دسته ها
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳

درمان فوری تبخال با چندین روش مختلف

  • ملیحه بال افکن
  • ۱ آذر ۱۴۰۱
  • ۰

امروزه راهکارهای مختلفی برای درمان فوری تبخال مطرح شده اند که شما می توانید با مطالعه این مقاله با تمام راهکارهای خانگی و موثر در درمان این عفونت ویروسی آشنا شوید.

به طور کلی تبخال که امروزه به عنوان تب تاول نیز شناخته می شود معمولا در اطراف لب ها، بینی و چانه ظاهر می شود و می توان آن را یک نوع عفونت دانست که با ویروس هرپس سیمپلکس به وجود می آید و برای درمان فوری آن می توان علاوه بر روش های دارویی از روش های خانگی نیز استفاده کرد.

آشنایی با روش های درمان فوری تبخال

بهتر است بدانید که تبخال در واقع یک بیماری ویروسی محسوب می شود که توسط ویروسی به همین نام ایجاد شده و موضع درگیر به صورت التهاب و مجموعه تاول ها ریز نمایان می شود. ویروس هرپس سیمپلکس عامل بروز تبخال است که در موارد آلات تناسلی هر دو جنس، مغز، چشم و گاهی حتی قلج بل نیز رخ می دهد.

روش های درمان فوری تبخال

برای تبخال هنوز درمان قطعی وجود ندارد و اگر ویروس وارد بدن شود تا پایان عمر همراه شخص خواهد ماند و در هنگام ضعف دفاعی بدن بروز می نماید. اگرچه در برخی بیماران و پس از چندین سال عود بیماری به ناگهان تظاهر مجدد تبخال از بین می رود اما همچنان ناقل ویروس به دیگران خواهند بود.

با این حال در ادامه سعی کرده ایم تا موثرترین و کاربردی ترین راهکارها برای درمان فوری تبخال بیان نماییم که در صورت ابتلا به این بیماری می توانید از این روش ها بهره بگیرید:

کمپرس یخ:

یخ به تسکین درد و ناراحتی ناشی از شیوع تبخال کمک شایانی می کند. برای استفاده از این روش در ابتدا بایستی یک تکه یخ را درون یک پارچه یا حوله بپوشانید و سپس آن را به مدت ۱۰ دقیقه بر روی منطقه آسیب دیده قرار دهید. برای رسیدن به نتیجه دلخواه می توانید این کار را چندین مرتبه در طول روز انجام دهید.

استفاده از سرکه سیب:

سرکه سیب به کاهش شدت شیوع تبخال به خاطر ضدعفونی کنندگی و خواص ضدالتهابی خود کمک شایانی می کند. برای استفاده از این روش بایستی یک تکه پنبه را درون سرکه سیب فرو نمایید و سپس آن را روی مناطق آسیب دیده برای سه الی چهار مرتبه در طول روز به مدت چندین روز قرار دهید.

  •  آرون گروپس

استفاده از سرکه سیب برای رفع تبخال

برای رسیدن به نتیجه ایده آل بایستی آن را به محض اینکه احساس سوزش اولیه را تجربه کردید اعمال نمایید. البته لازم به ذکر است که کمی دچار سوزش خواهید شد. همچنین می توانید یک یا دو قاشق چایخوری سرکه سیب را به یک فنجان آب اضافه نمایید و دو مرتبه در طول روز بنوشید.

هیدروژن پروکسید:

همانطور که می دانید آب اکسیژنه دارای خواص عفونی کننده است و به همین خاطر یک درمان خانگی کاملا محبوب برای تبخال محسوب خواهد شد. برای استفاده از این روش بایستی کمی محلول آب اکسیژنه حاوی ۳ درصد را در ناحیه آسیب دیده با استفاده از یک تکه پنبه بگذارید.

اجازه دهید چندین دقیقه بر روی پوست بماند و سپس آن را بشویید. برای رسیدن به نتیجه ایده آل می توانید این روش را هر چندین ساعت یک مرتبه به مدت چندین روز تکرار نمایید. همچنین برای درمان زخم های دهانی نیز می توانید ترکیبی از آب اکسیژنه و سه نسبت آب را چندین مرتبه در روز به مدت دو الی سه روز استفاده نمایید.

استفاده از سیر:

سیر دارای خواص ضدمیکروبی و ضد التهابی است که به مقابله با شیوع تبخال کمک می کند. تحقیقات منتشر شده در سال ۱۹۹۲ نشان دادند که ماده شیمیایی به نام آلیسین موجود در سیر ممکن است دارای اثرات ضد ویروسی باشد. همچنین سیر شامل ترکیب ضد ویروسی آژونه می باشد.

درمان تبخال با استفاده از سیر

برای انجام این روش بایستی در ابتدا یک سیر خرد شده را در ناحیه آسیب دیده قرار دهید و اجازه دهید به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه باقی بماند. برای رسیدن به نتیجه ایده آل بایستی این کار را چندین مرتبه در طول روز به مدت دو روز و یا تا زمانی که شاهد بهبود آن هستید انجام دهید.

در روند استفاده از این روش ممکن است دچار سوزش شوید. در این مواقع می توانید هر روز دو الی سه مرتبه از روغن سیر در منطقه آسیب دیده استفاده نمایید. برای تهیه روغن سیر بایستی یک حبه سیر تازه درون روغن زیتون بپزید تا آن ها قهوه ای شوند و سپس روغن شان را فشار دهید.

همچنین می توانید هر روز یک یا دو حبه سیر له شده را مصرف نمایید. این کار همچنین به عنوان یک اقدام پیشگیرانه موثر خواهد بود.

بادرنجویه:

از دیگر درمان های فوری استفاده از بادرنجویه می باشد که این گیاه برای کاهش شدت شیوع تبخال مفید است به علاوه اثرات ضدویروسی و ضدباکتری دارد. این ماده همچنین شامل ترکیب به نام اوگنول می باشد که به عنوان مسکن کاهنده طبیعی عمل خواهد کرد.

راهکار های خانگی برای رفع تبخال

برای استفاده از این راهکار بایستی چندین مرتبه در طول روز چای بادرنجویه بنوشید تا این که علائم بمار فروکش نماید. همچنین می توانید برای سه یا چهار مرتبه در روز کیسه های چای بادرنجویه و یا روغنش را روی منطقه بمالید. همچنین می توانید این ناحیه را با چای بادرنجویه نیز بشویید.

استفاده از ریشه شیرین بیان:

ریشه شیرین بیان موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و با ویروس تبخال مبارزه می کند. همچنین این ماده یک جز فعال به نام گلیسیرین دارد که مزایای ضدویروسی و ضدالتهابی خواهد داشت. برای استفاده از این روش بایستی یک قاشق سوپ خوری آب و یک قاشق سوپ خوری پودر ریشه شیرین بیان را با یکدیگر ترکیب نمایید.

سپس ترکیب آماده شده را بر روی منطقه آسیب دیده بمالید و برای چندین ساعت رهایش کنید. این کار را سه یا چهار مرتبه در طول روز انجام دهید تا تبخال به صورت کامل از بین برود. همچنین می توانید یک لایه نازک از عصاره شیرین بیان مایع، کرم و یا ژل را در منطقه دیده به کار ببرید.

توجه داشته باشید که افراد با فشار خون بالا به هیچ وجه نباید از این خوراکی استفاده کنند. همچنین اگر استفاده از ریشه شیرین بیان موجب حساسیت پوست شد حتما روند درمان را متوقف نمایید.

راهگار های رفع تبخال صورت

مصرف چای نعناع فلفلی:

به صراحت می توان گفت که چای نعناع فلفلی به کاهش شدت شیوع تبخال کمک شایانی می کند. همچنین برای تسکین درد و التهاب ناشی از تبخال نیز مفید خواهد بود. برای استفاده از روش بهتر است حداقل دو مرتبه در طول روز چای نعناع فلفلی بنوشید. همچنین پنبه را درون آب و سپس در روغن نعناع فرو نمایید و آن ها را چندین مرتبه در طول روز روی ناحیه متاثر بمالید.

روغن درخت چای:

روغن درخت چای نیز یکی دیگر از روش های درمان فوری تبخال به شمار می آید که خواص ضدالتهابی و ضد دردی دارد. همچنین شامل ترپنس و فنیلپروپانویید می باشد که بر روی فعالیت های ضد ویروسی کار می کند. بر اساس مطالعات انجام شده روغن های اساسی مانند روغن درخت چای و روغن اکالیپتوس فعالیت ضدویروسی را علیه ویروسی تبخال نشان می دهند.

برای رقیق نمودن روغن درخت چای می توانید یک نیم اونس روغن گیاه را به ۱۰ قطره روغن چای اضافه نمایید. همچنین می توانید پنج قطره روغن اسانس گل شمعدانی و دو قطره روغن نعناع را نیز به آن بیفزایید. توصیه می شود که محلول را سه الی پنج مرتبه در طول روز به مدت چندین روز استفاده نمایید.

استفاده از روغن نارگیل برای درمان تبخال

روغن نارگیل:

روغن نارگیل از دیگر روش های درمان فوری تبخال است. این روغن نیز حاوی لوریک اسید می باشد که اثرات ضدویروسی و ضدمیکروبی خواهد داشت و علاوه بر این اسید لوریک و کاپریک اسید در روغن نارگیل به کشتن ویروسی تبخال کمک شایانی خواهند کرد. توصیه می شود که روزانه یک الی سه اونس و یا حدود یک چهارم قاشق روغن نارگیل خالص بنوشید. همچنین می توانید پس از مشورت با پزشک خود لوریک اسید را به صورت مکمل مورد استفاده قرار دهید.

استفاده از آلوئه ورا:

آلوئه ورا برای مقابله با شیوع تبخال به ویژه در مورد تبخال تناسلی بسیار مفید است زیرا به التیام جراحات کمک می کند، زخم ها را التیام می بخشد و درد و التهاب را تسکین خواهد داد. برای استفاده از این روش بایستی ژل آلوئه ورا را بردارید و آن را در ناحیه متاثر بمالید.

تاثیر آلوئه ورا بر رفع تبخال

اجازه دهید خشک شود و سپس آن را با دستمال خیس و گرم پاک کنید. توصیه می شود که این کار را چندین مرتبه در طول روز به مدت سه الی چهار روز تکرار نمایید. همچنین می توانید از ژل یا کرم آلوئه ورا نیز استفاده نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *