دسته ها
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

شفق قطبی چیست؟ مراحل تشکل آن چگونه است؟

  • نرگس کوهستانیان
  • ۲۱ تیر ۱۳۹۷
  • ۰

شفق قطبی پدیده ایی جذاب و رنگین است که در نواحی قطبی رخ می دهد این پدیده معمولا در سپیده دم اتفاق می افتد و مردم از دیدن آن لذت می برند. گفته می شود که در شهرهای شمالی کانادا نیز قابل رویت است. این پدیده کم یاب و دیدنی در اثر برخورد ذرات باردار خورشید و دارای بار الکتریکی با جو زمین به هنگام طوفان و وزش باد شکل می گیرد.

در این مقاله قصد داریم به تعریف یک پدیده زیبا و جذاب طبیعی بپردازیم و چگونگی شکل گیری آن را برای شما دوستان توضیح دهیم. این پدیده جذاب و کم یاب شفق قطبی است که در سرزمین های قطبی اتفاق می افتد و مردم از دیدن آن بسیار لذت می برند. اگر می خواهید اطلاعات لازم را در این باره بدانید می توانید مطالب زیر را مطالعه کنید.

شفق قطبی

تعریف پدیده شفق قطبی : به نورهای زیبا و رنگارنگی می گویند که در آسمان نواحی قطبی دیده می شود. aurora boreali نامی یونانی آن است و  از اسم رب النوع سپیده دم گرفته شده است.

شفق های قطبی معمولا در شب و بیشتر در سپیده دم به چشم می خورند. در نواحی قطب شمال به این شفق، شفق قطب شمالی می گویند.

در شهرهای شمالی کانادا این پدیده زیبا قابل مشاهده است.

شفق قطبی   پدیده شفق در نواحی شمال

 

چگونگی شکل گیری پدیده شفق های قطبی

شفق های قطبی در واقع ناشی از فعالیت خورشید بر جو زمین هستند. در اثر برخورد ذرات باردار خورشید و دارای بار الکتریکی با جو زمین به هنگام طوفان و وزش باد پدیده زیبای شفق های قطبی شکل می گیرد.

شفق های قطبی

شفق های زیبای قطب

خورشید دارای باد است و جنس این بادها ماده است و نیروی مغناطیسی دارند و بادهای خورشیدی  همان ذرات و جریان هایی هستند که در زمان ورود به به منطقه مغناطیسی آنجا گرفتار شده و با مولکول ها و اتم های اتمسفر برخورد کرده و بر اثر این برخورد انرژی آزاد می شود و امواج جذاب و رنگینی در فضا پدید می آیند. کنترل این برخورد در جو بواسطه ی  الکتریسیته، مولکول و اتم می شود. انرژی این ذرات ۱ تا ۱۰۰ کیلو ولت است.

نحوه تشکیل شفق

جالب است که بدانید در دیگر سیارات نظیر زحل و مشتری این پدیده نیز اتفاق می افتد و شدت آن نسبت به زمین بیشتر است و دارای تششعات قدرتمند تری است. ضمن اینکه امیدواریم از مطالعه این مقاله نهایت استفاده را برده باشید از شما عزیزان دعوت می نماییم با کلیک بر روی اطلاعات عمومی مجله آرگا و مراجعه به این صفحه از دیگر مطالب مفید و کاربردی ارائه شده نهایت استفاده را ببرید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.