دسته ها
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

دستورالعمل کاشت میوه کاکتوس اپونتیا

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۶ دی ۱۴۰۱
 • ۰

در صورتی که به کاشت و پرورش کاکتوس ها علاقمند هستید، کاکتوس گلابی خاردار یا اپونتیا انتخاب مناسبی خواهد بود زیرا میوه های آن سرشار از خاصیت هستند. این مطلب به کاشت میوه کاکتوس گلابی خاردار می پردازد.

کاکتوس گلابی خاردار یا اپونتیا که با اسم انجیر هندی هم شناخته می شود میوه هایی داشته که در طب سنتی برای درمان برخی بیماری ها استفاده می شود. اگر مایلید تا روش های کاشت میوه کاکتوس گلابی خاردار را بدانید با ادامه مطلب همراه ما باشید.

روش های کاشت میوه کاکتوس گلابی خاردار

در این مطلب از آرگا قصد داریم شما عزیزان را با روش های کاشت میوه کاکتوس گلابی خاردار آشنا نماییم. اگر علاقمندید هستید تا در منزل به پرورش کاکتوس اقدام کنید با ادامه مطلب همراه ما باشید. این کاکتوس با اسامی اپونتیا، انجیر هندی، انجیر تیغی نیز شناخته می شود.

کاکتوس گلابی خاردار یا اپونتیا بومی قاره امریکا بوده و در مناطقی از جمله مکزیک و نواحی خشک غرب و جنوب ایالات متحده نیز رویش دارد. میوه این کاکتوس جزو مواد اصلی آشپزی در جوامع بومی این مناطق محسوب می شود و در طب سنتی از آن برای درمان طبیعی برخی بیماری ها استفاده می شود.

این کاکتوس به راحتی رویش پیدا کرده و به آب کمی احتیاج دارد. میوه کاکتوس گلابی خاردار به رنگ های قرمز، نارنجی، زرد و بنفش دیده می شود. کاکتوس مذکور گوشتی است و دارای پدهایی تقریبا بزرگ و مشابه برگ است. با مراقبت کم می توان کاکتوس گلابی خاردار یا اپونتیا را در منزل (محل نورگیر) یا بالکن مورد نگهداری و پرورش قرار داد و میوه های آن را برداشت کرد.

گلهای این کاکتوس درشت و معمولا زرد رنگ هستند. ضمنا میوه ها در ابتدای تشکیل سبز رنگ هستند و موقع رسیدن بنفش رنگ می شوند. موقع برداشت میوه کاکتوس اپونتیا حتما دستکش به دست داشته باشید زیرا روی میوه ها تیغ های کوچکی وجود دارد که دردناک هستند.

 • مبل و میز
 • بلیط کیش

از نقاطی که میوه اپونتیا به وفور در آن یافت می شود کشور مکزیک است که در صنایع تبدیلی از جمله انواع مربا، آبمیوه و … مورد استفاده واقع می شود. همچنین این مویه در شهرهای جنوبی کشور مثل بندرعباس، خوزستان، بوشهر و … تحت کشت بوده و در برخی میادین تره بار و فروشگاه های سایر شهرها نیز دیده می شود.

کاشت میوه کاکتوس گلابی خاردار به سه روش نهالکاری، قلمه زنی و کاشت بذر امکان پذیر است. اولین گام در یادگیری روش کشت این نوع کاکتوس؛ تعیین محل کشت و پرورش گیاه است. در صورتی که می خواهید کاکتوس را درون گلدان رشد دهید بایستی از مخلوط ساکولنت استفاده نمایید و اطمینان یابید که گلدان مدنظر سوراخ کافی برای زهکشی داشته باشد.

نهالکاری با خرید نهال میوه کاکتوس اپونتیا امکان پذیر است و ساده ترین راه برای کشت این کاکتوس محسوب می شود. زیرا به سادگی می توان قلمه خریداری شده را در یک منطقه با نور زیاد و خاک زهکشی شده مورد پرورش قرار دهید. دقت کنید که گیاه کاکتوس در تمام روز می تواند گرمای خورشید را تحمل کند و آب کمی نیاز دارد.

پیشنهاد می شود برای داشتن میوه کاکتوس گلابی خاردار فصل بهار برای پیوند انتخاب شود. ولی در صورتی که منطقه مدنظر خشک و گرم است در هر زمانی از سال می توان این کار را انجام داد. در ادامه دو روش دیگر شرح داده می شوند.

قلمه زنی کاکتوس گلابی خاردار

در صورتی که می خواهید با قلمه زنی به کاشت کاکتوس گلابی خاردار اقدام کنید بایستی از گیاه دیگری قلمه تهیه کنید. برای این کار باید یک پد (برگ) سالم را انتخاب و به کمک دستکش و چاقوی تیز (برای نگه داشتن آن) قسمتی که به گیاه چسبیده را برش زده و آن را از روی گیاه جدا کنید.

دقت کنید که زیر جایی که پد متصل شده برش نخورد. زیرا ممکن است به کاکتوس آسیب وارد شود. موقعی که تعداد پد مدنظر جهت تکثیر را جدا کردید آن را در محلی خشک و سایه دار و دور از کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید. بعد به مدت یک هفته در هوای آزاد قرار داده تا محل برش خشک گردد و پینه ایجاد شود.

بعد از طی این مدت؛ گلدان مناسبی نسبت به سایز گیاه تهیه و با خاک سبک پر کنید و آبیاری نمایید. پس از گذشت چند ساعت از این کار، انتهای پینه دار پد را در عمق ۱۰-۲۰ سانتی متری گلدان قرار داده و روی آن خاک ریخته تا بتواند به کمک خاک فرم صافی پیدا کند.

بهتر است برای ثابت ماندن قلمه در خاک و کاهش تبخیر آب پای گیاه، کمی سنگریزه روی خاک و اطراف قلمه بریزید. همچنین ۵ روز که گذشت، آبیاری را شروع کنید. دقت داشته باشید که کاکتوس به آبیاری حساس بوده و مستعد پوسیدگی است بنابراین هر زمان که خاک خشک شد نسبت به آبیاری اقدام کنید.

در صورتی که می خواهید کاکتوس را در باغچه پرورش دهید بهتر است یک سال آن را درون گلدان نگهداری کنید. این کار شرایط رشد بهتر کاکتوس در فضای باز را فراهم کرده و به تدریج ریشه های بیشتر و عمیق تری تولید می شود.

اگر می خواهید از خواص میوه کاکتوس گلابی خاردار بعدها استفاده کنید بایستی در ابتدای رشد به آن آب بیشتری داده و مراقب باشید خاک زیاد خشک نشود. از این رو هر هفته یک یا دو مرتبه پای گیاه را آبیاری نمایید. و وقتی کاکتوس شروع به رشد نمود آبیاری را به یک چهارم قبل در هفته کاهش بدهید.

در ضمن اگر منطقه زیست گیاه زمستان های خیلی سردی دارد بایستی کاکتوس را تا قبل از فرا رسیدن بهار در منزل نگهداری و از قرار دادن آن در فضای باز خودداری کنید.

تکثیر کاکتوس گلابی خاردار از طریق قلمه خیلی رایج است. به طور خلاصه پس از جدا کردن پد مدنظر از گیاه مادر و قرار دادن آن در معرض آفتاب تا به اصطلاح پینه ببندد می توان آن را مورد کشت قرار داد. همچنین می توان از پینه بستن صرفنظر نموده و مستقیما پد را درون خاک کاشت اما احتمال پوسیدگی قلمه و از بین رفتن آن زیاد است.

کاشت بذر کاکتوس گلابی خاردار

روش دیگر برای کاشت میوه کاکتوس گلابی خاردار از طریق بذر آن است که نسبت به روش قبلی به زمان و مراقبت بیشتری نیاز دارد. برای تهیه بذر این کاکتوس می توانید به فروشگاه های آنلاین یا گلخانه ها مراجعه کنید. یا اگر کاکتوس مدنظر را در منزل دارید می توانید از دانه میوه اش استفاده نمایید.

اگر می خواهید بذر را از میوه کاکتوس گلابی خاردار برداشت نمایید بایستی صبر کنید تا قبل از کشت، دانه ها کاملا خشک شوند بعد گلدان کوچک یا سینی بزرگی را برای کشت بذور آماده نمایید.

درون سینی یا گلدان را از مخلوط ساکولنت پر کرده و دانه ها را مقداری با فاصله از هم در خاک مدنظر قرار دهید و اندکی داخل خاک فشار دهید. با توجه به این که میوه کاکتوس گلابی خاردار برای جوانه زنی به نور نیاز دارد لازم نیست بذور را کاملا داخل خاک فشار دهید. بعد برای کامل شدن مراحل رشد بایستی گلدان یا سینی را زیر نور فلورسنت یا در مکانی که نور زیادی می تابد قرار داده تا امکان رشد فراهم گردد.

قابل ذکر است بذور اپونتیا پوسته سخت و محکمی دارند و پیش از کشت بهتر است چند ساعتی درون آب جوش قرار گیرند و ۳-۵ روز در آب معمولی باقی بماند. همچنین برخی از بذرهای میوه کاکتوس را پیش از جوانه زنی درون آب روی گاز چند دقیقه ای می جوشانند.

در ضمن بهتر است از خاک مناسب کاکتوس جهت کشت بذر استفاده شود زیرا مناسبترین خاک برای رشد آن ها خاک سبک است. پیش از جوانه زنی بهتر است محل کشت را با پلاستیک شفاف بپوشانید تا رطوبت بالا بوده و جوانه زنی با سرعت بیشتری صورت گیرد. حداقل دمای جوانه زنی ۲۷ درجه سانتی گراد گزارش شده و کمتر از این دما، میزان جوانه زنی را نامنظم و کند می نماید.

مراقبت و نگهداری از کاکتوس گلابی خاردار

در حالی که منتظر جوانه زنی بذور کاکتوس گلابی خاردار هستید باید مرتبا خاک را مرطوب نگه داشته ولی نباید کاملا خیس باشد. پس از جوانه زنی از رنگ آن ها می توان تشخیص داد که به نور بیشتری نیاز دارند یا نیاز است که در سایه قرار گیرند. اگر بذرها زرد رنگ هستند باید آن ها را به مکانی با نور زیاد انتقال دهید.

ولی اگر به رنگ قهوه ای یا قرمز هستند میزان تابش نور را کم کنید. رنگ سبز نشانگر آن است که کاکتوس در مکان مناسب با نور کافی قرار دارد. در صورتی که بذر کاکتوس درون گلدان است بایستی صبر کنید گیاه کاملا در خاک رویش یافته و بزرگ شود. ولی اگر بذور درون سینی قرار دارند بایستی پیش از انتقال آن ها به گلدان اطمینان یابید که رشد کاملی دارند و سالم هستند.

نکات مهم برای پرورش کاکتوس گلابی خاردار

در این بخش به یک سری نکات مهم جهت پرورش بهتر کاکتوس گلابی خاردار اشاره می شود.

 • این کاکتوس به هرس نیاز ندارد. مگر این که بذور کاشته شده صدمه دیده باشند.
 • این کاکتوس به کود نیاز ندارد ولی می توان با کودهای مایع سلامتی و رشد گیاه را تقویت کرد.
 • اگر میوه های کاکتوس گلابی خاردار رشد یافتند می توان از گیاه جدا نمود و در یخچال نگهداری کرد و طی چند روز درون ژله یا به صورت آبمیوه مورد مصرف قرار داد.

 • می توان از میوه کاکتوس اپونتیا به صورت خام یا پخته استفاده کرد. ساده ترین روش پخت و بهره مندی از خواص میوه آن برش دادن میوه و کباب کردنش است. یا می توان نگینی خرد کرده و تفت دهید یا به غذاهایی مثل املت و … اضافه کرد.
 • دقت کنید که روی میوه تیغ هایی وجود دارد که ممکن است هنگام جداسازی به پوست دست شما وارد شوند و خارج کردن آن ها خیلی سخت است. از این رو دستکش ضخیم به دست داشته باشید.
 • میوه های به رنگ نارنجی، قرمز و بنفش رسیده بوده و می توان از گیاه جدا کرد. میوه های سبز رنگ هنوز کاملا نرسیده و کال هستند.

خواص درمانی کاکتوس گلابی خاردار

اکنون که با روش های کاشت میوه کاکتوس گلابی خاردار آشنا شدید؛ خوب است از خواص این میوه ها هم بدانید که عبارتند از:

 • این میوه ها سرشار از آنتی اکسیدان هستند و ابزاری برای گیاه تا در برابر کم آبی و شرایط سخت مقاومت نماید.
 • میوه کاکتوس اپونتیا اثر سم زدایی و ضد التهابی قوی داشته و از آسیب سلولی که موجب پیری و سرطان می شود پیشگیری می کند.
 • این میوه با تقویت سیستم دفاعی بدن را در مقابل عفونت ها مقاوم تر می نماید.
 • میوه کاکتوس گلابی خاردار سبب کاهش کلسترول بد خون می شود.

 • در بهبود بیماری های کبدی؛ میوه کاکتوس گلابی خاردار موثر است.
 • میوه کاکتوس گلابی خاردار به علت سرشار بودن از مواد فیبری در رژیم های غذایی لاغری برای کاهش اشتها و کاهش وزن مفید است.
 • روغنی که از این میوه گرفته می شود غنی از ویتامین ای بوده و برای مبارزه با پیری پوست موثر است.
 • این میوه دارای موادی است که در بهبود عفونت های کلیوی، تب بالا و هپاتیت کمک کننده هستند.
 • مصرف میوه این کاکتوس سبب کاهش جذب انسولین شده و برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ مفید است.

همچنین در صورت تمایل برای آشنایی با پرورش کاکتوس اچینو و نگهداری کاکتوس غوره ای روی لینک ها کلیک کنید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *