دسته ها
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

چرا نوزاد شما شیر نمی خورد؟!

  • بهاره سلطانی
  • 2 فوریه 2017
  • ۰

تغذیه کودک خصوصا در سنین شیرخوارگی یکی از مهمترین فرآیندهای رشد محسوب می شود. اگر کودک از اینکار امتناع کند, مادر به زحمت زیادی می افتد. شیر نخوردن نوزاد ممکن است دلایل متعددی داشته باشد و لازم است که هر مادری این دلایل را دانسته و در موقع مواجه با آن به راحتی مسئله را رفع کند.

نحوه و مقدار شیر خوردن نوزادان در سنین مختلف ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال نوزادی که از روز اول تولد شیر مادر را نمی خورد, باید مورد آزمایشات گوناگون قرار بگیرد تا دلیل اصلی آن مشخص شود. در ادامه این مطلب با عمده دلایل شیر نخوردن نوزادان آشنا می شوید.

دلایل شیر نخوردن نوزاد

بعضی از این دلایل ممکن است مربوط به تغییر طعم شیر مادر باشد. به عنوان مثال عفونت پستان مادر ممکن است باعث تغییر در مزه شیر شود که عمدتا ناشی از چرک عفونت پستان و تغییر مزه آن است که باعث می شود کودک از خوردن شیر امتناع کند. یکی دیگر از عواملی که باعث تغییر مزه شیر مادر می شود مصرف داروهای ضد بارداری است.

تغذیه در کودک

همچنین بعضی از تغییرات هورمونی باعث کاهش تولید شیر مادر شده از جمله قاعدگی و بارداری مجدد که هم باعث کاهش شیر و هم تغییر طعم آن می شود. گفتنی است عواملی دیگر مثل رژیم غذایی مادر هم تاثیر بسزایی در تغذیه کودک دارد, بعضی از خوراکی ها مزه شیر مادر را تغییر داده یا ممکن است برای کودک ناخوشایند باشد از جمله مصرف زیاد کافئین یا نوشیدنی های الکلی و حتی سیگار کشیدن مادر می تواند دلایل امتناع نوزاد از شیر خوردن باشد.

نحوه صحیح در آغوش گرفتن و نحوه قرار دادن پستان در دهان نوزاد خصوصا در در روزهای اولیه بعد از تولد ممکن است روی ذهنیت کودک و علاقه او نسبت به تغذیه از شیر مادر تاثیر بگذارد. و همچنین ظاهر مادر عاملی تاثیر گذار در تغذیه شیرخوار است. گاهی به علت تغییر ناگهانی ظاهر از جمله تغییر مدل مو یا… ممکن است کودک را با شک روبرو کرده و از شیر خوردن امتناع کند.

 شیر نخوردن نوزاد

مشکلات جسمی نوزاد و شیر نخوردن آن

یکی دیگر از دلایل مهم در امتناع نوزاد از شیر خوردن ممکن است مربوط به خود نوزاد باشد. گاهی درد در نواحی مختلف بدن نوزاد ممکن است روی تغذیه او تاثیر بگذارد. به عنوان مثال ضربه یا صدمه ایی که هنگام زایمان به نوزاد وارد شده است ممکن است باعث درد در قسمتهای مختلف بدن نوزاد شده و روی تغذیه او تاثیر بگذارد. در ادامه با بعضی از ناراحتی های جسمی که ممکن است نوزاد را درگیر کند آشنا می شوید.

برفک دهان نوزاد یکی از دردناکترین مشکلاتی است که ممکن باعث بی قراری و شیر نخوردن نوزاد شود. و عفونت گوش و درد لثه ها که پیش زمینه رویش دندان است هم می تواند تاثیر گذار باشد.

مشکلات تنفسی

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در نحوه شیر خوردن نوزاد, مشکلات تنفسی یا بروز سرما خوردگی است. گرفتگی گلو ممکن است فرآیند بلع را در کودک با مشکل مواجه کرده و باعث درد در ناحیه گلو و دهان کودک شود در صورتی که نوزادتان دچار سرما خوردگی شد حتما او را نزد پزشک برده تا هم میزان طب او را کنترل کند و هم با یکی سری داروهای کم خطر به رفع گرفتگی گلو و بینی کودک کمک کرده تا بتواند بدون مشکل شیر بخورد.

 شیر نخوردن نوزاد در روزهای اول

لازم به ذکر است که گفته شود خوراندن بعضی از داروها به نوزاد ممکن است باعث مشکلات گوارشی در او شود. به عنوان مثال هنگام تغذیه, شیر از معده به مری برگردد و همین امر باعث امتناع کودک از خوردن شیر شود. همچنین در کودکانی که بیش از یکسال دارند, زیاده روی در مصرف غذاهای مکمل ممکن است باعث احساس سیری و در نتیجه بیزاری از شیر مادر شود. مادران باید توجه داشته باشند که اولویت تغذیه کودک تا دو سالگی, شیر است و بعد از شش ماهگی می توانند از غذاهای مکمل ضروری و مناسب استفاده کنند.

امیدواریم که با رعایت موارد گفته شده بتوانید روش صحیحی برای تغذیه کودک داشته باشید. اگر در تشخیص و یا حل مواردی که باعث امتناع نوزاد از شیر خوردن می شود, مشکل پیدا کردید حتما با یک پزشک مشورت کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.