دسته ها
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

راهنمای شخصی سازی تاچ پد لپ تاپ و افزودن قابلیت های مختلف

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۴ شهریور ۱۴۰۲
 • ۰

با شخصی سازی تاچ پد می توانید به آسانی میانبرهای مختلفی را ایجاد کرده تا به راحتی به قسمت های مختلف سیستم مورد نظر دسترسی داشته باشید. با این مطلب همراه آرگا باشید تا فرایند انجام کار را فرا بگیرید.

کاربران ویندوز می توانند تاچ پد لپ تاپ خود را با توجه به نیازی که دارند شخصی سازی نمایند و به آسانی به بخش های مختلف سیستم دسترسی یابند. در این مطلب با نحوه شخصی سازی تاچ پد در ویندوز ۱۰ آشنا می شوید.

نحوه شخصی سازی تاچ پد

تاچ پد یکی از بخش های مهم و ضروری هر لپ تاپی به شمار می رود که به کاربر اجازه می دهد بدون نیاز به ماوس، نشانگر را روی نمایشگر حرکت داده و فایل ها را انتخاب کند. به عبارت ساده تر تاچ پد جایگزین ماوس های سنتی می باشد. در لپ تاپ های جدید تاچ پد دقیق ( Precision Touchpad) جای تاچ پد معمولی را گرفته است.

این نوع تاچ پد فاقد محدودیت های سابق بوده و به مراتب عملکرد سریعتری دارد. به بیان دیگر Precision تاچ پد موجب می شود تا سیستم برای ترجمه سیگنال های پد لمسی به ورودی ماوس یا ژست های حرکتی نیازی به درایورهای سخت افزاری  نداشته باشد و ویندوز ۱۰ این سیگنال ها را به طور مستقیم از طریق تاچ پد شناسایی کند.

به این ترتیب Precision تاچ پد دارای عملکرد دقیقی بوده و موجب می شود نشانگر ماوس روی نمایشگر لپ تاپ سریعتر حرکت کند. از مزایای دیگر تاچ پد دقیق می توان به پوشش دهی محدوده وسیع تر جهت تشخیص فرامین چند لمسی، جلوگیری از لمس های تصادفی، امنیت بیشتر، افزایش طول عمر باتری لپ تاپ و قابلیت شخصی سازی تاچ پد اشاره نمود.

به کمک قابلیت شخصی سازی تاچ پد در لپ تاپ های مجهز به Precision Touchpad می توان به آسانی میانبرهای مختلفی ایجاد نموده و به راحتی به قسمت های مختلف سیستم خود دسترسی یافت. اگر شما نیز به تازگی لپ تاپ جدید خریداری نموده اید می توانید از مزایای Precision Touchpad بهره مند شده و به شخصی سازی تاچ پد سیستم خود اقدام کنید.

 • مبل و میز
 • آرون گروپس

در ادامه مطلب روش انجام این کار ارائه می شود.

تشخیص حضور قابلیت Precision Touchpad در لپ تاپ

هر چند بیشتر لپ تاپ های امروزی به قابلیت Precision Touchpad مجهز می باشند ولی هنوز کاربران زیادی از لپ تاپ های قدیمی استفاده می کنند. در این لپ تاپ ها تاچ پد از نوع معمولی بوده و امکان شخصی سازی وجود ندارد. با طی مراحل زیر می توانید متوجه شوید که آیا لپ تاپ شما دارای قابلیت Precision Touchpad می باشد یا خیر.

 • به بخش تنظیمات سیستم رفته و روی دیوایس کلیک کنید.
 • سپس روی تاچ پد کلیک و زیر عنوان تاچ پد باید عبارت Your PC has a precision touchpad را مشاهده نمایید.

در صورتی که عبارت بالا را مشاهده نکردید، تاچ پد سیستم شما معمولی بوده و تنها می توان میزان حساسیت آن را تنظیم کرد.

فعال یا غیر فعال کردن قابلیت  precision touchpad

قابلیت precision touchpad با این که توانایی شناسایی ژست های حرکتی دست را دارد ولی ممکن است این ویژگی مورد پسند همه کاربران باشد و بخواهند آن را غیر فعال کنند. به هر روی برای فعال یا غیر فعال کردن این قابلیت مراحل زیر را انجام دهید.

 • به تنظیمات سیستم رفته و روی گزینه دیوایس کلیک کنید.
 • سپس روی تاچ پد کلیک کرده و گزینه Touchpad را روی On (فعال) یا Off (غیر فعال) قرار دهید.

در ضمن اگر به همراه تاچ پد لپ تاپ از ماوس نیز استفاده می کنید، این امکان وجود دارد که سیستم را طوری تنظیم نمایید که هنگام اتصال ماوس به لپ تاپ، تاچ پد به طور اتومات غیر فعال شود. برای این کار تیک گزینه Leave touchpad on when a mouse is connected را بردارید. و توسط کروسر زیر این گزینه هم می توانید سرعت حرکت نشانگر ماوس را تنظیم نمایید.

روش شخصی سازی precision touchpad هنگام ضربه زدن

تنظیمات پیش فرض تاچ پد برای بیشتر کاربران مناسب بوده ولی می توانید همه این تنظیمات را به طور دلخواه تغییر دهید. به طور مثال توسط تنظیمات مرتبط به بخش Taps می توانید رفتار تاچ پد هنگام ضربه زدن روی آن را به دلخواه تغییر دهید. مراحل زیر را دنبال کنید.

به تنظیمات سیستم بروید و روی گزینه دیوایس کلیک کنید.

بعد روی گزینه تاچ پد کلیک نموده و زیر عنوان Taps گزینه ای با عنوان Touchpad sensitivity قرار دارد که توسط منوی کشویی پایین آن می توانید حساسیت تاچ پد را تغییر دهید. این گزینه ها شامل موارد زیر هستند:

 • بیشترین حساسیت (Most sensitive)
 • حساسیت بیشتر (High sensitive)
 • حساسیت متوسط (Medium sensitive)؛ گزینه پیش فرض و بهینه
 • حساسیت کم (Low sensitive)

در ادامه چند گزینه را مشاهده می نمایید که با فعال سازی آنها، عملکرد Touchpad شخصی سازی می شود. این گزینه ها عبارتند از:

 • تک کلیک: ضربه زدن با یک انگشت
 • کلیک راست: ضربه زدن با دو انگشت
 • انتخاب همزمان چند فایل: دو بار ضربه زدن و سپس کشیدن انگشت بر روی تاچ پد
 • کلیک راست: فشار دادن گوشه سمت راست پایین تاچ پد

به این ترتیب با زدن تیک مربوط به هر یک از این گزینه ها، می توانید از عملکرد آن ها بهره مند گردید.

شخصی سازی عملکرد precision touchpad هنگام اسکرول و زوم

قابلیت precision touchpad در ویندوز ۱۰ این امکان را فراهم می کند تا هنگام اسکرول یا زوم عملکرد آن را به روش زیر تغییر دهید:

 • به قسمت تنظیمات سیستم بروید و روی دیوایس کلیک کنید.
 • سپس روی تاچ پد کلیک کرده و زیر عنوان Scroll and zoom با زدن یا برداشتن تیک مرتبط با گزینه Drag two fingers to scroll مشخص نمایید که آیا می خواهید هنگام کشیدن دو انگشت روی تاچ پد اسکرول صورت گیرد یا خیر.

از منو کشویی Scrolling direction جهت اسکرول را مطابق با جهت حرکت انگشتان تان انتخاب نمایید. در این بخش گزینه های در دسترس شامل موارد زیر هستند:

 • اسکرول به سمت بالا: حرکت انگشتان به سمت پایین
 • اسکرول به سمت پایین: حرکت انگشتان به سمت پایین

در ضمن می توانید با زدن یا برداشتن تیک مربوط به گزینه Pinch to zoom عمل زوم را مطابق با نیازهای خود فعال یا غیر فعال نمایید. در پایان مطلب از همراهی شما سپاسگزاریم و امیدواریم نهایت استفاده را برده باشید. همچنین پیشنهاد می شود برای آشنایی با حل مشکل تاچ پد لپ تاپ و رفع غیر فعال شدن تاچ پد روی لینک ها کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *