دسته ها
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲

راهنمای خرید موس گیمینگ و نکات کاربردی که باید بدانید

 • حکیمه فهیمی
 • ۳۰ بهمن ۱۴۰۱
 • ۰

اگر قصد خرید موس گیمینگ دارید باید بدانید یک موس گیمینگ خوب می تواند تفاوت زیادی در بازی مدنظرتان ایجاد کند. راحتی موس در دست سبب می شود دقت بیشتری در حرکات سریع ایجاد شود. در این مطلب راهنمای خرید موس گیمینگ ارائه می شود.

خوب است پیش از اقدام به خرید موس گیمینگ؛ اطلاعات و نکات کافی در این باره کسب کنید تا مدل باکیفیتی خریداری نموده که موجب ارتقای عملکرد هنگام بازی شود. از این رو تصمیم گرفتیم در این مطلب راهنمای خرید موس گیمینگ را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همچنین چند موس گیمنیگ با ارزش خرید بالا نیز معرفی نماییم.

راهنمای خرید موس گیمینگ با ارزش خرید بالا

وسایلی مانند کیبورد و موس گیمینگ به علت استفاده طولانی سریعتر دچار استهلاک می شوند. انتخاب و خریداری یک موس گیمینگ به آگاهی از ویژگی هایی نظیر وزن، جنس کابل، سایز موس، سنسور موجود در آن و کیفیت ساخت موس نیاز دارد. ضمنا بایستی شکل در دست گرفتن موس را هم مدنظر قرار بدهید.

              

یک موس گیمینگ خوب مانند موس گیمینگ ام اس آی تفاوت بسیاری در هنگام بازی ایجاد می کند. راحتی موس در دست سبب شده دقت بیشتری در حرکات سریع ایجاد شود. این تفاوت موقعی بیشتر مشهود است که بازی های سبک شوتر را با یک موس مناسب انجام دهید. ضمنا یک موس پد با کیفیت تجربه گیمینگ مناسب تری در اختیارتان قرار می دهد.

به این ترتیب باید گفت موس یکی از کاربردی ترین قطعات سخت افزاری است که به توجه ویژه ای در زمان خرید نیاز دارد. در حقیقت انتخاب مدل های مناسب و باکیفیت در ارتقای عملکرد شما هنگامی بازی تاثیر دارد. در ضمن می تواند آسیب به مچ دست و انگشتان را تقلیل دهد. در این راستا کمک گرفتن از راهنمای خرید ماوس گیمینگ می تواند آگاهی شما را برای انتخاب و اطمینان از خرید افزایش دهد.

 • مبل و میز
 • آرون گروپس

ویژگی های موس گیمینگ

پیش از خرید موس گیمینگ بهتر است به کمک راهنمای ارائه شده در این مطلب با ویژگی های آن آشنا شده تا بتوانید انتخاب مطمئن تر و آگاهانه تری داشته باشید. موس های گیمینگ اغلب چند دکمه اضافی برای کنترل حساسیت موس، تغییر پروفایل موس و … دارند.

ضمنا داشتن کابل بلند و امکان تغییر وزن موس هم از ویژگی های موس گیمینگ محسوب می شود. ارگونومی این موس ها نیز بایستی به گونه ای بوده که برای استفاده هر دو دست مناسب باشد. برخی مواقع موس گیمینگ در دست راحت نیست. با این حال برخی برندهای با تجربه بالا در این زمینه، موس های مناسب برای استفاده هر دو دست طراحی نموده اند.

قابلیت برنامه ریزی کلیدهای موس نیز از مهمترین ویژگی های آن است. تعداد کلیدهای موس گیمینگ، اسکیت ها و کیفیت ساخت موس نیز از سایر نکات حائز اهمیت می باشد. به گیمرها توصیه می شود همواره روی خرید موس مخصوص بازی باکیفیت سرمایه گذاری نمایند.

همچنین نورپردازی یا چراغ های ال ای دی از ویژگی های دیگری است که عمدتا در موس های بازی وجود دارد. با وجود نورپردازی های مختلف در این محصول، علیرغم زیبایی شاهد پخش نور با اعمال اکشن های متفاوت خواهید بود. نورپردازی موس های گیمینگ قابلیت شخصی سازی داشته تا با بازی های مختلف هماهنگ باشند.

هر چند انتخاب موس گیمینگ شما را به گیمر حرفه ای تبدیل نمی کند ولی بازی کردن را خیلی ساده تر می نماید. بهترین موس های گیمینگ بایستی مزایای ارگونومیکی داشته تا در حین بازی به مدت طولانی کاربری راحت تر داشته باشند. در ضمن موس های مخصوص بازی حرفه ای دارای سنسورهای خاصی می باشند که به بهبود عملکرد گیمر بسیار کمک می نمایند.

از دیگر موارد مهم در راهنمای خرید موس گیمینگ این است که کلیدهای این محصولات طوری پیکره بندی شده که برای انجام کارهای تکراری مناسب باشند. در حقیقت با کلیک ساده می توانید خشاب عوض کرده یا از کیت های کمک اولیه بهره بگیرید. اکثر موس های مخصوص بازی، دارای کلیدهای اضافه ای به اسم DPI (تعداد نقاط در واحد اینچ) می باشند.

DPI معیاری برای تعیین میزان حساسیت کلی موس است. به این معنا که هر اندازه میزان DPI موس بیشتر باشد، نشانگر موس می تواند سریع تر، نرم تر و دقیق تر حرکت نماید. در این حالت می توان کارهای بیشتری با حرکات انگشتان کمتر انجام بدهید. موس ارگونومیک گیمینگ طوری طراحی شده که به صورت طبیعی تر در دست گیمر قرار گیرند و میزان قابل توجهی فشار را از روی مچ دست و انگشتان کاهش دهد.

البته این که در هنگام استفاده از موس تا چه حد راحتی را تجربه می کنید به شرایط زیادی وابسته است. از جمله نوع در دست گرفتن موس. در واقع برخی کاربران هنگام کار با موس انگشتان دست را صاف نگاه می دارند در حالی که برخی دیگر حالت چنگال مانند انگشتان را روی موس قرار می دهند.

ناگفته نماند اندازه محصول در راهنمای خرید موس گیمینگ نیز یکی از ویژگی های مهم برای راحتی کاربر می باشد و در کنار آن خیلی از موس ها در دو نسخه مخصوص راست دست و چپ دست ها روانه بازار می شوند. از این رو برای خرید موس ارگونومیک گیمینگ بهتر است خرید را حضوری انجام داده تا چند موس را تست نمایید. قابل ذکر است موس های عمودی راحتی بالایی هم دارند.

نکات کاربردی در خرید موس گیمینگ

در راستای ارائه راهنمای خرید موس گیمینگ شما را با نکات کاربردی این کار آشنا می کنیم. تا خرید خود را با آگاهی بیشتری انجام دهید و موس انتخابی شما به تعویض سریع نیاز پیدا نکند.

۱. همواره DPI بیشتر به منظور بهتر بودن محصول نیست.

با نگاهی به تبلیغات مختلف، متوجه خواهید شد که یکی از فاکتورهای اصلی برای تبلیغ موس گیمینگ اشاره به میزان DPI آن است. میزان DPI نشانگر آن است که موس به ازای هر اینچ حرکت فیزیکی اش، چه اندازه جابجا می شود. ولی باید بدانید مشخصات فنی بالاتر همواره به معنای انتخابی بهتر نیست.

DPI بیشتر در بازی این امکان را داده که سریعتر عمل کنید و واکنش نشان بدهید. در حالی که DPI پایین کنترل و دقت بیشتر را به همراه دارد. از این رو توصیه می شود گیمرها موس هایی را انتخاب که دارای قابلیت تنظیم DPI باشد. شایان ذکر است در نرم افزار فتوشاپ یا دیگر برنامه های گرافیکی که به دقت بالایی نیاز دارند موس های با DPI کمتر می تواند انتخاب بهتری باشد.

۲. موس فاقد صدا خریداری نمایید.

نکته دیگری که در راهنمای خرید موس گیمینگ به آن تاکید می شود، دقت به میزان سر و صدای موس است. موقعی که در حال کار به مدت طولانی با موس هستید بیشتر موس ها صدای کلیک بی وقفه ای ایجاد می کنند از این رو اگر این صداها برای شما آزاردهنده است می توانید موس های بی صدا را خریداری نمایید.

۳. موس بی سیم یا بلوتوثی هم ارزش خرید خوبی دارد.

اگرچه گیمرها ممکن است همچنان سازگاری و ویژگی های قابل اطمینان موس های سیمی را ترجیح بدهند ولی مزیت اصلی موس بی سیم در راحتی کارکرد آن است. زیرا آشفتگی ناشی از سیم موس در کنار کابل های برق و هندزفری نخواهد بود. در ضمن نسخه بلوتوثی پورت یو اس بی را هم اشغال نمی کند.

۴. به نرخ پرسش موس دقت کنید.

از مشخصات کلیدی در موس ها نرخ پرسش یا پولینگ ریت است. این فاکتور در موس گیمینگ بر حسب هرتز اندازه گیری می شود و نشانگر آن است که ماوس در چه فواصل زمانی و چه تعداد موقعیتش را به سیستم گزارش می دهد. شایان ذکر است عدد بالاتر به معنی دقت بیشتر و حرکت روان تر موس می باشد.

از منظر تئوری، موس های ۵۰۰-۱۰۰۰ هرتز حرکت هایی از دو میلی ثانیه به یکی میلی ثانیه داشته به این معنی که بعید بوده چشمان حتی متوجه حرکت گردند. توصیه می شود گیمرها موس هایی با نرخ پرسش بیشتر از ۵۰۰ هرتز خریداری نمایند. البته این فاکتور برای کاربران عادی اهمیت ویژه ای ندارد.

موس های با ارزش خرید بالا

اکنون که با ویژگی ها و نکات لازم راهنمای خرید موس گیمینگ آشنا شدید در ادامه ۵ مورد از موس های گیمینگ با ارزش خرید بالا نیز معرفی می شود.

 • موس لاجیتک G502 Hero

احتمالا موس معروف G502 را دیده باشید. این موس گیمینگ همه فن حریف، حرف های بسیاری برای گفتن دارد. لاجیتک موس G502  را به سنسور Hero مجهز نموده تا از آن یک قهرمان فوق العاده بسازد. ضمنا حساسیت این سنسور از ۱۰۰ تا ۲۵۰۰۰ DPI قابل تنظیم می باشد.

موس گیمینگ G502 بسیار خوش دست است و حس خوشایندی را منتقل می کند. ۱۱ دکمه قابل برنامه ریزی در آن جای دارد که امکان شخصی سازی وسیعی توسط نرم افزار را ایجاد می کند. احتمالا تنها ایراد این موس وزن ۱۲۱ گرمی اش باشد که با افزودن وزنه ها به ۱۳۹ گرم می رسد.

 • موس ریزر Viper Mini

ریزر یکی از برندهای محبوب در میان گیمرها می باشد که مدت هاست در عرصه تولید تجهیزات گیمینگ فعالیت دارد. این برند به تولید محصولات گران قیمت و بالارده شناخته می شود. در حالی که موس گیمینگ مذکور ارزان قیمت بوده ولی کیفیتی در حد و اندازه یک موس بالارده ارائه می دهد که احتمالا از این بابت تعجب می کنید.

موس مذکور با وزن ۶۰ گرم بسیار سبک به حساب می آید و موقع در دست گرفتن آن متوجه موضوع می شوید. این وزن سبک موس سبب شده در بازی های شوتر خیلی کارامد ظاهر گردد. طراحی موس ریزر Viper Mini فقط برای افرادی که موس را با کف دست می گیرند، مناسب نخواهد بود.

همچنین نورپردازی این موس به صورت آر جی بی در نظر گرفته که در لوگو و زیر موس در قسمت پشتی آن تعبیه شده است. سنسور بکار رفته در موس ریزر Viper Mini فرکانس ارسالی ۱۰۰۰ هرتز را دارد. در ضمن  هر ۶ کلید موس قابل برنامه ریزی می باشند. ولی با استفاده از ویژگی هایپر شیفت می توان گفت موس ۱۱ کلید دارد. موس ریزر Viper Mini ارزش خرید بالایی دارد.

 • موس کورسیر نایتز ورد

این موس یکی از گزینه های متفاوت و کمیاب محسوب می شود که در ساخت آن از ۱۰ کلید استفاده شده و برنامه ریزی این کلیدها توسط نرم افزار آی کیو امکان پذیر می باشد. همچنین دسترسی به تنظیم نورپردازی آر جی بی این موس توسط نرم افزار وجود دارد. کورسیر موس گیمینگ خود را به سنسور PWM 3391 تجهیز کرده و حساسیت این سنسور تا ۱۸ هزار DPI قابل تنظیم می باشد.

در ضمن فرکانس ارسالی هزار هرتز در این سنسور وجود دارد. از شباهت های این موس به موس لاجیتک G502 متغیر بودن وزن است که از ۱۱۹ گرم تا ۱۴۱ گرم قابل تغییر است.

 • موس لاجیتک  لایت اسپید G305

تعجب نکنید که باز یک موس گیمینگ از برند گیمینگ را با ارزش خرید بالا معرفی می نماییم. این برند با تجربه زیاد خود در حوزه تولید تجهیزات گیمینگ، موس گیمینگ خیلی محبوب با ویژگی های زیاد را معرفی کرده که بی شک جزو محبوب ترین موس های این برند می باشد.

موس G305 برای همه شکل های در دست گرفتن مناسب بوده و بسیار خوش دست است. همچنین این موس وایرلس با سنسور معروف Hero عرضه شده تا موقع بازی هیچ هدفی از دست نرود. حساسیت موس G305 تا ۱۲ هزار DPI  قابل تنظیم می باشد و فرکانس ارسالی هزار هرتز در این موس مشاهده می شود.

موس مذکور با باتری قلمی حدود ۱۰۰ گرم وزن داشته که می توان با ترفند باتری نیم قلمی آن را به ۸۶ گرم رساند. کلیدهای موس ۶ عدد است که توسط نرم افزار قابل برنامه ریزی هستند. همچنین موس G305  فاقد نورپردازی است تا در مصرف باتری صرفه جویی شود. اگر به دنبال یک موس هستید که عملکرد شگفت انگیزی داشته باشد لاجیتک G305 انتخاب خوبی است.

 • موس گلوریس Model O Wireless

برند گلوریس با معرفی موس گیمینگ گلوریس Model O Wireless سریعا با استقابل گیمرها مواجه شد. علت آن نیز طراحی متفاوت موس و وزن کم آن بود. ولی طراحی گلوریس Model O Wireless سبب شده در مقابل ضربه مقاومت کمی داشته باشد. با این وجود بعد از معرفی مدل وایراس، شرکت اعلام کرده که مقاومت این موس گیمینگ با بهبودهایی روبرو شده است.

موس گیمینگ گلوریس Model O علیرغم وایرلسی بودن دارای یک کابل هم می باشد تا در صورت لزوم از این موس به صورت سیمی استفاده شود. از نکات قابل توجه موس وایرلس گلوریس این است که قابل استفاده برای هر دو دست است. همچنین تنها ۶۹ گرم وزن داشته که موقع استفاده به مدت طولانی احساس خستگی ایجاد نشود.

موس گلوریس Model O Wireles دارای ۶ کلید است که برنامه ریزی آن توسط نرم افزار امکان پذیر یم باشد در ضمن نورپردازی خیلی زیبای این موس را می توانید در نرم افزار شخصی سازی نمایید. همچنین در صورت تمایل برای آشنایی با راهنمای خرید بهترین دستگاه برای گیمرهای حرفه ای و راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ  روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *