دسته ها
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳

راهنمای تولید محتوا در اینستاگرام برای پیشرفت سریع تر

 • بهجت فلاح
 • ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
 • ۰

بدون تردید تولید محتوا در اینستاگرام، یکی از راه های تقویت حضور بسیاری از صاحبان کسب و کارهای کوچک در فضای دیجیتال است. اما اغلب صاحبان کسب و کارها با یک چالش مشابه مواجه هستند. آن ها یک حساب در اینستاگرام باز می کنند، پروفایل خود را می سازند؛ اما نمی توانند در این فضا موفقیت کسب کنند و عموما در مورد تولید محتوا در اینستاگرام تردید دارند.

کلید موفقیت در اینستاگرام، شناخت اصول تولید محتوای جذاب است. اگر ایسنتاگرام خود را باز کنید و به اکسپلور مراجعه کنید متوجه می شوید که بلاگرها و پیج های ایسناگرامی از چه ترفندهایی استفاده می کنند. هر کدام از این افراد هدف مختلفی دارند و محتوایی که تولید می کنند با یکدیگر فرق دارد، آن ها به گونه ای توانسته اند کسب درآمد کنند و به یک بلاگر معروف تبدیل شوند. این مقاله به تولید محتوا در ایستاگرام می پردازد و این موضوع را مورد بررسی قرار می دهد.

منظور از تولید محتوا در اینستاگرام چیست؟

اگر این سؤال را از اطرافیان و آشنایان خود بپرسید به شما پاسخ می دهند که باید در روز استوری و پست زیاد بگذارید و بتوانید فعالیت مداوم داشته باشید. اما این مسئله تمام ماجرا نیست، شما می بایست برای تولید محتوا برنامه و زمان نیز داشته باشید، مخاطبین خود را بشناسید و مطالبی را ارائه دهید که مخاطب به آن نیاز داشته باشد. در حقیقت برای اینکه از این شبکه اجتماعی استفاده مفید داشته باشید، بهتر است اصول تولید محتوا را کامل بشناسید.

کامل ترین اصول تولید محتوا در اینستاگرام

چگونه در اینستاگرام تولید محتوا کنید؟

هر فردی می تواند در اینستاگرام تولید محتوا کند و احتمال دارد مسیر متفاوتی داشته باشد، اما هدف تمام افراد دیده شدن و کسب درآمد است. برخی از افراد برای خودشان صفحه باز می کنند و در آن به فعالیت می پردازند. برای بررسی این موضوع بهتر است مراحل زیر را دقیق دنبال کنید.

 • باید هدف خود را تعیین کنید

افرادی که قصد تولید محتوا در اینستاگرام را دارند و می خواهند از این راه به درآمد بالا برسند، باید پیش از هر کاری هدف خود را تعیین کنند. ایجاد یک شبکه از مشتری ها و تعامل بیشتر با آن ها از مهم ترین اهداف تولید محتوا در اینستاگرام به شمار می رود. برخی از سازمان های بزرگ و کسب و کارها با هدف افزایش ترافیک و جذب مشتری صفحه اینستاگرام باز می کنند.

 • یک موضوع برای محتوای خود را انتخاب کنید

هر هدفی که دارید بهتر است یک موضوع را انتخاب کرده و آن را دنبال کنید. صفحه های اینستاگرامی موفق علاوه بر انتخاب کردن موضوع خوب، یک پالت رنگی جذاب و مرتبط با برند خود انتخاب می کنند.

 • آرون گروپس
 • برای تولید محتوای خود برنامه ریزی دقیق داشته باشید

همان طور که می دانید هیچ کاری بدون برنامه ریزی جلو نمی رود. افرادی که یک هفته مداوم پست و استوری می گذارند و دو هفته برای پست گذاشتن هیچ موضوعی ندارند، نمی توانند یک بلاگر موفق شوند. این موضوع برای فروشگاه های اینترنتی اهمیت زیادی دارد. برای معرفی خود به مشتری ها و افزایش فروش می بایست طبق پروسه مشخصی محتوا تولید کنید. در تقویم محتوای اینستاگرام، تاریخ انتشار محتوا، نوع محتوای هر استوری، پست و کپشن را مشخص کنید.

 • مخاطبین خود را بشناسید

شما برای مشتری ها و مخاطبین خود محتوا تولید می کنید. نیاز و خواسته مخاطبین هدف سنگ زیر بنای استراتژی بازاریابی محتوای شما در اینستاگرام به شمار می روند. اگر کاربرهای اینستاگرام از پست های شما استفاده نکنند، محتوای شما اهمیتی ندارد و به هدف خود نمی رسید. برای شناخت مخاطبین خود از بخش اینسایت اینستاگرام استفاده کنید. در این مرحله می توانید جنسیت، سن، زمان فعالیت و محل زندگی خود را نیز ببینید. با اسکرول در پیج فالوورها اطلاعات خوب کسب خواهید کرد. چه افرادی با پست های شما تعامل بیشتری دارند؟ دنبال کنندگان صفحه شما از چه گروهی هستند؟ علاقه مندی آن ها چیست؟ این پرسش ها به شما کمک می کنند تا مخاطبین خود را بهتر بشناسید.

 • ابزارهای تولید محتوای خود را مشخص کنید

اکثر فروشگاه های اینستاگرامی برای ضبط ویدئو و عکاسی از گوشی های هوشمند استفاده می کنند، اما بعد از کار و فعالیت در اینستاگرام، به ابزارهای پیشرفته نیاز پیدا می کنند. نگه دارنده گوشی، بک دراپ عکاسی و رینگ لایت از مهم ترین ابزارهای سخت افزاری تولید محتوا در اینستاگرام به شمار می روند و بهتر است آن ها را تهیه کنید.

تولید محتوا در اینستاگرام با اصول حرفه ای

تولید محتوا در اینستاگرام چه اهمیتی دارد؟

تولید محتوا در اینستاگرام می تواند تأثیر زیادی روی مخاطبین بگذارد. البته دلایل زیر را هم فراموش نکنید:

 • همان طور که اشاره کردیم ایسنتاگرام ابزاری به نام اینسایت دارد که رفتار فالوورهای خود را تحلیل می کند و به شما آمار دقیق خواهد داد.
 • با اینلوئنسر مارکتینگ کسب و کار خود را زیر و رو خواهید کرد.
 • تولید محتوا در اینستاگرام به شما کمک می کند تا خلاق تر شوید.
 • با رقبایی که در این فضا حضور دارند رقابت خواهید کرد.
 • شما با این صفحه تعامل بیشتری با مخاطبین خود خواهید داشت.
 • بازاریابی شبکه های اجتماعی دریچه بزرگی به روی شما می گشایند.

چرا داشتن استراتژی در تولید محتوا اهمیت دارد؟

مهم ترین اصل در اینستاگرام این است که به صورت مداوم بتوانید در این فضا فعالیت داشته باشید. یعنی نه آنقدر کمرنگ که مخاطب شما را فراموش کند و نه آنقدر پر رنگ که شب ها هم شما را در خواب ببیند. شما در این حوزه به مدیریت نیاز دارد و این موضوع کار آسانی نیست. دومین اصل مهم که باید به آن توجه داشته باشید این است که نقاط قوت و ضعف خود را در اینستاگرام بشناسید. موفقیت در اینستاگرام به داشتن استراتژی نیازمند است، پس به موارد زیر دقت کنید:

 • به نحوه تعامل خود دقت کنید: برای تعامل با پیج های دیگر چه برنامه ای در سر دارید؟ طبق چه قانونی قصد دارید پست های سایر افراد را بپسندید یا برای آن ها کامنت بگذارید؟ چگونه به دایرکت ها و کامنت های دیگران پاسخ می دهید؟
 • استایل پست های خود را مشخص کنید: عکس ها و پست شما چه استایلی دارند؟ برای نوشتن کپشن هایتان از چه لحنی استفاده می کنید؟ آیا در متن های خود از ایموجی استفاده می کنید؟ زیر پست های خود چه هشتگ هایی می گذارید؟ زمانی که جواب سوال های خود را پیدا کردید استایل صفحه تان مشخص خواهد شد. این کار باعث می شود صفحه شما سازماندهی شود و در ذهن مخاطبین جایی برای خود پیدا خواهید کرد. بدین ترتیب تا یک پست را در صفحه اینستاگرام ببینند، چشم بسته متوجه می شوند متعلق به شماست.
 • نوع محتوای خود را مشخص کنید: برای این که بتوانید مخاطبین خود را بیشتر درگیر کنید و به اهداف خود برسید باید نوع محتوای خود را درست انتخاب کنید. به عنوان مثال کسب و کاری را در نظر داشته باشید که هدف آن افزایش میزان آگاهی برندش است. او می بایست در کنار فعالیت معمولی خود در اینستاگرام در قسمت های استوری هم فعالیت داشته باشد، مسابقه برگزار کند و بتواند با مخاطبین خود تعامل برقرار نماید.
 • برای خود تقویم محتوایی در نظر بگیرید: تقویم محتوایی مزیت های فراوانی دارد. به عنوان مثال با این کار طبق استراتژی خود پیش می روید، مناسبت های خاص را از یاد نمی برید، کمتر درگیر اشتباهات کوچک و بزرگ خواهید شد، به طور مداوم فعالیت می کنید و وقت شما نیز تلف نخواهد شد.

اصول تولید محتوا در اینستاگرام

چند ایده جسورانه برای تولید محتوا در اینستاگرام

گاهی اوقات صاحبان کسب و کار نمی دانند چه نوع محتوایی را باید در اینستاگرام منتشر کنند و نگران نداشتن تولید محتوا هستند. این موضوع کاملا طبیعی است و ممکن است برای بیشتر افراد پیش بیاید. برای برطرف کردن این مشکل بهتر است چند ایده زیر را دقیق تر بررسی کنیم و با آن ها بیشتر آشنا شویم:

مسابقه برگزار کنید

یکی از بهترین روش های تولید محتوا در اینستاگرام، برگزاری مسابقه است. شما می توانید به روش های متعددی این کار را انجام دهید. به عنوان مثال نظر خود را راجع به محصولات خود بپرسید. محتواهای اخیر خود را ارزیابی کنید. از میان همه آن ها یک مسابقه برگزار کنید. شما می توانید از محتواهای منتشر شده سوال بپرسید و بین افرادی که پاسخ درست داده اند یک قرعه کشی بگذارید. برگزاری مسابقه به افزایش کامنت ها و لایک ها کمک می کند. این کار را می توانید برای محصولات جدید انجام دهید. به عنوان مثال از دنبال کنندگان خود بخواهید که به شما بگویند چه محصولی را در عکس می بینند. ایجاد حس رقابت بین دنبال کنندگان به نرخ تعامل پست و اثر بخشی کمک زیادی می کند.

سعی کنید در مناسبت های متعدد پست های جذاب بگذارید

پیش از تنظیم تقویم محتوا، مناسبت های ملی و جهانی را بررسی کنید. کدام یک از مناسبت ها به کسب و کار و محصولات شما مرتبط است؟ با کدام مناسبت ملی و جشن می توانید همراه شوید و مخاطب را به تعامل دعوت کنید؟ شما باید سعی کنید در مناسبت های عمومی نظیر روز مادر و روز پدر حتما پست و استوری بگذارید. برخی از مناسبت ها برای یک کسب و کار خاص می توانند مفیدتر باشند. به عنوان مثال پیچ های فروش کتاب بهتر است در روز جهانی کتاب و کتاب خوانی پست بگذارند.

از گذاشتن تصاویر جذاب غافل نشوید

علاوه بر تصویر و ویدئو، ابزارهای دیگری نیز برای تولید محتوا در اختیار شما هستند و بهتر است از آن ها استفاده کنید. در برنامه محتوایی از پست های اسلایدی و اینوگرافیک استفاده کنید. پست های اسلایدی بهترین گزینه برای محتواهای آموزشی هستند و بیشتر افراد آن ها را ذخیره می کنند. در اینفوگرافیک در رابطه با محصولات مختلف صحبت کرده و طرز استفاده از آن ها را بیان کنید. موضوعاتی مانند مزیت ها و خواص یک محصول برای پست های اسلایدی مناسب تر هستند.

نحوه تولید محتوا در اینستاگرام

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات نحوه تغییر شماره در اینستاگرام، بهترین زمان پست گذاشتن و نحوه افزایش سرعت اینستاگرام را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *