دسته ها
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

طرح سرمه دوزی جدید و زیبا با انواع طرح های کاربردی

  • ندا خوشرو
  • ۲۱ مرداد ۱۳۹۶
  • ۰

در این مطلب انواع طرح سرمه دوزی با جدیدترین و زیباترین مدل ها روی پارچه های مخمل و ترمه و … را مشاهده خواهید کرد که امیدواریم این طرح ها مورد توجه تان قرار بگیرند.

سرمه دوزی از انواع هنرهای اصیل و فاخر ایرانی است که جنبه تزیینی دارد و از زمان های گذشته تا به امروز مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است. در ابتدای پیدایش این هنر همه موادی که برای ایجاد مدل سرمه دوزی استفاده می شدند دست ساز و از جنس نقره و طلا بودند ولی امروزه با بالا رفتن هزینه ها مواد و مصنوعات سرمه دوزی عوض شده اند.

سرمه دوزی از انواع هنرهای رودوزی است که نخ سرمه از انواع مواد اولیه اصلی برای این هنر نخی محسوب می شود و این نوع نخی حالت ارتجاعی دارد و به هر شکلی فرم و حالت می گیرد و شما می توانید با کمک نخ سرمه دوزی انواع طرحهای زیبا را روی پارچه هایی نظیر مخمل و ماهوت و ابریشم و ساتن و اطلس بدوزید.

طرح سرمه دوزی برای سجاده

طرح سرمه دوزی با انواع مدل های شیک و جدید

عثمان دوزی و سرمه دوزی و منجوق دوزی از انواع هنرهای تزیینی و جالب هستند و شما می توانید از این هنرها برای تزیین انواع پارچه های لباس و … استفاده کنید. از هنر سرمه دوزی در گذشته برای تزیین پرده های مجلل و سرآستین لباس و تزیین لباس و یقه لباس ها و حاشیه روسری و تزیین رو رختخوابی و … استفاده می شد ولی امروزه این هنر اصیل و ایرانی گسترش بیشتری پیدا کرده است و از انواع به عنوان جنبه های تزیینی و دکوراتیو استفاده می شود. در ادامه انواع مدل سرمه دوزی با مدل های شیک و زیبا را مشاهده خواهید کرد که امیدواریم این طرحها مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرند.

مدل رومیزی سرمه دوزی شده

انواع مدل شیک و زیبا سرمه دوزی

از سرمه دوزی اغلب برای تزیین رومیزی و روتختی و سجاده و جانماز و روکش های دستمال کاغذی و جلد قرآن و تابلو و … استفاده می شود و طرحهای سرمه دوزی اغلب طرحهای بته جقه هستند. طرحهای گل بته و گل شاه عباسی نیز از انواع مدل های سرمه دوزی هستند و این هنر زیبا مانند گلدوزی در طرحها محدودیتی ندارد همچنین انواع  طرح گلدوزی و سرمه دوزی می توانند زیباترین تزیینات را روی پارچه ها ایجاد کنند.

مدل سرمه دوزی روی پارچه طرح سرمه دوزی روی پارچه

مدل زیبا و شیک سرمه دوزی طرح سرمه دوزی روی پارچه مخمل مدل سرمه دوزی زیبا و جدید طرح زیبا و شیک سرمه دوزی طرح جدید سرمه دوزی طرح زیبا سرمه دوزی مدل روتختی سرمه دوزی شده مدل شیک و متفاوت سرمه دوزی مدل سرمه دوزی روی پارچه
برای سرمه دوزی روی پارچه ابتدا پارچه را درون دستگاه قرار دهید و از چهار سو پارچه را بکشید و به دستگاه متصل کنید (دستگاه هایی که برای سرمه دوزی استفاده می شوند به شکل جدید و یا سنتی ارائه داده می شوند و شما می توانید دستگاه های سنتی را به نجاری ها سفارش دهید همچنین می توانید دستگاه های جدید مخصوص سرمه دوزی را از فروشگاه های مخصوص لوازم خیاطی تهیه کنید). بعد از متصل کردن پارچه به دستگاه باید از طریق برگردان مدل روی پارچه طرح بزنید و یا در صورت اشراف کامل به مدل می توانید مدل را به صورت مستقیم روی پارچه بزنید توجه داشته باشید که برای جلوگیری از پاک نشدن خط های مدل می توانید همه خط ها را با کوک های درشت ثابت کنید سپس سوزن نخ شده را از داخل سرمه عبور دهید و سوزن را از روی خط های کوک شده عبور دهید تا همه خط ها با کمک سرمه پوشیده شوند. سطح گلبرگ ها را می توانید با قرار دادن انواع حجم دهنده و یا پنبه برجسته کنید و با سرمه روی آن ها را بپوشانید و تا انتهای تکمیل شدن مدل سرمه دوزی به همین روش ادامه دهید.

          سرمه دوزی زیبا و جذاب مدل سجاده سرمه دوزی شده   طرح بته جقه سرمه دوزی طرح سرمه دوزی روی پارچه مخمل مشکی مدل رومیزی شیک سرمه دوزی شده طرح شیک و متفاوت سرمه دوزی طرح زیبا و شیک سرمه دوزی طرح جدید سرمه دوزی طرح جدید و شیک سرمه دوزی   مدل زیبا و شیک سرمه دوزی سرمه دوزی زیبا و جدید   طرح سرمه دوزی

در این مطلب انواع مدل سرمه دوزی با مدل های مختلف و شیک را مشاهده کردید که امیدواریم این طرحها مورد پسندتان قرار بگیرند و بتوانید با ایده گرفتن از آن ها تزیینات زیبا و شیکی را روی پارچه های مختلف انجام دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.