دسته ها
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

احکام ازدواج دو جنسیتی ها و پاسخ به پرسش های متداول

  • بهجت فلاح
  • ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • ۰

احکام ازدواج دو جنسیتی ها که در فقه سلامی تحت عنوان خنثی شناخته می شود، موضوعی بسیار پیچیده و دارای ظرافت های فقهی و شرعی است و دیدگاه های مختلفی در این خصوص وجود دارد.

در بین ما انسان ها علاوه بر وجود زن و مرد، افراد دیگری به نام دو جنسیتی یا خنثی وجود دارند که هم آلت جنسی مردانه دارند و هم آلت جنسی زنانه. سوالی که که در این مقاله به دنبال پاسخ دادن به آن هستیم این است که آیا افراد دو جنسیتی می توانند ازدواج کنند. آن ها حق ازدواج با چه افرادی را دارند؟ یعنی با مردان می توانند ازدواج کنند یا با زنان و یا اینکه در انتخاب هر یک از این دو مختار هستند. بر همین اساس در این مقاله احکام ازدواج دو جنسیتی ها به طور کامل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دو جنسه کیست و ازدواج با آن ها چه حکمی دارد؟

عبارت دو جنسه برای کسانی به کار می رود که در زمان تولد آناتومی جنسی غیر معمول دارند و متفاوت از کسانی هستند که آناتومی جنسی خودشان را از راه جراحی، هورمون یا شیوه های درمانی تغییر می دهند. دو جنسیتی ها مثل سایر انسان ها حق زندگی کردن دارند و فقط در ناحیه تناسلی آن ها تفاوت دیده می شود که گاهی اوقات با جراحی تناسلی و اقدامات روانشناسی مشکل شان برطرف خواهد شد.

احکام ازدواج دو جنسیتی ها چیست؟

افراد ترنس یا دو جنسه چه ویژگی هایی دارند؟

افراد دو جنسه یا ترنس ها در ناحیه تناسلی خود مشکلاتی دارند. برخی از حالت هایی که افراد تحت تأثیر دوجنسگی قرار می گیرند، داشتن آلت تناسلی مردانه کوچک هم در پسران و هم در دختران است. همچنین احتمال دارد که فرد کیسه بیضه ای داشته باشد که به دو قسمت تقسیم شده باشد و مانند لب های فرج یا یک لب فرج است که سوراخ واژنی ندارد. سوراخ ادرار می تواند در جای طبیعی خود قرار نگرفته باشد و به شکل طبیعی رشد نکرده باشد و احتمال دارد بیضه ها پایین نیامده باشند و به جای اینکه در درون کیسه بیضه قرار بگیرند، در درون بدن قرار گرفته باشند. این عامل می تواند روی کسانی که ظاهر زنانه و مردانه دارند تأثیر زیادی داشته باشد. علاوه بر این براساس جنسیت فرض شده برای شخص، امکان رشد نکردن یا رشد کردن سینه ها به شکل موردی نیز وجود دارد.

احکام ازدواج دو جنسیتی ها

به طور کلی، فقها در رابطه با احکام ازدواج دو جنسیتی ها، دو نوع خنثی را از نظر احکام شرعی متمایز می کنند:

  • خنثای مشکل: در این حالت شخص دارای اندام جنسی زنانه و مردانه به صورت همزمان و به گونه ای است که تشخیص جنسیت او غیر ممکن و دشوار است. نظر غالب فقها بر بطلان و حرمت ازدواج خنثای مشکل است. علت این امر این است که در دین اسلام، ازدواج هر شخص با فردی از جنس مخالف او مشروع است و خنثای مشکل به لحاظ جنسی قابل تشخیص به عنوان زن یا مرد نیست.
  • خنثای غیر مشکل: در این حالت شخص دارای نشانه های ظاهری و اندام جنسی غالب یکی از دو جنس زن یا مرد است، اما در عین حال احتمال دارد دارای برخی از صفات جنسی دیگر نیز باشد. در خصوص حکم ازدواج خنثی غیر مشکل میان فقها کمی اختلاف نظر وجود دارد. برخی از فقها ازدواج خنثای غیر مشکل را به صورت مطلق جایز می دانند. اما برخی دیگر ازدواج او را با همجنس خود جایز و با جنس مخالف مشروط به تعیین جنسیت دقیق او از طریق آزمایشات پزشکی و چند راهکار می دانند. برخی دیگر نیز قائل به تفصیل شده و حکم را به نوع خنثای غیر مشکل و علم یا عدم علم طرف مقابل به وضعیت خنثی بودن او موکول می کنند.

در خصوص افراد ترنس که تمایل به تغییر جنسیت خود از زن به مرد یا بر عکس دارند، احکام مربوط به مبدلین در فقه اسلامی اعمال می گردد. در این مورد، بعد از انجام عمل تغییر جنسیت و احراز شرعی، شخص می تواند مانند افراد دیگر ازدواج کند. لازم است بدانید احکام فقهی ذکر شده، بر اساس دیدگاه های غالب مراجع عظام تقلید شیعه بیان شده است و احتمال دارد در جزئیات میان مراجع مختلف، چند اختلاف نظر نیز وجود داشته باشد. در نهایت تصمیم نهایی درباره ازدواج برای افراد ترنس یا دو جنسیتی، منوط به بررسی دقیق شرایط و مشورت با مراجع شرعی در حوزه احکام شرعی و پزشکی است.

  •  آرون گروپس

بررسی احکام ازدواج دو جنسیتی ها

پرسش و پاسخ در خصوص ازدواج دو جنسیتی ها

در ادامه چند پرسش و پاسخ در مورد احکام ازدواج دو جنسیتی ها آورده شده است.

پرسش ۱

آیا ازدواج خنثای مشکل و غیر مشکل جایز است؟

پاسخ

در خصوص خنثای مشکل این امر جایز نیست و در مورد خنثای غیر مشکل، اگر وضعیت او روشن شود جایز است.

پرسش ۲

افراد دو جنسه در حالی که هم حالات مرد را دارند و هم حالات زن، چگونه می توانند ازدواج کنند؟

پاسخ

اگر دو جنسه ای زن یا مرد بودن آن قابل تشخیص نباشد نمی تواند ازدواج کند اما دو جنسه هایی که در ظاهر دو جنسه هستند اما واقعا مشخص است مرد یا زن هستند و تنها ظاهر آن ها فریبنده است این افراد می بایست با جنس مخالف خود ازدواج کنند.

پرسش ۳

اگر زنی تمام اندام جنسی زنانه را دارا باشد اما دارای آلت جنسی مردانه باشد، چگونه باید ازدواج کند؟

پاسخ

شخصی که هم آلت زنانه و هم آلت مردانه دارد، در اصطاح فقهی خنثای مشکل نامیده می شود. باید تووجه کنید که چنین فردی نشانه های مذکر بودن را دارد یا نشانه مؤنث بودن و زن بودن را، اگر نشانه های مذکر را داشت حکم مرد و مذکر را دارد و می تواند با زن ازدواج کند. اگر او نشانه های مؤنث و زن بودن را داشت می تواند با مردی ازدواج کند.

به همین دلیل در صورت بروز نشانه های مرد، بر او واجب و ضروری است که خود را یک مرد بنامند و همه خصلت های مرد را در خود پیاده کند و در صورت داشتن نشانه های زنانه، واجب است که خود را زن نامیده و ویژگی های زنانه را در خود اعمال کند و به هیچ وجه جایز نیست که لباس جنس مخالف به تن کند.

اگر غیر از این باشد یعنی میان مرد بودن و زن بودن برابری می کرد در این صورت طبق فتوای علما اجازه دارد که نسبت به درمان خود به منظور تغییر دادن این وضعیت اقدام کند و خود را به هر کدام از جنسیت هایی که نزدیک تر است، تغییر دهد و سپس برای ازدواج اقدام کند و تا وضعیت فعلی خود را درمان نکرده است، ازدواج صورت نگیرد.

ملاحظات فقهی پیرامون احکام ازدواج ترنس ها

پرسش ۴

اگر پس از عقد و نزدیکی مشخص شود که یکی از طرفین خنثای مشکل است، عقد دارای چه حکمی است؟ آیا بهتر است طلاق صورت بگیرد یا اینکه از ابتدا باطل بوده، یا فرد حق فسخ را دارد؟

پاسخ

اگر یکی از آن دو، یا هر دو خنثای مشکل باشند، نکاح باطل است.

پرسش ۵

یک دختری که جسمش دختر است ولی دارای احساسات و روحیات پسرانه است، ارتباط یک دختر با این دختر دارای چه حکمی است؟ ارتباط یک پسر با او چه حکمی دارد؟ تکلیف این دختر با روحیات پسرانه در خصوص ازدواج چیست؟ در مجموع حکم ارتباط و ازدواج با خنثی ها، دو جنسیتی ها و ترنس ها چیست؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی

این فرد باید به پزشک متخصص مراجعه کند تا درمان صورت بگیرد. در خصوص ارتباط این دختر با دیگر دختران در حد طبیعی و بدون مفسده مشکلی ندارد و ارتباط با نامحرم جایز نیست.

پاسخ آیت الله وحید خراسانی

در فرض سؤال دختر است و می بایست طبق احکام بانوان عمل شود.

پرسش ۶

در صورتی که پزشک قانونی بر اساس وضعیت کروموزومی شخص، خنثی را خنثی مؤنث یا مذکر معرفی کند، آیا برای شخصی که با او ازدواج کرده است، عیب محسوب می شود و شخص حق فسخ آن را دارد؟

پاسخ

اگر در ظاهر نشانه خلافی مشخص نیست، باعث فسخ نمی شود.

بررسی ملاحظات فقهی پیرامون احکام ازدواج دو جنسیتی ها

پرسش ۷

شخص متأهلی پس از تعیین جنسیت زن یا مرد بودنش، ازدواج او به چه صورت خواهد بود؟

پاسخ

از لحاظ قانونی نیز شخص ترنس سکشوال اگر متأهل باشد، بلافاصله بعد از تغییر و به عبارتی تعیین جنسیت، ازدواجش از لحاظ شرعی باطل و رابطه زوجیت او با همسر سابقش منحل خواهد شد. زیرا در حقوق ایران ازدواج میان دو جنس مخالف قانونی و شرعی است و ازدواج افراد هم جنس با یکدیگر ممکن نیست. با این حال اگر زن و شوهری به طور همزمان تغییر جنسیت دهند و هر کدام جای آن یکی را از لحاظ جنسیت بگیرد، در این صورت اگرچه بقای ازدواج شان بعید نیست و می توان حکم بر تداوم رابطه زوجیت داد، اما بهتر است دوباره بین این دو شخص، صیغه عقد نکاح جای گردد تا شبهه ای ایجاد نشود.

امیدواریم مطالب این قماله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات حکم شرعی تغییر جنسیت، مشخصات افراد ترنس و مراحل تغییر جنسیت را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *