دسته ها
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲

روش های درمان خانگی عفونت روده و اقدامات مهم برای پیشگیری

  • محدثه خاکشور
  • ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
  • ۰

عفونت روده یکی از مشکلات گوارشی می باشد که توجه و درمان به موقع آن بسیار مهم و الزامی است. البته که برای این منظور باید به پزشک مراجعه گردد اما یکسری درمان خانگی عفونت روده نیز وجود دارد که آرگا به شما به اشتراک می گذارد.

عفونت روده یک بیماری می باشد که اغلب به دلیل کار کردن ارگانیزم های گوناگونی همچون کپک ها، انگل ها، مخمرها، باکتری ها و قارچ ها ایجاد شده و مشکل های بسیاری را برای این افراد در پی دارد. پیش از همه اینکه امراض گوناگونی قادر به ایجاد عفونت روده می شوند و قطعا باید به دکتر رجوع کنید تا علت و عامل اصلی آن تشخیص داده شود. همچنین در کنار داروهای شیمیایی که توسط دکتر شما تجویز می شود، با مشورت وی می توانید برای نتیجه گیری بهتر از درمان های خانگی نیز بهره ببرید. در این مقاله شما را با خوراکی های مفید در درمان خانگی عفونت روده آشنا می نماییم پس تا انتهای مطلب همراهمان باشید.

بهبود و رفع عفونت روده با چند راهکار کاربردی

درمان خانگی عفونت روده

عفونت روده امکان دارد در روده بزرگ و یا ردوه کوچک به وجود آمده باشد، عفونت های گوناگونی که توسط وبروسف باکتری یا انگل ها به وجود می آیند، اغلب با استفاده از آنتی بیوتیک ها از بین رفته و درمان می شوند. عفونتی که در روده کوچک شکل می گیرد؛ باعث از دست دادن میزان زیادی آب بدن می گردد که در این صورت نیاز است بسیار آب و مایعات بنوشید تا این حجم از آب از دست رفته جبران شود. استفاده موادهای همچون کلر، قند، سدیم، پتاسیم جهت این عفونت ها تاثیرگذار می باشد. در عفونت روده بزرگ مهم ترین علایمی که نشانگر وجود این مشکل است، تب بالا بوده، در عفونت روده بزرگ امکان دارد اسهال خونی نیز دفع گردد که اغلب با انجام آزمایش مدفوع، آنتی بیوتیک هایی مناسب و لازم توسط پزشک تجویز شده و مصرف می شود که به درمان می انجامد. در این نوع عفونت بدن آب زیادی از دست نمی دهد.

درمان خانگی عفونت روده با چند روش کاربردی

اقدامات پیشگیرانه و درمان های خانگی

برخی مواد غذایی و غذاها مانند تخم مرغ، حبوبات و پنیر و غذاهای سرخ شده و چرب دارای گاز زیاد و سنگین هستند که باید از مصرف آنها اجتناب کنید. همچنین فست فودهای بسیار و بی فیبر زیان بار می باشند که بهتر است از مصرف آنها پرهیز نمایید. و اما مصرف میوه و سبزیجات و میزان زیادی آب را جایگزین آن نمایید. در درمان گیاهی عفونت روده چه روده کوچک و چه روده بزرگ جهت تصفیه روده می توانید از نوشیدنی و خوراکی های گیاهی گوناگون همچون دمنوش ها، عرقیات و ادویه ها و … متناسب با ذائقه و سازگاری بدن خودتان بهره ببرید. میوه ها و سبزیجات گوناگونی موجود هستند که با داشتن خاصیت ملین بودن جهت پاکسازی روده و نیز برخی دیگر خاصیت ضدعفونی کردن جهت کم کردن مشکل روده وارد عرصه شده و پیشنهاد می شوند. در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

«سیر»

سیر یکی از گیاههای خیلی تاثیرگذار برای سم زدایی و پاکسازی بدن (بخش های مختلف بدن) می باشد، برای رفع عفونت و التهاب روده تان سیر را خرد کرده و همراه عسل مخلوط نمایید و در نهایت میل نمایید.

  •  مبل و میز
  •  آرون گروپس

درمان عفونت روده با چند روش موثر در منزل

«مرکبات و آب مرکبات تازه»

مرکبات تازه همچون پرتقال برای کم کردن مشکل های روده مفید بوده و نقش پاکسازی دارند که می توانید آب آنها را برای این منظور مورد استفاده قرار دهید.

«زردآلو»

زردالو یک میوه ملین می باشد که استفاده زیاده از حد آن موجب اسهال می گردد، بنابراین خوب است در استفاده از آن زیاده روی ننماید. زردالو دارای ویتامین A و C  و … است که موجب سلامتی بدن گردد و به واسطه ی پتاسیمی که دارد از قلبتان محافطت می نماید. زردالو موجب پاکسازی روده نیز می گردد و استفاده از آن به خصوص به حالت عصاره و مایع جهت نصفیه روده خیلی پیشنهاد می گردد.

«آلوئه ورا»

به منظور پاکسازی و سم زدایی روده آلوئه ورا نیز انتخاب خوبی می باشد، یک برگه آلوئه ورا جهت سم زدایی کفایت می کند. به این صورت که ژل آلوئه ورا را گرفته و همراه عصاره آبلیمو ترکیب نمایید. این ترکیب را می توانید همراه عسل و یا بی عسل سرو کنید. باید در طی روز چند مرتبه این ترکیب را میل کنید.

به روش های خانگی عفونت روده را مداوا نمایید

«دانه چیا»

۱/۱۰ از لیوان را با دانه چیا بریزید و باقی قسمت های لیوان را با استفاده از آب پر نمایید و این نوشیدنی ترکیب آب و دانه چیا را به مدت ۲ ماه بنوشید تا بتواند موجب تصفیه و پاکسازی روده های شما منجر گردد. دانه چیا به طور کلی برای دستگاه گوارش خیلی مفید است.

«بذر کتان»

بذر کتان بعنوان یک ماده مفید و تاثیرگذار برای رفع عفونت های گوارشی به شمار می رود، که به روش های مختلف می توانید استفاده نمایید. همچنین در نظر داشته باشید که خواص ملین نیز داشته و به صورت کلی برای یبوست و بهتر شدن گوارش مفید می باشد. انجیر خشک، هویج، پیاز، چغندر، برگ زردالو نیز جهت کم کردن مشکل های روده پیشنهاد می شوند.

«آبلیمو»

آب لیمو قادر است میکروب های گوناگون درون روده را نابود نماید، آب لیمو اسیدی است که برای پاکسازی دستگاه گوارشی بسیار کارساز و مفید می باشد. تلاش نمایید آبلیمو را با عسل مصرف نمایید و در صورت تمایل و موجود بودن مقداری نمک دریا به آن بیفزایید تا موثرتر گردد. این مخلوط را هر روز مورد استفاده قرار دهید. نکته اینکه منظور از استفاده آبلیمو در حد چند قطره بوده و نباید بیشتر از این مورد مصرف نمایید.

«سرکه سیب»

سرکه سیب یکی از سرکه های مفید برای پاکسازی و سم زدایی بدن محسوب می شود که جهت بیشتر شدن این خاصیت و اثرگذاری بیشتر می توانید ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب را همراه ۲ قاشق غذاخوری عسل مخلوط نموده و همراه ۱ لیوان آب اضافه کنید و در نهایت این نوشیدنی را روزانه صبح به صورت ناشتا بنوشید. دوره درمانی آن ۱۰ روز می باشد و نباید زیادتر از آن ادامه پیدا کند.

مداوای خانگی عفونت روده

«آب سیب»

نوشیدنی حاصل از مخلوط آب سیب به همراه زنجبیل جهت پاک کردن و تصفیه عفونت های گوناگون روده می تواند بسیار مفید و تاثیرگذار باشد. همچنین برای افزایش این تاثیرگذاری آب اسفناج و آب هویج را نیز می توانید اضافه کنید.

دمنوش سنا و دمنوش اسطوخودوس

دمنوش سنا و دمنوش اسطوخودوس ضدالهتاب و نیز ضد میکروب می باشند. سنا موجب سلامتی بیشتر دستگاه گوارش گردیده و موجب رفع اسهال، یبوست و امراض گوناگون می شود. نکته اینکه باید در مصرف این دمنوش اعتدال را رعایت نمایید. برای مصرف آن باید سنا را به مدت ۱۰ دقیقه دم نموده و بعد میل نمایید.

دمنوش بارهنگ و اسفرزه نیز از دیگر دمنوش های مفید برای از بین بردن عفونت روده و کم کردن مشکلات روده و دشتگاه گوارش محسوب می شوند. ۱ قاشق چای خوری از تخم بارهنگ و اسفرزه را همراه کمی آب داغ به مدت ۲۰ دقیقه دم نمایید، پس از این زمان می توانید دمنوش را با ۱ قاشق گلاب و عسل به صورت ناشتا برای دوره درمانی ۲ هفته نوش جان کنید. می توانید از زنجبیل برای نتیجه گیری بیشتر و بهتر استفاده کنید.

آشنایی با درمان خانگی عفونت روده

«عرق زیره»

عرق زیره خاصیت آرامبخشی و مسکن داشته که برای کم کردن زخم های گوارشی تاثیرگذار می باشد. عرق زیره موجب بهبود بخشیدن عملکرد دستگاه گوارش شده و موجب از بین بردن مشکل های روده و معده می گردد. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که باید در استفاده از آن افراط ننمایید.

مداوای خانگی عفونت روده

«عرق نعنا»

عرق نعنا که به صورت کلی به کم کردن مشکل های دستگاه گوارش نیز شناخته می شود، می تواند نشانه های امراضی همچون سندروم روده تحریک پذیر را نیز کم کرده و موجب بهبود دردهای گوارشی گردد. عرق نعنا در کل برای روده و معده سودمند می باشد.

«زیره سبز»

زیره سبز گزینه ی مناسب و موثری جهت تصفیه و پاک کردن روده محسوب می شود که مصرف آن به صورت دم کرده برترین طریقه استفاده می باشد. ۱ قاشق چای خوری زیره سبز را همراه ۱ قاشق چای خوری پودر آسافتیدا ترکیب نموده و دم کنید، از این دمنوش به صورت منظم مصرف نمایید تا سم های گوناگون دستگاه گوارش شما را کم کند.

«آویشن»

آویشن که به آن کاکوتی نیز می گویند، با ماست و یا دوغ مصرف نمایید، آویشن گاز روده را جذب نموده و باعث از بین رفتن نفخ می گردد. غیر از اینکه گردش خون را بالا می برد، درصد تشنج را کم می کند و با زیاد شدن ترشح های گوناگون بدن موجب دفع امراض عمومی و گوارشی بدن می گردد که برای ضدعفونی کردن روده تاثیرگذارتر است.

بهبود و رفع عفونت روده با چند راهکار کاربردی

«زنیان»

این ادویه دارای خواص ضدعفونتی، ضد نفخ، ضد انگلی، ضد قارچی بوده و ضد رطوبت گوارشی می باشد که موجب کم شدن التهاب و درد شده و به سلامتی و بهبود روده ها کمک می کند. با استفاده زنیان غیر از تقویت معده در کم کردن درد و مشکلات شدید دستگاه گوارشی، سوء هاضمه را از بین برده و نفخ و باد را رفع می نماید.

«ریشه شرین بیان»

استفاده از ریشه شیرین بیان یکی از روش های درمان خانگی عفونت روده است که التهاب روده را کم کرده، زخم روده را درمان نموده، تولید صفرا و مایعات گوناگون دستگاه گوارش ریشه شیرین کنترل می کند. ریشه شیرین بیان جهت بهتر شدن عملکرد و سلامتی دستگاه گوارشی بسیار موثر می باشد. همچنین عمر سلولهای روده را افزایش داده و طولانی تر می کند.

درمان خانگی عفونت روده با ادویه، گیاهان و عرقیات مفید

«رازیانه»

با استفاده از جوشانده و دمنوش رازیانه در ۲ – ۳ مرتبه در طی روز می توانید مواد اضافه روده را از بین ببرید. مواد اضافه روده را به این روش می توانید دفع نمایید. با استفاده از دانه های رازیانه می توانید دمای بدن را نیز پایین بیاورید.

«ماست پروبیوتیک»

ماست پروبیوتیک برای مانع و جلوگیری از رشد میکروب های گوناگون بسیار مهم و تاثیرگذار می باشد که می تواند ویروس ها را کم نماید. ماست پروبیوتیک می تواند هضم بهتر و آسان تری را فراهم می کند. در صورتی که عفونت روده دارید، دستکم باید ۱ لیوان ماست پروبیوتیک را هر روز در برنامه غذایی خویش مورد استفاده قرار بدهید.

«روغن ماهی»

روغن ماهی دارای اسیدهای چرب امگا ۳ می باشد که می تواند به نحوی احسن سم زدایی را انجام داده و از مبتلا شدن به امراض مرتبط به آنها جلوگیری می نماید. روغن ماهی در دفع مواد زائد بسیار موثر بوده و موجب کم شدن نشانه هایی همچون نفخ شکم، سرگیجه، رخوت و … می گردد.

درمان عفونت روده با چند روش موثر در منزل

در این مقاله روش های موثری از درمان خانگی عفونت روده را با شما به اشتراک گذاشتیم، امیدواریم مورد توجه تان واقع شده باشد. همچنین برای آشنایی با درمان خانگی عفونت لثه و نیز درمان خانگی عفونت کلیه می توانید به لینک ها مراجعه نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *