دسته ها
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸

آنچه باید درباره ورزش در ماه رمضان بدانیم

  • مرضیه نوروزیان
  • ۶ خرداد ۱۳۹۷
  • ۰

ورزش کردن از اموری ضروری برای حفظ سلامتی است و بهتر است برای مدت هر چند کوتاه نیز متوقف نشود. مخصوصاً برای کسانی که به فعالیت بدنی روزانه عادت دارند و ورزشکار هستند. شما می توانید با تنظیم یک برنامه دقیق برای ورزش در ماه رمضان بدون اتلاف انرژی و ضعف جسمانی ورزش کنید.

اگر چه ورزش در ماه رمضان باعث عمل سوخت و ساز و جلوگیری از تجمع چربی در بدن می شود اما باید به روش کاملاً اصولی انجام شود تا ضرر و مشکلی برای بدن نداشته باشد. در این مقاله روش های اصولی ورزش کردن در ماه رمضان را مطرح می نماییم.

تنظیم برنامه دقیق برای ورزش در ماه رمضان

همان طور که می دانید انواع فعالیت جسمانی علاوه بر اینکه تاثیر زیادی در فرم دهی به بدن و تنظیم وزن دارد، موجب افزایش قدرت یادگیری و توانایی های ذهنی نیز می شود.

از آن جایی که ماه رمضان با فصل گرم تطبیق شده، بنابراین روزه داران باید بیشتر مراقب سلامتی خود باشند. چون که گرمای هوا ممکن است فعالیت های بدنی از جمله ورزش را دچار مشکل می کند. توجه داشته باشید که اگر شما به ورزشی مرتب و منظم عادت دارید، نباید در طول ماه رمضان آن را متوقف کنید.

تداوم ورزش در ماه رمضان یکی از راه های حفظ سلامتی است. اگر فردی در ماه رمضان به درستی تغذیه کند، می تواند در کنار روزه داری، ورزشی ملایم و منظم نیز انجام دهد. در نتیجه سلامت جسمی خود را در ماه رمضان حفظ خواهد کرد. ضمن اینکه قطع تمام فعالیت ها در ماه رمضان، ممکن است استقامت قلبی-عروقی شما را با مشکل مواجه کند.

شدت ورزش خود را کم کنید

برای جلوگیری از ضعف قوای جسمانی در ماه رمضان، بهتر است از حرکات ورزشی سنگین و ورزش های چربی سوز سنگین اجتناب کنید. فعالیت زیاد روزه دار در ماه رمضان، منجر به صرف انرژی بیشتر و افزایش تعریق طی روز می شود. در نتیجه باعث افت فشار خون و عطش فراوان خواهد شد.

اگر از شدت برنامه ورزشی خود در ماه رمضان بکاهید، می توانید بدون از دست دادن انرژی، همچنان فعال بمانید. به عنوان مثال اگر همیشه می دوید، حالا آن را به پیاده روی سریع تبدیل کنید. اگر همیشه یک ساعت ورزش می کردید، آن را به 30 الی 45 دقیقه تقلیل دهید.

پیاده روی سریع

انتخاب زمان مناسب برای ورزش کردن در ماه رمضان

زمان مناسبی را برای انجام فعالیت های ورزشی انتخاب کنید. به عنوان مثال شما می توانید صبح از خواب زودتر بیدار شوید و 20 دقیقه قبل از خوردن سحری ورزش کنید. بعضی افراد نیز بعد از افطار ورزش می کنند. البته توجه داشته باشید که بلافاصله بعد از خوردن غذا نباید ورزش کنید. هر زمان که از نظر شما برای انجام ورزش مناسب است را انتخاب کنید.

ورزش نرم در ماه رمضان

ورزش مناسبی انتخاب کنید

شنا و پیاده روی نرم و ورزش های هوازی، بهترین نوع  ورزش در ماه رمضان بعد از صرف افطار  هستند. زیرا مانع گرفتگی عضلات می شوند. ورزش های تفریحی و ملایم(ورزش های هوازی) باعث تسریع گردش خون می شوند. یعنی سبب می شوند خون و اکسیژن بیشتری به مغز برسد. این مسئله نشاط و شادابی ورزشکار را به دنبال دارد. با این برنامه نیز بعد از تمام شدن ماه رمضان به راحتی می توانید به برنامه سابق خود برگردید.

ورزش در ماه رمضان

تداوم ورزش و فعالیت های بدنی در ماه رمضان

ثبات و تداوم فعالیت بدنی، برای حفظ سلامتی و تناسب اندام عنصری کلیدی است که نباید به فراموشی سپرده شود. با انجام 20 دقیقه ورزش روزانه در ماه رمضان می توانید این سلامتی و تناسب را برای خود حفظ کنید.

در این مطلب با تنظیم یک برنامه دقیق ورزشی برای ماه رمضان آشنا شدید. امیدواریم با این تنظیم برنامه بتوانید در ماه رمضان به راحتی ورزش کنید و همچنان سلامتی و تناسب اندام خود را داشته باشید. همچنین می توانید با دیگر حرکت ورزشی مناسب و اصولی در بخش ورزش و سلامتی مجله آرگا آشنا شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.