دسته ها
پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳

راهنمای تغذیه نوزاد ۵ ماهه و غذاهای کمکی در این سن

  • مهلا بستگان
  • ۷ مهر ۱۳۹۶
  • ۰

نوزادان موجودات دوست داشتنی و مهم هر زندگی به شمار می آیند که از بدو تولد توجه به تغذیه آنها بسیار حائز اهمیت است. نشریه آرگا در این مقاله از تغذیه نوزاد ۵ ماهه نوشته است.

برای شروع تغذیه نوزاد پنج ماهه داشتن یک برنامه غذایی مناسب با مقدار لازم از هر غذای کمکی نیاز است. تا نوزاد شما برای قرار گرفتن در یک برنامه غذایی جدید در کنار شیر مادر، دچار مشکل نشود. در ادامه این مطلب برای دست یابی به این برنامه غذایی مناسب همراه ما باشید.

آیا شروع غذای کمکی در ۵ ماهگی برای نوزاد صحیح است یا خیر؟

شروع غذای کمکی از 5 ماهگی برای نوزاد صحیح است یا خیر؟

شروع تغذیه برای نوزاد ۵ ماهه قبل از پایان یافتن شش ماهگی (تغذیه نوزاد ۶ ماهه)  به منظور غذای کمکی، اصلا کار درستی نیست. چون دستگاه گوارش نوزاد کامل نشده است و توانایی هضم غذای کمکی را ندارد. علاوه بر این حتی با حفظ تمام نکات بهداشتی، شروع غذای کمکی قبل از موعد سبب بیماری هایی همچون اسهال، و توقف رشد در نوزاد می شود. همچنین زودتر شروع کردن تغذیه نوزاد قبل از وقت معین سبب می شود تا تمایل نوزاد به مکیدن پستان مادر کم شود و این عمل هم باعث کم شدن شیر مادر و هم سبب اختلال در رشد نوزاد بشود. چون غذاهای کمکی به اندازه شیر مادر مقوی نیستند و مواد مغذی و معدنی لازم را به بدن نوزاد نمی رسانند. شروع تغذیه قبل از تمام شدن شش ماهگی می تواند موجب شیوع و بروز حساسیت در نوزاد بشود. فقط وقتی می توان قبل از شش ماهگی کامل به نوزاد غذای کمکی داد که پزشک متخصص دستور داده باشد.

از چه زمانمی و با چه موادی می توان به نوزاد غذای کمکی داد؟

تغذیه نوزاد ۵ ماهه با برنامه غذایی مناسب و صحیح:

راهنمای تغذیه نوزاد 5 ماهه

علاوه بر داشتن یک برنامه غذایی مناسب برای شروع غذای کمکی، رعایت مسائل بهداشتی و تهیه کردن وسایلی همچون قاشق های نرم و پلاستیکی که به نوزاد در بلعیدن راحت غذا کمک کند، نیز مهم و ضروری است.

  •  آرون گروپس
  1. در شروع تغذیه نوزاد پنج ماهه می توانید از حبوباتی همچون برنج، جو دوسر و بلغور شروع کنید و به شکل حریره آن را به نوزاد خود بدهید.
  2. در تغذیه نوزاد پنج ماهه از میوه های رسیده و پخته کمک بگیرید و به نوزاد خود موز و آووکادو بدهید.
  3. شروع مصرف سبزیجات در برنامه غذایی نوزاد پنج ماهه باید با سیب زمینی و هویج کاملا پخته شده شروع شود و از دادن سبزیجاتی که فیبر دارند، پرهیز شود.
  4. برای گنجاندن پروتئین در برنامه تغذیه نوزاد پنج ماهه از گوشت مرغ و ماهی کاملا پخته و بدون استخوان و تیغ کمک بگیرید و شروع مصرف لبنیات را به بعد از هشت ماهگی موکول کنید.
  5. زرده یک تخم مرغ کاملا پخته شده را به عنوان یک وعده غذایی، در صورتی که نوزاد توانایی جویدن و بلعیدن آن را دارد، برایش در نظر بگیرید.آیا از 5 ماهگی می شود به نوزاد غذای کمکی داد؟

نوزادان و کودکان سرمایه های با ارزش زندگی ما هستند، در حفظ و نگهداری و سلامت و تربیت و تغذیه آنها تمام تلاش و سعی خود را به کار ببندیم تا سرافراز شویم.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *