دسته ها
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰

علت دندان قروچه در بزرگسالان و کودکان و روش های درمان آن

 • مهلا بستگان
 • ۳۰ مرداد ۱۴۰۰
 • ۰

ساییدن دندان ها به هم یا دندان قروچه بیماری ای است که بیشتر در خواب اتفاق می افتد، اما در طول روز هم به صورت ساییدن یا کوبیدن دندان ها در بعضی اشخاص به چشم می خورد. ما در این مقاله از علت دندان قروچه در بزرگسالان و کودکان تا راه های درمان آن را بازگو کرده ایم.

بارها شده است که از خواب بیدار شده اید، احساس خوبی ندارید، فک‏ درد عجیبی دارید و کلافه اید. بیشترین دلیل کلافگی تان هم این است که نمی دانید منشا این درد به چه خاطر می باشد. کافی است از شخصی که کنارتان می آرامد بپرسید تا متوجه شوید که تمام طول شب را با دندان قروچه گذرانده اید و این درد هایی که احساس می کنید به علت دندان قروچه در شب بوده است و باید به فکر راه های درمان این عارضه بیفتید تا تمام دندان هایتان را از دست نداده اید و یا زیبایی دندان هایتان تخریب نشده است.

علت دندان قروچه چیست؟

دندان قرچه به علل مختلفی می تواند رخ دهد و این عارضه در بین کودکان و بزرگسالان مشترک بوده است و به هر دلیلی باید راه های درمانی آن را برای رفع این مشکل در پیش گرفت:

 • استرس: وقتی از براکسیسم یا همان دندان قروچه بحث می شود، علت دندان قروچه را استرس و فشار روحی در نظر می گیرند. ناملایمات و استرس های روزانه امکان دارد در شب یا حتی در روز خود را به صورت دندان قروچه بروز دهند. برای همین اگر این مشکل ناشی از استرس باشد باید با روش های موثر به کاهش استرس پرداخت. بعضی وقتها این عارضه آنقدر حاد به نظر می رسد که نیاز است با مراجعه به پزشک و مصرف دارو آن را درمان کرد اما اگر استرس فقط ناشی از مشکلات روزانه باشد، می توانید با انجام کارهایی مثل ورزش، گوش دادن به موسیقی ملایم یا دوش آب گرم گرفتن یا قرار دادن یک حوله گرم روی گونه که برای آرام کردن عضلات فک، موثر هستند میزان استرستان را کم کنید و از دندان قروچه در امان بمانید.
 • ناهماهنگی در دندان ها: علت دندان قروچه در بزرگسالان فقط مشکلات عصبی نیست، بلکه ناهماهنگی دندان ها یعنی جفت نشدن درست فک بالا و پایین و جفت نشدن درست دندان ها به دلیل کج بودن یا نبود دندان هم می تواند دلیل دندان قروچه باشد. منظور از ناهماهنگی دندان ها یعنی اینکه سطوح دندان ها یکسان نباشند و برجستگی یک دندان روی برجستگی دندان دیگر بیفتد. به همین خاطر این مشکل سبب اختلال در جفت شدن دندان ها و مفصل گیجگاهی فکی می گردد. اگر مفصل گیجگاهی فکی به خاطر وجود برخی از اختلالات دچار مشکل شود، موقعیت و جایگاه مفصل تغییر پیدا می کند. به همین خاطر مفصل ها به طور غیرطبیعی جابه جا می شوند. با این حال برای درمان ثانویه دندان قروچه باید به دندان پزشک مراجعه کرد تا مشکل را برطرف نماید. علل ایجاد دندان قروچه در بزرگسالان و کودکان

دلیل دندان قروچه در کودکان چیست؟

گرچه تا کنون علتی برای دندان قروچه در کودکان، مشخص نشده است اما از روی سن می توان علل مختلفی برای این مشکل تشخیص داد. کودکان در دو مرحله از زندگی خود دندان قروچه می کنند، یکی زمان بیرون آمدن دندان های شیری و مرحله دوم زمان بیرون آمدن دندان های دایمی. اما دلایل دیگری هم در به وجود آمدن دندان قروچه در کودکان همانند پارازیت ها، وجود انگل ها و کرمک ها یا مشکلات فکی دخیل هستند. با یک تست از مدفوع می توان از وجود انگل باخبر شد و اگر ریشه مشکل از انگل باشد با درمان های مناسب هر دو مشکل یعنی انگل و دندان قروچه در کودکان برطرف می شود و اگر دندان قروچه ناشی از رویش دندان ها در کودکان باشد، باید گفت این اختلال واکنش طبیعی به رشد و تکامل است و معمولا با رسیدن به سن نوجوانی بهتر می شود و از بین می رود. بیشتر کودکان با رویش دندان های دایمی این عادت را ترک می کنند چون دندان های دایمی به درد حساستر می باشند. اما برای ریشه یابی علت اصلی دندان قروچه، حتما باید دندانپزشک در این مورد نظر دهد. اگر مشکل از اختلال فکی باشد، می توان در سنین چهارده تا سی سالگی با کمک ارتودنسی این مشکل را برطرف کرد اما اگر از سنین ارتودنسی گذشته باشد، می توان با روش های بازسازی مثل روکش کردن، ترش های اصلاحی و… مشکل ناهنجاری فکی را برطرف نمود و از شر دندان قروچه خلاصی یافت.

راه های درمانی دندان قروچه

 • قاصدک 24
 • کالا چیو

راه و روش های درمان دندان قروچه:

برای درمان دندان قروچه می توان از راه های درمانی ذیل بهره گرفت و این عارضه را از بین برد:

 • نایت گارد: بعضی وقت ها دندانپزشک برای شما وسیله ای به نام نایت گارد می سازد که نوعی پروتز متحرک از جنس پلاستیک مقاوم است که با قالب گیری از دندان برای شخص ساخته می شود و باید شب ها در دهان قرار بگیرد. این وسیله جلوی فشارهای نادرست و مضر روی دندان ها را می گیرد. در بیشتر مواقع دندان قروچه توسط همین محافظ ها رفع می گردد. البته آنها وضعیت را درمان نمی کنند بلکه فقط از صدمه به دندان ها و مفصل گیجگاهی – فکی جلوگیری می کنند. این گاردها را باید هنگام خواب شب در دهان قرار داد تا دندان ها از فشار دندان قروچه حفظ شوند.
 • بیوفیدبک: دستگاه بیوفیدبک که در سال ۲۰۰۱ میلادی اختراع گشت، وسیله ای باتری دار است که روی سر جای می گیرد و با حس کردن انقباض عضلات صورت هنگام دندان قروچه صدایی از خود تولید می کند. این صدا از درجه های کمتر شروع می شود و به تدریج بلند می شود تا زمانی که دندان قروچه از بین برود. هدف از این کار، این است که فرد بدون اینکه از خواب بیدار شود، دندان قروچه خود را متوقف کند. حدود ۸۰ درصد افراد بعد از چندبار استفاده از بیوفیدبک تا حدود زیادی کاهش دندان قروچه را تجربه کرده اند.علت دندان قروچه در کودکان
 • تحریک کردن حس چشایی: در این روش درمانی بسته های ریزی را پر از ماده بی ضرر اما تلخ می کنند و آن را توسط وسیله ای شبیه دستگاه های ارتودنسی در میان دندان های عقب قرار می دهند. اگر شخص بخواهد در طول شب دندان هایش را به هم نزدیک کند، این بسته پاره و شخص بیدار می شود.
 • بوتاکس: سم بوتولونیم یا بوتاکس در اصل برای درمان لوچی یا چپ چشمی استفاده می شد اما طی آزمایش ها، آثار آن در مورد چروک های اطراف چشم مشخص شد که اکنون هم استفاده های زیبایی زیادی در از بین بردن رفع چین و چروک صورت دارد. دندان قروچه اختلالی است که با انقباض غیرارادی عضله همراه است. در درمان دندان قروچه، نوع رقیقی از سم بوتولونیم برای فلج موقتی عضلات به کار می رود و بوتاکس عضله را به قدری ضعیف می کند که اثرات دندان قروچه را کم می کند اما به حدی نیست که مانع استفاده درست از عضله شود. در این روش درمانی به طور معمول پنج یا شش تزریق در عضله انجام می گیرد و روز بعد تاثیرات آن بروز می کند. این تزریق ها معمولا سالی یکبار انجام می شوند و مقدار بوتاکس تزریق شده با توجه به قدرت عضلات اشخاص، متفاوت می باشد.علت بروز دندان قروچه در کودکان و بزرگسالان
 • مکمل های غذایی: طی نظریه های متعدد مصرف مکمل های غذایی همانند کلسیم و منیزیم را برای رفع علت دندان قروچه توصیه می نمایند.
 • بازسازی صدمه ها: در درمان دندان قروچه می توان دندان های صدمه دیده را با روکش بازسازی کرد. البته برای محافظت از این روکش ها بهتر است یک گارد را در طول خواب روی دندان ها قرار داد.
 • درمان و کنترل اضطراب: طبق موارد ذکر شده در متن یکی از علل دندان قروچه داشتن استرس است که از راهکارهای مهم درمانی در این زمینه کاهش استرس قبل از خواب می باشد. انجام بعضی کارها مانند گوش دادن به موسیقی ملایم یا دوش آب گرم گرفتن یا قراردادن یک حوله گرم روی گونه در جلوی گوش برای آرام کردن عضلات فک، موثر هستند. در مورد کودکان نیز می توان با ماساژ، خواندن قصه یا موسیقی ملایم آنها را آرام کرد. به علاوه باید مطمئن شوید که در رژیم غذایی کودک، آب کافی وجود داشته باشد چون کم آبی بدن هم می تواند با علت دندان قروچه مرتبط باشد.

روش های درمان دندان قروچه

در بعضی مواقع شل کننده های عضلانی که توسط پزشک تجویز می شوند می توانند در درمان دندان قروچه موثر باشند. همچنین برخی تغییرات در رژیم غذایی و نحوه زندگی برای از بین بردن این عارضه، لازم می باشد. به طور مثال از خوردن و نوشیدن غذاهای کافئین دار و مصرف الکل و سیگار، حدالمقدور اجتناب نمایید. یا مداد و خودکار را در دهان خود نگذارید و آن را فشار ندهید. جویدن آدامس را هم کنار بگذارید. این موارد به عضلات فک اجازه می دهند که به فشار دادن عادت کنند. همچنین سعی نمایید حتی در طول روز هم دندان ها را روی هم فشار ندهید. در طول روز زبان را میان دندان هایتان بگذارید. این تمرین به عضلات فک اجازه می دهد که در وضعیت آرام قرار بگیرند و از وارد کردن فشار می کاهد.

علایم بروز دندان قروچه

 • سردرد و گوش درد
 • درد های شدید و طولانی مدت
 • انقباضات عضلات فک
 • درد های شدید و طولانی مدت در صورت و فک
 • لق شدن دندان ها
 • خراب شدن دندان های پر شده
 • خونریزی و تورم لثه ها
 • حساسیت دندان ها به گرما و سرما
 • صدای زیاد به هم ساییدن دندان ها در شب
 • شکستن یا خراب شدن دندان های سالم

علایم بروز دندان قروچه

علت ساییده شدن دندان ها

اگر چه به شکل کامل علل بروز این مشکل شناخته نشده است اما علت ساییده شدن دندان ها بر روی هم می توانید مربوط به مشکلات فیزیکی، ژنتیکی و روانی باشد و در زمان بیداری به علت خشم، استرس، اضطراب و یا خستگی می باشد و در زمان خواب مربوط به مشکلات فک و دندان ها می باشد.

راه های درمان قروچه دندان

بسته به علل بروز این مشکل روش های درمان آن نیز متفاوت است که راهکارهای درمان آن عبارتند از :

کنترل و مدیریت استرس :

اگر علل بروز این مشکل در شما مرتبط با استرس باشد باید از راهکارهای کاهش استرس کمک بگیرید از این رو، از مشاور حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید، ممکن است پزشک دارو های آرامش عضلانی برایتان تجویز کند و یا می توانید داخل دهانتان صفحه گاز سفارشی نصب کنید و اگر با این روش هیچ گونه بهبودی در خود مشاهده نکردید دندان پزشک تان امکان دارد یک جراح دهان را به شما معرفی نماید.

رفع مشکلات دندانی :

اگر قروچه دندان به دلیل مشکلات دندان باشد اصلاح دندان ها کمک زیادی به درمان این مشکل خواهد کرد بنابراین به دندان پزشک مراجعه نمایید.

استفاده از برخی دارو ها :

در صورتی که داشتن قروچه دندان پیشرفته به دلیل عوارض مصرف دارو های افسردگی بوده است امکان دارد پزشک تان داروی دیگری برایتان تجویز کند.

راهکارهای درمان دندان قروچه

در صورت تمایل جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علل بیماری، دندان قروچه و درمان بیماری می توانید بر روی لینک مورد نظر کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.