دسته ها
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

۴ علت اصلی روشن نشدن چراغ چک

  • حکیمه فهیمی
  • ۱۲ دی ۱۴۰۱
  • ۰

روشن نشدن چراغ چک یا لامپ عیب یاب یکی از موضوعاتی است که رانندگان بسیاری به دنبال یافتن دلیل آن هستند. با این مطلب همراه ما باشید تا دلایل روشن نشدن چراغ چک را بدانید.

اگر چراغ چک خودرو روشن نمی شود برخی مواقع ممکن است یک ایراد جزئی بوده و سریع رفع می شود و برخی اوقات لازم است که خودرو برای بررسی به یک تعمیرگاه برده شود. این مطلب به دلایل روشن نشدن چراغ چک می پردازد.

دلایل روشن نشدن چراغ چک خودرو

روشن نشدن چراغ چک نیز یکی از مشکلات خودرو می باشد که رانندگان بسیاری درصدد پیدا کردن دلیل و رفع آن هستند. دلایلی که سبب روشن نشدن چراغ چک خودرو می شوند گاهی اساسی بوده و گاه جزئی هستند که سریعا رفع می شوند. اما نبایستی این مشکل را نادیده گرفته و نیاز است در اسرع وقت خودرو برای بررسی به یک مکانیک سپرده شود.

در حالت عادی هنگامی که سوار ماشین شده و سوئیچ را می چرخانید پیش از استارت زدن، جریان برق پشت آمپر روشن شده و از وضعیت بخش های مختلف ماشین مانند میزان سوخت، باز بودن درب ها و … مطلع می شویم. ولی در برخی مواقع پس از چرخاندن سوییچ، برق پشت آمپر وصل نشده و خودرو هم روشن نمی شود.

در این وضعیت قبل از هر کاری باید سیم فیوز را مورد بررسی قرار داد و مطمئن شد که سالم بوده یا سوخته است. البته در مواردی ممکن است این سیم از جای اصلی خارج شده باشد. ممکن است روشن نشدن لامپ عیب یاب به خرابی باتری، چراغ و … نیز مربوط باشد. در ادامه مطلب به دلایل روشن نشدن چراغ چک خودرو اشاره می شود.

۱. خرابی باتری

خرابی باتری یا قطع کردن باتری می تواند یک دلیل روشن نشدن لامپ عیب یاب باشد. تشخیص خرابی باتری نشانه هایی دارد که با بررسی آن ها می توان پی برد باتری سالم است یا تنها به شارژ نیاز دارد یا کاملا خراب شده و باید تعویض گردد.

  •  آرون گروپس

۲. سولفاته کردن یا سوختن فیوزهای مربوطه

فیوز خودرو نقش مهمی در عمر سیستم های مختلف ماشین بر عهده دارد و به عنوان محافظی برای سیستم های الکتریکی خودرو محسوب می شود. جریان برقی که از سوی باتری به طرف بخش های مختلف مانند لامپ ها ارسال می شود ابتدا از فیوز عبور کرده و اگر ولتاژ برق با نوسان همراه باشد یا شدت جریان آن بیشتر از حد نرمال باشد به محض وارد شدن به فیوز از عبورش ممانعت می شود.

جلوگیری از جریان ولتاژ نامناسب به معنای تنظیم آن می باشد. در صورتی که نوسان جریان برق بیش از حد مخرب و غیر قابل کنترل باشد، فیوز می سوزد. تعداد فیوز ماشین های سبک بین ۱۰-۳۰ عدد و تعداد فیوزهای خودروهای سنگین ۱۰-۱۰۰ عدد متغیر است. از این رو ممکن است مشکل عدم روشن شدن چراغ چک به سوختن و سولفاته کردن فیوزها مرتبط باشد.

بنابراین بررسی جعبه فیوز و سالم بودن فیوزها نخستین راهی است که بعد از خرابی هر یک از بخش های الکتریکی خودرو به ذهن می رسد. البته ممکن است ایراد ایجاد شده به خرابی خود قطعه یا مدار آن مربوط باشد. ولی بررسی جعبه فیوز تقریبا آسان ترین کاری است که هر راننده ای می تواند آن را انجام دهد حتی اگر تجربه زیادی هم نداشته باشد.

در مواردی ممکن است سیستم برق خودرو سالم بوده و عملکرد فیوزها دچار مشکل شده باشد. از این رو باید فیوز خراب شده تعویض گردد.

۳. مشکل در سیستم برق رسانی

در صورتی که متوجه شدید بخش های برقی خودرو به طور ناگهانی از کار می افتند مانند لامپ عیب یاب، چراغ سقفی و .. به این معنا است که برق به این بخش ها نمی رسد. حتی پس از خاموش و دوباره روشن شدن خودرو پس از جرقه زنی موتور مجددا برقی دریافت نمی شود.

۴. رله اصلی دوبل

در مواقعی که رله اصلی دوبل روی می دهد چراغ چک پشت آمپر را نخواهیم داشت. رله دوبل مسئولیت تامین برق مثبت ۱۲ ولت قطعات سیستم انرژکتوری را بر عهده دارد. این قطعه مثل جعبه تقسیم برق عمل نموده و برق مثبت قطعه های سیستم انرژکتوری را تامین می نماید. این قطعه به علت ساختار و شرایط کاری اش معمولا در معرض خرابی واقع می شود.

شایان ذکر است رله دوبل برق مثبت قطعاتی مانند سنسور اکسیژن، پمپ بنزین، سنسور کیلومتر، کویل دویل، سوزن های انژکتور، آیسیو و … را تامین می کند.  از نخستین نشانه های خرابی آن روشن نشدن خودرو است. اگر خودرو بعد از استارت زدن روشن نشد ممکن است رله دوبل ایراد پیدا کرده باشد.  چنانچه پس از باز کردن سوییچ، چراغ چک روشن نشود، یکی دیگر از نشانه های خرابی رله دوبل می باشد.

پس از باز کردن سوییچ، برای ۲-۳ ثانیه صدای پمپ بنزین (صدای تیک مانند خفیفی) شنیده می شود. اگر این صدا بعد از باز شدن سوییچ شنیده نشد می تواند دلیلی بر خرابی رله باشد.

از دیگر دلایل عدم روشن شدن چراغ چک می توان به قطع سیم برق اصلی، سوختن لامپ مذکور، قطع بودن یا خرابی سوکت ها و کانکتورها اشاره کرد. همچنین ممکن است ECU عمل نمی کند.

در پایان این مطلب به منظور آشنایی بیشتر با دیگر مشکلات خودرو می توانید از این لینک استفاده نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *