دسته ها
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲

روستای زانوس کجاست؟ و چه جاذبه های گردشگری دارد؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۶ اسفند ۱۴۰۱
  • ۰

روستای زانوس یکی از نواحی دیدنی و بکر در نوشهر بوده که قدمتی ۱۵۰۰ ساله دارد. این روستا دارای سازه های تاریخی بوده و درختی کهنسال نیز در این روستا وجود دارد.

همانطور که می دانید، طبیعت مازندران به بکر بودن و زیبایی شناخته شده است. این استان با برخورداری از زیباترین جاذبه های خود مورد توجه می باشد. یکی از نواحی بکر و دیدنی در این استان نیز روستای زانوس بوده که شگفتی های زیادی برای علاقه مندان دارد.

 

معرفی روستای زانوس:

این روستا در ایام تعطیلات مکان بسیار مناسبی برای خوش گذرانی خواهد بود. طبیعت سرسبز این ناحیه از یک سو و از سوی دیگر آب و هوای مناسبی که دارد، موجب شده تا برای گردشگران اهمیت زیادی داشته باشد. جای جای این روستا طبیعت خیره کننده ای دارد. این روستا همانند روستای کندلوس دارای زیبایی است.

چشم اندازی از زانوس

زانوس کجاست؟

این روستای بکر و دیدنی در ۶۵ کیلومتری از شهرستان نوشهر واقع شده و جمعیت آن نیز به نسبت کم خواهد بود. در نزدیکی این روستا می توانید با روستاهای مهم دیگری هم آشنا شوید. این روستای کوهستانی مکان ییلاقی بسیار مناسب بوده و شرایط آب و هوایی بسیار معتدلی دارد. این ناحیه در بیشتر فصل های سال برفی و بارانی است.

دهکده زانوس

تاریخچه زانوس:

قدمت این روستای شگفت انگیز به ۱۵۰۰ سال پیش باز می گردد. این روستا که در گذشته پایتخت قدیمی شهر بوده است، اهمیت تاریخی زیادی دارد. در این روستا بازارهای محلی و قدیمی برگزار می شده اند که به بازارهای دوره های تاریخی معروف بوده اند. آثار سفالی که از این روستاها یافت شده اند، نشان دهنده قدمت ۱۵۰۰ ساله آن ها هستند.

  •  مبل و میز
  •  قاصدک 24

معرفی زانوس

مهم ترین شناسه در این روستا وجود درختان کهنسالی بوده که اهمیت زیادی دارند. قدمت این درختان نیز ۱۰۰۰ سال بوده و ارتفاعی بالغ بر ۳۰ متر دارند. طول این درختان نیز به ۱۲ متر می رسد. این درخت با وجود اینکه تاریخی بوده به دلیل حکاکی های مختلفی که روی ان صورت گرفته است، نابود شده و دچار فرسودگی شده است.

مکان های دیدنی زانوس

جاذبه های روستا:

علاوه بر درخت کهنسال روستا و جاذبه های طبیعی متعدد ان می توانید با زیبایی های تاریخی آن نیز آشنا شوید. کاخ سپهسالار اعظم حبیب الله خان و مادر سردار جمشید خان نیز در این روستا قرار دارد. این کاخ به دلیل بی توجهی ها دچار آتش سوزی شده اند. مصالح به جا مانده از این بنا در کارهای عمرانی به کار رفته است.

دیدنی های زانوس

ناصرالدین شاه که در یکی از سفرهای خود به روستای زانوس سفر کرده بود، در محل اسکان خود از کمال المک خواست تا یک نقاشی ارزشمند از این روستا را ثبت کند. این نقاشی امروزه در موزه کاخ گلستان نگهداری می شود و نشان دهنده قدمت بالای این روستا است.

روستای زانوس

آبشار روستا نیز بخش دیگری از زیبایی های این روستا را تشکیل می دهد. این آبشار ارتفاع ۴۰ متری داشته و به بستر رودخانه سرازیر می شود. این آبشار هم مکان بسیار بکری بوده و برای گردشگران جالب توجه است. این روستا امروزه از مکان های دیدنی نوشهر می باشد. در لینک نیز به معرفی مکان های دیدنی نوشهر پرداخته ایم.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *