دسته ها
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳

این روش های جالب اشتهای شما را کاهش می دهد

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
  • ۰

رژیم گرفتن برای اکثر افراد کار دشوار و سختی به نظر می آید اما باید بدانید که با دانستن اصول یک رژیم غذایی درست می توانید به راحتی و در یک دوره زمانی منظم از وزن خود بکاهید و برای رسیدن به وزن ایده آل خود باید روش کاهش اشتها را به شکل اصولی بدانید.

شما می توانید با کم کردن میزان کالری دریافتی خود در طول روز وزن خود را کاهش دهید. بسیاری از افراد تصور می کنند رژیم غذایی درست یعنی کم نخوردن و یا حذف کردن غذاهای پر کالری از رژیم غذایی است در صورتی بدن به انواع مواد غذایی نیاز دارد و با حذف کردن هر کدام از این مواد دارای ارزش غذایی بدن دچار مشکلاتی خواهد شد. در این مطلب شما درباره ی روش کاهش اشتها که راهی مؤثر برای کاهش وزن است مطالعه خواهید کرد.

روش کاهش اشتها:

چاقی و اضافه وزن یکی از مشکلات بزرگ افراد است که دردسرهای جدیدی برای فرد به وجود می آورد از این رو اغلب افراد چاق ، دائما به دنبال روش هایی برای کاهش وزن و آب کردن شکم و پهلو هستند تا اندامی مناسب و ایده آل داشته باشند. با اینکه رژیم لاغری می تواند تا حد زیادی به کاهش وزن کمک کند، اما بهتر است فردی که حس می کند وزنش رو به افزایش می باشد، با انجام اقداماتی اشتهای خود را کاهش دهد و از بروز چاقی بیشتر خودداری کند. در ادامه چند روش کاهش اشتها موثر و مفید را ارائه می دهیم.

۱- در طول روز آب زیاد مصرف کنید:

مصرف آب قبل از صرف وعده ی غذایی باعث پر شدن معده خواهد شد و در نتیجه به شما احساس سیری دست خواهد داد. این روش کاهش اشتها می تواند مؤثر باشد. بدین منظور میزان ۲ لیوان آب قبل از وعده ی غذایی میل کنید. همچنین استفاده از پیش غذاهایی مانند سوپ که مایع باشند و در شما احساس سیری ایجاد کنند نیز به کاهش اشتهای شما کمک می کند و این سیری موجب می شود کمتر غذا بخورید.

رژیم مناسب برای کاهش اشتها

۲-مواد غذایی جامد مصرف کنید:

افرادی که در میان وعده ها و وعده های غذایی خود از مواد غذایی جامد استفاده می کنند در وعده های بعدی اشتهای کمتری خواهند داشت. استفاده از غذاهای مایع برای پیش غذا درست تر است.

۳-مصرف کافی پروتئین:

مصرف رژیم غذایی پروتئین، یک روش کاهش اشتها می باشد که موجب احساس سیری در شما می شود در تحقیقاتی که صورت گرفته است افرادی که از وعده های غذایی پروتئینی استفاده کرده اند بیش از ۱۶ درصد چربی خود را از دست داده اند. همچنین مصرف پروتئین به کم شدن عضلات و سایز کمک خواهد کرد.

مواد غذایی برای کاهش اشتها

  •  آرون گروپس

۴- از غذاهایی که حاوی فیبر هستند استفاده نمایید:

مصرف فیبر موجب پر شدن معده و احساس سیری می شود و هورمون هایی که موجب احساس سیری می شوند در معده تولید می کند. غله های غنی شده چون: لوبیا، نخود و عدس دارای فیبر می باشد و مصرف روزانه آنها موجب کاهش وزن جند ماهه شما می شود.

۵-قهوه بنوشید:

مصرف قهوه موجب آزاد شدن پپتید ۷۷  که هورمونی ضد اشتهاست می شود تولید این هورمون در روده موجب احساس سیری می گردد و باعث کاهش اشتها می گردد.

کاهش اشتها با اصول درست

۶-مصرف زیاد شکلات تلخ:

خوردن شکلات تلخ یک روش کاهش اشتها می باشد و جالب است بدانید بو کردن شکلات تلخ نیز اثر کاهش اشتها دارد.

۷-مصرف غذای تند:

به دلیل “کاپسیسات و کاپسیسین” که در انواع فلفل وجود دارد در بدن موجب تولید گرما می شود و باعث سوختن و از بین رفتن کالری اضافی بدن می گردد.

۸-از بشقاب های کوچک برای غذا خوردن استفاده نمایید:

غذا خوردن در بشقاب های کوچک در ناخودآگاه شما تأثیر می گذارد و موجب کم غذا خوردن شما می شود درحالیکه خودتان متوجه آن نخواهید شد.

۹-استفاده از چنگال بزرگ:

اگر از چنگال بزرگ استفاده کنید این احساس به شما دست می دهد که به انازه ی کافی غذا خورده اید اما استفاده از چنگال کوچک در شما احساس سیری ایجاد نخواهد کرد.

۱۰-ورزش کردن:

ورزش کردن فعالیت قسمت هایی از مغز را که دچار پرخوری و میل به خوردن است را کاهش می دهد. ورزش های هوازی با تمرینات خاص آن نیز یک روش کاهش اشتها می باشد.

کاهش وزن و رژیم درست

۱۱- استفاده از زنجبیل:

مصرف دو قاشق زنجبیل در آب داغ در وعده ی صبحانه موجب احساس سیری در شما خواهد شد.

۱۲-داشتن خواب کافی:

تحقیقات نشان داده خواب کم موجب احساس گرسنگی و ضعف در افراد خواهد شد و در مقابل خواب کافی به کاهش اشتها کمک فراوانی می کند.

۱۳-مشکلات روحی و استرس خود را کاهش دهید:

اگرچه تأثیر استرس بر میزان اشتهای افراد متفاوت است اما در بیشتر موارد استرس و فشارهای روانی موجب پرخوری در افراد می شود.

روش کاهش اشتها

۱۴-امگا۳ مصرف کنید:

استفاده از غذاهایی مانند ماهی علاوه بر حفظ ارزش غذایی شما، موجب احساس سیری در شما خواهد شد.

در این مطلب با ۱۴ روش کاهش اشتها که راهی اصولی برای کاهش وزن است آشنا شدید و روش های مفید برای کم کردن اشتها را آموختید که امیدواریم برای شما عزیزان نیز مفید بوده باشد و با استفاده از این راهکارها بتوانید رژیم غذایی موثر و مفیدی داشته باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *