دسته ها
چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

غده چربی پشت گوش چطور درمان می شود؟

  • حکیمه فهیمی
  • ۳ بهمن ۱۴۰۱
  • ۰

ایجاد غده چربی پشت گوش یکی از عارضه های رایج است که ممکن است هر فردی چندین بار در طول زندگی آن را تجربه کرده باشد. در این مطلب به علل و درمان غده چربی پست گوش می پردازیم.

توده یا غده چربی پشت گوش می تواند به علل بسیاری ظاهر شود و بیشتر آن ها بی ضرر هستند. ممکن است هر فردی چندین بار در طول زندگی این عارضه را تجربه کرده باشد. در ادامه با علل و درمان غده چربی پشت گوش آشنا می شوید.

علل و درمان غده چربی پشت گوش

عارضه هایی مانند غده چربی پشت گوش جزو بیماری های رایجی هستند که هر فردی ممکن است چندین بار در طول زندگی آن را تجربه کرده باشد. از این رو خوب است که در این مورد اطلاعاتی داشته و از این نوع غده ها بیشتر بدانید. هر غده پشت گوش انواع مختلفی داشته و روش های درمانی مختلفی هم برای آن ها به کار گرفته می شود.

در صورتی که توده یا غده چربی پشت گوش خود مشاهده کردید، معمولا علتی برای نگرانی نیست. توده یا برآمدگی یا غدت پشت گوش می تواند به علل مختلفی ظاهر شود و بیشتر آن ها ضرر ندارند. اگر این توده به دلیل تورم غدد لنفاوی، آبسه و عفونت گوش به وجود آمده باشد، با درد همراه می شود.

با این جود برخی از توده های پشت گوش که توسط یک کیست یا به علت تجمع بافت چربی ایجاد شده اند، هیچ دردی به همراه ندارند. توده و برآمدگی پشت گوش می تواند در اندازه خیلی کوچک یا یک برآمدگی متورم بزرگ باشد. با توجه به این که تورم به علت یک بیماری زمینه ای ایجاد می شود رهایی از توده به این معنا نیست که به درمان بیماری زمینه ای نیاز نیست.

به طور مثال اگر توده ناشی از عفونت باشد، با درمان عفونت از بین می رود. در ادامه به علل اصلی بروز غده چربی پشت گوش و روش های درمان آن اشاره می شود.

  •  بلیط کیش
  •  قاصدک 24

۱. ورم چرکی یا آبسه

اگر پشت گوش توده ای مشاهده شد که دردناک باشد، علت ایجاد آن می تواند آبسه یا ورم چرکی باشد. وقتی بافتی توسط باکتری و دیگر مواد خارجی عفونت پیدا می کند، سیستم ایمنی به مبارزه با آن می پردازد و آبسه ها تشکیل می شوند. معمولا در آبسه چرک ایجاد شده و می تواند متورم و دردناک شود.

احتمالا متوجه شده که توده پشت گوش، هنگام لمس گرم است. می توانید آبسه کوچک پشت گوش را با استفاده از کمپرس گرم با نمک سولفات منیزیم به مدت ۳۰ دقیقه سه بار در روز معالجه کنید. این کار را تا هنگامی که آبسه کاملا از بین رفت و هیچ تورمی پشت گوش دیده نشود، ادامه دهید.

حرارت درمانی سبب افزایش گردش خون در ناحیه آلوده شده و نمک سولفات منیزیم هم به تخلیه جوش چرکی کمک می کند. هرگز برای درمان آبسه، آن را فشار ندهید یا سوزن بزیند. در صورتی که آبسه از یک سانتی متر بزرگتر بوده و با کمپرس گرم رفع نشده و شروع به بزرگتر شدن می کند باید به پزشک مراجعه کنید.

۲. توده لیپوم

لیپوم یا لیپوما توده چربی نرم غیر مضری است که معمولا دردی نداشته و می تواند گاهی پشت گوش یا روی گردن ظاهر گردد. این توده خمیری نسبتا شایع در نواحی مختلف بدن ایجاد می شود که به آرامی بین پوست و عضله رشد نموده و می تواند با فشار در زیر پوست حرکت کند.

به گفته پژوهشگران لیپوما کمتر از ۵ سانتی متر قطر داشته ولی گاهی چنان به رشدش ادامه می دهد که شروع به فشار بر روی اعصاب نموده و درد ایجاد می کند. علت ایجاد چنین توده هایی در برخی افراد هنوز مشخص نشده است ولی این طور تصور می شود که ارثی باشند. هر چند لیپوما سرطانی نیست ولی در صورت مشاهده چنین توده هایی بهتر است به پزشک مراجعه تا توده به درستی تشخیص داده شود.

۳. آکنه

توده چربی دردناکی که پشت گوش ایجاد می شود ممکن است یک جوش ناشی از آکنه باشد. برخی مواقع ، جوش می تواند پشت لاله گوش روی پوست نرم نزدیک گوش نمایان شود. جوش آکنه و لکه ها موقعی که منافذ پوست با سلول های مرده پوست، و سبوم روغنی که پوست تولید می کند تا مرطوب باشد، بسته می شوند، ایجاد می شوند.

این موضوع سبب تورم، آلودگی و دردناک شدن منافذ پوستی می شود.

۴. کیست اپیدرموئید

کیست اپیدرموئید می تواند در ناحیه پشت گوش تشکیل شود و سبب یک توده بدون درد زیر پوست گردد. اگر این توده التهاب یافته و آلوده شود، با قرمزی و حساسیت به لمس مواجه می شود. این کیست زمانی تشکیل می شود که سلول های اپیدرمی در زیر پوست چند برابر شود و معمولا به درمان پزشکی نیاز ندارد.

با این حال اگر کیست اپیدرموئید ملتهب و آلوده شد، بایستی به پزشک مراجعه شود. توصیه می شود یک پارچه گرم و مرطوب روی کیست قرار بدهید. گرما و حرارت سبب افزایش جریان خون در کیست شده و به کوچک شدن غده پشت گوش کمک می کنند. از فشار دادن کیست خودداری زیرا می تواند عفونت را گسترش دهد.

۵. عفونت گوش

اگر با آناتومی گوش آشنا باشید برخی مواقع عفونت گوش میانی می تواند سبب تورم پشت گوش و گردن شود. وقتی باکتری از یک گوش عفونی خود را به استخوان ماستوئید در گوش برساند، سبب التهاب یا عفونت استخوان شده و تورم روی می دهد. نام این بیماری ماستوئیدیت است.

گزارش شده این نوع از عفونت های گوش می تواند سبب بروز غده پشت گوش، درد گوش، سردرد و قرمز شدن پشت و روی گوش شود. می توانید با درمان عفونت گوش سریعا از ایجاد این نوع غده پشت گوش جلوگیری نمایید. برای رفع منبع عفونت و کاهش تورم، چند قطره روغن زیتون گرم را برای حل جرم موجود در گوش به کار گرفته و درون گوش بریزید.

چند دقیقه ای صبر کنید تا موم نرم شده بعد به کمک گوش پاک کن، موم را از گوش خارجی بیرون آورید و احتیاط کنید که به گوش میانی صدمه نزنید. اگر عفونت گوش در مراحل ابتدایی درمان نشود بایستی به پزشک مراجعه نمایید.

۶. تورم غدد لنفاوی

گاهی فرد متوجه شده که یک توده به اندازه نخود یا یک غده پشت گوشش دارد که در حال تبدیل به یک توده بزرگتر می باشد. این نوع برجستگی پشت گوش می تواند به علت تورم غدد لنفاوی ظاهر شود. قسمتی از سیستم ایمنی بدن ، سیستم لنفاوی است که متشکل از گره های لنفاوی در نواحی مختلف بدن از جمله گردن، زیربغل، کشاله ران، اطراف استخوان ترقوه می باشد.

غدد لنفاوی معمولا هنگامی که سرماخوردگی روی می دهد یا گلودرد دارید یا در حال مقابله با عفونت دیگری از بدن هستید، متورم می گردد. وقتی این تورم بزرگ شود به توده های قابل جابجایی در زیر پوست تبدیل شده و گاه دردناک هستند. برای رهایی از غدد لنفاوی متورم پشت گوش یا هر ناحیه دیگر بدن، به درمان بیماری زمینه ای خود نیاز دارید.

به طور مثال اگر گلو درد سبب تورم غدد لنفاوی پشت گوش شده غرغره آب نمک می تواند باکتری که عامل عفونت است را از بین برده و درد تسکین یابد.

۷. کیست سباسه

کیست سباسه جزو کیست های بی ضرر است که می تواند در پشت گوش، لاله گوش و پوست سر مشاهده شود. افراد زیادی کیست سباسه را با کسیت اپیدرموئید اشتباه می گیرند. در حالی که کیست سباسه وقتی ایجاد می شود که غدد پوست بیش از میزانی که می تواند سبوم آزاد شود، این ماده را تولد کرده و سبب تشکیل کیست می شود.

معمولا این کیست ها ضرری ندارد با این حال اگر کیست روی شنوایی تاثیر گذشته یا با عفونت همراه شده باید به پزشک مراجعه شود. می توانید این کیست را با کمپرس گرم و مرطوب در منطقه آسیب دیده درمان نمایید.

۸. توده سرطانی

برخی از سرطان ها مانند لوسمی، و لنفوم سبب تورم غده لنفاوی پشت گوش، گردن و … می شوند. سرطان می تواند در سیستم لنفاوی تشکیل شده یا می تواند در آن جا گسترش پیدا کند. با این وجود تورم غدد لنفاوی معمولا توسط عاملی به جز سرطان مانند عفونت یا جراحت بروز می یابد.

در صورتی که توده پشت گوش یا هر جای دیگر بدن بعد از دو هفته از بین نرفت حتما به پزشک مراجعه شود. یک توده پشت گوش می تواند تومور بی ضرر یا خوش خیم و یا سرطانی و بدخیم باشد. در صورتی که علائم زیر مشاهده شد احتمال بدخیم بودن غده پشت گوش افزایش می یابد:

  • شکل نامنظم و ناهموار
  • ثابت بودن در یک نقطه
  • سفت و محکم بودن توده
دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *