دسته ها
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

آنچه باید در مورد شیر خوردن نوزاد بدانیم

  • پروین حیدریان
  • ۱۶ فروردین ۱۴۰۰
  • ۰

نحوه صحیح شیر دادن به نوزاد یکی از عوامل مهم برای رشد و شکوفایی کودکان است. در این مقاله با تمام نکاتی که باید در مورد شیر خوردن نوزاد بدانیم آشنا خواهید شد. رعایت این نکات باعث می شود تا کودکی سالم و پر انرژی داشته باشیم.

مادران جوانی که به تازگی صاحب فرزندی شده اند حتما مشکلاتی را برای طریقه شیر خوردن نوزادشان و آنچه که باید در این مورد بدانند را دارند. اینکه روزانه فرزندم به چه مقدار شیر احتیاج داد، چه زمانی مناسب شیر دهی است، از کجا بدانم که فرزندم سیر شده است یا نه و از کجا بدانم که فرزندم شیر می خواهد یا نه از دغدغه های مادران جوان است.

مادران باید به طور کلی با واکنش های کودک خود آشنا شوند و یاد بگیرند که در مقابل واکنش های کودک باید چه اعمالی را انجام دهند. بیشتر کودکان باید ۸ تا ۱۲ بار در یک شبانه روز از شیر مادر تغذیه کنند. این روند از دو سه روزگی کودک شروع می شود و تا سه تا شش ماهگی نیز ادامه پیدا می کند.

شیر خوردن نوزاد

آنچه باد در مورد شیر خوردن نوزاد بدانیم

شیر دادن به نوزاد نباید بر اساس فاصله زمانی معین و از روی ساعت صورت گیرد. فاصله زمانی بین وعده های غذایی و مدت زمانی که کودک باید شیر بخورید، در هر نوزادی متفاوت است. مدت زمان هر بار از شیر دهی ممکن است در حدود ۱۰ تا ۴۵ دقیقه با دفعه بعدی شیر دهی فاصله زمانی داشته باشد.

برای شیردهی باید کودک را از خواب بیدار کرد

برای چند هفته اول تولد نوزاد، معمولا به مادران توصیه می شود که برای شیر خوردن کودک حداقل هر دو سه ساعت یکبار کودک شان را از خواب بیدار کنند. این کار از شروع اولین شیر دهی جنین شروع می شود و تا آغاز تغذیه مجدد حساب می شود.

نوزاد

  •  آرون گروپس

اگر کودک زودتر از زمان مقرر برای شیردهی بیدار شود

هنگامی که کودک با مکیدن انگشتان و گریه کردن تمایل خود را به شیر خوردن نشان می دهد، هرگز نباید کودک را تا ۲ یا ۳ ساعت منتظر نگهداریم تا به او شیر بدهیم. هنگامی که کودکان به شیر خوردن نیاز دارند باید همان موقع به او شیر بدهید حتی در صورتی که چند دقیقه از شیر دهی قبلی گذشته باشد. شیر به طور مکرر در سینه درست می شود و هرگز نگران این نباشید که شاید شیر موجود در سینه ها تمام شود.

مواقع بیدار کردن نوزاد و شیر دادن به او

هنگامی که کلا به شیر دهی آشنا شدید، باید نوزاد خود را چند مرتبه نزد متخصص اطفال ببرید تا پزشک با تشخیص خود از اندازه رشد کافی نوزاد مطمئن شود و شما از رشد کافی نوزاد خود مطمئن شوید. از این زمان به بعد هر لحظه که نوزاد شیر بخواهد باید به او شیر بدهید. یکی از مهمترین را ها برای اطمینان حاصل کردن از رشد کافی نوزاد آن است که نوزاد به طور مکرر پوشک خود را کثیف و خیس نماید.

شیر خوردن نوزاد

تشخیص درخواست نوزاد برای خوردن شیر

هنگامی که گرسنه است و تمایل به خوردن شیر دارد با مکیدن انگشتان، سرو صدا کردن، نق زدن، باز کردن دهان، گریه کردن و تولید صداهای خفیف درخواست شیر خوردن خود را به شما نشان می دهد. در این موارد باید با دیدن کوچکترین حرکت از نشانه هایی که گفته شد باید شروع به شیر دهی به نوزادتان نمایید و نباید منتظر گریه کردن او شوید. هنگامی که کودک شروع به گریه کردن می کند شیر خوردن او بسیار سخت می شود و باید ابتدا نوزادتان را آرام نمایید و سپس شروع به شیر دهی نوزاد نمایید.

تشخیص شیر خوردن نوزاد به اندازه کافی

بهترین راه برای رشد کودک ادرار و مدفوع او می باشد. هنگامی که کودک شروع به در خواست شیر در هر زمان و شب می کند و همچنین با توجه به سر و صدا هایی که می کند باید از رشد کودک اطمینان حاصل نمود اما اگر اگر می خواهید به طور روزانه و مطمئن از رشد فرزند خود اطمینان حاصل نمایید باید به مدفوع و ادرار نوزاد توجه داشته باشید. نوزاد باید از ۵ روزه تا ۶ – ۸ هفتگی حداقل ۵ تا ۶ مرتبه به طور روزانه پوشک خود را خیس نماید و در هر شبانه روز سه یا چهار تکه مدفوع زرد رنگ به اندازه کف دست دفع نماید. پس از گذشت ۶ تا ۸ ماهگی نوزاد، معمولا میزان مدفوع آنان کم می شود اما همان ۵ – ۶ بار مدفوع را در طول شبانه روز دارند و به همین صورت نمودار رشد بالا می رود.

دلیل علاقه نوزاد به شیر خورد در شب

شیر خوردن نوزادان در شب بسیار طبیعی و معمولی است. نوزادان به طور معمول یک زمان ثابتی را برای شیر خوردن مشخص می کنند. همه نوزادان در هنگام شیر دهی تمایل دارند تا در فواصل کوتاهی از شیر دهی استراحت نمایند و دوباره شروع به شیر خوردن کنند که بسیاری از خانواده ها این حرکت را با سیر شدن نوزادان اشتباه می گیرند. باید به این نکته توجه داشته باشید که تنها از روی واکنش های کودک نمی توانید تشخیص دهید که به چه میزان شیر برای تغذیه احتیاج دارد.

دلیل تغییر عادات غذایی کودکان

میزان چربی موجود در شیر مادر به طور مرتب در هر زمان تغییر می کند. هنگامی که مادران با فاصله کمتری به نوزاد خود شیر می دهند شیری که از سینه مادر می آید پرچرب تر و با غلیظ بیشتر می شود. بهترین راه برای رشد ذهنی و جسمی نوزاد استفاده از شیر پرچرب خامه ای مادر است. هنگامی که کودک از این شیر غلیظ تغذیه می نماید مدت زمان بیشتری را به خواب فرو می رود، این مسئله به این دلیل است که هضم این نوع شیر به آرامی صورت می گیرد و نوزاد احساس سیری کامل می کند. از این رو اگر نوزاد شما از این شیر غلیظ تغذیه شد اجازه دهید تا به مدت دو تا سه ساعت در خواب بماند.

آیا باید برنامه زمانبندی شده را به کودک تحمیل کنیم؟

تحقیقات نشان می دهد در روند تغذیه شیر کودک به خصوص منتظر گذاشتن او برای شیر خوردن مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. این مشکلات مانند ناتوانی در افزایش وزن نوزاد، همچنین ذخیره شدن شیر رقیق در سینه مادران می شود و هر چه زمان شیر دادن بیشتر باشد شیر کمی در سینه مادر تولید می شود. از این رو شیر دهی به طور مکرر انجام دهید زیرا شیر دادن زیاد به نوزاد، علاوه بر زیاد شدن شیر مادر، موجب سلامت کودک نیز می شود.

 شیر دهی نوزاد

هنگامی که نوبت به برنامه ریزی برای شیر خوردن نوزاد می رسد، باید به یاد داشته باشید که تنوع و تغییر نمک زندگی است. نوزاد شما عکس العمل ها و صداهایی طبیعی را از خود بروز می دهد و مادر بدون اینکه نیازی به ساعت داشته باشد و با توجه به نکات مهمی که در این مقاله گفته شد می تواند تشخیص دهید که نوزاد چه موقع گرسنه است.

نیاز نوزاد به شیر پس از یک سالگی

با رسیدن نوزاد به یک سالگی می توانید در کنار شیر خودتان از شیر گاو نیز با مشورت پزشک و با استفاده از لیوان مخصوص نوزاد یا شیشه شیر برای نوزاد استفاده کنید و این نکته را به خاطر داشته باشید که شیر گاو در صورتی که به مقدار کم به کودک تان بدهید فواید زیادی دارد اما زیاده روی در مصرف آن با مشکلاتی همراه خواهد بود و سبب بروز کم خونی و کاهش اشتها خواهد شد، اگر چه کودک تمام مواد مغذی را از غذاهای جامد دریافت می کند اما شیر مادر نیز فواید زیادی برای او دارد به همین خاطر، در صورت تمایل تا دو سالگی شیر دادن به نوزاد تان را فراموش نکنید.

نیاز کودک به شیر بعد از یک سالگی

شیر دادن در شب

شیردهی در شب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا، بدن مادر در شب پرولاکتین زیادی تولید کرده و شیر دادن در شب به ادامه دار بودن تولید شیر کمک زیادی می کند و البته میزان شیر ذخیره شده در سینه مادران با یکدیگر متفاوت است ، همانطور که بزرگسالان هشت ساعت بی غذا سپری کردن برایشان سخت است نوزادان نیز چنین وضعیتی خواهند داشت و البته در مورد این موضوع اختلاف نظرهایی نیز وجود دارد.

شیردهی در شب

نکاتی در رابطه با شیردهی

۱. اولین شیردهی از اهمیت بالایی برخوردار است و در ساعات اولیه پس از زایمان آن را انجام دهید.

۲. نیازی به استفاده از وسایل کمکی از قبیل : شیشه شیر، لباس مخصوص شیر، پستانک و …نمی باشد.

۳. در صورتی که کودک از شیر خوردن امتناع می کند باید به منظور تماس لمسی با کودک زمان زیادی صرف نمایید.

۴. در حین شیر خوردن کودک، پشت سر او را محکم نگه داشته زیرا، در این زمان امکان دارد سر کودک به عقب رفته و شیر خوردن او قطع شود.

۵. در حین شیر دادن در صورتی که احساس درد داشتید باید با پزشک مشورت نمایید.

۶. در زمان شیردهی مقادیر فراوانی آب بنوشید.

ضمن سپاس از همراهی تان، در پایان به شماعزیزان پیشنهاد می کنیم به منظور دریافت اطلاعات بیشتر در زمان دوران شیردهی می توانید بر روی کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *