دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

محیط کار مناسب چه ویژگی هایی دارد

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۰ دی ۱۳۹۷
  • ۰

محیط کار مناسب دارای تعاریف مختلفی است زیرا هر فرد در محیط کاری خود بنابر نگرش ها و اهدافی که دارد به دنبال ایجاد محیط کاری مناسب با اهداف خود است اما به طور کلی می توان بیان کرد که فضایی برای کار مناسب است که در آن فرد احساس توانمندی و ارزشمندی داشته باشد.

شرایط مختلفی در محیط کاری وجود دارد که می تواند به فراهم آوردن محیط کاری مناسب کمک کند این شرایط شامل شرایط فیزیکی و روانی هستند که در آن فرد باید هم به لحاظ جسمی و سلامت دارای امنیت باشد و هم از سوی دیگر به لحاظ روانی نیازمند احساس آرامش و رضایت خاطر است که اختلال در هر یک از این موارد می تواند محیط ناامنی از نظر روانی و زیستی برای فرد فراهم کند و سطح عملکرد کاری را در آنها پایین می آورد.

محیط کاری شاد داشتن

ویژگی های محیط کار مناسب:

برقرار بودن فضای مناسب در محیط کار می تواند پیشرفت و بهبود عملکرد شغلی شما مؤثر باشد عوامل مختلفی می توانند این فضای آرام و تاثیرگذار را به وجود آورند. در یک محیط کاری مناسب باید اعضای گروه کاری با یکدیگر به شکلی مشارکتی فعالیت می کنند و بخش مدیریت و کارکنان با یکدیگر تلفیق است این ویژگی محیط کاری موجب می شود تا میزان همفکری و مشورت سازنده در میان افراد افزایش پیدا کند.

برای داشتن محیط کاری مناسب با امنیت روانی و جسمی باید از راهکار طلایی که موجب خوشحالی در محیط کار می شود استفاده کنید این راهکارها را خودتان با توجه به علایق خود می توانید در فضای کاری ایجاد کنید.

محیط کاری دور از قضاوت:

دور بودن از قضاوت های نابه جا از دیگر مواردی است که در محیط کاری مناسب دیده می شود محیط های کاری که در آن کارکنان به راحتی مورد قضاوت مدیر یا کارکنان قرار می گیرند به لحاظ روانی دارای امنیت و اطمینان خاطر نمی باشد.

محیط کاری همگام با زندگی:

 مشکل در محیط کاری برای کارمندان می تواند به زندگی شخصی آنها نیز لطمه واردکند بنابراین تعادل داشتن میان شغل و زندگی شخصی کارکنان از عوامل مهم دیگری است که در بیشتر کارکنان موفق دیده می شود افرادی که می توانند به راحتی میان شغل و زندگی شخصی خود تعادل برقرار کنند و هر دو با برنامه ریزی درست در کنار یکدیگر داشته باشند دارای محیط کاری مناسب هستند.

افزایش کارایی در محیط کار

  •  آرون گروپس

محیط کاری با ارزش یکسان کارکنان:

طبقه بندی نکردن کارکنان یکی از موارد دیگری است که برای داشتن محیط کار مناسب، صمیمی و کارآمد به آن باید توجه داشت مدیرانی که کارکنان خود را در رده های بالا و پایین و خوب و بد طبقه بندی می کنند نمی تواند بازخوردهای مؤثر و کارآمدی را از سوی کارکنان دریافت کنند و دچار شکست می شوند.

محیط کاری با قدرت تشویق:

کارکنانی که در فضای کاری با قدرت تشویق بالا کار می کنند بهتر از کارکنانی که با قدرت تنبیه کار می کنند دارای موفقیت هستند دریافت تشویق برای کارکنان موجب ثبات بیشتر در کار و افزایش بهره وری کارکنان خواهد شد.

نشانه های افراد دارای هوش هیجانی بالا در محیط کار نشان می دهد که این کارمندان با قدرت بالای کاری و موفقیت بسیار به دلیل حمایت های اجتماعی در چنین محیط هایی به این موفقیت ها دست پیدا می کنند. بنابراین با تشویق و تمجید از کارکنان می توانید به آنها حمایت اجتماعی و ارزشمندی بدهید.

محیط کار با فضای زیبا:

شکل ظاهری فضای کاری از دیگر موارد مهمی است که باید به آن توجه شود فضای کاری که زیبا و دلنشین است به کارکنان تمرکز و انرژی بیشتری را منتقل می کند. می توانید برای ایجاد محیط کاری مناسب افزایش کارایی کارکنان از گل های طبیعی که دارای خواص مختلف هستند در فضای کاری استفاده کنید.

همچنین می توانید در کنار این گیاهان از گیاهان دارویی مختلف نیز استفاده کنید که دارای خواص درمانی هستند و با استفاده از دمنوش های آرامبخش و سرو آن برای کارکنان آرامش بیشتری را به فضا و محیط کار خود بدهید.

ویژگی های محیط کار مناسب

محیط کاری یکدست:

در برخی از محیط های کاری از جداسازی اتاق ها استفاده می شود و سعی دارند تا نقاط مختلفی از محیط کار را از سایر مکان ها جدا کنند این کار نه تنها کمی به پیشرفت کاری نخواهد کرد بلکه موجب جداسازی کارکنان از یکدیگر نیز می شود و حس مشارکت را در آنها کمتر می کند. برای داشتن محیط کار مناسب، سعی کنید از جداسازی خودداری کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *