دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

حسگر ژیروسکوپ در موبایل چه کاربردی دارد؟

  • مرضیه نوروزیان
  • ۲۵ بهمن ۱۳۹۷
  • ۰

کسانی که با حسگر ژیروسکوپ آشنایی دارند، بعد از شنیدن استفاده از این حسگر در موبایل های هوشمند، به خرید چنین گوشی هایی با حساسیت بالا علاقه مند خواهند شد. در ادامه شما را با کاربرد این حسگر و نحوه کارایی آن در اسمارت فون ها آشنا می کنیم. 

حسگر ژیروسکوپ در وسایل و ادوات متفاوتی کاربرد دارد و عده ای نیز بین این سنسور و حسگر شتاب سنج تمایز قائل نمی شوند. در حالی که این دو سنسور با یکدیگر متفاوت می باشند. سنسور سنجنده شتاب بر مبنای شکل قرار گیری، چرخش را شناسایی می کند و در حوزه مکانیک کاربردی است.

البته به جز میزان چرخش قادر به شناسایی شتاب نیز هست اما نمی تواند میزان دقیق آن را تعیین نماید. این چرخش در سه محور(طول، عرض و ارتفاع) قابل شناسایی و اندازه گیری می باشد.  حال آنکه تنها تغییر جهت برای سنسور شتاب سنج قابل درک است نه میزان چرخش.

کاربرد حسگر ژیروسکوپ در گوشی های هوشمند

حسگر ژیروسکوپ اولین بار در محصولات اپل و در سال ۲۰۱۰ رونمایی شد. سنسورهای تلفن همراه و تبلت نیز در خرید محصول بسیار مورد توجه قرار می گیرند. کاربران تمایل دارند در این سنسورها مواردی چون شتاب سنج، تشخیص نزدیکی، GPS و … را در اختیار بگیرند.

ژیروسکوپ در اسمارت فون

حسگر شتاب سنج در گوشی، طرز قرار گیری و جهت را شناسایی می کند و صفحه را برای کاربر در جهت قرار گیری نشان می دهد. این مسئله سبب راحتی کاربران در استفاده از اسمارت فون ها می شود. به عنوان مثال با چرخاندن گوشی به شکل افقی، تصویر صفحه نمایش به حالت افقی قرار می گیرد.

با معرفی آیفون ۴ در سال ۲۰۱۰، حسگر ژیروسکوپ نیز وارد دنیای دیجیتال شد. شتاب سنج بر مبنای ماده کریستال پیزوالکتریک کار می کند. بنا به چرخش و حرکت موبایل، این ماده ولتاژ بالقوه تولید و به پردازشگر گوشی مخابره می کند. بعد از مخابره شدن، شاهد عکس العمل اسمارت فون نسبت به این پیام خواهید بود.

حسگر ژیروسکوپ دامنه وسیع تری از شتاب شنج را در بر می گیرد. در ژیروسکوپ، گوشی نسبت به وضعیت ارتفاع، تکان و لرزش حساس است. این قطعه در گوشی های امروزی حائز اهمیت است و در سال ۲۰۱۱ رقم بالایی از فروش را به خود اختصاص داده است.

  •  آرون گروپس

حسگر ژیروسکوپ

 سنسور ژیروسکوپ بیشتر در گوشی های هوشمند و تبلت های مولتی مدیا تعبیه و به کاربرده می شود. اپل بالاترین رقم استفاده از این قطعه را در تهیه اسمارت فون های خود دارد. در حال حاضر استفاده از ژیروسکوپ های سه محوری رایج شده است. این مسئله جرقه های زیادی برای طراحی اپلیکیشن ها، بازی های اندرویدی و برنامه های متفاوت را ایجاد کرده است. این بازی نسبت به تکان ها حساس خواهد بود و در نتیجه بسیار مهیج می باشد.

چون این ژیروسکوپ دارای تشخیص انحراف مسیر (به کمک قطب نما)می باشد، تغییرات ارتفاع، مسیر و تکان را بهتر درک خواهد کرد. این تغییر جهت ها نسبت به شمال سنجیده می شود و بعد اعمال می گردد اما در شتاب سنج این تغییر جهت تنها درک می شود اما میزان و جهت چرخش آن دقیقاً مشخص نیست.

سنسور ژیروسکوپ

کاربردهای دیگر سنسور ژیروسکوپ

این سنسور در خلبانی کاربردی است. معمولاً از این سنسورها برای دستگاه های حساس مانند سیستم ناوبری هواپیما استفاده می شود. زمانی این سنسور در نرم افزار خلبان با شتاب سنج و قطب نما همراه می شود، می تواند انحراف و تغییر جهت هواپیما از مسیر را شناسایی و تصحیح کند. گوشی شما نیز مشابه همین وضعیت برنامه ریزی می شود.

محاسبه میزان چرخش در ژیروسکوپ

در واقع ژیروسکوپ در تمام ۶ جهت امکان ردیابی مسیر را دارد. به همین خاطر گوشی هایی با چنین قابلیتی ارزشمند و گران تلقی می شوند.

امیدواریم نقش سنسور ژیروسکوپ در اسمارت فون ها را به طرز دقیق برای شما علاقه مندان بازگو کرده باشیم و  ارائه مطالب سودمند و مفید بوده باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *