دسته ها
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳

علایم سرطان سارکوم و عوامل موثر در ابتلا به سارکوم

  • کژال کوهستانیان
  • ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • ۰

سرطان سارکوم یا تومور بدخیم که سلول‌های با پایه مزودرم یا بافت همبند را مورد حمله قرار می دهند، نوعی سرطان نادر می باشد. آشنایی با علائم و نشانه های این بیماری کمک می کند، تا التهاب های طولانی مدت و درد مفاصل را جدی بگیرید و از بروز این بیماری پیشگیری کنید.

سارکوم از جمله سرطان های نادر می باشد، که در ناحیه هایی با نام بافت همبند یا استخوان ایجاد می شود. بافت همبند، شامل بافتی است، که ساختار های بدن را احاطه و آن ها را به هم متصل می کنند. همبند ها شامل عضله، چربی، عروق خونی، اعصاب، تاندون . پوشش مفاصل می باشند. سارکوم بافت نرم از زیر شاخه های سرطان سارکوم می باشد. تنوع زیر شاخه از سارکوم بافت نرم بیش از پنجاه گونه می باشد، که برخی در کودکان و برخی در بزرگسالان شایع می باشند.

سارکوم می توان در هر بخشی از بدن اتفاق افتد، اما در بیشتر موارد دست، پا و شکم درگیر می شوند. این تومور ها ممکن است، به دلیل شباهت با زائده اشباه گرفته شوند و همین امر تشخیص آن را مشکل می سازد. سرطان ها به دو دسته خوش خیم و بدخیم تقسیم می شوند، همانطور که از نامشان پیداست انواع خوش خیم راحت تر قابل درمان می باشند و نوع بدخیم گسترش می یابد و مقابله با آن سخت تر است. سارکوم از انواع تومور های بدخیم می باشد.

بروز سرطان نادر سارکوم در دست

همه چیز درباره سرطان سارکوم

این نوع سرطان در استخوان و بافت های فیبروزی و بافت های عمیق پوستی و یا بافت های نرم مانند اعصاب و رگ های خونی، چربی و عضلات بروز پیدا می کند. این عارضه در بین مردم تقریبا ناشناخته می باشد و عموما مردم از آن اطلاعات کافی ندارند. باید گفت سارکوم در بر گیرنده طیف وسیعی از سرطان ها می باشد. بیش از هفتاد نوع سارکوم وجود دارد، که سارکوم بافت نرم یکی از آن ها می باشد.

یکی از رایج ترین انواع درمان جراحی می باشد، البته بسته به شرایط بیمار می توان از پرتودرمانی و شیمی درمانی استفاده کرد. در حقیقت سارکوم نوعی جهش در در ان ای می باشد، این سرطان بدخیم می تواند، به شکل توده در بافت همبند به وجود آید. علائم این سرطان با توجه به محل رشد آن متفاوت می باشد.

دسته بندی سارکوم

دسته بندی این بیماری بر اساس محل به وجود آمدن آن انجام می گیرد. در تقسیم بندی کلی این بیماری به دو دسته تقسیم می شود، که شامل ۱. سارکوم بافت نرم و ۲. سارکوم استخوانی می باشد. در بیشتر مواقع سارکوم نرم در شکم، قفسه سینه و پاها بروز پیدا می کند. این نوع از تومور ها در بافت نرم هم در افراد بزرگسال و هم در کودکان رایج است. سارکوم استخوانی تومور استخوان به شمار می آیند، این نوع از سرطان سارکوم بیشتر در میان کودکان دیده می شود.

انواع سارکوم

این بیماری انواع مختلفی دارد، که شامل کندروسارکوم، آنژیوسارکوم، درماتوفیبروسارکوم، سارکوم اپی تلیوئید، تومور های سلول گرد کوچک دسموپلاستیک، سارکوم یونیک، سارکوم کاپوزی، تومور استرومایی دستگاه گوارش، میکسو فیبروسارکوم، تومور بدخیم غلاف عصب محیطی، لیپوسارکوم، لیومیوسارکوم، کندر و سار کو، سارکوم پلئومورفیک تمایز یافته، استثنا سارکوم، سارکوم بافت نرم، تومور فیبری انفرادی و رابدومیوسارکوم می باشد.

  •  آرون گروپس

دسته بندی بیماری سارکوم

دلیل بروز سارکوم

تاکنون علت خاصی برای بروز این بیماری پیدا نشده است، در یک تعریف کلی باید گفت سرطان در اثر جهش دی ان ای به وجود می آید و هر کدام از این دی ان ای ها دارای دستورالعمل مخصوصی می باشند، که شامل وظیفه آن ها است. همچنین این دستورالعمل مشخص می کند، رشد و تقسیم سلولی چگونه انجام شود.

جهش در دی ان ای رشد و تقسیم سلول ها را تاحت تاثیر قرار می دهد و میزان این تقسیم سلولی از کنترل خارج می شود، بیش از اندازه شدن تقسیم سلولی آن ها روی هم انباشته می کند و سبب ایجاد تومور می شود. تومور ایجاد شده قابلیت جا به جایی دارند و این حرکت درمان را با مخاطره رو به رو می کند.

عوامل موثر در ابتلا به سارکوم

تورم در دراز مدت: عوامل موثر در ابتلا به سارکوم تورم طولانی مدت در ناحیه بازو و پا می باشد، همچنین ورم های لنفاوی به احتمال ابتلا دامن می زند. اینتورم خا باید حاصل از تجمع مایع لنفاوی باشند تا خطر ابتلا را افازیش دهند، علت بروز تورم لنفاوی انسداد در نواحی لنفاوی و اختلال در آن می باشد، چنانچه شاهد تورم در نواحی لنفاوی بدن بودید، سریعا برای درمان اقدام کنید، زیرا این موقعیت می تواند، زمینه بروز سرطان سارکوم را مهیا کند. ابتلا به این سرطان در اثر تورم آنژیوسارکوم نام دارد.

سابقه پرتو درمانی: افرادی که به هردلیلی تحت پرتو درمانی قرار داشته اند، بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به این نوع سرطان می باشند. آگاهی داشتن از علائم بیماری کمک می کند، تا در صورت مشاهده علائم بتوانید آن ها را تشخیص و به پزشک مراجعه کنید.

مواد شیمیایی: قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیای ممکن است، فرد را دچار بیماری سارکوم کند، برخی از این مواد شیمیایی به قدری خطرناک می باشند که می توانند، سلامت انسان را تهدید کنند. مونومر وینیل کلرید یا آرسنیک از جمله این مواد شیمیایی می باشند، که باید از آن ها دوری کرد.

ویروس ها: ورود برخی از ویروس ها به بدن انسان می تواند، زمینه ساز ابتلا به این بیماری باشد، ویروس هرپس انسانی ۸ از این نوع ویروس می باشد. در واقع افرادی که به این ویروس آلوده شدند بیشتر در معرض ابتلا به سارکوم قرار گرفتند. ابتلا به سارکوم به وسیله ویروس سارکوم کاپوسی نام دارد.

اختلال ژنتیکی: وجود بیماری های ژنتیکی در خانواده چون نوروفیبروماتوز موجبات ابتلا به این سرطان را فراهم می کند. دیگر بیماری های ژنتیکی سندروم رتینو بلاسم استوما، سندروم گاردنر، سندروم کارسینوم سلول بازال، سندروم ورنر و سندروم اسکلروزیس می باشند، که در ابتلا به سارکوم موثر می باشند.

نقص سیستم ایمنی: استفاده از دارو های سرکوب سیستم ایمنی خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد، در صورت ابتلا به دلیل استفاده از دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی این بیماری سرطان سارکوم کاپوزی نام می گیرد. استفاده از این داروها بعد از پیوند نیز رایج است، که در ابتلا به این سرطان تاثیر گذار خواهد بود.

رایج ترین علائم

تشخیص این بیماری به دلیل شباهت های فراوانی که با سایر بیماری ها دارد، کمی دشوار است. در صورت مشاهده هر یک از علائم بهتر است، به پزشک مراجعه شود تا علت آن مشخص و درمان مناسبی صورت گیرد. از رایج ترین علائم این بیماری می توان به کاهش وزن، محدود شدن دامنه حرکتی مفصل ها، تب بدون دلیل، درد و تورم بدون دلیل در ناحیه مختلف مانند لگن و استخوان ها و گرم به نظر رسیدن این قسمت ها می باشد.

مهم ترین نشانه های بروز سرطان سارکوم

چناتچه بافت های بدن دچار التهاب یا استخوان ها شکننده باشند، احتمال ابتلا به این سرطان افزایش می یابد و نیاز است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

عوارض سارکوم

این سرطان می تواند عوارض بسیاری با خود به همراه داشته باشد، بیشتر این عوارض در محل درگیر بیماری بروز پیدا می کنند. از عوارض این بیماری تشکیل سروما یا هماتوم و آسیب عصبی یا آسیب عروقی، عدم ترمیم زخم و عوارض عمومی عفونت رحم می باشد. برخی از عوارض پس از جراحی بروز پیدا می کنند مانند تورم.

قسمتی که مورد جراحی قرار می گیرد، برای مدت کوتاه یا طولانی دچار ورم می شود، این امر ادم نام دارد. ممکن است، جراح برای کنترل این تورم استفاده از جوراب های فشاری را توصیه کند.

از دیگر عوارض جانبی سرطان سارکوم آسیب های وارده به عصب می باشد. این آسیب می توان منجر به بی حس شدن پوست یا ضعف در اندام ها شود، در مواردی نیز بیمارانی که تحت جراحی قرار می گیرند، به در مزمن دچار می شوند. آسیب های عروقی نیز از عوارض این بیماری می باشند، که نباید از آن غافل شد و در نتیجه جراحی به وجود می آیند.

عوارض تومور سارکوم

تومور های سارکوم دارای عوارضی چون عود موضعی و متاستاز های دور می باشند. خطری که در اثر عود موضعی ایجاد می شود، با اندازه ای که از سلول سرطانی در طی جراحی برداشته می ‌شود، به طور مستقیم در ارتباط است. بنابراین باید بخش گسترده ای از سلول های بدخیم توسط جراح برداشته شود.

در مغز و برخی از اعصاب ها ساختار ها بسیار حساس می باشند، برداشتن تومور از این نواحی کار حساس و دشواری است و باید با صرف دقت زیادی انجام شود. در حفره پوپل رئال برداشت سلول سرطانی غیرممکن است، زیرا ساختار بسیار حساسی دارد. برای برداشتن تومور سرطانی از این ناحیه شاید جراح مجبور شود، پیوند اعصاب یا پیوند عضلات ثانیویه انجام دهد. چنانچه علائم و نشانه های تومور مغزی را بهتر بشناسید، می توانید در تشخیص بروز این بیماری، موثر عمل کنید.

تشخیص بیماری

برای درمان ابتدا باید نوع سارکوم مشخص شود، روش های تشخیصی در این مورد به پزشک کمک می کند، تا اطلاعات بیشتری در اختیار داشته باشد و بهترین درمان را برای بیمار در نظر بگیرد.

آزمایش های تصویر برداری: برای ارزیابی محل های درگیر شده می توان، از تصویر برداری با اشعه ایکس، سی تی اسکن، تصویربرداری با تشدید مغناطیسی، توموگرافی با گسیل پوزیترون استفاده کرد.

نمونه برداری یا بیوپسی: پزشک با استفاده از روش های نمونه برداری چون بیوپسی با سوزن ضخیم (CNB) لوله های کوچکی از محتویات تومور را در اختیار خواهد داشت.روش دیگر بیوپسی از طریق جراحی است و پزشک قسمتی از بافت نومنه یا تمام بافت تومور را بر می دارد. در آزمایشگاه، پزشک متخصص در زمینه ارزیابی بافت های بدن (پاتولوژیست) نمونه های بافتی را از نظر علائم سرطان بررسی می کند. متخصص پاتولوژی نمونه بافتی را همچنین از نظر نوع و تهاجمی بودن سرطان بررسی می کند.

درمان سرطان سارکوم

درمان این سرطان با ترکیبی از چند روش انجام می شود، در مواردی لازم است، تا شیمی درمانی، پرتو درمان و جراحی انجام شود و پس از آن بازسازی ناحیه مورد جراحی یا برداشتن تومور به شکل همزمان انجام گیرد. عوامل موثر در درمان سن بیمار، نوع سارکوم، محل و درجه و اندازه تومور و این موضوع که سرطان جدید است یا عود کرده می باشد.

آشنایی با بیماری سارکوم

پرتو درمانی

 در پرتو درمانی از اشعه ایکس یا پروتون برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. در صورتی که اشعه به طور موقت در بدن فرد مبتلا قرار گیرد، به آن براکی تراپی گفته می شود. استفاده از پرتو درمانی در طی جراحی تابش حین عمل نام دارد.

شیمی درمانی

در شیمی درمانی که نوعی درمان داروی محسوب می شود، با کمک مواد شیمیایی سلول های سرطانی را نابود می کنند. انواع مختلف سارکوم واکنش های متفاوتی نسبت به این درمان نشان می دهند. آشنایی با راهنمای تغذیه در دوران شیمی درمانی و معرفی مواد غذایی مضر و مفید در این دوران در تسریع روند بهبود به بیماران کمک می کند.

درمان هدفمند

در این نوع درمان از دارو های مخصوصی استفاده می شود که به نقطه ضعف سلول های سرطانی آسیب می زنند، تا آن ها را از بین ببرند. پس از انجام نمونه برداری بیوپسی در آزمایشگاه ها بررسی می کنند، که آیا درمان هدفمند موثر بوده یا خیر.

فرسایش درمانی

در روش فرسایش درمانی برای از بین بردن سلول های مخرب سرطان سارکوم ابتدا آن ها را به کمک برق گرم می کنند، سپس با مایعی سرد منجمد می کنند و توسط امواج فراصوت که فرکانس بالایی دارند، به آن ها آسیب وارد می کنند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *