دسته ها
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱

بیماری آکرودرماتیت چیست و روش درمان و پیشگیری از آن چگونه است؟

 • حکیمه فهیمی
 • ۲۳ مهر ۱۴۰۱
 • ۰

آکرودرماتیت نوعی بیماری پوستی شایع می باشد که معمولا در کودکان سه ماه تا ۱۵ سال بروز می کند. در این مطلب با علت و علائم بیماری آکرودرماتیت آشنا می شوید.

بیماری آکرودرماتیت عمدتا در فصل بهار و تابستان بروز می کند و با تاول های قرمز یا بنفش روی بدن نمایان می شود که خارش را هم به دنبال دارند. در این مطلب با علائم و علت این بیماری بیشتر آشنا می شوید.

علت و علائم بیماری آکرودرماتیت

بیماری آکرودرماتیت نوعی عارضه پوستی شایع است که معمولا در کودکان سه مه تا سن ۱۵ سالگی بروز می کند. این بیماری سبب ایجاد تاول های قرمز و بنفش رنگ همراه با خارش روی بدن می شود. افراد همچنین ممکن است نفخ شکمی، تب و تورم غدد لنفاوی را نیز تجربه کنند.

هر چند آکرودرماتیت به خودی خود مسری نبوده ولی ویروس های به وجود آورنده آن مسری هستند. به این معنی که کودکانی که مرتبا با یکدیگر در تعامل می باشند ممکن است به ویروس دچار شوند و در همان زمان به آکرودرماتیت مبتلا شوند. این عارضه ممکن است در خواهر و بردار کودکانی که قبلا به این بیماری مبتلا شده اند نیز روی دهد.

همچنین ممکن است تا یک سال بعد از ظاهر شدن نشانه های اصلی روی دهد. عقیده بر این است که کودکان مبتلا به این بیماری حتی بعد از رفع تمام علائم، باز هم ناقل بیماری هستند. شایان ذکر است آکرودرماتیت عمدتا در بهار و تابستان بروز می کند. معمولا ۴-۸ هفته به طول می انجامد اما ممکن است تا ۴ ماه نیز طول بکشد. اغلب بدون نیاز به درمان یا ایجاد عوارض برطرف می شود.

علت بروز آکرودرماتیت

در مورد این که علت اصلی بروز آکردرماتیت چیست؟ باید اشاره داشت هر چند شیوع کلی آکرودرماتیت در کودکان ناشناخته می باشد؛ ولی یک وضعیت تقریبا خفیف به شمار می رود. کارشناسان عقیده دارند که این اپیدمی ها به دلیل عفونت های ویروسی به وجود آمده است که می توانند سبب آکرودرماتیت در کودکان گردد. در امریکا ویروسی که اکثرا با آکرودرماتیت کودکان مرتبط می باشد، ویروس ebv نام دارد.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

این ویروس عضو خانواده ویروس تب خال بوده و یکی از رایج ترین ویروس ها در دنیا محسوب شده که از طریق مایعات بدن، بخصوص بزاق منتشر می شود. هر چند ویروس ebv یکی از علت های اصلی آکرودرماتیت کودکان می باشد ولی چند نوع عفونت دیگر هم می تواند منجر به ایجاد این بیماری گردد از جمله:

 • هپاتیت ب و سی
 • ایدز
 • سایتومگالوویروس (ویروس شایعی که معمولا علائمی ندارد).
 • روتا ویروس( ویروس شایعی که سبب اسهال در نوزاد می شود).
 • انترو ویروس (ویروس شایعی که سبب علائم سرماخوردگی و عفونت تنفسی شدید می شود).
 • سرخچه (عفونت ویروسی که سبب بثورات می گردد).
 • ویروس کوکساکی (عفونت ویروسی خفیفی که سبب بروز زخم و بثورات دهانی در کودک می شود).
 • ویروس پارا آنفولانزا (گروه ویروس هایی که سبب بروز بیماری های تنفسی در نوزادان و خردسالان می گردد).
 • ویروس سینسیتال تنفسی (ویروس شایع که باعث بروز علائم خفیف سرماخوردگی در کودکان و بزرگسالان می گردد ولی می تواند برای نوزادان و خردسالان هم مضر باشد).

باید اشاره کرد در موارد خیلی نادر، واکسن برای بعضی بیماری های پوستی هم ممکن است سبب آکرودرماتیت گردد از جمله واکسن هپاتیت آ و پولیو ویروس، دیفتری، آبله، آنفولانزا و آبله مرغان در کودکان.

علائم بروز آکرودرماتیت

قابل ذکر است که در طی سه تا چهار روز، لکه های قرمزی روی پوست کودک نمایان می شود. این لکه ها می توانند در هر نقطه از بدن بروز یابند ولی بیشتر آن ها در بازوها، ران ها ، باسن و صورت مشاهده می شود. در صورتی که این لکه ها به سمت صورت حرکت کنند، با پیشرفت شرایط ممکن است به رنگ بنفش دیده شوند.

این اتفاق غالبا زمانی روی می دهد که مویرگ ها شروع به نشت خون به نواحی آسیب دیده نمایند. در نهایت این لکه ها به تاول های خارش دار پر از مایع مبدل می شوند. کودک همچنین ممکن است تورم و حساسیت در ناحیه شکم و غدد لنفاوی را هم تجربه کند.

این علائم می تواند از ۲-۳ ماه طول بکشد. لکه پوستی به رنگ مس هم می تواند نشانه این عارضه باشد. در صورتی که هپاتیت ب علت اصلی آکرودرماتیت باشد ممکن است رنگ پوست و چشم کودک به زردی بکشد. این علامت زردی بوده و معمولا در طی ۲۰ روز بعد از شروع علائم نمایان می شود.

آکرودرماتیت چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک با معاینه پوست کودک و سوال درباره علائم آن ممکن است بتواند آکرودرماتیت را تشخیص دهد. همچنین برای دادن نظر قطعی ممکن است برخی آزمایش ها را نیز تجویز کند از جمله:

 • آزمایش خون یا ادرار جهت ارزیابی میزان بیلی روبین که می تواند نشانه وجود هپاتیت باشد.
 • آزمایش خون جهت بررسی آنزیم های غیر طبیعی که می تواند نشانه هپاتیت باشد.
 • آزمایش خون جهت بررسی حضور آنتی بادی های ebv که می تواند به معنی عفونت ebv  باشد.
 • بیوپسی پوست جهت بررسی دیگر شرایط پوستی که ممکن است به عنوان بثورات دیده شود مانند اگزمادر نوزادان.

درمان و پیشگیری از آکردرماتیت

شایان ذکر است که عارضه آکرودرماتیت به درمان نیازی نداشته و معمولا این بیماری خود به خود بعد از مدتی از بین می رود بدون این که با عوارضی همراه باشد. با این حال پزشک علت اصلی را بررسی کرده و درمان برای ریشه کن شدن علت اصلی بیماری را انجام می دهد. نشانه های این عارضه بعد از شروع به طور معمول بین ۴-۸ هفته کاهش پیدا می کند.

با این وجود ممکن است تا ۴ ماه نیز طول بکشد. همچنین می توان از کرم های هیدروکورتیزون جهت رفع خارش استفاده نمود. و در صورت حساسیت، ممکن است آنتی هیستامین هم تجویز شود. چنانچه کودک هر یک از علائم آکرودرماتیت را بروز داد فورا با پزشک مشورت نمایید. این اهمیت دارد که علت اصلی عارضه در سریعترین زمان درمان گردد.

قابل ذکر است به محض آنکه کودک درمان را دریافت نمود. علائم فروکش می کند و بدون این که عوارض یا اثرات درازمدتی داشته باشد، می تواند بهبود یابد. برای پیشگیری از بروز آکرودرماتیت که ناشی از ویروس است، تنها راه جلوگیری از ابتلا به عفونت های ویروسی می باشد. اطمینان یابید که کودک مرتبا دستان خود را شستشو می دهد و اجازه ندهید با افراد بیمار تماس داشته باشد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.