجب کاهش اضطراب در محیط کاری می شود و موجب می شود تا با برقراری رابطه ای صمیمانه با اعضای کاری خود محیط و فضایی خوب و آرامش بخش داشته باشید. همچنین این عمل موجب می شود تا خستگی و فشار کاری ایجاد شده بر روی شما کم شود.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

دوری از کمال گرایی:

کمال گرایی موجب ایجاد نوعی وسواس در رفتار می شود و شما تصور می کنید که باید در تمام شرایط بهترین باشید این کار نه تنها کمکی به پیشرفت شما نمی کند بلکه با ایجاد استرس و فشار روانی موجب ایجاد حساسیت و اضطراب می شود. یک از ۱۰ راهکار طلایی که موجب خوشحالی در محیط کار می شود دور شدن از افراطی بودن در کمال گرایی و بهترین بودن است.

استرس نداشتن در محیط کار

استراحت کافی:

استراحت کردن از عوامل مهم در انگیزه و نشاط کاری است افرادی که در زندگی خود دارای برنامه منظمی هستند و می توانند و از میزان کافی استراحت برخوردار هستند در محیط کاری با نشاط تر عمل می کنند و انرژی بیشتری برای انجام کارها دارند از سوی دیگر استراحت داشتن در محیط کار نیز عامل ضروری و کمک کننده دیگر در این زمینه است.

نفس عمیق کشیدن:

زمانی که به دلیل فشار کاری میزان بالایی از استرس در محیط کار تحمل می کنید ابتدا نفس عمیق بکشید و سعی کنید تا با دور کردن عوامل ایجاد کننده استرس تمرکز و آرامش بیشتری به دست آورید و دوباره شروع به انجام کار کنید.

حفظ آرامش و کنترل استرس در محیط کار

منظم بودن:

داشتن نظم و برنامه ریزی برای انجام درست و دقیق کارها در فضای کایر می تواند کمک شایانی به کاهش اضطراب و نگرانی های حاصل از انجام ندان کارها کند. با داشتن این برنامه ریزی می توانید هر کاری را در زمان درست آن انجام دهید.

تغذیه مناسب:

از خوراکی و دمنوش هایی استفاده کنید که به کاهش استرس شما کمک می کند خوردن دمنوش های آرامش بخش مانند اسطخودوس، به لیمو، گل گاو زبان و … از دمنوش های مناسب هستند. درمان استرس با داروهای گیاهی و درمان طبیعی در منزل به شما در درمان و کاهش استرس و اضطراب کمک فراوانی می کند.

انجام تمرینات مناسب

یکی از راهکارهای بسیار مناسب و مفید جهت مدیریت استرس انجام تمرینات ورزشی منظم است زیرا، ورزش سبب افزایش انرژی، بهبود خلق و خو و همچنین افزایش تمرکز خواهد شد از این رو، جهت کاهش استرس حداقل به مدت بیست دقیقه تمرینات ورزشی مناسبی انجام دهید و در زمان قرار گرفتن در موقعیت های استرسی بلافاصله استراحت کرده و از آن وضعیت خود را دور نمایید.

کاهش اضطراب در محیط کار

داشتن برنامه ریزی درست :

دیر رسیدن به محل کار در ابتدای روز کاری جزو استرس هایی می باشد که اکثر افراد آن را تجربه کرده اند از این رو، به منظور پیشگیری از بروز این مشکل از منزل زود تر خارج شوید تا روز کاری تان را با آرامش آغاز نمایید و بر اساس درجه الویت ها برنامه هایتان را درجه بندی نمایید.

تقویت هوش هیجانی :

برقرار کردن ارتباط صحیح با دیگران هوش هیجانی می باشد از این رو، اگر داری حس شوخ طبی هستید به منظور از بین بردن استرس از این حس در روابط میان فردی استفاده کرده تا باعث از بین رفتن خشکی در فضای کار شود.

مدیریت استرس در محیط کار

سخن پایانی

از جنبه های مهم در زندگی هر شخصی شغل می باشد که سبب تامین مالی و احساس ارزشمندی خواهد شد و استرس شغلی علل اصلی بیماری های روانی و جسمی می باشد و با آثار زیان باری همراه خواهد شد از این رو استفاده از روش های صحیح جهت کاهش استرس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است اما برخی از افرادی با روش هایی ماند استفاده از مواد مخدر یا الکل استرس را از خود دور می کنند در صورتی که این روش فرد را به بی راهه می کشانند از این رو، استفاده از روش صحیح از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در صورتی که استرس و نگرانی در وجود شما بیشتر شد با پزشک تماس حاصل نمایید.

امیدواریم مطالعه مطلب گفته شده مورد توجه شکل دوستان عزیز قرار گرفته باشد، جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه استرس می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.