۲. ریشه مشکل

ریشه این خود تخریبی در کودکی هر انسانی نهفته است. زمانی که والدین به تلاش‌های یک کودک بهای کافی نمی دهند و همیشه از او انتظار بهتر شدن دارند یا به علل های پیش پا افتاده او را تنبیه می کنند، در واقع موجب می‌شوند کودک خود را آنطور که هست نبیند و دوست نداشته باشد. همیشه به دنبال بهتر شدن برای جذب محبت آنها باشد. شیوه تربیتی که در آن بیش از حد به کودک داده می شود همین نتیجه را در بر خواهد داشت.

  •  مبل و میز
  •  بلیط کیش

علل عذرخواهی زیاد

پدر و مادری که دائم در حال ارزش گذاشتن به فرزند خود و تکرار مسائلی مانند این هستند که تو مهربان، باهوش و زیبا هستی به نفع فرزندشان قدم بر نمی دارند و تو را برای شکست خوردن آماده می‌کند این کودکان به من آنکه در آینده در موقعیت خطرناک و جنسی قرار می‌گیرند یا افسرده و گوشه گیری می شوند یا با عذرخواهی کردن دیگران عقب‌نشینی می‌کنند.

۳. خجالت یا خشونت

یکی از دلیل های عذرخواهی زیاد خجالت یا خشونت می باشد. همیشه تربیت در بروز این رفتار تاثیر ندارد بیشتر مردم فکر می کنند فردی که اول عذرخواهی می‌کند شخصی مهربان و صمیمی باشد ولی در حقیقت بعضی از این افراد از روی خجالتی که دارند با اقدام به عذرخواهی دست پیش می گیرند تا با دیگری وارد بحث نشوند، خلق و خوی تهاجمی دارند و نمی تواند عکس العمل خود را پیش بینی کنند. این افراد معمولاً نیز در برخوردهای ساده اول عذرخواهی می کنند چون می ترسند کنترل خود را از دست بدهند و با طرف مقابل درگیر شوند.

اهمیت تعادل در عذرخواهی

برخلاف بعضی از افراد که در هر شرایطی برای معذرت خواهی پیشقدم می شوند و بعضی دیگر هرگز حتی وقتی مقصر هستند عذرخواهی نمی کنند. آن ها در دنیای درونی خود زندگی می‌کنند دنیایی که دیگران در آن حضوری ندارند یا اگر حضور دارند دست پایین هستند. عذرخواهی در شرایطی که ما موجب سلب آزادی دیگری آسیب دیدن به او باشیم لازم است و یکی از عوامل برقراری روابط اجتماعی به شمار می‌رود البته پیش از معذرت خواهی بهتر است اطمینان پیدا کنید که موجب آزار دیگری شده اید یا خیر؟ حتی اگر تردید دارید، می‌توانید از طرف مقابل بپرسید!

بررسی دلیل عذرخواهی زیاد

نحوه عذرخواهی

برخی مواقع به زبان آوردن کلمه متاسفم به نظر غیرممکن می رسد عذرخواهی کردن نشان دهنده مسئولیت پذیری فرد خطاکار، احترام به فرد مقابل و جبران کردن است. از نظر روانشناسی عذرخواهی نوعی خاتمه یافتن ماجرا می باشد. معذرت خواهی در عمل آنقدرها که فکر می کنید ساده نیست عذر خواهی درست راه رفتن خود را دارد یعنی اجزای مشخصی دارد که اگر حق حرکت این اجسام به درستی ادا نشود احتمال شکست خوردن و پذیرفته نشدن معذرتمان کم نیست.

در ابتدا باید در درون خودمان قبول کنیم که اشتباه کرده ایم و مسئولیت اشتباه و خطای خود را بپذیریم ولی بعد از این نکته ذهنی نکات عینی دیگری هم هستند که به کار بستن شان تاثیر عذرخواهی را دو برابر می کند در معذرت خواهی بایستی از اشتباه خود اسم ببریم و اصلاً چنین کلماتی برای یک عذرخواهی مناسب نیستند “اگر باعث آزار شما شده ام ببخشید … اگر به هر علتی از دست من دلخور شده اید معذرت می خواهم.”

بهتر است که اشتباهات خود را هم بیان کنیم به عنوان مثال “من اشتباه کردم که پشت سرت حرف زدم من را ببخش.” اشاره به اینکه ما خودمان هم متوجه شده این عمل از ما سر زده اشتباه بوده و موجب دلخوری فرد مقابل شده مهم است:” من می‌دانم که خندیدن در کلاس موجب دلخوری تو شده و به همین علت با تمام وجودم از تو معذرت می خواهم، مرا ببخش. “

معرفی علل عذرخواهی زیاد

عنصر دیگری یک عذرخواهی را تاثیر گذار تر می کند توضیح این مطلب است که چرا و چطور این رنجش خاطر ایجاد شده است نباید بگذاریم ابهامات ذهنی فردی که از من رنجیده است سر جای خود باقی بماند توضیح خوب و صادقانه می تواند خیلی از این ابهامات ذهنی را رفع و رجوع کند به عنوان مثال امکان دارد توضیحات مان چیزهایی از این قبیل با شده “خسته بودم، حالم خوب نبود، ذهن مشغول بیماری مادرم بود و … قول می‌دهم که چنین اتفاقی تکرار نشود.”

قسمت مهمی از توضیح ما بایستی به این نکته اشاره کند که آن که مرتکب شده ایم عمدی نبوده و قصد توهین و بی احترامی نداشته ایم این اشاره به شخصی که از ما رنجیده است اجازه می دهد که دیگر در برابر ما احساس راحتی کند و موضع خصمانه نگیرد یک معذرت های درست و خوب باید صادقانه و صمیمانه مطرح شود و تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد تا وقتی که ما به شرم و احساس گناه و پشیمانی خودمان اعتراف نکرده ایم، عموما طرف مقابل ما متوجه نمی شود که آیا ما از عمل خود واقعا پشیمان هستیم یا خیر نگرانی و شرمندگی ما به زمان عذرخواهی به فرد مقابل ما می فهماند که ما می ترسیم مبادا رابطه دوطرفه مان به هم بریزد و از این اظهار شرمندگی در حقیقت یک احترام مضاعف به شخصی می باشد که از من رنجیده است.

راهنمایی های مهم

نکات زیر را به خاطر داشته باشید، این موارد در هر شرایطی و زمان عذر خواهی کردن به شما کمک می کنند.

توضیح درباره دلیل عذرخواهی زیاد

  • هم اکنون انجامش بده: گفتن “متاسفم” همیشه راحت نیست پس از مرتکب شدن اشتباهی سریع عذرخواهی کنید در این صورت ذهن شما مشغول نمی‌شود و سوءتفاهمی به وجود نمی‌آید.
  • نگرفتن حالت تدافعی: توهین کردن به افراد و انداختن تقصیر به گردن آنها حالت دفاعی خوبی نیست از علت تراشیدن سرزنش دیگران، عوض کردن بحث و دوری کنید توجیه کردن نوعی توضیح است نه عذرخواهی.
  • قبول کردن اشتباه و خطا: در نهایت مادرتان گلدان شکسته را می بیند و دوستان فراموش کردن قرار را از یاد نمی برد پس قدم اول برای هر معذرت خواهی پذیرفتن اعتراف به اشتباه است.
  • در نظر گرفتن احساسات دیگران: فقط افراد سنگدل از آزار دادن دیگران لذت می‌برند به جای به نمایش گذاشتن احساس خود ابتدا به احساسات دیگران توجه کنید همدلی کلید برقراری مجدد رابطه ها می باشد.
  • راستگو باشید: واقعا متاسف هستید؟ پس آن را بیان کنید و به آن اعتقاد داشته باشید. یک معذرت‌خواهی دروغین به راحتی قابل تشخیص می باشد چون اکثر افراد بازیگر های خوبی نیستند و تظاهر کردن کار درستی نیست.

حال که این مطلب به اتمام رسید برای آشنایی با مطالب بیشتر در زمینه روانشناسی بر لینک های روش عذرخواهی کردن و نشانه های خودشیفتگی زنان کلیک فرمایید.