دسته ها
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱

ویژگی افراد احساسی و نکات قابل توجه در برخورد با این اشخاص

  • سعیده ستاری
  • ۲۲ آذر ۱۴۰۱
  • ۰

از ویژگی افراد احساسی می توان به درک دیگران، پویایی، علاقه به هنر، شدت بیشتر احاساسات، ضعف در نه گفتن و غیره اشاره کرد. با ما همراه باشید تا با ویژگی های دیگر آشنا شوید.

ویژگی افراد احساسی به گونه ای است که آنها را از دیگران متمایز می‌کند. این افراد دنیا را متفاوت تر از دیگران می بینند و در هر مورد احساسات بیشتری را تجربه می‌کنند. این احساسات به دلیل تفاوت های بیولوژیکی است که موجب می‌شود این افراد نسبت به بقیه حساس تر باشند.

بیان ویژگی افراد احساسی

بیان ویژگی های افراد احساسی

با این وجود آدم های احساساتی اگرچه دلسوز تر و خلاق تر از بقیه افراد هستند ولی بیشتر از دیگران در معرض استرس و فشار قرار میگیرند مستعد در هم شکستن هستند. جالب است بدانید تنها درصد کمی از مردم احساساتی هستند شاید به همین علت است که افراد احساساتی عجیب به نظر می رسند.

آنچه در ادبیات عامه مردم از آن به عنوان احساس یاد می شود، در حقیقت همان چیزی است که روانشناسان به آن هیجانات می گویند. هیجان ها همان حالت های شادی، غم، خشم و ترس هستند که در رویارویی با محیط بیرون یا در پاسخ و تخیلات و تفکرات خود احساس می کنید. به صورت کلی احساسات به دو دسته ساده و مرکب تقسیم بندی می شود. احساسات و هیجانات ساده به صورت فطری در درون هر انسان وجود دارد. این دسته از احساسات مانند ترس، خشم یا شادی و غم، در وجود انسان ها جنبه تکاملی دارند اما به محض احساس خطر می ترسید و فرار می کنید. همچنین در زمان شادی می خندید و با دیگران تعامل دارید ولی هیجانات مرکب و هیجاناتی مانند احساس شرمساری و غروب گفته می‌شود. این هیجانات به صورت فطری در هیچ کس وجود ندارد و بر اساس تفکرات فرد ایجاد می شود.

منشاء احساسات و منطق افراد از یکدیگر مستقل است. انتظار می رود که یک فرد بالغ می‌تواند، بیان هیجانات و منطقه خود یک تعادل مناسب برقرار نماید؛ ولی برخی از افراد، بیشتر از منطق آزاد استفاده می کنند و کمتر به احساسات بها می‌دهند. گروه دیگری نیز، به اندازه ای که به احساسات شان بها می دهند با منطق خود، کاری ندارند. در ارتباط با احساساتی بودن افراد دو دیدگاه وجود دارد.

معرفی خصوصیت افراد احساسی

یک دیدگاه مدعی است که مغز افراد احساساتی اطلاعات را به شیوه‌ای متفاوت از دیگران پردازش می‌کند و درک عمیق تر از احساسات به وجود می‌آورد. به همین سبب این افراد احساساتشان را با شدت بیشتری نشان می دهند. دیدگاه دوم اعتقاد دارند که قشر مخ در افراد احساساتی، توانایی کافی برای کنترل رفتار را ندارند و به همین سبب کنترل رفتار فرد به دست هیجانات می افتد. هم اکنون ویژگی افراد احساسی را برای شما در زیر بیان می کنیم و توضیح می دهیم.

  •  قاصدک 24
  •  بلیط کیش

۱_ اهمیت دادن به دیگران

بیشتر افراد احساسی دارای روحیه همنوع دوستی هستند. برای آنها بسیار سخت و دشوار است که بخواهند دیگران را ناراحت کنند و همواره برای خوشحالی آنها تلاش می‌کنند. به همین علت در تصمیم‌گیری‌های این گروه نیز بیشتر دیده می‌شود که آنها به جای در نظر گرفتن احساسات خود، اطرافیان خود توجه داشته باشند.

۲_ تصمیم گیری های ناگهانی

یکی از خصوصیت هایی که در افراد احساسی بیشتر از افراد منطقی دیده می‌شود تصمیم گیری های ناگهانی می باشد. این افراد عموما به ناگهان و بر اساس احساسات خود، تصمیم میگیرند که کاری را انجام بدهند یا خیر. در حالی که افراد منطقی در عموم زمان بیشتری را صرف فکر کردن درباره ی کار می کنند.

بررسی ویژگی افراد احساسی

۲_ نوسانات خلقی

افراد احساسی عموما بیشتر دچار تغییرات مود یا خلق می‌شوند تماشای فیلم غم انگیز، حضور در جمع دوستانه، به راحتی می‌تواند حالت روحی آنها را دگرگون نماید. همچنین معمولا با تحریک احساسات این افراد میتوان  نظر موافق شان را در مسائل مختلف کسب کرد. به همین علت احتمال سوء استفاده از احساسات آنها بیشتر است و باید تلاش کنند برای کاهش این اتفاق، مهارت کنترل احساسات را به دست بگیرند.

۳_ درک دیگران

یکی از ویژگی های افراد احساسی درک احساسات دیگران می باشد. افراد احساسی تجربه بالایی در حوزه مسائل عاطفی دارند، به همین علت به راحتی دیگران را درک می نمایند و قادر هستند با آن ها همدلی کنند.

۴_ علاقه به هنر

علاقه به هنر یکی از ویژگی های افراد احساسی می باشد. آنها معمولا به هنر توجه خاصی دارد و در یک رشته هنری فعالیت می کنند. به واسطه همین علاقه به هنر، توانایی درک زیبایی ها در این افراد بیشتر از دیگران است. آنها جزئیات و زیبایی‌های را در محیط تشخیص می دهد که دیگران به راحتی از کنار آن رد می شوند.

ویژگی افراد احساساتی

۵_ ضعف در نه گفتن یا خودخواه بودن

علت اهمیت بالای افراد احساسی برای دیگران قائل هستند، نمی توانند خودشان را مقدم بر دیگران در نظر بگیرند یا به راحتی با گفتن نه، دیگران را ناامید کنند.

۶_ خطر ابتلا به افسردگی و استرس

آدم های احساساتی بیشتر از دیگران مستعد مضطرب شدن یا افسردگی هستند. آنها به علت توقعات بالایی که  از خود دارند و به احساسات عمیقی که تجربه می کنند و البته اهمیت فوق‌العاده‌ای که به دیگران می دهند، فشار بیشتری را تجربه می کنند و به همین علت شکننده تر هستند. در این راستا لازم است تا با بهره بردن از مشاوره فردی مشکلات خود را کمتر کنید.

نکات لازم و ضروری در برخورد با افراد احساسی

به چیزی که شخص می‌گوید و بخصوص با آنچه که به نظر می رسد توجه کنید به نشانه های غیر کلامی مثل لحن صدا، وضعیت بدن و حالت چهره توجه نشان دهید از نزدیک به صحبت های فرد و نگرانی های او گوش دهید. گوش کنید و نشان دهید که شنونده فعال هستید و علاقه واقعی به نقطه نظرات نشان دهید. شما می توانید علاقمند و  «همدل» باشید صرف نظر از این که با آنچه آن شخص می گوید موافق هستید یا نه.

اگر فرد عصبانی گریان است، از احساسات او نگریزید یا از خود شخص دوری نکنید به جای اجتناب یا نادیده گرفتن احساسات، به فرد اجازه دهید بفهمد که ناراحتی او را درک می کنید. به او این احساس را بدهید که به درستی احساساتش اذعان دارید و برای او احترام قائل هستید. افراد زیادی واقعاً به این بیشتر اهمیت می دهند که به خودشان بها داده شود. احساسات فردی بسیار مهم است تا آن که به خواست خود برسیم.

ویژگی افراد احساسی چیست

تلاش کنید طرف مقابل را فقط برای اینکه انجام وظیفه و رفع تکلیف می‌کند آرام کنید. به خاطر داشته باشید که علت درستی برای ناراحتی دارد. از گفتن حالا فقط آرام باشید آیا امکان دارد تلاش کنید به نوع دیگری قضاوت کنید، اجتناب کنید. به جای آن بگویید واقعاً مسئله به نظر یک مشکل می آید. نمی دانم می توانیم آن را حل کنیم یا خیر، ولی بیایید سعی کنیم آن را دقیق‌تر درک کنیم. سپس، حقایق و کل داستان را بفهمید.

حالت دفاعی نگیرید. مشکلات یا اختلاف الزاما تقصیر شما نیستند و در سیستم های بزرگ اجتناب ناپذیر هستند. مشکل را تصدیق کنید و با آن فرد همکاری نماید و به او کمک کنید تا تمام ماجرا را بهتر بفهمد و درک کند. از مهارت های گوش دادن فعال خود استفاده کنید. تمام اطلاعاتی را که برای فهمیدن به وضعیت احتیاج دارید، دریافت کنید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *