دسته ها
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸

تکنیک های اثرگذاری بر دیگران

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۶ مرداد ۱۳۹۷
  • ۰

نحوه اثرگذاری بر دیگران در روابط اجتماعی بسیار مؤثر است، افرادی که در برقراری روابط خود می دانند چگونه با دیگران برخورد داشته باشند و افکار خود را به نحوی درست و تأثیرگذار به آنها منتقل کنند دارای روابطی محکم تر و قوی تر هستند که برخی تکنیک ها در این زمینه مؤثر هستند.

اثرگذاری بر دیگران در حقیقت انتقال نیرو و افکار درونی به فرد مقابل است این کار نوعی مدیریت و رهبری درونی است که شما را برای انتقال بهتر افکار و احساسات یاری می کند، در نتیجه موجب می شود تا در شرایط پیچیده تأثیرگذاری بیشتری بر روی اطرافیان داشته باشید اما این سؤال وجود دارد که چگونه می توان بر استحکام این تأثیرگذاری افزود و از این قدرت بهره مند بود.

نحوه اثرگذاری بر دیگران

تکنیک های کاربردی برای اثرگذاری بر دیگران:

شاید یکی از عواملی که موجب عدم تأثیرگذاری شما بر روی دیگران می شود، وجود عادت های نادرست و عدم آگاهی نسبت به آنها است. شما با ترک این رفتارها دیدگاه دیگران را نسبت به خود مثبت کنید و اثرگذاری بیشتری بر روی آنان داشته باشید.

بیشتر افراد از عدم توانایی در بیان احساسات خود به دیگران رنج می برند و در محیط های کاری، خانوادگی و اجتماعی با مشکلات متعددی رو به رو می شوند که گاهی آن ها را با پیچیدگی های فراوانی رو به رو می کند. آگاهی این دسته از افراد از نحوه برخورد با دیگران و برقراری روابط مستحکم می تواند این مشکلات را رفع کند.

۱- جلب اعتماد دیگران:

جلب کردن اعتماد دیگران نسبت به خود یکی از نکاتی است که در برقراری روابط و اثرگذاری بر دیگران باید به آن توجه داشته باشید اگر شما بتوانید به خوبی طرف مقابل را بشناسید و از مواردی که موجب اعتماد او نسبت به شما می شود استفاده کنید می توانید به راحتی با فرد مقابل روابط مستحکم برقرار کنید.

۲- یافتن نقاط مشترک:

زمانی که افکار و احساسات شما با طرف مقابل همسو باشد به راحتی می توانید با او ارتباط برقرار کنید و بر او تأثیر بگذارید اما نکته مهم در یافتن این نقاط سازگار است که با جلب اعتماد و همراهی با فرد امکان پذیر است.

یکی دیگر از مواردی که باید در برقراری روابط خود به آن توجه کنید توجه به بایدها و نبایدها در برقراری ارتباط با دیگران است این موضوع آگاهی وسیعی در این زمینه در اختیار شما قرار می دهد.

داشتن روابط اجتماعی بالا

۳- ساختار بندی مطالب:

اگر از این تکنیک های در جلسات اداری و آموزشی می خواهید استفاده کنید باید در مرحله اول با ذهنی خلاق تسلط کامل بر روی مطالب داشته باشید و از همه مهم تر با نظم و انسجام مناسبی مطالب را بیان کنید، در این صورت افکار شما نیز منسجم شده و به خوبی به مخاطب القا می شود.

۴- جنبه های مختلف نظر را بیان کنید:

برای جلب اعتماد بیشتر می توانید نقاط قوت و ضعف خود را نیز بیان کنید این کار باعث ایجاد حس صداقت و صمیمیت در روابط شما می شود و اعتماد بیشتری را به دست می آورید.

۵- صادق باشید:

برای داشتن روابط بالا نیازی به چرب زبانی و چاپلوسی نیست صداقت می تواند احساس بهتری را در طرف مقابل ایجاد کند، به دیگران نشان دهید که آنها را باور دارید و به استعدادهای آنان توجه می کنید.

۶- داشتن اعتماد به نفس:

هر قدر در روابط خود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید راحت تر می توانید افکار خود را منتقل کنید و اثرگذاری بر دیگران را بالا خواهید برد، با استفاده از این تکنیک دیگران بیشتر به شما توجه می کند و بهتر افکار شما را متوجه می شوند. عدم اعتماد به نفس باعث می شود نتوانید تاثیر ایده آل را بر روی دیگران بگذارید.

روابط اثرگذار و ماندگار

۷- توجه به مخاطب:

توجه کردن به مخاطب یکی از تکنیک هایی است که به شما کمک می کند تا در دل اطرافیان جا بگیرید و نظر آنها را نسبت به خود جلب کنید. مخاطب شما نیاز به توجه و ارزش دارد زمانی که طرف مقابل متوجه این توجه شما می شود و شما به سخنان او گوش می دهید او احساس ارزشمندی می کند و در نتیجه روابط قوی تری را شکل خواهید داد.

۸- ایجاد حس کنجکاوی:

از تکنیک های دیگر اثرگذاری بر دیگران می توان به ایجاد حس کنجکاوی اشاره کرد در روابط خود با دیگران نکاتی را بیان که جالب و قابل تأمل هستند این کار به اطرافیان شما می فهماند که برقراری روابط با شما خوب و پر سود است.

با راهکارهای مختلف در رابطه با اثرگذاری بر دیگران آشنا شدید، حال می توانید با استفاده از این ترفندها در مواقع لزوم بهترین تاثیر را بر روی دیگران بگذارید. حال از همه شما دوستان علاقه مند به اینگونه موضوعات دعوت می نماییم با کلیک بر روی مسیر موفقیت و مراجعه به این بخش از دیگر مطالب منتشر شده در این زمینه دیدن نموده و با بهترین اصول برای کسب موفقیت در زمینه های مختلف آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.