دسته ها
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳

مشکل حذف شدن صفر در اکسل را چطور رفع کنم؟

  • حکیمه فهیمی
  • ۷ مهر ۱۴۰۲
  • ۰

یکی از مشکلاتی که کاربران اکسل با آن روبرو هستند حذف شدن صفر در اکسل می باشد. اگر به دنبال راهی برای رفع این مشکل هستید با این مطلب از آرگا همراه ما باشید.

عدم نمایش صفر ابتدای اعدادی است که با صفر شروع می شوند یکی از مشکلاتی است که کاربران اکسل با آن مواجه می شوند. اگر به دنبال راهی برای حل مشکل حذف شدن صفر در اکسل هستید در ادامه مطلب با یک روش ساده انجام این کار آشنا می شوید.

حل مشکل حذف شدن صفر در اکسل

محاسبه اعداد با اکسل همواره برای افراد تازه کار این مشکل را به دنبال دارد که صفر اول اعداد در سلول ها نمایش داده نمی شود. به طور مثال اگر عدد ۰۰۶ را در یک سلول وارد می کنید بعد از انتخاب سلول های بعدی سریعا دو رقم صفر قبل از ۶ حذف می شوند و تنها عدد ۶ نمایش داده می شود.


این موضوع در هنگام محاسبات ریاضی کمک کننده بوده زیرا اساسا منطق ریاضی بر آن است. زیرا در ریاضی صفرهای قبل از عدد ۶ در مثال ۰۰۶ کاربردی ندارد و نباید نوشته شوند. با این وجود اگر از اکسل برای ثبت داده هایی مانند کد ملی، کد پستی، شماره امنیتی و … استفاده می کنید ثبت همه ارقام اهمیت دارد.

از این رو مشکل حذف صفر در اکسل برای کاربران آزار دهنده خواهد شد. خوشبختانه روش هایی برای حل این مشکل وجود دارد که در این مطلب به ساده ترین آن اشاره می شود. مایکروسافت در نرم افزار قدرتمند اکسل این امکان را فراهم نموده تا کاربر به محاسبه اطلاعات خود بپردازد.

بهترین روش برای حل مشکل عدم نمایش صفر در ابتدای اعداد در اکسل این است که هنگام نوشتن اعداد از علامت آپاستروف در کیبورد انگلیسی کمک بگیرید. یعنی به جای نوشتن ۰۱ در سلول آن را به صورت ‘۰۱ تایپ کنید. البته هنگام تایپ اعداد به فارسی در اکسل امکان تایپ آپاستروف وجود ندارد. بنابراین از روش دیگری باید استفاده کنید.

تغییر فرمت سلول

هنگامی که عددهای حاوی صفر ابتدایی در یک سلول برنامه اکسل نوشته می شود این صفرها به طور خودکار حذف می شوند. همانطور که اشاره شد می توانید با استفاده از کیبورد انگلیسی و تایپ آپاستروف آن را برطرف کنید. ولی در تایپ فارسی چنین قابلیتی وجود ندارد بنابراین روش آسانتر تغییر فرمت سلول می باشد.

  •  آرون گروپس

به این ترتیب اگر می خواهید اعداد سریعا در هنگام تایپ با همان صفر ابتدایی داخل سلول ها نمایش داده شوند. بایستی فرمت سلول ها را تغییر دهید. به طور مثال در یک سلول ۰۱ را تایپ و بعد فرمت سلول را به Text تغییر دهید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

  • برای شروع کار ابتدا سلول هایی را انتخاب کنید که می خواهید در آن ها اعدادی با صفر آغازین وارد شوند.
  • در زبانه Home و بخش Numbers group روی منو کشویی کلیک تا گزینه ها نمایش داده شوند. بعد از بین آن ها روی Text کلیک کنید.

  • به این ترتیب مقادیر وارد شده در آن سلول ها به عنوان رشته متنی شناخته خواهند شد دیگر برای اکسل مفهوم عدد ندارند. در ضمن در گوشه بالای سمت چپ سلول ها مثلث سبزرنگی به نمایش در می آید که نشان می دهد محتوای سلول ها مشکل دارند.
  • برای رفع آن روی سلول کلیک تا انتخاب شده یا همه سلول های دارای مقدار متنی خطادار را انتخاب و روی علامت هشدار کلیک کنید و از منو باز شده آن گزینه Ignore Error را انتخاب نمایید.

البته باید اشاره کرد روش دیگری هم برای انجام این کار وجود دارد. به این صورت که در همان زبانه Home روی گزینه Format کلیک کرده و از منو باز شده گزینه آخر یعنی Format Cells را انتخاب کنید.

در ادامه پنجره ای باز می شود که در آن می توانید در زبانه Numbers روی Text کلیک و در پایان روی OK کلیک کنید.

به این ترتیب هنگامی که عددها را تایپ می کنید مشکل حذف خودکار اعداد صفر اکسل حل شده است و دیگر پاک نخواهد شد. به خاطر داشته باشید اگر بعد از تایپ فرمت را عوض کنید این روش اجرا نمی شود و حتما باید قبل از تایپ اعداد فرمت به Text تغییر داده شده باشد.

در ضمن دقت کنید که در حالت تغییر فرمت به متن ماهیت عددی مقادیر وارد شده در سلول ها عوض می شود و دیگر نمی توانید از محاسبات و فرمول های ریاضی روی این دسته از داده ها استفاده کنید. به این ترتیب اگر می خواهید ماهیت عددی مقادیر حفظ شود تا بتوانید بعد روی آن ها فرمول و منطق ریاضی را به کار بگیرید روش دیگر این است که تنها نمایش ظاهری آن ها با استفاده از فرمت عددی اختصاص یابد.

در پایان از همراهی شما سپاسگزاریم و امیدواریم نهایت استفاده را از این مطلب برده باشید و مشکل شما در این زمینه برطرف شده باشد. همچنین پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای آشنایی با انواع تابع های کاربردی اکسل و روش انتقال فایل به اکسل با کلیک روی لینک ها از این مقالات بازدید و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *