دسته ها
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳

داروی رشد مجدد دندان و رشد دندان ها به کمک سلول های بنیادی

  • بهجت فلاح
  • ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • ۰

داروی رشد مجدد دندان ها، بعد از تأیید ایمنی، به افرادی که به صورت مادرزادی مجموعه کاملی از دندان ها را ندارند، اعطا می شود. محققان امیدوار هستند که فروش این دارو در سال ۲۰۳۰ آغاز گردد. در حالت عادی همه انسان ها دارای ۳۲ دندان هستند، هرچند اعتقاد بر این است که نزدیک به ۱ درصد از جمعیت جهان، از یک بیماری مادرزادی به اسم «آژنزی دندانی» رنج می برند که همین بیماری، به عدم رشد یک یا چند دندان منجر می شود.

آزمایشات بالینی در خصوص نخستین داروی رشد مجدد دندان در جهان در سپتامبر ۲۰۲۴ در بیمارستان دانشگاه کیوتو شروع خواهد شد. بعد از اینکه این دارو در آزمایشات بالینی توانست موفق ظاهر شود،  به بیمارانی که به صورت مادرزادی دندان خود را از دست داده اند، تجویز می شود. محققین امیدوارند فروش داروی رشد مجدد دندان در سال ۲۰۳۰ آغاز شود. در این مقاله به طور کامل رشد مجدد دندان ها به وسیله سلول های بنیادی را مورد بررسی قرار می دهیم.

رشد مجدد دندان ها به کمک سلول های بنیادی

رشد مجدد دندان هنگامی تبدیل به مسئله مهمی می شود که بدانید بیش از ۲۵ درصد از بزرگسالان دندان های خود را تا سن ۷۰ سالگی از دست می دهند. شنیدن این جمله که رشد مجدد دندان ها امکان پذیر است، ممکن است کمی برایتان تعجب آور باشد. اما با وجود پیشرفت های روز افزون علمی، رشد مجدد دندان ها آنقدر سخت و دور از ذهن نخواهد بود.

جزئیات مربوط به داروی رشد مجدد دندان

رشد مجدد دندان دائمی از تمساح تا انسان ها

تمساح ها دارای دندان های قدرتمندی بوده و قادر به انجام معجزه رشد مجدد دندان با جایگزینی آن هستند. آن ها می توانند این رویش مجدد دندان ها را بیشتر از ۵۰ بار در طول زندگی خود تکرار کنند. یک ماهی بادکنکی کوچک نیز این توانایی را دارد که در صورت آسیب یا فرسوده شدن دندان ها تعدادی از آن ها را جایگزین کند. با مطالعه جزئیات مولکولی چگونگی رویش دوباره دندان دائمی در این جانوران، دانشمندان امیدوارند سلول های بنیادی بسازند که توانایی رشد مجدد دندان دائمی برای انسان ها را نیز داشته باشد.

با ایمپلنت های دندانپزشکی، به ویژه با توجه به مشکلات دندان های مصنوعی، ممکن است بیشتر ما به رویش مجدد دندان و روشی برای رشد دوباره آن فکر نکنیم. البته طول درمان طولانی، هزینه سنگین و درد زیاد نصب ایمپلنت ها را نباید فراموش کرد. اما این امکان نیز وجود دارد که شیوه ای برای رشد مجدد دندان وجود داشته باشد که در آن، در عرض ۹ هفته با استفاده از سلول های بنیادی بالغ بیمار، رشد دوباره دندان ها به حقیقت بپیوندد.

رشد مجدد دندان با سلول های بنیادی چگونه امکان پذیر است؟

دانشمندان بخش پزشکی دانشگاه کلمبیا در نیویورک امیدوار هستند تا بتوانند با استفاده از سلول های بنیادی، راهکاری برای رشد مجدد دندان انسان ها پیدا کنند. همچنین بعد از این امر دندان جدید در جای خالی دندان شخص رشد کرده و حتی با بافت لثه اطراف خود ترکیب می شود. این محققان پیش از این معجزه رشد مجدد دندان ها را  ثابت کرده اند اما رویش دوباره دندان دائمی در انسان ها مسئله ای است که هنوز اثبات نشده است.

  •  آرون گروپس

مطابق گزارش ژورنال تحقیقات دندانپزشکی و آزمایش روی موش ها، بعد از کار گذاشتن عوامل رشد در دهان آن ها، مواد اولیه استخوان احیا و بعد از رویش مجدد دندان ها در عرض ۹ هفته ترکیب شدند.  نخسیتن بار است که این ساختارها در یک ارگانیسم زنده تولید می شوند. اگر معجزه رشد مجدد دندان در انسان ها عمل موفقیت آمیزی باشد، مزیت های زیادی به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال از آن جا که دندان بعد از کشت در جایی که دارد می ماند، به برداشت بیرون از سلول های بنیادی و ایجاد محیط خارجی برای رشد مجدد دندان دائمی نیازی نیست.

دانشمندان امیدوار هستند که این روش به منظور راهی برای رویش مجدد دندان، گزینه ای مناسب برای بیمارانی باشد که نمی توانند هزینه های ایمپلنت های دندانپزشکی را بپردازند. علاوه بر این از آن جا که رویش دوباره دندان دائمی در دهان است، زمان ریکاوری آن ممکن است کمتر طول بکشد و احتمال شکستن دندان بعد از رشد دوباره دندان کمتر خواهد شد. هم اکنون معجزه رشد مجدد دندان ها د حال نزدیک شدن به واقعیت است.

رشد مجدد دندان ها با سلول های بنیادی

آزمایشات بالینی نخسین داروی رشد مجدد دندان در ژاپن

همانطور که اشاره کردیم نخستین داروی رشد مجدد دندان در سپتامبر ۲۰۲۴ در بیمارستان دانشگاه کیوتو آغاز خواهد شد. تقریبا یک درصد از جمعیت جهان با کمبود دندان مادرزادی مواجه هستند. نداشتن شش دندان یا بیش از آن به الیگودنشیا یا کمبود دندان ارثی شهرت دارد. به گزارش مرکز اطلاعات بیمارستان کیوتو که در این پژوهش مشارکت دارد، نخسیتن مرحله آزمایش های بالینی از سپتامبر سال جاری تا اوت ۲۰۲۵ انجام خواهد شد. برای سنجش میزان اثربخشی این دارو آن را به صورت وریدی از راه رگ ها به ۳۰ مرد سالم ۳۰ تا ۴۶ ساله تزریق می کنند.

افرادی که در این آزمایش شرکت می کنند باید دست کم یکی از دندان های عقب خود را از دست داده باشند تا بعد از تأثیر دارو و شروع رشد دوباره دندان مشکلی برایشان اتفاق نیفتد. این محققین می گویند تا به امروز هیچ اثر جانبی مهمی در آزمایشات حیوانی صورت نگرفته است. در مرحله بعد، این دارو را برای بیماران مبتلا به کمبود دندان مادرزادی در بیمارستان کیتانو تجویز می کنند. آزمایشات این مرحله به شرکت کنندگان بین ۲ تا ۷ سال که از زمان تولد دست کم چهار دندان خود را از دست داده اند، محدود می شود.

داروی رشد مجدد دندان، پروتئینی به اسم «یو اس ای جی – ۱» را که از مانع رشد دندان ها می شود، غیر فعال می کند. طبق نظر متخصصین، ممکن است در آینده نه تنها کسانی که بیماری های مادرزادی دارند، بلکه افرادی که دندان های خود را کشیده اند یا به علت ضربه و آسیب آن ها را از دست داده اند به طور مجدد دندان درآورند. کاتسو تاکاهشی در این خصوص می گوید برای درمان همیشگی این عارضه مشکلی وجود ندارد، ما امیدواریم افراد با این روش به رشد مجدد دندان های خود امیدوار باشند.

دارویی برای رویش مجدد دندان

رشد مجدد دندان عقل

اکثر مردم چهار دندان عقل دارند اما برخی از افراد تعداد کمتر یا بیشتر دندان عقل در می آورند که البته می تواند به رشد مجدد دندان عقل نیز ربط داشته باشد. اگر شخصی بیشتر از ۴ دندان عقل داشته باشد، دندانپزشک می تواند آن ها را در عکس پرتوی ایکس شناسایی کند. امکان رشد مجدد دندان عقل و داشتن دندان عقل اضافه کم است و نهایتا از هر ۱۰۰ نفر ۲ نفر شامل این وضعیت می شوند. توجه داشته باشید که دندان اضافه در هر جایی از دهان احتمال دارد رشد کند. این دندان حتی احتمال دارد به شکل دندان نیش، دو تایی شدن دندان آسیا و دندان جلویی نیز مشاهده شود.

استفاده از یک گیاه برای رشد مجدد دندان

ممکن است شما نیز مانند برخی از افراد به دنبال روش های گیاهی رشد مجدد دندان ها باشید. به خصوص اینکه نتوانید برای رشد مجدد دندان ها منتظر بمانید. گیاهی که برای رشد مجدد دندان در طب سنتی از آن یاد شده است، هندوانه ابوجهل است. این میوه در صحرا و اطراف قم به مقدار فراوان یافت می شود. هندوانه ای کوچک که تلخی آن زیاد بوده و دارای قدرت میکروب کشی بسیار بالا است. در موضوع رشد مجدد دندان طب سنتی این عقیده وجود دارد که میکروب دندان با آنتی باکتریال های طبیعی از بین نمی رود و با روغن این هندوانه نابود خواهد شد. در صورت نابودی این باکتری، دندان نیز مثل سایر استخوان ها خود را ترمیم کرده و به بیان دیگر رشد مجدد دندان دائمی رخ می دهد.

برای رویش مجدد دندان ها توسط این روغن، باید به وسیله سنجاق تمیز سیاهی ها را خوب تراشید و سپس به مدت ۴۰ روز یک نخ کتان را به روغن حنظل آغشته کنید و داخل سوراخ دندان بگذارید. سپس یک آدامس سقز روی آن قرار دهید تا مواد غذایی به آن وارد نشود. البته این شیوه به عنوان راهی برای رشد مجدد دندان بیشتر در طب اسلامی است تا آن که روشی برای رویش مجدد دندان طب سنتی و رشد دوباره دندان طب سنتی باشد.

اولین داروی رشد مجدد دندان

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات اولین دندان نوزاد، رشد دندان کودکان، درمان درد دندان عقل و تسکین درد دندان عقل را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *