دسته ها
شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

آنچه باید درباره رفتار با همسر حساس بدانید

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۸ دی ۱۳۹۷
  • ۰

بیشتر زن و شوهرها در زندگی مشترک خود دارای خصوصیات اخلاقی منحصر به فردی هستند و در کنار هر ویژگی اخلاقی بد ویژگی های مثبت نیز دارند همسر حساس و داشتن حساسیت های خاص در اخلاق می تواند یک ویژگی اخلاقی در مرد و بیشتر در زن باشد.

حساسیت همسر ممکن است بیشتر در خانم ها دیده شود و زنان نسبت به مردها از درجه حساسیت بالاتری برخوردار هستند و این حساسیت ها می تواند مشکلاتی را برای همسران آنها ایجاد کند که موجب شود در برقراری روابط خود با همسر حساسشان دچار مشکل، ترس و دلهره شوند که چه رفتاری با او موجب می شود این حساسیت ها کم شود و چه رفتاری این حساسیت ها را در او بیشتر می کند؟

کاهش حساسیت های همسر

نحوه برخورد مناسب با همسر حساس:

حساسیت در زنان ممکن است با قهر، گریه، زود رنجی و دلخوری همراه باشد و همسران این افراد باید بدانند که چگونه با همسر خود برخورد کنند تا این حساسیت ها کمتر شود و روابط آنها را با مشکل مواجه نکند این حساسیت ها می تواند در تمام موارد دیده شود در نوع برخورد شما با او و دیگران، در نوع ابراز احساسات شما و بسیاری از موارد دیگر که همسرتان با کنجکاوی و حساسیت بیش از حد خود می تواند آن را به مشکل بکشاند.

حساس بودن همسر به چه علت است

خصوصیات این افراد:

از نشانه های همسر حساس این است که او ممکن است در طول روز به مراتب بالایی و بر سر موضوعات کوچک دچار حساسیت و دلخوری شود و این دلخوری را به شما انتقال می دهند. در این صورت شما باید متوجه این موضوع شوید که شما دارای همسری زود رنج و حساس هستید و باید به او و خودتان در این زمینه کمک کنید.

درونگرا بودن از دیگر ویژگی ها در این افراد است و این درونگرایی در این افراد موجب می شود تا برخی مواقع دچار واکنش های منفی و سریع به موضوعات باشند و در برخورد با آن زود گریه می کنند و این عادت رفتاری در آنها موجب شده است تا سیستم عصبی این افراد حساس تر شده باشد و موجب می شود تا نسبت به محرک ها جسمی نیز واکنش نشان دهند.  لازم است در این مورد همسران این افراد بدانند که افراد با شخصیت های درونگرا دارای چه ویژگی رفتاری متفاوتی هستند.

رفتار با همسر زود رنج و حساس:

ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که که چگونه با همسر حساستان برخورد کنید و او را متوجه این موضوع کنید که برای شما دارای اهمیت است؟ مشاوران خانواده در این زمینه راهکارهایی را ارئه داده اند که موجب می شود تا این حساسیت ها کمتر شود.

نحوه برخورد با همسر حساس

۱- دوری از رفتار تند:

ممکن است زندگی با همسر حساس، سختی ها و مشکلات خود را داشته باشد و موجب شود تا از کوره در بروید و رفتارهای تند و خشنی با او داشته باشید اما باید حواستان باشد این رفتار و واکنش نادرست می تواند حساسیت های بیشتری را برای او ایجاد کند. زمانی که همسر شما دچار حساسیت رفتاری می شود در مرحله اول باید کنترل احساسات خود را حفظ کنید. در اینجا باید دید چگونه در کنترل خشم موفق باشیم تا آن را بروز ندهیم.

۲- انتقاد نکردن:

در روابط میان زن و شوهر حساسیت به وجود آمده ممکن است به دلیل کاهش اعتماد به نفس همسر باشد و در این صورت انتقاد کردن می تواند برای او مخرب باشد و عزت نفس خود را از دست دهد. در شرایط خاص اگر لازم است موردی را به او متذکر شوید ابتدا با بیان احساسات و تعریف از او شروع کنید و بعد بگویید که با حل این مشکل می تواند فردی ویژه در نظر همه باشد.

  • کالا چیو
  •  قاصدک 24

همسران حساس را چگونه راضی کنیم

۳- ابراز احساسات:

اگر شما همسری خجالتی هستید و نمی توانید احساسات خود را به همسر حساستان بیان کنید باید بدانید که ممکن است همین مورد موجب بروز حساسیت در او می شود. بنابراین با بیان عواطف و ابراز محبت می تواند توجه همسرتان را به خود جلب کنید و به او اعتماد و امینت بدهید.
آنچه باید درباره اعتماد کردن به همسر بدانید این است که این رابطه دو طرفه است و با دادن اعتماد می توانید اعتماد او را دریافت کنید.

۴- از موارد ایجاد کننده حساسیت دوری کنید:

افراد حساس همواره برای خود دارای خط قرمزهایی هستند که عبور از آنها موجب بروز حساسیت و رنجش آنها می شود همسر این افراد باید با این خط قرمزها آشنایی داشته باشد و از آنها دوری کند.

۵- حرف زدن ملایم:

 برای برخورد درست با همسر حساس، باید زمانی که همسرتان حساسیت های خود را بروز می دهد سعی کنید با صحبت کردن با او آرامش بیشتری به او بدهید و او را آرام کنید شما می توانید از این طریق این رفتار را در او کاهش دهید و او را قانع کنید که این رفتار موجب آزار خود او می شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.