دسته ها
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

بیماری های درخت پرتقال و نحوه مبارزه با آن ها

  • ملیحه بال افکن
  • ۸ اسفند ۱۴۰۱
  • ۰

در واقع بیماری های درخت پرتقال در فرآیند رشد آن کاملا شایع خواهند بود و شما می توانید با مطالعه این مقاله با تمامی این بیماری ها و آفات و حتی اصول درمان آن ها آشنا شوید با ما همراه باشید.

به طور کلی درختان مرکبات به ویژه پرتقال ها در طول فرآیند رشد خود اغلب در معرض بیماری های متعددی به ویژه بیماری های قارچی قرار می گیرند که ممکن است اندام های مختلف گیاه از جمله برگ، شاخه، میوه، تنه و ریشه به بیماری های این درخت مبتلا شود.

آشنایی با بیماری های درخت پرتقال

بهتر است بدانید که نوع آفات مهم مرکبات و تراکم آن ها در نواحی مرکبات خیز شمال به دلیل متعادل بودن دما، بالا بودن میزان بارندگی و رطوبت نسبت به جنوب کشور بسیار زیاد است. شناخت درست بیولوژی آفات مرکبات و به کارگیری روش های صحیح و به موقع مبارزه علاوه بر کنترل آن ها، کاهش مصرف سموم، حداقل تاثیر روی دشمنان طبیعی و تخریب عوامل محیط زیست را به دنبال خواهد داشت.

ویژگی های درخت پرتقال

به طور کلی اگر درخت پرتقال به درستی کاشت و پرورش داده شود از بیماری های زیاد و مشکلات ناشی از حشرات در امان خواهد بود. بسته به منطقه جلوگیری از سرمازدگی درخت مهم ترین مسئله خواهد بود زیرا درختان پرتقال تحمل دماهای پایین تر از صفر درجه سانتی گراد را نخواهد داشت.

اگر در مناطقی گرمسیر هستید می توانید به خوبی و بدون مشکل درخت پرتقال تان را پرورش دهید. این درخت علاوه بر میوه با برگ های صاف و سبز، شکوفه های معطر و میوه های درخشان منظره ای زیبا را ایجاد خواهد کرد.شما با مراقبت های صحیح درختان خود را سر سبز و سالم نگه می دارید و بروز مشکلات احتمالی را کاهش خواهید داد.

تصیه می شود که درخت را در مکانی پرنور، دارای خاک دانه درشت و در معرض آفتاب کشت نمایید. همچنین در فصل رشد درخت را آبیاری نمایید و بر اساس نتایج آزمایش خاک به آن کود ارگانیک بدهید. در مقابل اگر پرورش و مراقب از درخت پرتقال به درستی انجام نشود بیماری های زیادی به سراغ آن خواهند آمد که در ادامه به بیان این بیماری های شایع در درختان پرتقال پرداخته ایم:

انواع بیماری های درخت پرتقال

  •  آرون گروپس

بیماری ویروسی پسوروسیس پوسته:

این بیماری در اغلب اوقات موجب لخته لخته شدن و کنده شن پوسته ی تنه و شاخه ها می شود. بیماری پسوروسیس بیشتر در درختان سالخورده رایج بوده و متاسفانه هیچ گونه درمانی ندارد. برای حفظ سلامتی به مراقبت از درخت ادامه دهید و چنانچه پوسته ی درختتان حلقه حلقه شود به مرور با از بین رفتن آن مواجه خواهید شد و بایستی درخت را از ریشه قطع نمایید.

پوسیدگی قارچی قسمت های پایین:

زخم و آفت در اطراف پایه ی درخت معمولا نشان از پوسیدگی قارچی خواهد بود به ویژه اگر از این زخم ها شیره تراوش نماید. این بیماری قابل درمان نیست و بایستی درختان آلوده را قطع نمایید و از بین ببرید. برای به حداقل رساندن این مشکل باید درختان را در خاک های دانه درشت بکارید و از آبیاری بیش از جد پرهیز نمایید. دقت داشته باشید که اگر خاک از جنس رس سنگین باشد بایستی برای کاشت درخت پرتقال بالاتر از سطح زمین اقدام نمایید و دور آن را نیز خاکریزی نمایید.

آفت شته سیاه از آفات درختان پرتقال

آفت شته سیاه:

چنانچه شاخه ها و سرشاخه های درختان آلوده به شته ی سیاه باشند به مرور موجب کنده شدن پوست و ابتلا به سوروسیس خواهد شد. در این موارد اگر زیر پوسته را نگاه کنید نوعی قارچ سیاه رنگ را مشاهده خواهید کرد که برگ ها نیز ممکن است به رنگ قهوه ای دربیایند و پوسیده شوند. همچنین در این مواقع رشد سرشاخه ها نیز متوقف شده و از بین خواهند رفت.

توجه داشته باشید برای کنترل این بیماری بایستی تمام شاخه های آلوده را حذف نمایید. بهتر است از ۳۰ سانتی متر پیش از ناحیه ی آلوده آن ها را برش دهید و بین هر برش لوازم را با فرو بردن در یک محلول متشکل از کلرین و آب با نسبت یک به ده ضدعفونی نمایید.

کپک دوده ای از بیماری های درخت پرتقال:

بهتر است بدانید درختان آلوده به کپک دوده ای معمولا بر روی برگ هایشان ارای خال های سیاه هستند. کپک دوده ای را نمی توان یک بیماری به شمار آورد بلکه در واقع نوعی قارچ است که از شهدی که شته ها و رنجرک ها به جای می گذارند تغذیه خواهد کرد.

کپک دوده ای از بیماری های درختان پرتقال

با محلول آب و صابون خال های سیاه را بشویید. در اغلب مواقع شته ها و زنجرک ها خودشان می روند به ویژه اگر باغ تان حشرات شمارچی زیادی مانند کفشدوزک داشته باشد. با این حال در شرایطی که این عارضه شدت زیادی دارد می توانید برگ ها را با جریان یکنواختی از آب و صابون و یا روغن حشره کش اسپری نمایید هر چند درمان کامل درخت مشکل خواهد بود.

سبز رنگ شدن میوه پرتقال:

این بیماری ناشی از باکتری می باشد و عامل آن نیز سیلید خواهد بود که موجب ایجاد خال هایی زرد رنگ روی برگ ها می شود. همچنین ممکن است رگبرگ میانی متورم شود. با وجود اینکه برای این بیماری هیچ گونه درمانی وجود ندارد اما شما می توانید با مراقبت صحیح درخت تان باعث عمر طولانی آن شوید.

سوختگی حاشیه برگ ها:

به طور کلی زرد شدن نوک یا لبه های برگ اغلب نشان دهنده ی وجود نمک اضافی در خاک است و علامت بیماری درخت نیست. به همن خاطر شما می توانید برای کم کردن این مشکل هر سال درخت تان را غرقاب نمایید تا نمک موجود در خاک رقیق و کاملا شسه شود.

سوختگی حاشیه برگ ها از عارضه های درخت پرتقال

پیچ خوردگی برگ از بیماری های درخت پرتقال:

برگ های پژمرده، پیچ خورده و خشک معمولا نشان دهنده ی کمبود آب در درخت پرتقال است. اگر برای آبیاری بستر درخت از روش آبیاری قطره ای استفاده می کنید بایستی حداقل ۳ قطره چکان زیر درخت قرار دهید. همچنین در هوای خشک نیز بایستی به صورت مرتب آبیاری را انجام دهید تا خاک به اندازه ۳۰ سانتی متر زیر سطح زمین خیس شود.

بیماری ریز برگی از بیماری های درخت پرتقال:

این بیماری موجب نامتقارن شدن میوه می شود به گونه ای که هسته به جای آن که وسط باشد به کناره های میوه جابه جا خواهد شد. عامل اصلی این بیماری را می توان زنجرک دانست که برای درمان آن می توانید درختان آلوده را با صابون یا روغن حشره کش اسپری نمایید.

قاچ خوردن میوه ها:

این عارضه موجب می شود تا میوه ها پیش از برداشت قارچ خورده و باز شود. علت این مسئله بیماری نیست بلکه آبیاری و کوددهی نامنظم علل اصلی آن خواهد بود. برای جلوگیری از این مشکل بایستی بسته به شرایط رشد هر هفته یا هر دو هفته درختان پرتقال را آبیاری نمایید.

چگونگی درمان بیماری های درخت پرتقال

قارچ سیاه آلتراناریا:

معمولا این بیماری موجب رشد نوعی قارچ سیاه داخل میوه ها می شود. این بیماری را نمی توان کنترل کرد با این حال بعد از بارش شایع تر خواهد بود. برای درمان تقریبی این بیماری توصیه می شود که میوه آلوده را به همراه ساقه جدا نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *