دسته ها
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱

سد گوران قشم سازه تاریخی متعلق به دوره هخامنشیان و ساسانیان

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲ آذر ۱۴۰۱
  • ۰

سد گوران جاذبه ای باستانی در جزیره قشم که قدمت آن به زمان هخامنشیان و ساسانیان باز می گردد. این سازه محلی برای نگهداری آب های شیرین بوده و امروزه یک سازه باستانی و جذاب برای گردشگران است.

قشم، جزیره ای تفریحی و گردشگری در ایران است. جزیره ای که به واسطه داشتن زیباترین چشم اندازها مورد توجه می باشد. از شگفتی های این جزیره تفریحی می توان به سد گوران قشم اشاره کرد. این سد بنایی متعلق به زمان هخامنشیان بوده و بخش هایی از آن نیز در زمان ساسانیان بنا شده است.

سد گوران قشم

معرفی سد گوران قشم

این سد تاریخی در فاصله ۷۸ کیلومتری از جزیره قرار دارد. بررسی های زیادی بر روی این سد صورت گرفته که نشان می دهد یک سازه تاریخی مهم است. کارشناسان بر این باورند که پی اصلی این سد در زمان هخامنشیان و تاج آن نیز در دوره ساسانیان احداث شده که می توانید از نزدیک مشاهده کنید. این سازه تاریخی امروزه از دیدنی های قشم است.

جاذبه های سد گوران

ارزش بالای آب شیرین در این مناطق بسیار بالا بوده و از دیرباز نیز اهالی این منطقه استفاده بهینه ای از آب داشته اند. در واقع، پی پشتی و حوضچه آن نشان می دهد که این بنا از ان دوران به خوبی باقی مانده است. برای بازدید از این سد باستانی باید به روستایی با همین نام سفر کنید.

نمای سد گوران

موقعیت سد:

این سد تاریخی در روستایی دیدنی با همین نام واقع شده است. درست در فاصله ۷۸ کیلومتری از قشم و در منطقه منتهی به جنگل های حرا می باشد. این روستای زیبا از توابع بخش شهاب بوده و نامگذاری آن نیز به دوران زرتشتیان باز می گردد. صنعت لنج سازی در این روستا اهمیت زیادی داشته و اکثر قایق ها و لنج ها در این منطقه تولید می شوند. این روستا از جاذبه های سفر به قشم و مکان های دیدنی قشم است.

  •  مبل و میز
  •  بلیط کیش

سد گوران را بشناسید

بررسی کامل سد:

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، این سد در زمان هخامنشی و ساسانیان بنا شده است. در زمان پهلوی نیز تدابیر مهمی در این زمینه ارائه شده  که موجب کاربری بیشتر این سد شد. این بنای تاریخی و مهم در سال ۱۳۷۹ و ۲۵ اسفند ماه به عنوان یک سازه تاریخی و مهم در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سد باستانی گوران

بازدید از این سازه حیرت انگیز به خوبی توانمندی کارگران را در دوران پیشین ما نشان می دهد. سازه ای که کاربرد زیادی در نگهداری از آب شیرین و صرفه جویی در مصرف آن داشته است. این سد با وجود گذشت سال های مدید همچنان پابرجا بوده و اهمیت خود را حفظ کرده است.

بازدید از سد گوران

شما علاقهمندان در سفر به قشم می توانید، تجربه های بی نظیری داشته باشید. این جزیره زیباترین چشم اندازهای ساحلی را به خود اختصاص می دهد. از سوی دیگر جاذبه های فرهنگی و تاریخی مهمی که در این جزیره وجود دارند، شما را به سوی خود جذب می کند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.