دسته ها
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

 اصول شستشوی گوش و اقدامات قبل و بعد از آن

 • کژال کوهستانیان
 • ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
 • ۰

استفاده از گوش پاکن ها یا سایر اجسام خارجی و نوک تیز برای تمیز کردن گوش نه تنها به جرم گیری گوش کمک نمی کند، بلکه منجر به انباشته شدن جرم در عمق کانال گوش می شود و ممکن است، عوارضی برای فرد به همراه داشته باشد، که برای او آزار دهنده باشد، رعایت اصول شستشوی گوش در حین جرم گیری کمک می کند، تا از آسیب دیدن گوش پیشگیری شود، بنابراین برای شستشو گوش به یک متخصص مراجعه نمایید.

احساس سنگینی در گوش و بروز اختلال در شنوایی و کم شنوایی می تواند، افراد را برای یافتن راهی جهت رفع این عارضه ترغیب کند، به کمک شستشو گوش این مشکلات از بین خواهند رفت. تجمع جرم در گوش با علائمی چون اختلال در شنوایی، گوش درد و سرگیجه همراه است، البته استفاده از این روش برای افرادی که دارای شرایط خاص پزشکی هستند، یا جراحی پرده گوش انجام داده اند، امکان پذیر نمی باشد، در ادامه این مطلب با اصول شستشوی گوش آشنا می شوید.

پیش از شستشو ابتدا باید به پزشک مراجعه شود، تا پس از بررسی های لازم پزشکی، یکی از روش های مناسب برای این کار را به شما پیشنهاد شود، برای شستن گوش ها روش های سنتی و درمان های خانگی و پزشکی در دسترس می باشد، در روش های پزشکی از دستگاه های مختلفی برای شستن گوش ها استفاده می شود و آشنایی با آن ها و اصول مهمی که باید رعایت شوند، تا سلامت گوش به خطر نیفتد خالی از لطف نخواهد بود.

اصول شستشوی گوش

برای پاکسازی گوش ها باید به پزشک مراجعه شود، تجمع جرم گوش که در اصلاح پزشکی سرومن نام دارد، می تواند با عوارضی چون کم شنوایی و سرگیجه، و گوش درد برای فرد همراه باشد. می توان اظهار داشت، یکی از شایع ترین دلایلی که منجر به مراجعه به متخصصان گوش و حلق و بینی می شود، به دلیل مسدود شدن مجرای گوش و کاهش حس شنوایی یا حتی درد و التهاب در گوش است.

رعایت اصول شستشو گوش توسط متخصص گوش و حلق و بینی

از علائم انباشته شدن جرم در گوش باید به احساس خارش، سوزش ناگهانی یا شنیدن صوت بلند اشاره کرد، گوش مسئول حس شنوایی و تعادل بدن می باشد، در گوش تمام انسان ها موم یا مایع چسبنده زرد رنگی توسط غدد مجرای گوش تولید می شود، وظیفه اصلی موم حفاظت از گوش ها و پیشگیری از ورود آلودگی به گوش، کاهش سرعت رشد باکتری و میکروب و تمیز نگه داشتن کانال خارجی گوش می باشد.

هرگاه تلاش کنید، با روش های غلط چون استفاده از گوش پاکن ها، گیره کاغذ یا سایر اجسام خارجی موم گوش را خارج کنیم، به تجمع جرم در عمق کانال گوش کمک می کنیم، در این صورت پزشک شستشوی گوش را توصیه می کند، روش های مختلفی برای این کار وجود دارد، که هر کدام از این روش ها دارای قوانین خاصی می باشند، تا از صدمه دیدن گوش پیشگیری شود، چرا که پیروی از اصول شستشوی گوش امری ضروری می باشد.

برخی از روش های گوناگون شستشو شامل مواردی می باشند، که در ادامه از آن ها نام برده می شود و در برخی از آن ها از قطره یا دارو برای شستن استفاده می شود، شستشو گوش با ساکشن، شستشو در منزل و کیت شستشو از رایج ترین روش ها می باشند.

 • آرون گروپس

زمان شستشو گوش

از اجسام خارجی مانند سنجاق مو یا گوش پاکن ها برای خارج کردن جرم گوش استفاده نکنید، تا پرده گوش دچار آسیب نشود، معمولا اگر فرد دارای علائم و ناراحتی نباشد، پزشکان شستشوی گوش را پیشنهاد نمی کنند، پیش از این کار در صورتی که پزشک صلاح بداند قطره ای برای نرم کردن جرم گوش تجویز می شود، تا پس از آن با دستگاه ساکشن (suction) جرم را خارج کنند. علائمی که موجب می شود، پزشک تشخیص دهد، نیاز به شستشوی گوش می باشد، شامل کم شنوایی، سرفه مزمن، خارش و درد است.

روش های شستشو

برای پاکسازی گوش از جرم های انباشته شده در آن به پزشک مراجعه کنید و بهتر است، از انجام سایر روش های غیر پزشکی دوری شود، زیرا گوش بسیار حساس می باشد و با کوچکترین اشتباه آسیب می بیند و این آسیب ها می تواند، عوارض بلند مدتی برای فرد به همراه داشته باشد، در ادامه سایر روش ها برای شستشوی گوش نام برده شده است.

 • ساکشن
 • قطره گوش
 • آب و سرنگ
 • شستشو در خانه
 • شمع گوش

شستشو گوش

اصول شستشوی گوش با توجه به شیوه ای که انجام می شود، تعیین می گردد، گوش از سه بخش گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی تشکیل شده است، حتی با نشان دادن وسواس زیاد برای تمیزی گوش باز هم این احتمال وجود دارد، که به دلیل ترشحات زیاد غدد ترشح کننده موم در گوش خارجی مقداری جرم در گوش باقی بماند. تمامی این موارد و آناتومی گوش انسان و فیزیولوژی سیستم شنوایی برای دریافت و انتقال صدا ضروری می باشند.

در صورتی که علائمی چون گوش درد، وزوز گوش، کاهش شنوایی، سرگیجه و سرفه را احساس کردید، ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید، تا علت بروز این عوارض مشخص گردد و در صورت گرفتگی گوش پیش از بروز عفونت یا کاهش شدید شنوایی به جرم زدایی گوش اقدام کنید. تا جایی که برایتان مقدور است، از پزشک بخواهید با استفاده از دستگاه ساکشن با رعایت اصول شستشوی گوش این کار را انجام دهد. همچنین می توانید، برای درمان کیپ شدن گوش با روش های خانگی و دارویی به مقابله با آن بپردازید، تا دیگر نیازی به شستشو نباشد.

روش شستشوی گوش در خانه

در ادامه مراحل شستشو گوش در خانه مورد بررسی قرار گرفته است، که لازم است، از سرنگ حاوی آب تمیز هم دما با دمای اتاق استفاده شود. ابتدا یک حوله باید روی شانه قرار دهید و به شکل قائم بنشینید و ظرف کوچکی را زیر گوش نگه دارید، تا آب داخل آن بریزد. سپس گوش باید به آرامی به سمت بالا و عقب کشیده شود، تا آب به راحتی وارد آن شود.

سرنگ را در گوش قرار دهید و به سمت بالا و عقب گوش وارد کنید، بدین صورت به جدا شدن جرم از گوش کمک می شود و جرم همراه با آب از گوش خارج می شود، به آرامی سرنگ را فشار دهید، تا آب وارد مجرای گوش شود، چنانچه احساس درد یا فشار در گوش خود داشتید، باید فورا شستشو را متوقف کنید.

گوش را با استفاده از حوله یا چند قطره الکل تنظیف خشک کنید، ممکن است لازم باشد، برای چند مرتبه این کار را تکرار کنید، تا جرم از گوش خارج شود اما بیشتر از پنج مرتبه شستشو را تکرار نکنید و برای رفع مشکل از پزشک کمک بخواهید. برای رعایت جواب احتیاط می توانید، کیت شستشوی گوش تهیه کنید و یا از سرنگ ۲۰ تا ۳۰ میلیلیتری با سند پلاستیکی نرم و کند در نوک آن استفاده نمایید، برخی افرد نیز از سوند درون وریدی بدون سوزن ۱۶ یا ۱۸ فرنچ استفاده می کنند، تا از احتمال آسیب دیدن گوش بکاهند.

برای این روش باید بسیار احتیاط کرد و سرنگ را بیش از اندازه در گوش فرو نکرد به ویژه در هنگام استفاده از سوند IV بدون سوزن در نوک آن که امری ضروری می باشد، توصیه می شود، برای شستن گوش به پزشک مراجعه کنید و از انجام آن در منزل بپرهیزید.

اقدامات قبل و بعد از شستشو

پس از جرم گیری با رعایت اصول شستشوی گوش موم های داخل گوش از بین می روند و محافظت از گوش در برابر میکروب ها و عفونت دشوار می شود، بنابراین تا پنج روز که گوش بتواند، موم کافی برای محافظت از خود تولید کند، باید از مرطوب شدن و خیس شدن گوش پرهیز کرد و گوش ها را خشک نگه داشت.

برای این که هنگام استحمام، شستن مو ها یا شنا از ورود آب به گوش جلوگیری شود، می توانید از گوش گیر استفاده نمایید و با قرار دادن آن در قسمت بیرونی گوش مانع ورود آب به گوش خود در این زمان حساس شوید. احتمالا در این دوران متوجه حساسیت و ناراحتی اندکی در گوش خود می شوید، که امری طبیعی می باشد و جای نگرانی نیست.

پزشک برای رفع ناراحتی هایی که بعد از شستشو گوش پیش می آید، پماد و محلول های موضعی تجویز می کند، اما بروز برخی علائم می تواند، خطرناک باشد و به محض تجربه آنها باید فورا به پزشک مراجعه کنید، این علائم شامل سرگیجه، سردرد، کاهش شنوایی بر اثر گرفتگی گوش و ترشح مایعات از گوش می باشند.

عوارض شستشو گوش

شستشو گوش برای برخی افراد ممکن نمی باشد و خطر آسیب دیدن گوش و پارگی پرده گوش برای آن ها محتمل است، افرادی که دارای اوتیت خارجی شدید یا گوش شناگر، دارای بیماری گوش میانی، پرتو درمانی، جراحی پرده گوش، آسیب گوش در اثر ورود اشیا فلزی تیز در گوش می باشند، نباید به شستشو گوش اقدام کنند، تا دچار عوارض جبران ناپذیر آن نشوند.

بررسی عوارض شستشوی گوش

چنانچه در حین شستشو و جرم گیری حتی با رعایت اصول شستشوی گوش دچار درد ناگهانی، حالت تهوع یا گیجی شدید، باید فورا شستشو را متوقف کنید، برخی از عوارض گوش شامل موارد زیر می باشد.

 1. گیجی
 2. آسیب گوش میانی
 3. اوتیت خارجی
 4. پارگی پرده گوش

تمیز کردن گوش

در پیش گرفتن روش صحیح برای شستشو گوش از آسب دیدن گوش و انباشته شدن جرم در آن پیشگیری می کند، متخصصان توصیه می کنند، فقط در هنگام استحمام بخش بیرونی گوش ها را تمیز کرده و سپس با حوله خشک کنید، برای خشک کردن با کمک انگشت و حوله نرم فقط قسمت بیرونی را خشک کنید، تا جرم و آلودگی که در جلوی گوش قرار دارد و دیده می شود، از بین برود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *