دسته ها
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

عوامل موثر بر تحمل دارویی و خطرات ناشی از آن

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۷ دی ۱۴۰۱
 • ۰

تحمل دارویی یکی از مشکلاتی می باشد که ممکن است برای هر فردی در هر سنی و در هر شرایطی ایجاد شود از این رو بهتر است اطلاعاتی در مورد آن داشته باشید.

باورهای اشتباهی در مورد تحمل دارویی وجود دارد و این مورد معمولا با اعتیاد به دارو و وابستگی دارویی اشتباه گرفته می شود. با این حال اگر دوست دارید در مورد این موضوع اطلاعاتی داشته باشید بهتر است این مطلب را از دست ندهید.

تحمل دارویی

تحمل دارویی و تفاوت های آن با اعتیاد

تلرانس دارویی زمانی برای یک فرد رخ می دهد که یک دارو دیگر مانند قبل بر بدن او تاثیر گذار نمی باشد. این تحمل می تواند نسبت به استفاده از داروها به صورت مداوم ایجاد شود و همچنین امکان دارد نسبت به ماده مخدر نیز در فرد تحمل ایجاد شود و فرد مجبور می شود برای تاثیر گذاری ماده مخدر بر بدنش از آن با دوزهای بالاتری استفاده نماید.

تلرانس دارویی با اعتیاد بسیار متفاوت می باشد و به این دلیل ایجاد می شود که گیرنده ها و آنزیم های بدن توسط داروهای مورد استفاده فعال نمی شوند و دارو مانند قبل نمی تواند تاثیراتی بر درمان فرد داشته باشد. بنابراین باید برای اثر گذاری داروها بر بدن دوزهای دارویی را افزایش داد. البته این کار باید توسط پزشک انجام شود در غیر این صورت فرد مصرف کننده مشکلات بسیار زیادی را تجربه خواهد کرد.

عوامل موثر بر تلرانس دارویی

بر این موضوع عوامل بسیاری تاثیر گذار می باشند از این رو بهتر است با این عوامل آشنا شوید.

 • ژنتیک یکی از این عامل ها می باشد و هر فرد بعد از چند بار استفاده از داروها امکان دارد بدنش به دارو عادت نماید و این موضوع در هر فرد متفاوت می باشد و امکان دارد یکی زود و دیگری دیرتر دچار تلرانس دارویی شود.
 • بیماری های کبدی و کلیوی و رفتارهای فرد در استفاده از دارو نیز می تواند از عوامل بسیار موثر بر تلرانس باشد. از عامل های دیگر این مورد می توان به سن فرد مصرف کننده، جنسیت، بیماری های روانی و وزن فرد اشاره کرد.
 • تلرانس دارویی در افرادی که مخدر و الکل استفاده می کنند بیشتر از افراد سالم رخ می دهد.

تفاوت تلرانس دارویی با اعتیاد به دارو

 • مبل و میز
 • بلیط کیش

تفاوت تلرانس دارویی با واژه های مشابه

تلرانس دارو زمانی برای فرد ایجاد می شود که دارو دیگر در بدن آن فرد نمی تواند تاثیر خوبی داشته باشد و به نوعی بی اثر خواهد شد. بسیاری از افراد هستند که تفاوت این واژه را با اعتیاد، وابستگی و مقاومت دارویی نمی دانند از این رو در ادامه هر یک از این موارد را برای شما بررسی می کنیم و اطلاعاتی به شما می دهیم تا بتوانید آن ها را از یکدیگر تفکیک نمایید.

تلرانس دارویی

در تحمل دارویی گیرنده های بدن که برای دریافت دارو فعال می شدند دیگر فعال نمی شوند و همچنین بدن این دارو ها را سریع تر از سایرین دفع می نمایند. با توجه به تحقیقاتی که تا کنون انجام شده است دانشمندان هنوز نتوانستند به علت قطعی این پدیده پی ببرند.

وابستگی دارویی

یکی دیگر از این واژه ها که بسیار با تلرانس دارویی اشتباه گرفته می شود وابستگی دارویی می باشد. در واقع وابستگی دارویی بدین معنا می باشد که اگر فرد دارو را در زمان های مقرر شده استفاده نکند و یا دز آن را کاهش دهد دارای نشانه های ترک مخدر می شود. در واقع این بدین معنا می باشد که بدن به دارو عادت کرده است و تنها در صورتی می تواند فعالیت خود را درست انجام ده۸د که دارو در زمان های مقرر مصرف گردد.

نشانه های ترک که در فرد ظاهر می شود به داروی مصرف شده بستگی دارد و ممکن است نشانه هایی مانند حالت تهوع و استفراغ، جنون و حتی تشنج در فرد رخ دهد و تمامی این موارد بستگی به داروی مورد استفاده دارد. با این حال بهتر است بدانید که اگر بدن به ماده ای وابسته می باشد نباید به صورت ناگهانی استفاده از آن کم شود و باید زیر نظر متخصص این دارو را کاهش داده تا بتوانید به صورت کامل از خوردن آن صرفه نظر نمایید.

وابستگی به دارو ها

مقاومت های دارویی

از دیگر واژه هایی که با تحمل دارویی اشتباه گرفته می شود مقاومت به داروها می باشد. باید بدانید که این مورد زمانی برای فرد ایجاد می شود که نوعی میکروارگانیسم مانند باکتری، ویروس، انگل و یا قارچ ها که به صورت عادی با یک سریاز داروها از بین می روند با همان داروها درمان نشوند. در واقع این جهش های ایجاد شده در آن ها باعث می شود که مقاوم شوند و مقاومت دارویی رخ دهد.

این مشکل زمانی ایجاد خواهد شد که در گذشته از داروهایی برای درمان میکروارگانیسم ها استفاده کردید و اکنون استفاده مجدد از آن ها کاربردی نمی باشد و این میکروب ها می توانند با استفاده از داروها همچنان به زندگی خود ادامه دهند و به نوعی با جهش های ژنتیکی در بدن مقاوم تر شده اند.

از مهم ترین و شایع ترین این مقاومت ها می توان مقاومت آنتی بیوتیکی را نام برد. به صورت کلی در تحقیقاتی که انجام شده است سالانه حدودا ۲.۸ میلیون نفر تحت تاثیر این مقاومت های دارویی می باشند و ۳۵ هزار نفر جان خود را به دلیل همین عفونت های درمان نشدنی از دست می دهند.

اعتیاد دارویی

اعتیاد دارویی همان اعتیاد عادی می باشد که نسبت به یک داروی خاص رخ می دهد و این امر نیز به دلیل استفاده مکرر از یک دارو می باشد. باید بدانید که داروها نیز می توانند همانند مخدرها بر روی مغز و اعصاب تاثیراتی داشته باشند. اعتیاد به صورت کلی بدین معنا می باشد که اختیار استفاده از برخی از مواد نسبت به تاثیرات منفی آن ها از دست فرد خارج شود و فرد برای این که بتواند کارهای روزانه خود را انجام دهد مجبور به  استفاده از این داروها می شود. این تغییرات می تواند تاثیرات بسیار منفی بر زندگی فرد داشته باشد

اعتیاد دارویی و تفاوت آن با تلرانس دارویی

عوارض تلرانس دارویی

تحمل دارویی می تواند عارضه ها و خطراتی را با خود به همراه داشته باشد از این رو بهتر است با این مورد بیشتر آشنا شوید. خطراتی که این مشکل با خود به همراه دارد عبارتند از :

 • دردهای مزمن در بدن
 • بیماری خود ایمنی
 • اختلال های تشنجی
 • برخی از اختلالهای روانی
 • تشدید بیماری ها
 • استفاده از دوزهای بالا تر
 • اعتیاد به دارو
 • تحمل به داروهای دیگر

مقابله با این مورد

باید بدانید که تلرانس دارویی معمولا هیچ راه پیشگیری ندارد. داروهای تجویز شده توسط پزشک برای موارد بسیار خاص می باشد و استفاده کردن آن ها سود بسیاری برای بدن دارد از این رو نمی توان آن ها را کاهش داد و یا استفاده نکرد. با این حال بهترین و موثرترین راه برای این که بتوانید تا حدودی از این مورد پیشگیری کنید این است که از استفاده خودسرانه از داروها را کاهش دهید و سعی کنید بدون نسخه پزشک هیچ دارویی را استفاده نکنید تا بتوانید از این مورد تا حدودی در امان باشید.

البته در برخی از موارد پزشک می تواند شیوه های درمانی را تغییر داده تا این مشکل از بین رفته و دوباره از داروهای مشابه استفاده نمایید تا بهبود یابید. این مورد را باید بدانید که تداخل های دارویی می تواند منجر به افزایش تلرانس دارویی شود از این رو بهتر است قبل از استفاده از داروهای خود از نداشتن تداخل آن ها اطمینان پیدا کنید تا این مشکل برای شما ایجاد نشود.

بیماری ها و عوامل خارجی مانند استرس و اضطراب نیز می تواند براین مورد تاثیر داشته و حتی میزان آن را در بدن فرد افزایش دهد. تغییرات در دارو و یا تغییر در کیفیت دارو نیز می تواند منجر به ایجاد این مشکل شود از این رو باید سعی کنید برای تغییر دادن داروهای خود و حتی استفاده از داروهای بی کیفیت یا با کیفیت تر حتما زیر نظر متخصص باشید.

تحمل دارویی

درمان تلرانس دارویی

در تلرانس دارویی هیچ راه درمانی وجود ندارد و تنها راه این است که دوزهای مورد استفاده افزایش یابد. در برخی از شرایط به شما پیشنهاد می شود تا دارو را به تدریج ترک کرده و بعد داروی جدید را شروع نمایید. البته برخی از افراد نیز هستند که به حمایت های درمانی نیاز دارند و می توانند از روش های روان درمانی برای این مشکل استفاده نمایند. با این حال تنها توصیه ما به شما این است که برای پیشگیری از چنین مشکلاتی به هیچ عنوان به صورت خودسرانه داروهای خود را تغییر ندهید. اگر از این مطلب رضایت داشتید در ادامه می توانید اطلاعات دیگری در مورد تست سلامت کبد و آزمایش پاتولوژی نیز بدست آورید و برای این کار باید از لینک های داده شده استفاده نمایید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *