دسته ها
پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲

راهنمای خرید عدسی عینک و کاربردهای استفاده از آن ها

 • شقایق ایران دوست
 • ۲۹ دی ۱۴۰۱
 • ۰

در این مطلب می توانید با راهنمای خرید عدسی آشنا شوید و اطلاعاتی بسیار خوب در این زمینه کسب کنید و عدسی های عینک خود را با دقت بالا تری انتخاب کنید.

بسیاری از افراد هستند که قبل از خرید عینک ابتدا به فریم عینک خود توجه می کنند و آن چه که متناسب با صورتشان می باشد را انتخاب می کنند. یکی از کارهای بسیار مهمی که در حین خرید عینک های طبی نادیده گرفته می شود انتخاب عدسی می باشد. راهنمای خرید عدسی برای عینک های طبی را در این بخش برایتان بررسی می کنیم و اطلاعات بسیار خوب در این زمینه به شما خواهیم داد.

عدسی های طبی و ویژّگی آن ها

راهنمای خرید عدسی برای عینک های طبی

انتخاب عدسی برای عینک ها یکی از مهم ترین مواردی می باشد که باید جدی گرفته شود در غیر این صورت امکان دارد مشکلاتی برایتان به وجود بیاورد. نوع و کیفیت عدسی ها بر اساس انواعی که دارند بسیار متفاوت می باشد از این رو باید در حین خرید به آن ها دقت نمایید زیرا این مورد یکی از مواردی بسیار مهم در دید افراد می باشد. بهترین روش برای انتخاب یک عدسی خوب آشنایی با انواع آن ها می باشد.

ویژگی های مهم در هر عدسی

از مهم ترین مواردی که باید در نظر داشته باشید ویژگی های فنی عدسی می باشد. هر عدسی بر اساس چند ویژگی خاص ساخته می شود که در ادامه آن ها را برای شما بررسی می کنیم و اطلاعاتی بسیار خوب در این مورد به شما خواهیم داد.

ضریب شکست عدسی

این مورد را اگر ساده تر بررسی کنیم به این معنا می باشد که سرعت عبور نور از عدسی یک عدد مشخص می باشد. در واقع این مورد با قطر آن رابطه عکس دارد و میزان ضریب شکست عدسی های موجود در بازار معمولا بین ۱.۴۹۸ الی ۱.۷۴ می باشد.

این مورد در حین انتخاب بسیار اهمیت دارد زیرا شیشه عینک شما و عدسی های به کار رفته در آن هر چقدر دارای ضریب شکست بالا تری باشند ظاهر ظریف تری نیز دارند.

 • مبل و میز
 • آرون گروپس

نمره عدسی

نمره عدسی بر اساس نمره چشم شما تعیین می شود و این کار باید زیر نظر یک متخصص انجام شود و افرادی که دارای نزدیک بینی می باشند نمره عدسی آن ها با عدد های منفی نشان داده می شود و افراد دوربین نیز با اعداد مثبت تعیین می شوند. عدسی های نزدیک بین با نمره های بین ۰ الی -۲.۵، -۲.۵ تا -۴.۲۵ و -۴.۵ تا -۶ و حتی گاها بالا تر از -۶ ساخته می شوند. عدسی های دوربین  با نمره های بین ۰ الی+۲.۵، +۲.۵ تا +۴.۲۵ و +۴.۵ تا +۶  و حتی گاها بالا تر از +۶ ساخته می شوند.

عدد آبه

از دیگر ویژگی های عدسی که باید با آن آشنا شوید عدد آبه آن می باشد.این ویژگی یکی از ویژگی های فیزیکی می باشد و میزان پراکندگی نور را برای هر عدسی تعیین می نماید. دربیانی بسیار ساده تر اگر بخواهیم این موضوع را بررسی کنیم هر چقدر میزان عدد آبه عدسی ها کمتر باشد میزان پراکندگی نور در آن ها بیش تر خواهد شد و اگر به لبه عدسی های اینچنین نگاه کنید آبراهی رنگی خواهید دید.

راهنمای خرید عدسی

انواع عدسی عینک طبی

عدسی ها در عینک های طبی دارای انواع بسیار متفاوتی می باشند و در ادامه انواع آن ها را برای شما بررسی می کنیم و اطلاعاتی بسیار خوب در این مورد به شما می دهیم.

عدسی شیشه ای

عدسی های شیشه ای اولین عدسی هایی بودند که عینک های طبی با آن ها ظاهر شدند. امنیت این مدل از عدسی ها بسیار کم می باشد از این رو این مدل از عدسی ها تا حدودی از چرخه تولید خارج شده است و تقریبا کم تر کسی از این مدل عدسی ها استفاده می کند.

عدسی اسفریک

اسفریک از موادی می باشد که برای تهیه عدسی های طبی مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل از عدسی ها شباهت های بسیار زیادی به پلی کربنات ها دارند و تنها وجه متمایز کننده آن ها این است که این مدل از عدسی ها کمی سبک تر می باشند و معمولا برای رفع مشکلات دوبینی و نزدیک بینی می توانید از آن ها استفاده کنید. استفاده از این عدسی ها برای مشکلات آستیگماتیسم توصیه نمی شود. البته اگر این عدسی ها به صورت دبل اسفریک تولید شود که وزن سبک تری دارند می توان برای بیماری چشمی آستیگماتیسم نیز از آن ها استفاده کرد.

عدسی پلاستیکی

این مدل از عدسی ها از پلیمر پلاستیک تهیه می شوند و ارزان قیمت تر از سایرین می باشند و وزنی بسیار سبک دارند. از سال ۱۹۴۷ تا کنون از این مدل از عدسی ها استفاده های بسیار زیادی شده است و تنها عیبی که این مدل از عدسی ها با خود به همراه دارد ضخامت بالای آن ها می باشد و این ضخامت به دلیل داشتن ضریب شکست ۱.۴۹۸ و عدد آبه ۵۸ می باشد.

عدسی فتوکرومیک

بسیاری از افراد با این عدسی ها آشنایی دارند و بارزترین ویژگی این مدل از عدسی های طبی دو کاره بودن آن ها می باشد. این مدل از عدسی ها را هم برای تصحیح بینایی و هم به عنوان ضد آفتاب بودن می توان مورد استفاده قرار داد زیرا این عدسی ها در برابر نور خورشید تغییر رنگ خواهند داد.

کاربرد انواع عدسی ها

عدسی های تهیه شده از پلی کربنات

این عدسی ها از نوع پلاستیکی ایمن تر بوده و دارای وزن بسیار کم تری می باشند. این عدسی ها در برابر فشار و ضربه بسیار مقاوم می باشند و اشعه UV را به صورت کامل از چشم ها دور می نماید. استفاده از این عدسی ها برای عینک های بچگانه و ورزشی بسیار کاربرد دارد.

عدسی های پولاروید

این عدسی ها برای عینک هایی که تنها در زمان های خاصی استفاده می شوند کاربرد دارد. عینک های رانندگی و ورزشی معمولا از این عدسی ها دارند و این عدسی ها می توانند در بازتاب نور و دید بهتر عملکرد بهتری از خود نشان دهند و خستگی چشم ها را تا حدودی کاهش خواهد داد. یکی از بهترین ویژگی هایی که این عینک با خود به همراه دارد این است که مانع از دیدن سراب در حین رانندگی خواهد شد.

عدسی پلاستیکی شاخص بالا

اگر می خواهید عدسی های پلاستیکی را تهیه کنید نیاز است تا از این مدل از عدسی ها تهیه کنید زیرا این مدل عدسی دارای ضریب شکست بالا تری می باشد و نازک تر و سبک تر هستند.

این مدل از عدسی ها دارای ضریب شکستی بین ۱.۷۰ الی ۱.۷۴ بوده و عدد آبه آن ها ۳۳ تا ۳۶ می باشد و می تواند از چشم های شما به صورت کامل از چشم هایتان مراقبت نماید.

عدسی تریوکس

این عدسی ها نوع دیگری از عدسی های طبی می باشند که خاصیت نشکن بودن دارند و در برابر ضربه بسیار مقاوم اند و برای افرادی که دارای شغل های پر خطر می باشند بسیار خوب و ضروری اند. این عدسی ها نسبت به نوع پلی کربنات دارای تصحیح بینایی بیشتری می باشند و همین مورد را می توان جزئی از مزیت های این مدل از عدسی های طبی دانست.

خرید عدسی عینک و راهنمایی های لازم برای آن

کاربرد عدسی ها

در ادامه به راهنمای خرید عدسی طبی بر اساس کاربرد آن ها می پردازیم و اطلاعاتی در این مورد به شما خواهیم داد تا بتوانید عینک ها را بر اساس کاربردی که دارند تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهید.

 • عدسی های طبی متناسب با استفاده روزمره می باشند و قیمت متناسب تری نسبت به سایرین دارد و به راحتی در دسترس هستند.
 • افرادی که ورزشکار می باشند و از عینک های طبی استفاده می کنند در زمان مسابقه نمی توانند از عینک های ساده خود استفاده کنند و باید از عینک هایی استفاده کنند که مقاوم باشند و در برابر ضربه نشکسته و آسیبی به فرد وارد نکند.
 • عینک های طبی دیجیتال متناسب برای افرادی می باشد که در روز با سیستم ها و گوشی ها سر و کار بسیاری دارند.
 • عینک های متناسب با کار های اداری می تواند از آسیب دیدن چشم ها پیشگیری نماید زیرا خیره شدن به مدت طولانی بر روی سیستم و یا حتی کاغذ می تواند تاثیرات بدی بر روی چشم ها داشته باشد.
 • عدسی های مناسب برای مطالعه برای افرادی ساخته شده است که چشمان آن ها ضعیف نمی باشد با این حال در حین مطالعه امکان دارد خسته شوند و خستگی چشم آن ها را آزار خواهد داد. این افراد می توانند از عینک های مطالعه به راحتی استفاده نمایند.
 • در راهنمای خرید عدسی طبی برای افرادی که مجبور به رانندگی در زمان های زیادی می باشند یک سری عدسی های خاص را معرفی می کند که در برابر انعکاس نور و ایجاد سراب بسیار مقاوم اند.
 • عدسی های فتوکرومیک می تواند از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه باشد با این حال این عدسی ها نیز محبوبیت خود را از دست داده اند زیرا سرعت تغییر رنگ آن ها بسیار پایین بود.

ویژگی های شاخص عدسی ها

در راهنمای خرید عدسی طبی اطلاعات بسیار خوبی به شما داده شد با این حال نیاز است تا اطلاعات دیگری در این زمینه مانند انواع عدسی عینک و آناتومی چشم بدست آورید و برای این کار کافی است تا بر روی لینک داده شده کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *