دسته ها
پنج شنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲

تاثیر سیگار بر مو و علائم نشان دهنده آن

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
 • ۰

سیگار کشیدن خطر ابتلا به طیف وسیعی از انواع سرطان و بیماری های تنفسی را افزایش می دهد. از عوارض جانبی کمتر شناخته شده سیگار می توان به تاثیر منفی بر سلامت موها اشاره کرد. این مطلب به تاثیر سیگار بر مو می پردازد.

سیگار کشیدن عوارض متعددی برای سلامتی انسان به همراه دارد از جمله سکته قلبی، سکته مغزی، انواع سرطان و … ولی کمتر کسی ممکن است اطلاع داشته باشد که سیگار کشیدن چه اثرات منفی بر روی موها دارد. در ادامه به تاثیر سیگار بر مو می پردازیم. با ما همراه باشید.

انواع تاثیر سیگار بر مو

سیگار کشیدن امروزه به یک معضل اجتماعی تبدیل شده و افراد کمتر توجهی به آثار منفی آن بر سلامت خود دارند. در حالی که سیگار کشیدن خطر ابتلا به طیف وسیعی از انواع سرطان و بیماری های تنفسی را افزایش می دهد ولی اثرات نامطلوب آن بر سلامتی بسیار فراتر از این موارد می باشد.

از عوارض جانبی کمتر شناخته شده سیگار می توان به تاثیر آن بر مو اشاره کرد به طوری که سبب سفید شدن زودرس و ریزش موها می شود. به عبارتی عوارض شناخته شده سیگار شامل سکته قلبی، سکته مغزی، سرطان ریه و … بوده و کمتر کسی ممکن است بداند که سیگار کشیدن بر روی مو تاثیر منفی می گذارد.

استعمال سیگار، ضربان قلب و فشار خون را بالا برده و سبب می شود قلب شدیدتر کار کند که احتمال لخته شدن خون بیشتر شده در نتیجه سکته قلبی بروز می یابد. ضمنا احتمال ابتلا به سرطان معده و زخم معده نیز بیشتر می شود. علاوه بر این، سبب بوی بد دهان شده و بیماری های لثه را به دنبال دارد.

باید اشاره کرد طول عمر هر فرد سیگاری نسبت به افراد عادی، ۱۱ دقیقه کمتر بوده و عمر این افراد ۱۴ سال کمتر از افراد عادی خواهد بود. ضمنا باید بدانید که در معرض دود سیگار قرار گرفتن نیز به همان اندازه عوارض و آسیب های سیگار را به همراه دارد. سردرد، تنگی نفس، گلو درد و … از مشکلات شایع در معرض دود سیگار بودن است.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

عوارض جانبی سیگار به این موارد خلاصه نشده و دامنه آسیب آن وسیع است به طوری که پوست و مو نیز همانطور که اشاره شد از آسیب آن ایمن نیستند. سیگار کشیدن، اثر مستقیمی روی سلامت و ظاهر پوست و موی افراد می گذارد و می تواند وضعیت آن ها را به طور کامل تغییر بدهد.

استعمال سیگار دو تاثیر مهم بر مو می گذارد یکی سفید شدن زودهنگام موها و دیگری ریزش مو که در ادامه هر یک شرح داده می شود.

سیگار کشیدن و سفید شدن زودهنگام مو

هنگامی که دود سیگار تنفس می شود، مواد شیمایی سریعا به بدن هجوم آورده و آسیب های زیادی را ایجاد می کنند. همچنین فولیکول های مو و کلاژن نیز تحت تاثیر این آسیب ها قرار می گیرند که در نتیجه سفیدی زودهنگام مو، نازک شدن و ریزش مو اتفاق می افتد.

در پاسخ به این سوال که چه چیزی سبب سفید شدن موها در اثر سیگار می شود باید گفت نیکوتین و تنباکو موجود در دود سیگار، سبب انقباض رگ های خونی شده و این امر جریان خون به فولیکول مو را کمتر نموده در نتیجه سفیدی و ریزش مو روی می دهد.

در مورد سفید شدن مو به علت سیگار، میزان برگشت آن به میزان آسیب به فولیکول های مو مربوط است. اگر همه فولیکول های مو در اثر سیگار کشیدن طولانی مدت، آسیب دیده باشند، فرایند بازگشت موهای سفید به حالت قبلی ممکن نخواهد بود. به این ترتیب آسیب وارد شده به موها غیر قابل جبران بوده و تنها راه توقف آن ترک سیگار می باشد.

همانطور که می دانید فولیکول مو روی سطح پوست جای گرفته و از طریق آن ساقه مو رویش می یابد. هر فولیکول مو دارای ملانوسیت ها می باشد. سلول هایی که به تولید ملانین می پردازند. ملانین نیز رنگدانه ای است که سبب رنگ طبیعی موها می شود. هنگامی که ملانوسیت های موجود در فولیکول های مو ساخت ملانین کافی را متوقف نمایند، مو به تدریج شروع به خاکستری رنگ شدن می نماید.

مصرف دخانیات نقش مهمی در توقف تولید ملانین ایفا کرده از این رو ساقه مو شروع به سفید شدن زودهنگام می کند. ضمنا سموم موجود در دود سیگار ممکن است سبب برهم زدن تعادل هورمونی گردند. این موضوع بر فولکیول های مو آسیب زده و رشد و رنگ مو را تحت تاثیر می گذارد.

پژوهش ها نشان می دهد ملانوسیت های موجود در پیاز موی افراد سیگاری که دچار سفیدی زودهنگام مو شده اند، شدیدا واکوئله شده است. این موضوع پاسخ معمولی به افزایش استرس اکسیداتیو بوده که اغلب ناشی از استعمال سیگار می باشد.

سیگار کشیدن و ریزش مو

ریزش مو یکی از چندین ضرر سیگار کشیدن برای انسان می باشد. بر اساس پژوهش ها سیگار کشیدن در مدت نه چندان زیادی سبب ریزش مو و جلوگیری از رشد دوباره آن می گردد. افرادی که در طی روز بین ۱۵- ۲۰ نخ سیگار استعمال می نمایند، بیشتر در معرض ریزش مو قرار گرفته و استعمال سیگار زیاد سبب ریزش موی زودرس حتی در سن جوانی می شود.

به طور کلی سیگار و دود ناشی از آن علاوه بر بروز سرطان سبب آسیب به ژنتیک فولیکول های مو شده و در مردان و زنان ریزش مو را به همراه می آورد. از جمله علل ریزش مو در اثر استعمال سیگار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. عدم جریان خون کافی

همانطور که اشاره شد تولید مو وظیفه فولیکول ها است. فولیکول مو برای ساخت مو به عواملی از جمله مواد مغذی، اکسیژن و .. نیاز مند است. سیگار کشیدن سبب کاهش جریان خون بدن و کوچک شدن رگ های خونی می گردد که در این وضعیت مواد مورد نیاز فولیکول های مو یعنی مواد مغذی، اکسیژن و … تامین نمی شود و دیگر قدرت تولید مو را نخواهد داشت.

با این حال اگر موی جدیدی رویش یابد؛ شکننده و ضعیف بوده که به تدریج ریزش پیدا می کند. به این ترتیب عدم جریان خون کافی یکی از علل ریزش مو در افرادی است که دائما در حال سیگار کشیدن می باشند. به این ترتیب بین سیگار کشیدن و ریزش مو ارتباط مستقیمی وجود دارد. شایان ذکر است در طی سالها پژوهش صورت گرفته گزارش شده بین سیگار کشیدن و طاسی مردان رابطه مستقیمی وجود دارد.

۲. آسیب به سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن در اثر استعمال سیگار، ضعیف شده و در مقابل کوچکترین عامل بیگانه ای سلامتش به خطر می افتد. به طوری که بیماری ها را سریع جذب کرده و برخی از آن ها به پوست سر رسیده و سبب بروز عفونت های قارچی و باکتریایی شده که ریزش مو را موجب می شوند.

به عبارتی سیستم ایمنی به علت سیگار کشیدن ضعیف شده که نتیجه آن باز شدن فولیکول های مو است که این موضوع می تواند آن ها را در معرض عفونت های قارچی و باکتریایی قرار بدهد.

۳. تسریع ریزش موی ژنتیکی

هر چند برخی افراد به طور ژنتیکی به ریزش مو دچار می شوند ولی افرادی که دائما در حال سیگار کشیدن باشند، ریزش موی ژنتیکی بیشتر تشدید می شود. همچنین افرادی که در معرض هوای آلوده هستند به ریزش موی غیر قابل بازگشت دچار می شوند. و این در حالی است که افراد به طور یکسان در معرض آلودگی قرار نمی گیرند.

در صورتی که مدت زیادی در مکان بسته ای قرار داشته که آلودگی زیادی دارد، این آلودگی به پروتئین مو آسیب رسانده و ریزش مو را سبب می شود. خاکستر و دود حاصل از سیگار نیز به آلاینده ها کمک کرده تا حتی اگر سیگار نمی کشید ولی از عوارض آن در امان نباشید.

علایم نشان دهنده تاثیر منفی سیگار بر موها

همانطور که اشاره شد سیگار دارای مواد شیمایی سمی بوده که بر خون تاثیر گذاشته و سبب از بین رفتن فولیکول های مو می شود. علائم کمی وجود دارد که نشان می دهد موها تحت تاثیر استعمال سیگار قرار گرفته اند از جمله :

 • یکی از نشانه های استعمال بیش از حد سیگار، این است که موهای فرد بوی دود می دهد.
 • بافت مو تغییر می یابد. به طوری که شکننده و نی مانند به نظر می رسد.
 • موها شروع به تغییر رنگ کرده و به علت نیکوتین موجود در سیگار به خاکستری یا زرد تمایل دارد.
 • تار موهای خارج شده از فولیکول ها، نازک به نظر می رسند.

سایر اثرات استعمال سیگار بر موها

سیگار کشیدن سبب ایجاد برخی تغییرات در بدن می شود که بر سلامت کلی مو ها تاثیر می گذارد. از جمله :

۱.سیگار کشیدن سبب تغییر سطح آنزیمی در بدن می شود که چرخه رشد مو را سبب می شود. وقتی سطح این آنزیم کاهش یابد، چرخه طبیعی رشد مو کند شده و سبب ریزش مو و طاسی می شود.

۲. استعمال سیگار سبب افزایش هیدروکسیلاسیون هورمون استرادیول شده همچنین مانع از تولید آنزیم آروماتاز می شود. این اختلال سبب کاهش سطح استروژن شده و بر رشد مو تاثیر می گذارد به طوری که رشد موهای جدید خیلی کند شده و نازک تر می شوند.

۳. سیگار سبب تخریب کلاژن که پروتئین حیاتی برای رشد پوست و مو است، شده در حالی که سطوح کافی کلاژن در ساقه مو سبب حجم یافتن و درخشندگی موها می شود. همچنین کلاژن خواص آنتی اکسیدانی داشته که به مبارزه با آسیب سلولی کمک کرده و تاثیر رادیکال های آزاد در بدن که منجر به سفیدی زودهنگام مو می شود را خنثی می نماید.

۴. سیگار کشیدن سبب انقباض رگ های خونی  شده و خونرسانی به فولیکول مو را کاهش می دهد. عدم خون رسانی کافی سبب اختلال در تولید کلاژن شده که منجر به شکنندگی موها می شود.

۵. استعمال سیگار سبب استرس اکسیداتیو شده که بر تولید سبوم اثر می گذارد. این موضوع با تاثیر بر تولید روغن طبیعی مو آن را خشک و شکننده می نماید.

۶. سیگار کشیدن ژنوم سلول های ایمنی را تغییر داده که به علت مواد سرطان زای موجود در دود آن است. این موضوع سبب آسیب ژنتیکی تاثیر ناپذیر بر DNA فولیکول های مو شده که به نسل های بعدی نیز انتقال می یابد.

۷. سیگار کشیدن سبب مسدود شدن منافذ پوست سر شده که از رشد مناسب موها جلوگیری می کند. به این ترتیب اگر منافذ پوست سر مسدود نشود موها رشد کرده و قوی باقی می مانند.

۸. رایج ترین تاثیر سیگار کشیدن، آسیب کبدی می باشد. باید بدانید کبد وظیفه تنظیم هورمون هایی را بر عهده دارد که رشد مو را سبب می شوند. سیگار با کاهش عملکرد کبد سبب مشکلات سلامت مو می شود.

۹.سیگار کشیدن سبب رشد ضعیف موهای پیوندی هم می شود از این رو افرادی که پیوند مو کرده اند هم ممکن است تحت تاثیر این موضوع قرار گیرند.

همچنین در صورت تمایل برای آشنایی با تاثیر سیگار بر چهره و مواد مخدر کمیکال روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *