دسته ها
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

با انواع اعتماد به نفس آشنا شویم

 • بهجت فلاح
 • ۱۳ فروردین ۱۴۰۳
 • ۰

در آیین بودا، مفهومی وجود دارد مبنی بر این که شکل زندگی انسان و مشکلاتی که در آن بروز پیدا می کند، همگی نتیجه رفتارهای اوست و هیچ کس جز او، مسئول زندگی و مشکلاتش نیست. جالب است بدانید قسمت زیادی از مشکلات ما در نتیجه عدم اعتماد به نفس به وجود می آیند. همیشه اعتماد به نفس در نتیجه نوعی باور و ایمان قلبی به دست می آید. علاوه بر این، اعتماد به نفس انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها، ویژگی های مخصوص به خود را دارند که می توانید از آن ها برای بهبود شرایط فعلی خود استفاده کنید.

اعتماد به نفس یک ویژگی روانی است که با توجه به تجربه های قبلی، شخص به استعدادها و توانایی های خود در زمینه موفقیت باور و اعتماد دارد. بر خلاف تصور عموم، اعتماد به نفس کودکان تا سن پنج سالگی شکل می گیرد. به همین دلیل آموزش هایی که بر مبنای اعتماد به نفس به این افراد تزریق می شود به آگاهی و توجه بیشتری نیاز دارد. در این خصوص برخورد ما با کودکان نیز بسیار مژثر خواهد بود، چرا که کودکان به خوبی احساسات ما را درک می کنند و واکنش های ما بر آن ها تأثیرگذار است. به همین خاطر برای افزایش انواع اعتماد به نفس، باید تجربه ها، موقعیت ها و روابط اجتماعی گذشته را مورد توجه قرار داد و با استفاده از روش های مختلفی مانند مثبت اندیشی، تمرین و پذیرش خود، به تقویت این ویژگی کمک کرد.

با توجه به اهمیت، تاثیر و نقش اعتماد به نفس در زندگی، در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع اعتماد به نفس بپردازیم. بنابراین در ادامه مطلب همراه ما باشید.

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس نگرشی در خصوص توانایی ها و مهارت های شماست. به آن معنا که شما خودتان را همان گونه که هستید می پذیرید. این ویژگی نقش مهمی در پیشرفت و موفقیت شما دارد. شما نقاط قوت و ضعف خود را می شناسید و نسبت به خودتان دیدگاه مثبتی دارید. برای خود اهداف واقع بینانه تعیین می کنید و می توانید به طور قاطعانه و مؤثری ارتباط برقرار کنید. علاوه بر این قادر به مدیریت صحیح انتقادات نیز خواهید بود.

انواع اعتماد به نفس چیست؟

آشنایی با انواع اعتماد به نفس

فردی می تواند انواع اعتماد به نفس را به درستی درک کند و به تأثیرات آن پی ببرد که با مفهوم کلی این ویژگی شخصیتی به طور دقیق آشنایی داشته باشد. فردی که از توانایی های خود شناخت دارد و می داند با استفاده از هر کدام از آن ها می تواند در چه زمینه ای به موفقیت برسد، اعتماد به نفس بالایی دارد. این افراد زمان روبرو شدن با موضوعات کوچک و بزرگ یا موضوعات جدید می دانند که از عهده انجام آن ها بر می آیند. به همین خاطر به هیچ عنوان ناامید نمی شوند و برای شروع کارهای خود بهانه تراشی نمی کنند.

افراد زیادی وجود دارند که بر خلاف استعدادها و توانایی های منحصر به فردی که دارند، اعتماد به نفس کافی نداشته و برای انجام کارها از توانمندی های خود استفاده نمی کنند. این افراد از تا زمانی که نتوانند اعتماد به نفس خود را تقویت کنند به اهداف خود نمی رسند. در ادامه به انواع اعتماد به نفس اشاره شده است:

 • آرون گروپس

۱. اعتماد به نفس واقعی

ممکن است در اولین نگاه تصور کنید که تمام اعتماد به نفس ها واقعی هستند، در غیر این صورت نام آن ها اعتماد به نفس نیست. در صورتی که این تصور کاملا غلط است و موارد گوناگونی از انواع اعتماد به نفس وجود دارد که همه واقعی نیستند. افرادی که این نوع اعتماد به نفس را دارند برای شروع کارهای خود با مشکل مواجه نمی شوند. آن ها به هیچ عنوان خود را دست کم نمی گیرند و در عین حال بدون اقدام به انجام کارهای مهم انتظار رسیدن به موفقیت را نخواهند داشت. این افراد می دانند ساختن یک زندگی ایده آل و داشتن شخصیتی مستقل به بهره مندی از توانایی های خودشان بستگی دارد. به همین خاطر بعد از آن که خود را شناختند، نسبت به استفاده از توانایی ها، استعدادها و مهارت های فردی خود اقدام می کنند.

به این نکته مهم توجه داشته باشید که برای تقویت اعتماد به نفس واقعی نخست باید استعدادها و توانمندی های خود را بشناسید؛ سپس برای انجام کارهای ساده از آن استفاده کنید. هنگامی که موفقیت های کوچک اما پیوسته را به دست می آورید، انگیزه شما بیشتر می شود و اطمینانی که نسبت به توانمندی های خود دارید افزایش پیدا می کند. در این شرایط شما می دانید که توانایی انجام کارهای گوناگون را دارید و برای انجام کارهای مهم و بزرگ اقدام می کنید.

آشنایی با انواع اعتماد به نفس

۲. اعتماد به نفس القایی

اعتماد به نفس القایی یکی دیگر از انواع اعتماد به نفس است. افرادی زیادی هستند که برای شروع کارهای خود با مشکل روبرو هستند. این افراد می دانند که چه توانمندی هایی دارند و حتی نسبت به مؤثر بودن آن ها نیز مطمئن هستند. متأسفانه مشکل این افراد نداشتن محرک و جرقه برای شروع کردن است. چنین افرادی باید از اعتماد به نفس القایی کمک بگیرند. آن ها باید به خودشان بگویند: من می توانم، من بهترین هستم. قطعا من می توانم کارهای خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهم. من توانایی هایی دارم که برای انجام این کار مناسب هستند.

با گفتن عبارت های مثبت و مؤثر، اعتماد به نفس لحظه ای به شخص منتقل می شود و به او کمک می کند تا کارهای مورد نظر خود را انجام دهد. برخی از افراد معتقدند این مورد از انواع اعتماد به نفس همیشگی و واقعی نیست، به همین خاطر تأثیری نیز ندارد. در صورتی که این تصور کاملا غلط است و اعتماد به نفس القایی تنها تظاهر کردن نیست، بلکه شخص می تواند با آن وارد میدان عمل شود.

۳. اعتماد به نفس کاذب

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، همه انواع اعتماد به نفس واقعی نیستند. فردی که به داشتن اعتماد به نفس تظاهر می کند، دارای اعتماد به نفس کاذب است. این افراد خودشان می دانند که یک شخصیت پوچ در درون شان شکل گرفته است و آنچه که درباره خودشان برای سایر افراد بازگو می کنند صحت ندارد. این افراد در میدان عمل هیچ حرفی برای گفتن ندارند، زیرا از توانمندی ها، استعدادها و مهارت های خود اطمینان ندارند. در نتیجه برای انجام کارهای مختلف اقدام نمی کنند یا اینکه با شکست روبرو می شوند.

به یاد داشته باشید اعتماد به نفس کاذب را نه تنها نباید تقویت کرد بلکه باید آن را با استفاده از تکنیک های اصولی از زندگی حذف کرد. این نوع اعتماد به نفس هیچ نوع ویژگی مثبتی به غیر از مغرور شدن بی مورد نداشته و یک مانع واقعی برای رسیدن به موفقیت به شمار می رود. برای حذف این مورد از زندگی توانمندی های واقعی خود را بشناسید و از آن ها استفاده کنید. هنگامی که از مهارت ها و استعدادهای خود استفاده می کنید و موفق می شوید، متوجه خواهید شد که اعتماد به نفس کاذب مانعی بیش نبوده و هیچ تأثیر مثبتی به همراه نداشته است.

انواع اعتماد به نفس کدامند؟

۴. اعتماد به نفس بر مبنای من قبلا آن کار را انجام داده ام

بی شک همه افراد تا به حال در موقعیت هایی قرار گرفته اند که موانعی ذهن آن ها را از انجام برخی کارهای مهم منصرف کرده است. برخی از افراد در این موقعیت ها وارد میدان عمل می شوند و کارهای مورد نظر خود را انجام می دهند. پس از آن به خودشان می گویند من قبلا هم این کارها را انجام داده ام، به همین خاطر از پس آن بر می آیم و توانایی مورد نیاز خود را نیز دارم. در این شرایط ترس یا هر مانع ذهنی که شکل گرفته است نیز از بین خواهد رفت.

به یاد داشته باشید شما بهترین فردی هستید که می توانید باعث تقویت اعتماد به نفس خودتان شوید. برخی از افراد به افزایش انگیزه از جانب دیگران و تقویت اعتماد به نفس نیاز دارند. این مورد درست و منطقی است. اما ما نباید در تمام لحظات زندگی خود منتظر دیگران باشیم تا به ما انگیزه ببخشند، بلکه خودمان باید نقش اصلی را برای تقویت این ویژگی شخصیتی بازی کنیم.

۵. اعتماد به نفس بر مبنای تأثیر عوامل بیرونی

بی شک علاوه بر نقشی که ما در شکل گیری، کسب و تقویت اعتماد به نفس داریم، عوامل بیرونی هم در این زمینه نقش مهمی دارند. این مورد از انواع اعتماد به نفس می تواند در نتیجه سبک تربیتی درست کودکان و برخورد مناسب والدین با آن ها شکل بگیرد، یا اینکه همکاران، اطرافیان و دوستان یک فرد با برخورد مناسب، تشویق به موقع و حتی نشان دادن توانایی هایی که شخص از آن اطلاعی ندارد باعث شکل گیری و تقویت اعتماد به نفس او می شوند. توجه داشته باشید عوامل زیادی باعث شکل گیری اعتماد به نفس می شوند، اما نباید اجازه دهیم که اعتماد به نفس کاذب شکل بگیرد و به جای تأثیر مثبت، پیامدهای منفی ایجاد کند.

اعتماد به نفس و راه های تقویت آن

۶. اعتماد به نفس بر اساس تکیه بر مهارت ها و اطلاعات جدید

یکی از عوامل تضعیف و سرکوب اعتماد به نفس، بی اعتمادی است. به همین خاطر برای به دست آوردن یکی دیگر از انواع اعتماد به نفس باید اطلاعات و مهارت های نو کسب کنید. در این شرایط با اطمینان کامل از آموخته های خود صحبت کنید تا به موفقیت برسید.

۷. اعتماد به نفس بر مبنای تلاش اصولی حتما نتیجه می دهد

این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که رسیدن به موفقیت به عوامل متعددی مثل هدف گذاری، برنامه ریزی، مدیریت زمان، تقویت اعتماد به نفس و تلاش اصولی بستگی دارد. برخی افراد فکر می کنند اگر در طول هفته بیشتر ساعات روز را تلاش کنند و این زمان متوقف نشود، حتما به نتیجه دلخواه خود می رسند. این تصور کاملا نادرست است. تلاش بی وقفه و غیر اصولی باعث خستگی شدید می شود.

به همین خاطر لازم است به صورت اصولی تلاش کنید و جوانب مختلف را بسنجید. بر همین مبنا یکی دیگر از انواع اعتماد به نفس شکل می گیرد. به این ترتیب فرد به این یقین می رسد که تلاش اصولی او را به اهداف خود می رساند. در نتیجه اعتماد به نفس و انگیزه او تقویت می شود و فرد کارهای مورد نظر خود را به بهترین نحو ممکن انجام خواهد داد.

اهمیت اعتماد به نفس

مهم ترین ویژگی های افراد با اعتماد به نفس

 • این افراد با اعتماد به نفس عمل می کنند و پشتکار دارند.
 • به دیگران کمک می کنند.
 • آن ها به هیچ عنوان تسلیم نمی شوند.
 • مثبت صحبت می کنند.
 • آن ها هر زمانی بتوانند درخواست کمک می کنند.
 • افرادی که اعتماد به نفس دارند صاف می نشینند.
 • آن ها به طور منظم و روزانه ورزش می کنند.
 • آن ها به هیچ عنوان خود را با دیگران مقایسه نمی کنند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *