دسته ها
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳

روش های درمان خانگی خارش گوش و اقداماتی که از خارش گوش پیشگیری می کنند

 • شقایق ایران دوست
 • ۲۹ مرداد ۱۴۰۲
 • ۰

اگر دچار خارش در گوش هایتان شده اید مطمئن هستید که این مشکل از سایر بیماری هایتان نشات نگرفته است این مطلب را از دست ندهید زیرا در این مطلب قرار است شما را با درمان خانگی خارش گوش آشنا کنیم و اطلاعاتی بسیار خوب در این مورد به شما بدهیم.

درمان خانگی خارش گوش به شما  کک می کند تا بتوانید در کوتاه ترین زمان ممکن مشکلات گوش خود را حل کرده و در نهایت ای مشکل غیر قابل تحمل را به راحتی از بین ببرید. برای کاربرد این موضوع در خانه نیاز است تا اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید که در ادامه همه چیز در این زمینه را برایتان یک به یک مورد بررسی قرار می دهیم تا بتوانید از تکنیک های ساده و موثر استفاده نمایید.

افزایش جرم در گوش ها

تکنیک ها و درمان خانگی خارش گوش

در برخی از شرایط امکان دارد خارش گوش شما بسیار زیاد شود از این رو شما روش های نا مناسبی را برای این کار استفاده نمایید. برای این که این مشکل برای شما از بین برود بهتر است از روش های ساده و بی خطر استفاده کنید تا به گوش شما آسیبی وارد نشود.

روغن زیتون

ساده ترین روشی که می توانید از آن برای تمیز کردن گوش های خود از ان استفاده کنید استفاده از روغن زیتون می باشد. روغن زیتون به شما کمک می کند تا بتوانید میزان جرم های اضافی را از درون گوش های خود حذف کرده و در نتیجه میزان خارش های شما بهبود پیدا می کند. شما با استفاده از این روش می توانید جرم های سخت شده را نیز به راحتی از بین ببرید. برای این که بتوانید به درستی از این روغن استفاده کنید نیاز است تا از مراحل زیر استفاده نمایید :

 • به یک سمت بدن خود دراز بکشید.
 • گوش خود را که خارش دارد باید به سمت بالا قرار دهید.
 • با استفاده از یک قطره چکان مقداری روغن به درون گوش خود بریزید. بهتر است روغن شما ولرم باشد تا اثر گذاری بیش تری داشته باشد.
 • پوست گوش خود را به آرامی تکان دهید و سعی کنید با این ماساژ دادن به روغن زیتون کمک کنید تا کار خود را اعمال کرده و به سرعت بتواند میزان خارش شدید شما را بهبود بخشد.
 • در همان سمت که خوابیده اید بمانید.
 • بعد از ۱۰ الی ۱۲ دقیقه می توانید گوش خود را خم کرده و بشویید و هر گونه مواد چربی که از آن  خارج می شود را از روی پست خود پاک کنید.
 • اگر گوش دیگر شما نیز دارای مشکل خارش می باشد می توانید این راه را برای آن نیز تکرار کنید.

درمان خانگی خارش گوش

آب گرم

یکی دیگر از روش هایی که با استفاده از آن می توانید گوش خود را از خارش شدید دور کمید استفاده از آب گرم می باشد. برای این کار باید از آب مقطر استفاده کرده و به مواردی که در ادامه بیان می شود عمل نمایید :

 • آرون گروپس
 • ابتدا آب مقطر را گرم کرده و سعی کنید  گوش بیرونی خود را بکشید تا مجرا های گوش در یک راستا قرار بگیرند و به راحتی تمییز شوند.
 • با استفاده از سرنگ مقداری آب را به درون گوش خود بریزید و یادتان باشد که این کار را باید به آرامی انجام دهید.
 • بعد از چند دقیقه با خم کردن سر خود می توانید آب ها را به همراه مواد درونی گوش که منجر به خارش شده اند از درون گوش هایتان به بیرون برانید.
 • می توانید برای گوش دیگر خود نیز این کار را تکرار کنید تا دیگر جرمی درون گوش هایتان نمانده و نتواند منجر به خارش های شدید شود.

استفاده از سشوار

یکی از ساده ترین روش ها برای درمان خارش گوش استفاده از سشوار می باشد. در این میان یادتان باشد که این کار کمی خطرناک می باشد و باید سشوار را در یک فاصله مناسب از گوش خود بگیرید تا حرارت زیاد منجر به ایجاد مشکلات بیش تر در گوش شما نشود.  برای استفاده از این روش باید مراحل زیر را تکرار نمایید :

 • لاله گوش خود را از بدن تان دور کنید.
 • سشوار را در فاصله ۱۲ الی ۱۵ اینچی از بدنتان قرار داده و گرمای آن را روی درجه پایین تنظیم نمایید.
 • سشوار را روشن کرده و آن را مستقیم بر مجرای گوش با فاصله گفته شده تنظیم کنید.
 • حدودا ۲۵ ای ۳۰ ثانیه سشوار برای هر گوش کافی است و اگر نیاز شد می توانید یک دور دیگر در همین مدت آن را استفاده نمایید.

نکته : یادتان باشد که بیش تر از چند دقیقه نباید سشوار را روی گوش هایتان روشن کنید زیرا این کار می تواند خطرات دیگری را نیز با خود به دنبال داشته باشد.

کمپرس گرم

استفاده از این روش برای درمان خانگی خارش گوش بسیار مفید و بی خطر می باشد و شما می توانید با استفاده از آب داغ و حوله این روش را اجرا نمایید. برای این روش باید حوله را درون آب داغ قرار داده و بعد از این که آب اضافی اش را گرفتید ان را روی گوش های تان بگذارید. استفاده از این روش در مدت زمان ۱۰ دقیقه می تواند میزان خارش شما را به حداقل برساند و همچنین بعد از ۱۰ الی ۲۰ دقیقه شاهد خارج جرم های نرم شده هستید و می توانید این جرم ها را با استفاده از دستمال تمیز نمایید.

رفع خارش گوش در خانه

استفاده از سرکه

سرکه سفید یکی از بهترین روش هایی می باشد که شما می توانید از آن برای تمیز کردن گوش استفاده کرده و همچنین باید بدانید که استفاده از این روش می تواند سریع تر خارش شما را رفع نماید. برای بهتر اثر کردن سرکه می توانید آن را به صورت مساوی با الکل صنعتی ترکیب نمایید.

برای استفاده از این روش کافی است تا ابتدا پنبه ای را به این ترکیب آغشته کرده و دو الی سه قطره درون گوش بچکانید. ۵ الی ۷ دقیقه باید صبر کنید و بعد سر خود را خم کنید و سعی کنید این مواد را از گوش خود خارج کنید. همراه با سرکه مقداری جرم نیز از درون گوش شما خارج خواهد شد که شما می توانید با استفاده از دستمال آن ها را پاک کنید.

استفاده از سیر

یکی دیگر از روش های خانگی برای درمان خارش گوش استفاده از سیر می باشد. سیر به صورت طبیعی دارای فواید آنتی اکسیدانی است و با خاصیت ضد التهابی که دارد می تواند مشکلات بی شماری را درمان نماید. این مورد برای خارش گوش ناشی از عفونت بسیار خوب است و تاثیرات فراوانی دارد.

برای استفاده از سیر کافی است تا یک حبه سیر بردارید و پوست کنید. آن را به دو نیمه تقسیم کرده و یکی از آن ها را در مجرای گوش قرار دهید و یادتان باشد که نباید آن  را بیش از حد به درون گوش تان فرو کنید. همین که بعد از قرار دادن سیر توانستید میزان گرمایی از آن را احساس کنید  کافی است. بعد از چند دقیقه می توانید سیر را از درون گوش خود خارج کنید و اگر دو بار در روز این روش را تکرار کنید به سادگی می توانید خارش گوش های خود را کنترل نمایید.

استفاده از عسل

از مهم ترین روش های درمان خانگی خارش گوش با استفاده از عسل می باشد. عسل برای بدن دارای فواید زیادی می باشد و می توان گفت تاثیرات زیادی در درمان گوش های شما دارد و می تواند خارش آن ها را در کم ترین زمان ممکن از بین ببرد. با چکاندن ۵ الی ۷ قطره از عسل درون گوش های خود می توانید این مشکل را از بین برده و بعد از ۱۰ دقیقه گوش های خود را بشویید و با استفاده از دستمال تمیز آن ها را خشک نمایید.

استفاده از عسل برای درمان خارش گوش

روش های پیشگیری از خارش در گوش ها

همانطور که می دانید پیشگیری بهتر از درمان می باشد و شما می توانید  به راحتی با استفاده از ساده ترین تکنیک ها از بروز مشکلات جدی در بدن خود پیشگیری نمایید. برای پیشگیری از خارش در گوش ها نیز نیاز است تا یک سری از ساده ترین  نکات را بدانید تا این مشکل برای شما ایجاد نشود. در ادامه مهم ترین نکاتی که در این زمینه به شما کمک می کند را برایتان بررسی می کنیم.

عدم استفاده از گوش پاک کن ها

استفاده کردن از انواع گوش پاک کن ها می تواند مشکلات شدیدی در این زمینه ایجاد نماید و باید بدانید که هر نوع خاصی از گوش پاک کن ها می تواند باعث شود تا گوش های شما به درستی تمیز نشده  و حتی خطراتی را نیز برای سلامت گوش هایتان به همراه خواهد داشت. استفاده از وسایل دیگر به عنوان گوش پاک کن ها می تواند دلیلی برای خارش شدید در گوش های شما بوده و همچنین میزان بروز عفونت ها را در این زمینه افزایش خواهد داد.

استفاده از گوشواره های خاص

توجه به جنس گوشواره ها می تواند از اهمیت بالا تری در این زمینه برخوردار باشد و باید بدانید که آویزان کردن گوشواره های فلزی می تواند منجر به ایجاد حساسیت شدید در گوش ها شده و در نتیجه خارش گوش های شما شدید تر خواهد شد.

تمیز کردن سمعک و هدفون ها

برای این که بتوانید جلوی خارش گوش هایتان را بگیرید بهتر است سعی کنید از سمعک های دیگران استفاده نکنید و یادتان باشد که استفاده از هدفون ها و سمعک های آلوده می تواند تاثیرات بدی بر روی گوش های شما داشته باشد و میزان خارش و عفونت را در ان ها افزایش خواهد داد. بهتر است قبل از استفاده از سمعک خود نیز آن را ضد عفونی کنید تا مشکلی برای گوش های تان ایجاد نشود.

حفظ سلامت گوش ها

برای این که بتوانید از گوش های خود مراقبت کنید و مانع از آسیب دیدن ان ها شوید بهتر است به نکاتی که در ادامه اشاره می شود دقت داشته باشید :

 • خشک کردن گوش ها بعد از شستشو
 • تماس نداشتن دست های آلوده با گوش
 • استفاده از گوش گیر در سر و صدا های زیاد
 • شستشو گوش ها به صورت منظم

    بهبود خارش گوش در خانه

اگر از این مطلب رضایت داشتید در ادامه می توانید اطلاعات دیگری در مورد درمان خانگی واریش پا و درمان خانگی موکوسل نیز مشاهده نمایید و برای این کار کافی است تا از لینک های داده شده رد این زمینه استفاده نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *