دسته ها
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

حمام مهدی قلی بیک مشهد با معماری به جای مانده از دوران صفوی

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۰ آذر ۱۴۰۱
  • ۰

حمام مهدی قلی بیک یکی از حمام های تاریخی و مهمی است که در شهر مشهد قرار دارد. این حمام ویژگی های تاریخی زیادی داشته و یک بنا با شکوه معماری خاص است. سیستم گرمایشی این حمام از کف بوده که بسیار جالب می باشد.

یکی از مکان های دیدنی و تاریخی در شهر مشهد، حمام مهدی قلی بیک بوده که شما می توانید از جاذبه های آن بازدید کنید. بازدید از این حمام برای گردشگران بسیار ساده است. نزدیک بودن این بنای تاریخی به حرم امام رضا موجب شده تا شما عزیزان دسترسی راحت تری به آن داشته باشید. در این بخش نیز با ویژگی های این بنا بیشتر آشنا می شوید.

معرفی گرمابه مهدی قلی بیک

حمام مهدی قلی بیک

این حمام یک بنای تاریخی بسیار زیبا بوده که از آن بازدید خواهید کرد. این حمام تاریخی دارای نقاشی های بسیار زیبایی بوده و شگفتی های زیادی در معماری آن دیده می شود. نقش های زیبایی که بر روی دیواره ها و سقف های این سازه مشاهده می شود، قابل توجه خواهد بود. این حمام از جاهای مشهد است.

گرمابه مهدی قلی بیک در مشهد حمام مهدی قلی بیک

از ویژگی های مهم این سازه می توان به نقاشی هایی اشاره کرد که بر روی سقف طراحی شده و برخی می گویند، دارای ۱۳ لایه نقاشی است. این سازه ویژگی های منحصر به فردی را به خود اختصاص داده و جذابیت های زیادی دارد. در بخش های مختلفی از این سازه می توانید، نبوغ معماری را مشاهده کنید.

گرمابه باستانی مهدی قلی بیک

ویژگی های معماری حمام:

یکی از ویژگی های برجسته در این سازه سیستم گرمایشی ویژه بوده که به شکل خاصی در این بنا به کا رفته است. سیستم گرمایشی در این سازه تاریخی از کف بوده و همین موضوع نشان دهنده توانایی معماران برجسته بوده است. این حمام متعلق به دوران صفویان بوده و جزو یکی از حمام های تاریخی به شمار می آید.

  •  آرون گروپس

گرمابه تاریخی مهدی قلی بیک

این سازه تاریخی در شهر مشهد شهرت زیادی دارد. این حمام در نزدیکی یکی از مساجد تاریخی و قدیمی واقع شده است و شما می توانید، همزمان دو سازه تاریخی را از نزدیک مشاهده کنید. این بنا بسیار قدیمی و بزرگ بوده و به آن “حمام شاه” نیز گفته می شود. شما علاقه مندان برای آشنایی با این حمام که از مکان های دیدنی مشهد است، در ادامه همراه ما باشید.

دیدنی های گرمابه مهدی قلی بیک

بخش های مختلف حمام:

حمام مهدی قلی بیک شامل بخش های مختلفی است. سربینه یا رختکن یکی از بخش های اصلی در این حمام به شمار می آید. رختکن در بخش ورودی قرار داشته و دیواره های آن کاشی کاری شده اند. نقاشی های این بخش متعلق به زمان صفویان است. در ساخت این بنا از ۲۸ لایه ساروج استفاده شده و گچ بری های آن نیز هنرمندانه می باشد.

گرمابه مهدی قلی بیک

میاندر یا هشتی، این بخش دارای حوض آب سرد بوده و افراد برای ورود و خروج پای خود را در آن می گذارند. این بخش از حمام مزایای زیادی داشته است. گرمخانه، یکی دیگر از بخش های این سازه بوده که بخش اصلی بوده و محل شست و شو است. فضای مربعی با چهار ستون که سقف ان نیز گنبدی می باشد.

خزینه، بعد از شست و شو وارد این بخش شده و با آب گرم بدن را می شویید. گلخن یا آتش خانه، بخشی که محل گرم کردن آب برای شست و شو است. چاله حوض، در واقع همان استخر امروزی بوده که برای سرگرمی از آن استفاده می شده است. در این بخش به معرفی دیدنی های مشهد پرداختیم که این حمام تاریخی یکی از آن ها می باشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *